Malawi/Tanganika

Hezký den všem! Vím, že témat je tu spoustu, ale už mám hlavu jako pátrací balón z toho neustálého hledání v diskuzích a začínám se v tom všem spíš ztrácet než abych si vylepšovala obzory. Mám akva 240 l, 121x41x51 od eheim, v setu topítko, ledkové světlo a filtr eheim Eco 300. Jsem začátečník. Zvažuji Malawi nebo Tanganiku kvůli absenci rostlin, tzn hnojení atp. Voda z vodovodu je poměrně fajn, máme tvrdší a kyselejší vodu, což těmhle rybkám vyhovuje. Můžete mi nějak stručně vypsat, jakým způsobem to nejlépe zřídit, aby byly ryby spokojené? Myslím tím např pozadí, dávat, nedávat, 3d nebo tapetu a když, tak jakou barvu? Dále dno, někde jsem vyčetla min 5 cm, někde zase jen 1 cm. Dál jak řešíte umístění velkých šutrů, když je dno jen o 1 cm? Jestli máte sem tam kytku, příp. jakou a jak ji držet kondici? A poslední, kdy tam ty ryby vysadit a jaké druhy a kolik? Názory jsou rozporuplné v řádech několika týdnů, čert se v tom vyznej. Děkuji všem za postřehy a rady.

Markéta

29.8.2021 17:58

Ještě dodám, že jsem si vědoma, že na Malawi je velikost na hraně, ale nemám problém mít menší počet ryb, příp jen jedno nebo dvou druhové akva, hlavně aby ryby byly spokojené.

Markéta
28.9.2021 12:54

Ahoj. Za prvé, nejsem žádný odborník :-) Ale rád se podělím o své zkušenosti a o to co jsem různě vyčetl. Mám dost podobné akva jako ty, tedy 240l, jen jsem si od Eheimu nevzal ten setový filtr, ale zainvestoval do silnějšího. Já mám Oase BioMaster Thermo 600 a jsem naprosto spokojený. Průtok vody, který inzerují výrobci jednak časem klesá a také je uváděn za nezatíženého provozu. Můj oase má oficiální průtok asi 1200l nebo kolik a na 240l akva mi přijde akorát. 240l je pro tlamovce opravdu hodně na hraně, ale taky jsem to zkusil, takže tě v tomto chápu :-) Co se týče osádky, určitě si nech poradit nějakým dobrým chovatelem od kterého si pak můžeš i rybky odnést. Do takto malého akvária určitě jednodruhové nebo max dva nenáročné druhy. Nic velkého. Já mám 10ks labidochromis yellow a 10ks labidochromis hongi sweden. Yellowky jsou naprosto v pohodě, sem tam se honí ale nejsou nijak zvlášť agresivní. Švédky jsou taky celkem v pohodě, ale u mě se chovají mnohem více teritoriálně. Co jsem četl, a i mě se osvědčilo, není potřeba dělat úkryty. Ty jsou právě hlavním důvodem teritoriální chování některých samců a vyvolávají pak bitky. Sám mám udělané čtyři malé trsy kamení, max jeden dva, a na nich osázené anubiase a microsoria. Oba druhy kytek sice trpí, ale drží docela v pohodě. Kytky v akva jsou hodně důležité a osobně se mi akvária s alespoň trochou zeleně líbí mnohem víc než kamenné jeskyně. Ohledně pozadí, mám 3d ale velmi velmi tenké, jen asi 3mm. Počítej, že každý kousek ti jen ubírá litry volné vody už tak malého akvária. To samé platí pro kamenné dekorace atd. Na dně mám křemičitý písek, koupil jsem bílý do bazénových filtrací v Bauhausu. Už si nepamatuju zrnitost ale byla velmi malá, snad něco přes půl milimetru? Vrstva max jeden dva cm. Pro tlamky je důležité udržovat velmi nízkou hladinu dusitanu a dusicnanu, což když máš málo kytek v akva je těžké. Neberte mě prosím hned za slovo, tuším, že NO2 vzniká z NO3 nebo naopak nebo prostě tak nějak, ale každopádně základem pro jejich vznik je usazený bordýlek z výkalů a nespotřebovaného krmiva. Když budeš mít vysoké dno, může se ti tam toho držet víc a blbě se to čistí. Pod kameny jsem na dno dal tenké plexisklo, aby se neposkrabalo dno. Kameny vol bez ostrých hran. Já mám nasbírané z potoka nějaký buliznik či co :-) Důležité je se o akva starat. Každý týden měním polovinu až dvě třetiny vody. A každý druhý, třetí den vysavam dno. Krm spíš méně než více a kvalitním krmením. Někteří chovatelé krom ryb nabízí i krmivo. Každý týden měním tedy vodu a následně do ní přidávám jedlou sodu, dávám dvě plné lžíce, pro zvýšení PH. Občas trochu prihnojim kytky. Ber to prosím jen jako, že já mám podobné akva a že mě to tímto způsobem funguje. Je dost možné, že někomu se daří i v jiných podmínkách. Každopádně přeju hodně zdaru, při trpělivosti a troše snahy to jde i v takto málem akva :-)

Vítek
28.9.2021 13:04

Ještě doplním, jak jsem akva zakládal. Důležité je si uvědomit, že bakterie, které jsou pro kvalitu vody podstatné existují v symbioze s rybami. Mě v akvaristice prodali bakterie a tvrdili, že když je budu stále do akva přidávat, že za měsíc bude akva zajeté a že do něj mohu dát ryby. Je to blbost, protože bakterie bez ryb umírají. To jsem před tím nevěděl. Nicméně připravil jsem akvárium včetně kytek, naplnil ho vodou a zapnul filtr. Lil do toho každý týden bakterie a měnil vodu. Po čtrnácti dnech, kdy se ustálila hladina No2 a no3 jsem pořídil čtyři ancitruse, protože jsem se dozvěděl, že ryby jsou pro bakterie potřeba. Dalších čtrnáct dní dál lil bakterie a měnil vodu. Následně jsem zajel k chovateli s tím, že mnohem lepší než bakterie v lahvi je bordel z filtru ze zdravého akvária. Chovatel mi dal ryby i bordýlek. Doma jsem nalil bordel do akvária a asi po půl hodině, kdy se totálně zakalene akva začínalo čistit vypustil i rybky.

Vítek

VLOŽIT ODPOVĚĎ