Mechanické nečistoty II

Děkuji vám všem za reakci na můj dotaz. Omlouvám se že jsem svůj problém popsal jen stručně. Tak tedy podrobněji. Aqua jsem zřídil na konci prosince 2011. Aby co nejrychleji započal nitrifikační proces použil jsem pro začátek čistící bakterie JBL Start a od chovatele p.Čuhela jsem použil výtažek ze zaběhnutého filtru (filtrační houba). 18 dní od napuštění byl nitrifikační proces ukončen a voda byla křišťálová. Provedl jsem postupně všechny testy na dusitany, dusičnany, tvrdost a PH. Všechny hodnoty měření byly v pořádku. Postupně následovalo osezaní rybami. Chování ryb je v pohodě. Abych se vrátil k těm mechanickým nečistotám. Aby jste mě správně pochopili. Voda je velmi čistá bez žádného zákalu, ale přesto se tam pohybují malé mechanické částečky. Na dně mám křemičitý písek fr.0,7-1,2mm, jako dekoraci používám sopečné vyvřeliny kombinované z vápencem atd. Jestli je jich tam hodně posuďte sami. Údržbu provádím jednou za deset dní z odkalováním celého dna a čištěním vrchního koše (molitanová pěnovka) v externím filtru. Asi provedu výměnu filtračních médií v externím filtru a uvidím. Dám vědět, jak to dopadlo. Pro názornost zasílám foto.

Jordan

14.4.2012 12:57

Jak jste přišel na toto? cituji Vás:18 dní od napuštění byl nitrifikační proces ukončen To, že jsou v prázdném akváriu hodnoty dusíkatých látek v pořádku je úplně normální. Problém nastává až při jeho zatížení, (tedy vysazením ryb), pak je potřeba začít měřit. Co se týče těch nečistot tak zkuste na sací koš filtru, nasadit houbu z jemného bioakvacitu a tu pravidelně perte. Do hrncového filtru by totiž měla přitékat voda zbavená mechanických nečistot. HD

Hynek Dařbujan
14.4.2012 13:07

no možná taky nebýt zneklidněný nějakou tou drobnou mechanickou nečistotou - pravděpodobně o nic nejde a hospodyně úzkostlivě neustále běhající po domě v jedné ruce s prachovkou a v druhé s leštěnkou obyvatelům bytu moc klidu a spokojenosti nepřinese.... hlavně klid a zdravý úsudek:)

St.
14.4.2012 13:19

Já bych vyhodil ty sopečné vyvřeliny ve kterých se ukrývá hodně bordelu a nechal jen ten vápenec.Těch malích mechanických částeček se asi úplně nezbavíš není to bazén ale akvárium a v jezeře to není jinak.Chce to klid čau.

lola
15.4.2012 10:00

Ahoj já bych ti ještě doporučil piskořky. Zajeď buď za panem Čuhelem nebo se s kýmkoli domluv a dá ti je zadarmo. Já osobně si je nemůžu vynachválit :-)

MatthesBull
16.4.2012 9:17

Připojuji se k č. 1. Opět ta tradovaná hloupost se zajižděním akvária. Také bych vyhodil tu lávu a k piskořkám: je to největší sajrajt co znám :-), množí se nekontrolovaně a přispívají akváriu maximálně tím, že produkují další detrit - tedy odpadní látky, které zatěžují vodu a občas zalezou do filtru, takže něco přicpou nebo se o ně píchnete při čištění matrace....to je zase můj názor. Zdravím.

miroslav kraut
16.4.2012 9:50

Dotaz na HD a MK: V prázdném akva bez ryb a bez organického odpadu se těžko může zajet filtrace. V tom s vámi souhlasím. Ale pokud bych do akva dával pravidelně předpokládanou krmnou dávku, tak by zajetí akvafiltru mělo být bez problému a akva by mělo být po usazení NO2 na nulové hodnoty plně k dispozici pro nové jedince. Toto je sice zdlouhavá metoda ale dle mého funkční.

dubici
16.4.2012 11:23

S tím nekontrolovatelným přemnožením nemohu souhlasit. Když se ryby NEPŘEKRMUJÍ, piskořky se nebudou přemnožovat, nebude totiž tolik potravy aby se přemnožili :-D, navíc co je mám se mi neválí tolik detritu po dně a když prohrábnu písek tak žádný přebytečný detrit nevýřím mám kvalitní filtraci všechno je tam. Toť můj názor a vlastní zkušenost.

MatthesBull
16.4.2012 12:08

Pro dubici: odpovím vám otázkou: proč bych měl zajíždět akvárium bez ryb? Podle mně je to hloupost. Vaši teorii vám vyvracet nebudu, ale nebudu ji s vámi ani rozebírat, protože je pro mně prostě nadbytečná.

miroslav kraut
16.4.2012 12:59

Pane Kraut, proč by se akva mělo zajíždět s rybami, když je možné je zajet i bez ryb? A ryby tam dát až poté, co bude řádně rozjetý nitrifikační proces?

petr krátký
16.4.2012 13:56

Tak na tohle asi nebudu mít čas :-)...ale zeptám se vás: čím tam ten nitrifikační proces rozjedete? když tam cybí to základní krmení pro nitrifikační bakterie, kterým jsou produkty látkové výměny ryb. Berte to jen jako mou otázku k zamyšlení, nikoli k disusi, protože té se opravdu nezůčastním. Ušetřím si čas na důležitější problémy ohledně ryb samotných.

miroslav kraut
16.4.2012 14:20

Asi se shodnem že nic lepšího a přirozenějšího jak rybí srágory není a krmit vodu žrádlem a množit nálevní kultury aby rozložili tu potravu místo ryb je zbytečně zdlouhavé.

Pavel 86
16.4.2012 14:38

A piskořky? Za 500 jsem je otrávil a skoro 3 roky pokoj , no a už je mám zas a poprvé i ve filtru že jsem musel předfiltr hodit do vřelé vody, zbytek samořejmě ne. Jen z hlavvice externího eheimu se vyplavilo kolem 20ti v teplé vode coš jsem potopil jen po těsnění aby se pustili.

Pavel 86
16.4.2012 16:27

Pro Jordan Zdravím v novém vláknu.Jordane,Váš problém je skutečně v tom,co Vám popisuji v odp.č.1 původního vlákna,tady Vám to samé jinými slovy píše HD v č.1.V obou Vámi utvořených tématech Vám to potvrzuje i MK-v nádrži,kde správně funguje byť jen vnitřní filtrace-čerpadlo a molitan se mech.nečistoty nevyskytují.Věřte mi,ty molitany na čerpadle,pokud fungují,jsou schopny z vody odfiltrovat i ty sebenepatrnější částečky.Samozřejmě je důležitá mimo jiné i kapacita(plocha)té molitan.kostky.Píšete,že při pravidelné údržbě po 10dnech lezete do exter.filtru čistit mol.pěnovku ve vrchím koši.Proboha proč, na co?Ty skladby v jednotlivých komorách jsem Vám uvedl taky,možností je samozřemě víc,zvolte jakou chcete, ale vždycky platí:Exter.filtr není sběrač výkalů ryb,zbytků krmení a pod.Do exter.filtru musí téct čistá voda,zbavená jakýchkoli nečistot,které mohou ve filtru zahnívat a účinnost filtru v podstatě tím pádem likvidovat.Nasaďte na sací potrubí mol.kostky,počkejte až se zajedou a do venkovního filtru nelezte,jednou za půl roku pro kontrolu bohatě stačí.Rovněž souhlasím s MK a lola,z těch sopečných kamenů vám Trops okusováním uvolňují do vody ty mikročástečky,které vám tak vadí.Nechal bych ty vápence,sop.vyvřeliny ven a dosaďte Anubiasy,bude to mnohem lepší.Tak ať se dobře rozhodnete a zdravím.

Vlastimil Šebesta
16.4.2012 17:17

Pane Kraut, předpokládám, že rozkládající se potrava bude dostatečnou potravou pro nitrifikační bakterie. Nebude to záležitost dvou nebo třech dnů, ale spíše min. jednoho měsíce než naběhne řádný nitrifikační proces. Je to odpověď k zamyšlení.

petr krátký
16.4.2012 18:12

Piskořky nedoporučuji, způsobují jen potíže. Zaměstnankyně je vybírají siťkou a odhaduji, že jich týdně kolem jednoho kila vyhodíme. Nasadil jsem na ně čtverzubce a zdálo se, že je v dané nádrži vyžrali, ale ouha jakmile jsem je přendal, hnedle vylezly ze dna jako by se nechumelilo. Krmit do akvária bez ryb není nejlepší nápad. Někteří výrodbci bakteriálních přípravků to sice doporučují, ale jen trošku. Rozhodně né jako když se krmí ryby. Nejlépe se akvárium zaběhne použitím filtrační hmoty z dobře zajetého filtru. Voda nesmí být pochopitelně čerstvá, nechat 1- 2 dny odstát, vhodné je přidat i sera aquatan. Vše se urychlí příravky typu sera nitrivec a sera biostarter. HD HD

hynek dařbujan
16.4.2012 19:06

Hynku,ty piskořky nedoporučujete ze stejných důvodů jako MK a nebo vám způsobují jiné problémy?

Kropasow
16.4.2012 19:11

Pro jordan a matthesBull Jordan,nejezdi k p.Čuhelovi pro piskořky,zajeď ke mě,nejenom že ti je dám samozřejmě zadarmo,ale ještě ti dám 200 na hodinu,když mi je(svině)(-: vysbíráš!!! MatthesBull,sorry,ale můžu se zeptat,co v nich spatřujete za přínos pro akva?Kdybych věděl jak se jich nadobro zbavit,udělám to!!!(-: zdravím

Vlastimil Šebesta
16.4.2012 19:42

k 16, nevím, co na nich vadí MK, ale bude to určitě podobné. To jak dokáží zablokovat čerpadlo je známé. Nejhorší je že dokáží sežrat snůšky jiker. např. mám divoké Lepidiolamprologus kendali samice prerfektně hlídá snůšku, ale piskořky nepovažuje za nebezpečí a ty pak jikry sežerou. Občas je také nosí tlamovci spolu s jikrami. HD

Hynek Dařbujan
16.4.2012 21:55

Že umí sežrat jikry jsem psal ale niko nevěřil. Jo jedno pozitivum bylo, po večerech vyžrali přítokovou hadici od řas ale dokonale. Ted mám jednu trochu hnědou a druhá je uplně jak nová. Ale nemám je rád.

Pavel 86
17.4.2012 7:03

Tak to prrr Pavle :-). Že umí piskořky sežrat jikry, bych vám rozhodně věřil, jen jsem to nečetl :-). Ostatně to, co uvádí HD, že je ryby při hlídání snůšky nepovažují za nebezpečí, je velmi pochopitelné a logické, takže se to určitě děje a pravidelně. Pokud bych choval substrátové cichlidy, tak bych je v nádrži mít určitě nechtěl.

miroslav kraut
17.4.2012 10:08

Pro MK a HD: citace HD: Nejlépe se akvárium zaběhne použitím filtrační hmoty z dobře zajetého filtru. 100% souhlas. Většina z nás tento způsob používá. Jedná se o levný, rychlý, bezpečný a velmi účinný způsob. Použil ho i Jordan, ale zapomněl nasadit ryby. Správně jste mu tuto chybu vytkly. Pokud by ale k zaběhnutí akvária nepoužil filtrační hmoty z dobře zajetého filtru (každý tuto možnost nemá - zvláště začátečníci) a použil k zajetí akva různé komerčně dodávané startovací bakterie, tak bych byl opatrný s rychlým vysazením ryb. Organický odpad od ryb bych nahradil zahnívající potravou a čekal bych než se chemismus vody usadí a rozběhne se nitrifikační proces. Až poté bych vysadil ryby. Ve svém příspěvku č. 6 jsem to špatně popsal a MK to zřejmě pochopil jako provokaci. Není tomu tak. Mnoho začátečníků zaběhává své první akvárium právě tímto způsobem a neví jak postupovat. Proto bych byl rád, kdyby jste se k tomuto tématu vyjádřili i vy, zkušenější akvaristé.

dubici
17.4.2012 10:47

Snad lepší by bylo když ne ryby , třeba prášek DENIMAR který je přímo jako strava pro všechny filtrační bakterie a je to bez zahnívání žrádla a určitě rychlejší. Mužete krmit do vody. Jen návrh ale kupovat to jen na zajetí nemá cenu.

Pavel 86
17.4.2012 10:50

No, omlouvám se za své kverulantství, ale já si myslím, že už jsme se my zkušení k tomuto tématu vyjádřili asi tak 50 krát a fakt už je to ztráta času a je to jen o tom, že jsou lidi dneska líní číst nebo něco hledat. Zajíždění akvária bez ryb je prostě podle mého názoru totální hloupost a o účinnosti lahviček se startovacími bakteriemi se tu před časem vyjadřovala A+I a pamatuji se, že výsledek těchto lahviček byl značně diskutabilní. Použiji to znova: zajíždějte si, krmte si prázdné akva, dekorujte si, vytápějte si a měňte si vodu každý, jak chcete. je to vaše svobodná volba. Zeptáte se na radu zkušených (myslím, že disciplínu zajetí akva už zmákmutou fakt mám)a pak začnete polemizovat o výsledku, který mám odzkoušený a že je to určitě lepší jinak a pak nás zase vyzvete o názor. Je to trošku kašpárkov do kolečka a tímto příspěvkem ukončuji věnování svého času tomuto pro někoho neonečnému a nesmrtelnému tématu. Mně přijde natolik jasné a mnou v praxi ověřené, že nemám ambice to někomu dále vysvětlovat. Před časem jsem si dal tu práci, že jsem napsal oponenturu k članku jak úspěšně chovat tlamovce který je umístěn zde a titulní straně webu a já bych podle něj rozhodně talmovce chovat nedoporučoval. Nikdo nepovažoval za nutné mou oponenturu zapracovat nebo zveřejnit a nyní se dozvídám, že se k tomu my zkušení nevyjadřujeme. Takže avizovaný problém nevidím v tom, že bychom se k tomuto tématu ve vláknech nevyjadřovali, nýbrž v tom, že si prostě mnoho začátečníků rozklikne první stránku webu, pak onen článek a podle něho jedou, ale to fakt není můj problém. Není opravdu mou povinností tady do zblbnutí někomu dalšímu popisovat stále stejnou věc. Zdravím .

miroslav kraut
17.4.2012 11:21

K piskořkám jak to vyžrali k filtru. Jen doufam že nebloknou rotor.

Pavel 86
17.4.2012 11:36

Jo ten Denimar je strava do denitrifikačních filtrů kde žijí jenom ztoho ,a jako vedledlejšák jen dýchají kyslík který berou z no3 ale výživa je hlavně ten prášek ale ryba je ryba. Jen vysvětlení co to je.

Pavel 86
17.4.2012 22:26

zajímavý článek o zaběhnutí akva: http://forum.cichlid.sk/viewtopic.php?f=77&t=257

dubici
17.4.2012 23:36

dubici,nechci bejt vůči tobě furt proti,ale asi to máme každej jinak.Nevim co je na tom článku zajímavého?Takovejch je stovky na netu.Je to jen pro opravdové samotáře na samotě u lesa,jen všeobecné známé věci a napsaný ještě neúplně.Promiň,ale to nemůžu obdivovat(ani jako začátečník).

komla
18.4.2012 0:52

Komlo, co zaujme jednoho, nechává druhého netečným. Mě třeba zaujala informace, že autor přidává do akva pro rozjetí bakterií rodu Nitrosomas kapky amoniaku. S tímto postupem jsem se ještě nesetkal. A možná ani MK, když se v příspěvku č. 10 ptá, jak nahradit produkty látkové výměny ryb? Dále mě zaujala informace, že bakterie rodu Nitrobacter správně fungují jen při nižším obsahu amoniaku. Atd... Pro tebe jsou tyto informace již známou věcí, pro mě nikoliv.

dubici
18.4.2012 1:49

Ze se muze pridavat pro zajeti do akva kazdy den cpavek (misto zajizdeni s rybama), je vseobecne znama vec. Uz jsem to tady psala, naposled nekdy koncem brezna, ze nekteri tak akva zajizdi. Tady dokonce prodavaji cpavek v akvaristikach s navodem jak ho pri zajizdeni davkovat. Mam dojem, ze se o tom tady pak zminoval i Ondra. Urcite je to lepsi nez zajizdet prazdne akva s krmivem, protoze dnesni krmiva, ktera jsou vyrabena tak, aby co nejmin zatezovala vodu, tak se nerozkladaji, nehniji, netleji, ale plesnivi. Pro optimalni funkci bakterii Nitrobacter ma vliv spravna teplota a pH. Jestli dobre pracuji jen pri nizkem obsahu cpavku ve vode, to nevim, spis bych ale rekla, ze pokud nastane cpavkovy spike, na ktery nejsou nitrifikacni bakterie Nitrosomonas pripravene, tak nejakou dobu potrva nez se namnozi a tim padem zustava nezpracovany cpavek ve vode dele a nasledne pak i NO2, na ktere zas nejsou nachystane v dostatecnem poctu bakterie Nitrobacter. Pro Petra Kratkeho - pokud zajedes akva bez ryb, bude zajete na akva bez ryb a kdyz tam pak frknes treba hejno Tropheusu, jses skoro tam, kde jsi byl na zacatku, protoze cpavek hned vyleti nahoru a nasledne NO2. Takto naprazdno zajete akva se totiz pak musi zarybnovat postupne. My zajizdime akvaria jedno od druheho vsechny behem jednoho dne, pocinaje napustenim vody, vcetne vpusteni hejna ryb. Posledni 600 litrove jsme napousteli ted v sobotu pozde vecer a od nedelniho poledne uz v nem plavou ryby. Jinak mame naprosto stejne a mnohanasobne zkusenosti se zablokovanim vrtulky piskorkama jako v odp. 18. Zlati Ancistrusi oproti piskorkam!

A+I
18.4.2012 6:51

to A+I: to nové akva jste zajížděli úplně bez pomocí vody nebo filtru z jiného akva?

Kankunen
19.4.2012 15:25

Já neměl možnost zajeté houby do filtru, tak jsem krmil cca 2 týdny prázdné a akvo a měřil hodnoty vody. Když proběhla přeměna NO2 na NO3, aspoň co ukazovaly testy, tak jsem nasadil kompletní osádku ryb a měřil hodnoty vody každý den a dle potřeby měnil vodu. Možná bych doma o tom našel zápisy, co jsem si dělal každý den po měření nebo výměně vody, tam byl celý průběh. Je možné, že kdybych se vykašlal na krmení prázdného akva, tak bych si ušetřil ty 2 týdny, ale to se už nedozvím. Každopádně ryby jsou po cca 2 letech všechny a zdravé. Ale byla to hokna co dva dny měnit vodu, než se to celé stabilizovalo.

Michal27
19.4.2012 23:19

Ztotožňuju se s názorem v č.23 co píše MK.Je to až k zasmání,že někdo krmí měsíc prázdnou nádrž a ještě má pocit,že je po měsíci zajetá.Kdyby člověk neměl přístup k informacím,tak to beru,ale v dnešní době nad tím soudný člověk zakroutí hlavou.To je vážně škoda,že se ta oponentura od MK k článkujak úspěšně chovat tlamovceneuveřejnila.Pak tu stále budou dotazy a informace o nesmyslech na úvodní strámce webu.

komla - amatér
20.4.2012 8:27

Komlo, možná místo dlouhého krafání o ničem si mohl Michalovi poradit nebo dát odkaz na článek o tom jak zajiždět akva, pokud nemám k dispozici filtrační hmotu ze zajetého filtru z jiného akva. Dále by mě, Komlo, zajímalo, když si tak sečtělý, jak se dávkuje amoniak při zajíždění akva? Ty znáš ty stovky článku o zajíždění, tak mi jistě poradíš.

dubici
20.4.2012 12:32

dubici,jak se dávkuje amoniak se zeptej toho pána,jehož článek tolik obdivuješ a neptej se mě.Čpavek odbourávají baktérie rodu Nitrosomonas tím,že ho oxidují na dusitany a jiné baktérie rodu Nitrobakter dále na dusičnany.To je celá věda.To,že už mě zase poučuješ co mám komu psát a nutíš mě,abych tu radil,mě zozesmává. Spíš by bylo lepší,aby ty základy jako jsou témata:Nemoci a jejich léčení,Základy chovu tlamovců,Zakládání akva a tak, byla na první stránce tohohle webu,aby se to nemuselo neustále znova a znova probírat.Samozřejmě musí být aktuální.Pozměňující odkazy na články jsou podle mě na houby. http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=31450

komla - amatér
20.4.2012 13:09

Pane Komlo, jste guma a to pořádná. Většina Vašich příspěvků je o ničem, většinou neporadíte nebo když ano, tak blbě. Frajeříte tady, jak máte nastudovánu otázku zakladání akvária a pak na otázky nedokážete odpovědět. Byl byste frajer, pokud byste poradil, ale to se tady raději budete začátečníkům vysmívat. A přitom jste jen dvě lekce před nimi. Pane Komlo, jak se tedy zajíždí nové akvárium, když nemáte k dispozici v blízkém okolí zajetý filtr a zajeté akvárium?

ruda
20.4.2012 13:52

Buď aspoň trochu chlap a neulevuj si tu z jiných nicků,nebo zase budeš dělat,že tu tejden nejsi?Nemůžu za to,že mi to pálí víc než tobě,ty teoretiku.

komla - amatér
21.4.2012 14:05

K 30: Kankunken, jasne pisu, ze zajizdime jedno akva od druheho, tak co zase blbnes? Pouzili jsme asi 60% vody ze zabehleho akva a polovinu filtru z vetsiho zabehleho akva. Navic jsem mela doplnujici nova filtracni media pro oba filtry tyden ponorena ve fungujicim akvariu a v jeho prepadovem komine. Prvni den jsme nekrmili, druhy den trochu. Souhlasim s odp. 32 a 34. K 33: Nevim, proc by mel Komla radit Michalovi, jak ma zajet akva, kdyz tu radu potreboval pred 2 roky a to tady k tomu rady dostal. Dubici, Ty potrebujes zajet akva bez ryb, ze chces vedet jak davkovat cpavek pri zajizdeni? Jestli Te to tak zajima, tak ti to muzu napsat, ale priprav se na takovych 4-6 tydnu zajizdeni, to je to, co chces? Zase musim souhlasit s Komlem, ze ten clanek v odkazu 26 je napsany hodne vseobecne. Ten na uvodni strane tady na Tlamovcich (Syndrom noveho akvaria) je, podle mne, urcite nazornejsi. Zajimavy ale je, jak na tom clanku zaujme kazdyho neco jinyho. Nekoho novinka o zajizdeni s amoniakem, a mne teda silne zaujalo to jak se tam pise, ze muzeme videt ve vode plavat skupinu bakterii, jak konzumuji cpavek. To mysli vazne, ze vidi pouhym okem bakterie???? Nevim nevim, jestli si to zakaleni nekdo neplete s nalevnikem. Jeste vic mne vsak zaujalo to, jak si muzeme infikovat akvarium bakteriemi z ruk pri nabirani krmiva rukou nebo pri cisteni akvaria. Tomu rozumim. Ale pritom si pry nesmime umyt ruce pred vstupem do akva mydlem. Mne by strasne zajimalo, jak teda mame zbavit nase ruce bakterii. Ja to delam cely roky spatne, protoze si pred kazdym ponorenim ruk do akva nebo kdyz jdu z jednoho akva do druheho, umejvam ruce vzdycky mydlem a pred cistenim akva si je umyju mydlem az po ramena.

A+I
24.4.2012 21:24

Alčo, před se omlouvám, že ti odpovídám až nyní. Byl jsem několik dní mimo civilizaci a tedy i PC. Akva zajíždím stejným způsobem jako ty a většina akvaristů. S alternativními metodami zajíždění nemám žádné zkušenosti. Proto bych uvítal, kdyby jsi mi sdělila to dávkování amoniakem. Předem děkuji.

dubici
25.4.2012 14:28

Alenko, já to dělám celá léta stejně špatně jako Ty v posledním odstavci :-)). No a že si spletli bakterie s nálevníky jsem si dost jistý :-). Zdravím.

miroslav kraut
26.4.2012 18:36

:-)Zase se musím smát,zajetí filtru bez ryb mi přijde jako Ruská zkratka: je to sice delší..,ale zato horší cesta.Já si nechal zajet svůj první filtr u zkušeného akvarysty a jel jsem k němu 80 km 2x.Zpět jsem si vezl 80 L vody , filtr a ryby.Neměl jsem žádný problém..,a to jsem nikdy neměřil žádné hodnoty vody,teda krom ph a tvrdost.Jen jsem nepřekrmoval a pravidelně měnil vodu.Myslím si že to je asi základ úspěšného chovu ryb.A placky jsou taky celkem náročné ryby na chov,a nikdy mi nelekly.Na mě je dost příspěvkú složitých,nebo se jako složité tváří.Já si rád nechám poradit,a zcela jistě půjdu vyšlapanou a jednodušší cestou.A jako naprosto nestranný vím od koho si poradit nechám,jen se dívím se že tito lidé mají ještě trpělivost na něco odpovídat,za což jim moc děkuji.Přestal jsem kupovat Blesk a jsem na tomhlé foru :-)

Barvář
26.4.2012 19:40

Barváři, musím s tebou souhlasit. Mě to zajíždění pomocí amoniaku zajímá teoreticky. Akva zajíždím klasickým způsobem.

dubici1
27.4.2012 14:06

K 40 - Ruska zkratka super :-))))) . Tak ja se tu mam vysilovat kvuli Dubiciho teorii, nikdo jinej to nepotrebuje, jak se zda, ani prakticky :-) . Nejlepsi a nejrychlejsi zajeti je, a to potvrdi kazdej kdo veci rozumi, zajeti naockovanym filtrem, piskem a casti vody z jineho akva. Ammonium se davkuje ruzne - zalezi, jak a pomoci ceho se akva ma zabehnout. Davkuje se jinak pri naockovani bakteriemi z jineho akva, ale ryby tam zatim nejsou, tak aby se bakterie udrzely v potrebnem mnozstvi pri zivote nez se vpusti ryby. Jinak se davkuje pri absolutnim zacatku se vsim zbrusu novym. Jinak se davkuje pri pouziti ruznych podpurnych nitrifikacnich bakterii z lahvicek a jinak pri pouziti tech jedinych bakterii z lahvicky, ktere opravdu pracuji :-) . Tak, Dubici, jak to teda budes teoreticky zajizdet? Prece tady nebudu vsechny zpusoby vypisovat :-) .

A+I
27.4.2012 14:14

To jste vyjádřil naprosto přesně :-)). Zdravím.

miroslav kraut
27.4.2012 14:15

Myšleno pro barvář.....

miroslav kraut
27.4.2012 20:39

Alco, díval jsem se na netu na zajíždění akva pomocí amoniaku a nenašel jsem nic kloudného. To abych tě nemusel otravovat. Zvláště, když mě to zajímá teoreticky. Měl bych na tebe více otázek. Tak popořadě: 1. Zajímalo by mě zajetí akva, pokud je vše nové. Jestli je dávkování na litráž nebo na budoucí počet ryb? Kolik dní se dávkuje? Jak koncetrovaný roztok amoniaku se používá? Atd.? 2. Jaký výrobce distribuje ty zázračné bakterie, které fungují na zajetí akva. Zajímal by mě jejich obchodní název a vysvětlení, jak vyrobce zajistil jejich vysokou účinnost? 3. Dále by mě zajímalo, jestli ty standartní bakterie jsou úplně k ničemu nebo jestli alespoň nějaký účinek mají? Nemám s těmito výrobky žádnou zkušenost, vždy jsem zajížděl akva pomocí bakterek z jiného akva. Děkuji za odpověď. Pokud by tě mé dotazy otravovaly, tak mi to klidně napiš. Já se neurazím.

dubici1
11.5.2012 12:24

Mne se sem nechce davat navody, ktere nemam vyzkousene, nikdy jsme ammoniem nezajizdeli, tak aby pak nedoslo k nejakym nedorozumnenim. Cpavek musi byt naprosto cisty bez jakychkoliv primesi. S lahvickou poradne zatrepat a pokud peni nebo bublinkuje, je to spatne, protoze obsahuje nejake prasky, pomocne prisady apod. Do akva BEZ RYB dat 3-5 kapek ammonia na kazdy gallon vody (US gallon = 3.78 l) tak, aby se dosahlo koncentrace ammonia ve vode 3-4 ppm. Takhle to pridavat nekolikrat, ale vzdycky napred pockat, az se dostane cpavek v akva na bezpecnou hranici. Pokracovat s pridavanim ammonia tak dlouho, az se dosahne hodnoty 0 ppm v prubehu 8-12 hodin po jeho pridani a dal az se i NO2 dostanou na nulu. Bude to trvat 3-6 tydnu. Nevyhody jsou, ze tato metoda nedoda do akvaria zadne nitrifikacni bakterie (ty se musi vybudovat prubezne samy) a neni o nic rychlejsi nez pridavat do prazdneho akva adekvatni krmivo. Tato metoda se zajizdeni cpavkem je velmi nebezpecna pri zajizdeni morskych akvarii s live rocks a live sand, protoze by to zahubilo na nich vse zive, doslo by ke znecisteni vody a tim k prudkemu narustu cpavku. Vyhody jsou, ze si zajizdenim cpavkem nemuzeme zavlect do akva zadnou pripadnou nemoc z jineho akvaria pri pouziti zajete naplne a neriskuje se ani vznik Saprolegnia - plisni ze zkazeneho a plesnivejiciho zajizdeciho krmiva, ktere by mohly pozdeji napadat ryby. Nitrifikacni bakterie v lahvickach opravdu pracuji jenom ty jedny (ted nemam cas to rozepisovat) a pak jeste jedny, na ktere jsou taky celkem dobre ohlasy a my sami jsme je otestovali ze zvedavosti, kdyz nam vylezli po jednom razantnim zakroku v akva s rybama cpavky a po pridani bakterii bylo do rana vsechno OK. Ty bakterie byly puvodne vyvinute na zajizdeni jezirek a pro septiky, ale pak je zacaly vyrabet i pro akvaria, ovsem nevim, jestli je u vas dostanete. Jinak, jsou ostatni bakterie v lahvickach jen mirne podpurnym pridavkem, ale vetsinou jsou naprda uplne.

A+I
11.5.2012 18:16

Alčo, mnohokrát děkuji za odpověď.

dubici
11.5.2012 18:38

Prosím Vás nedělejte žádné pokusy se čpavkem, když to tady čtu, tak mi vlasy stávají hrůzou na hlavš. Jen pár poznámek, čapvek je p za normálních podmínek plyn a proto těžko budeme pozorovat jak lahvička s ním pění či bublinkuje. To o čem tady naše všobecná odbornice píše bude zřejmě tzv. čpavková voda. Pak by bylo dobré,když někomu radím dát 3-5 kapek na galon vody, uvést pro jakou koncentraci čpavkové vody to platí. . Jinak to je žíravina a celé postup je zhůvěřilost. Přeji hezký víkend a málo poleptaných rukou a vypálených očí od tzv.čpavku. HD

hynek dařbujan
13.5.2012 8:52

AI udivují mě Vaše sudby, že některé bakteriální přípravky jsou dobré a jiné na nic. Takovéto soudy by mohla vydat dobře vybavená mikrobiologická laboratoř a né internetový radil. Některé Vaše hlášky v 46 jsou hodn Járy Cimrmana. HD

Hynek Dařbujan
13.5.2012 11:57

Možná by bylo dobré p. Dařbujáne napsat, jak že se tedy s amoniakem zajíždí, když máte všechno v malíčku a na háku :-) Co se týče bakteriálních přípravků, tak má asi s nimi A+I nějaké zkušenosti, s nějakými pozitivní, s nějakými negativní, že asi nefungují jak mají. Třeba se funkčnost dá ověřit za pomocí různých testů od obyčejných až po poloprofesionální soupravy...a nemusí mít k tomu nutně dobře vybavenou mikrobiologickou laboratoř... Třeba fungují stejně tak jako komerční filtrační média o kterých jste se vyjádřil v jiné vlákně, cituji: Osobně se domnívám, že výrobcům jde jen o jedno a to aby se jejich výrobek prodával. Z tohoto důvodu dávají do filtrů různá média, aby to vypadalo pestře a vědecky k tomu. Když čtu občas ty kecy na reklamních letácích, tak se chytám za břicho.....

sarka.x
13.5.2012 12:07

Darbujane, takovy narazky o nekterych hlaskach ... si nechte od cesty a presne napiste, o co Vam jde. Ale kdyz uz jste to nakousl a chcete zesmesnovat, tak Vy jste mel na svoji website peknou cimrmanovku, na kterou jsem se Vas ptala a neodpovedel jste, protoze to zrejme sam nevite. Tak jsem se Vas zeptala po case znovu a zase jste to ignoroval a nakonec cely vymazal vcetne te druhe zalezitosti, kterou jste tam mel uvedenou opet neuplnou a tim padem nemohl porad ode mne pochopit, tu druhou cast chemicke reakce. Kdyz uz jste tam delal ty mazaci upravy, tak jeste jste si mohl opravit tu hrubku, ktera tam porad strasi :-) . To je jasny, ze nebude nikdo do akvaria kapat plyn. Ammonia - amoniak je plyn, ale slovo cpavek je bezne uzivany a spravny nazev pro hydroxid amonny - tzv. cpavkovou vodu. V urcite teplote se plyn amoniak ve vode dobre rozpousti a cpavkova voda byva v koncentracich az 35%. Ale pro domacnosti se prodava v koncentracich do 10%. Taky proto jsem napsala, ze se mi to sem nechce pro Dubici psat, aby nahodou nedoslo k nejakym nechtenym zaverum, ikdyz se takhle akvaria v USA zabihaji. Ale tady prodavaji v akvaristice ten spravny cpavek (neboli tu Vasi cpavkovou vodu, achjo) i s navodem. Koupeny v drogerii vetsinou obsahuje prisady, tak pisu, ze musi byt cisty, bezbarvy a nesmi po zatrepani penit nebo bublinkovat. HD, Vy jste prece taky odbornik, tak si to davkovani snadno odvodite, ne? Je to jednoduchy, napred vyzkousite 3 kapky na gallon a kdyz to bude malo, tak pridate tolik, abyste dosahl v akvariu koncentrace 3-4ppm. HD, ja nevim, v jake koncentraci je zabihaci cpavek prodavany v akvaristikach, pac mne to nikdy nezajimalo. Nepsala jsem to sem jako NAVOD, ale jako vseobecne info pro Dubici, ktery se o to zajima a kdyz si prectete toto vlakno od odpovedi 28, tak pochopite smysl. Kdybych sem nenapsala nic, tak by Dubici rekl, ze jsem kecala. Ale Vy, jak se tady nemate s kym dohadovat, tak vas to tady vubec nebavi. Samozrejme, ze si tady budu psat svoje sudby na prodavane bakterie, protoze nektere mame vlastnorucne odzkousene a nektere oddiskutovane zase s jinymi chovateli a v neposledni rade hlavne taky s tou dobre vybavenou mikrobiologickou laboratori.

A+I
13.5.2012 13:13

AI - nechápu, vaše narážky, že jsem někde něco mazal, nevím o ničem, ale občas tam řádí synek. . Když Vám na něco neodpovím, tak to nemusí být proto, že to nevím, (ale i to je možné, neboť oproti Vám nejsem žádný vševěd )ale prostě, že se mi nechce. Tak a teď ty hlášky z 46 1)Nevyhody jsou, ze tato metoda nedoda do akvaria zadne nitrifikacni bakterie (ty se musi vybudovat prubezne samy) Komentář -bakterie se samy od sebe nevybudují. Musí se nějak do akvária dostat a pak namnožit. 2)neriskuje se ani vznik Saprolegnia - plisni ze zkazeneho a plesnivejiciho zajizdeciho krmiva Komentář - plísně opět nevzniknou sami od sebe, to by se tam musely dostat jejich spory. Vestředověku si také mysleli, že mouchy se rodí z hnoje. z 51 Ammonia - amoniak je plyn, ale slovo cpavek je bezne uzivany a spravny nazev pro hydroxid amonny - tzv. cpavkovou vodu. To fakt myslíte vážně? Jaký je teda potom správný název pro NH3 ? HD

Hynek Dařbujan
13.5.2012 13:48

Jo, to je pravda, ze se musi bakterie do akva dostat, ale kdyz zabihate krmivem nebo cpavkem, tak se tvori pomalu a trva dlouho nez se namnozi oboji - nitrobacter i nitrosomonas, kdezdo kdyz je tam pridate ze zajeteho filtru nebo funkcni zive bakterie, tak je tam primo dodate, narozdil od metody krmivem nebo cpavkem, takze tam jsou hned k dispozici pripravene pracovat. No a co si myslite, zkuste si nasypat do prazdneho akva granule nebo zabihaci shrimpu a uvidite, jak rychle budou plesnivy. NH3 = jedovaty cpavek ... tak ho totiz nazyvate Vy sam :-)) .

A+I
13.5.2012 17:49

AI je až neskutečný co všechno dokážete vymyslet, jen aby jste nemusel s pravdou ven - chemie není Vaší silnou stránkou a na švestkách jsem Vás tady nachytal mockrát - vyhledávat to nehodlám to je vaše specialita. Tak podle Vás se tedy čpavková voda správně jmenuje čpavek a plyn NH3 se jmenuje jedovatý čpavek a ještě do toho zamotáte mě. Když napíši jedovatý čpavek, tak slovo jedovatý není podstatné jméno ale přídavné jméno upozorňující na toxicitu čpavku. HD

hynek dařbujan
15.5.2012 11:20

K 54: ... a pridavne jmeno od Kudlanky nabozne upozornuje, ze chodi do kostela... HD, pro mne je zase neskutecny, co vsechno dokazete vymyslet Vy, aby se Vam konecne podarilo mne nachytat na svestkach. Co zas tady oblbujete s jakou pravdou ze nechci jit ven? Copak to jste myslel tak smrtelne vazne tu otazku jaky je spravny nazev pro NH3? Tak teda, plyn NH3 se v cestine nazyva amoniak, kdyz uz to chcete tak strasne presne. Cpavek, jak tomu rikate i Vy, neni oznaceni odborne, Vy chemiku! Kdyz se tady na foru lidove bavime s klukama o tom, jak zajizdet se cpavkem a jak ho kapat do akvaria, tak vetsina normalnich lidi vi, ze je rec o kapaline a ne o plynu. Ona totiz vetsina normalnich lidi rika amoniaku rozpustenemu ve vode cpavek, je to zazity bezny a pouzivany nazev. Ja si pamatuju jeste ze skoly z chemie, ze se rikalo plynu NH3 amoniak a hydroxidu amonnemu cpavek. Kdyz nekdo rekne, ze vycistil cmouhy cpavkem, tak samozrejme mysli cpavkovou vodu, ale jedine Vy byste se zeptal, pod jakym tlakem ten cpavek na ty cmouhy foukal a jakou znacku plynove masky mel pri tom na sobe. Prece s plynem NH3 prijde malokdo do styku, nikdo Vam ho jen tak neproda neb je to hazardni latka mj. leptajici sliznici a po peti nadechnutich se uz posesty nenadechnete. Napriklad tady kdyz privezou amoniak do firem na chlazeni mrazaku, tak ho hned zenou potrubim do zasobniku, a tezko by si ten plyn nekdo ukradaril do sklenicky na kapani do zajizdejiciho se akvaria.. Absolutne nechapu, proc to tahate na amatersky akva-forum, takovy nesmyslny chytani za slovicka si nechte na odborne forum promovanych chemiku. Vlastne uz to chapu. Ne, jak psala Sarka v 50, ze to mate vysvetlit sam. Vy jste totiz o moznosti zajizdeni se cpavkem nemel vubec tuseni a snazite se Vasi nevedomost zamaskovat do odbornych nazvu cpavek vs cpavkova voda. Zajimavy, ze Vam z Vasi website zmizely zrovna ty odborne clanky, na ktere jsem Vas parkrat upozornovala, ze v nich mate neco kostrbaty a neuplny a Vy to neumel vysvetlit. Takze to synek Vam tam vymazal cele strany, na ktere jste tu daval nekolikrat odkazy a ani jste si toho nevsimnul.. Co Vy dokazete vsechno vymyslet, abyste nemusel s pravdou ven...

A+I
16.5.2012 15:10

Musím se omluvit všem diskutujícím, protože i já jsem použil nesprávné názvosloví a přitom jsem si snadno mohl zjistit jak se chemikálie správně jmenují. Měl jsem samozřejmě na mysli čpavkovou vodu. Pane Hynku ve svém příspěvku jste napsal, že Alči celý postup je zhůvěřilost. Mě by zajímal váš oponentní postup.

dubici
16.5.2012 17:16

AI -jste úplně dokonalá,fakt nemám čas Vás komentovat.. HD

hynek dařbujan
16.5.2012 17:22

Pro dubici, to již je snad vhodnější než si hrát se čpavkem stříknout do nové nádrže trochu plzeňského piva, přefiltrovaného přes ledviny.čpavek je prudký jed a snadno může zahubit stávající bakteriální kultůry. HD

hynek dařbujan
16.5.2012 17:22

Pro dubici, to již je snad vhodnější než si hrát se čpavkem stříknout do nové nádrže trochu plzeňského piva, přefiltrovaného přes ledviny.čpavek je prudký jed a snadno může zahubit stávající bakteriální kultůry. HD

hynek dařbujan
17.5.2012 7:48

4 HD: A potom kdo hoho nachytal na svestkach! HD, je videt, ze o zajizdeni akvarii cpavkovou metodou jste nemel doted ani sajnu, a to Vase odborne cpavkove nazvoslovi taky pokulhava :-) . Co Vy dokazete vsechno vymyslet, abyste se z te Vasi nevedomosti vykroutil! Vas prispevek 59 je fakt perla. Prectete si poradne odp. 46. Jasne tam pisu, aby se dosahlo koncentrace cpavku v akvariu 3-4ppm - to ma jako zahubit stavajici kultury? Vzdyt ty kultury na prisun cpavku, coby jejich potravy, vylozene cekaji, aby mohly zacit pracovat a mnozit se. Vetsina normalnich lidi by pri zajizdeni akvaria kapala do vody cpavek, ale Vy si tam klidne curejte. Problem je vsak v tom, ze tam dodate mocovinu narozdil od ryb, u kterych odpadni produkt dusiku je prave amoniak. Mimochodem, znamymu se vycural maly synek do akvaria s Tanganyikou a nez stihl vymenit vodu, byly zahubene nejenom stavajici bakterialni kultury, ale i vsechny ryby. Tady aspon vidite, ze se musi davkovat tak, jak se davkovat ma, at je to co je to.

A+I
17.5.2012 8:03

Dubici, nemusis se omlouvat. Vsichni jsme si tu rozumeli vcetne slovenskych kolegu, nez tu zacal nekdo nesmyslne slovickarit. Tady se taky bezne rika, jak plynu tak roztoku, ammonia. Darbujanuv oponentni postup sis precetl v odp. 58 a posichrovane jeste v 59 a co se tyka postupu zajizdeni pomoci cpavku, tak to zadna zhuverilost neni, je to bezna praxe. HD to jen nezna a to vis, ze co je nepoznane, z toho miva lidstvo strach :-) . Jinak muzu doporucit tomu, kdo nechce zajizdet s rybama, ale s krmivem, tak aby to krmivo nehazel do akva cele, ale rozdrtil ho na jemnoucky prasek a pak ho dokonale rozmelnil v misce s vodou tak, aby neprisly do akva zadne kousky krmiva, ale jen krmivo ve forme tekutiny. Je to rychlejsi, ucinnejsi a hlavne spory plisni nemaji moznost se na tom uchytit a mnozit se.

A+I
17.5.2012 8:38

AI cituji Vás z 61. Problem je vsak v tom, ze tam dodate mocovinu narozdil od ryb, u kterych odpadni produkt dusiku je prave amoniak. Tak podle Vás je opadní produkt ryb rovnou amoniak. Větší blbost, jsem již dlouho nikde nečetl. Jaké je Vaše vzdělání? Proč se montujete do věcí o kterých nic nevíte. Je tady hromada lidí, kteří díky své neznalosti Vám to budou věřit a vy je pak uvádíte v nebezpečný omyl. HD

Hynek Dařbujan
17.5.2012 10:23

HD, Vy jste taky nebezpecny omyl. Napred si vemte silnejsi bryle a ctete poradne co pisu nez zacnete prekrucovat a pak se zaroven dovzdelejte at se tu neztrapnujete. U lidi se vylucuje z tela nadbytecny dusik pomoci mocoviny. U ryb se vylucuje ve forme amoniaku. Zase jsem Vas nachytala na svestkach :-) .

A+I
17.5.2012 10:48

Pro upřesnění, měl jsem na mysli vylučování ledvinami, ty u ryb produkují moč, která obsahuje močovinu a kyselinu močovou. Zapoměl jsem na žábra, ta opravdu do vody vylučují čpavek. Močivina se rozkládá na jednodušší dusíkaté látky. HD

hynek dařbujan
17.5.2012 19:45

Zdravím po delší odmlce Alenku a Hynka. Alenko něco pro tvou informaci ohledně vyměšování ryb. Moč ryb má jasně žlutou barvu. Obsahuje močovinu a malé množství kyseliny močové. Množství vylučované močoviny je malé a představuje jen jednu desetinu metabolismu bílkovin(deaminace).Desetkrát větší množství je vylučováno ve formě čpavku žábrami.Činnost ledvin je řízena pomocí nervů autonomní nervové soustavy.Na tvorbě moči se podílí hormon adiuretin,který produkuje zadní lalok hypofýzy. Jinak další faktor kdy rybí organismus vylučuje do vody další chem.látky je při osmoregulaci ale to je již jiná kapitola. Tak se tu mějte. Zase máte o čem debatovat.

pietro
17.5.2012 21:05

Rozebrali jste vylučování přes ledviny a žárba. A jak to vypadá s vylučováním z trávícího traktu, tedy střeva? Jak zde je zastoupen dusík?

dubici
18.5.2012 0:04

Navázal bych na poslední větu příspěvku 65: TAK SE TU MĚJTE... Odpověď č.14 vloženo: 08.08.2011 21:35 [76] To jsou zde má poslední slova!!! S pozdravem P. B. PS: Doufám, že tento web povedeš svědomitě a nenecháš se ničím a nikým ovlivnit. pietro, pietro@cichlidportal.sk Odpověď č.21 vloženo: 14.08.2011 22:03 [198] Tak opravdu už naposledy ti něco napíšu a končím s tímto webem a vším kolem toho. dpověď č.22 vloženo: 14.08.2011 22:03 [198] Nebudu už na nic reagovat!!!!! S bohem pietro, pietro@cichlidportal.sk Odpověď č.66 vloženo: 16.02.2012 16:56 [10] Tak se tu mějte a užívejte života. Sbohem pietro, drpietro@cichlid.sk Odpověď č.68 vloženo: 16.02.2012 17:00 [10] To je poslední mé slovo zde končím.Nemusíte mít obavy. pietro, drpietro@cichlid.sk Já komla se ptám jestli je nutný to pořád psát??? :>)

komla
18.5.2012 7:20

66 ano

Hynek Dařbujan
18.5.2012 7:33

66 ano :-)) HD ... zase jsem vas nachytala na svestkach. Fakt jsme se pobavili, jak jste se do toho zamotal a snazil se vymotat. Koukam, ze biologie neni Vase silna stranka :-) . Amoniak je u ryb nejhlavnejsi vylucovanou formou odpadniho dusiku a Vy, odbornik na ryby jste to nejenomze nevedel, ale jeste se mi posmivate v odp. 62, ze to vim ja. Vase vymluvy na vylucovani ledvinami jsou jen oblbujici, protoze amoniak je u ryb sice vylucovan hlavne zabrami, ale i ledvinami - ledvinami ten, co je obsazen v krvi. Mocoviny je v rybi moci male procento a nenachazi se v moci vsech ryb. Pietro, dik za prispevek. Jeste doplnim, ze sladkovodni ryby maji moc ridkou oproti slanovodnim rybam, ktere ji maji velmi koncentrovanou, protoze moci vylucuji prebytecne soli z morske vody.

A+I
18.5.2012 11:15

1. Největším zdrojem dusíku ve formě čpavku jsou tedy žábra. Pietro říká 90%. Tento čpavek po opuštění žáber se váže na vodu? A vzniká tak čpavková voda? Nebo jak je to s tímto čpavkem po opuštění rybího těla? 2. Pak následuje moč, kde je zdrojem dusíku močovina a kyselina močová. Alča uvádí, že i čpavek. 3. A jak je to s odpadními látkami ze střeva? Co tam převládá? A jak odpadní látky ze střeva zatěžují životní prostředí pro ryby v akváriu ve srovnání s vylučováním odpadních látek žábrami a vylučováním močí? Dle mého bylo mnoho akvaristů přesvědčeno, že jako hlavní zdroj odpadních látek jsou právě rybí výkaly a až v tomto vlákně zjišťují, že je tomu jinak. Na této špatné domněnce pak vyrábí fitrační systémy pro své ryby.

dubici
18.5.2012 14:52

AI - cituji Vás protoze amoniak je u ryb sice vylucovan hlavne zabrami, ale i ledvinami - ledvinami ten, co je obsazen v krvi. Otázka na AI v čem je podle Vás obsažen amoniak vylučovaný žábrami. Děkuji předem za odpověď. AI

hynek dařbujan
21.5.2012 6:16

HD - takovou otazku bych od odbornika necekala, myslela jsem, ze byste to mel vedet. Samozrejme, ze pres zabra se vylucuje amoniak obsazeny v krvi. Dubici - co myslis tou posledni vetou v odp. 70?

A+I
21.5.2012 7:36

AI jistěže to tak je, mě jen překvapilo,že zdůrazňujete že ledviny odstraňují čpavek obsažený v krvi (ledvinami ten, co je obsažen v krvi.), což vyznělo tak , že podle vás žábry vylučují čpavek obsažený v něčem jiném. Tak asi tak. HD

Hynek Dařbujan
30.5.2012 7:24

HD, vy tady toho moc neporadite, akorat chytate mne za slovicka a sam sebe na svestkach. Ja vazne nemam na zbytecny dohady s Vama cas. Chtela jsem zduraznit, ze i moci odchazi amoniak obsazeny v krvi, a ne jak si nekdo mysli, ze cpavek vznika az rozkladem moci. To je to stejny, jako co Vy jste napriklad napsal v 64 a taky Vas nechytam za slovicka: ... vylučování ledvinami, ty u ryb produkují moč, která obsahuje močovinu a kyselinu močovou. Podle vas to vypada, ze rybi moc obsahuje jenom mocovinu a kyselinu mocovou. Nic vic a nic min. Pritom toho obsahuje vic a mocovina neni v moci kazde ryby, protoze ji ryby vylucuji i zabrama. Jejich ledviny se zabyvaji spis vylucovanim hur rozpustnych latek jako je napr. kyselina mocova, kreatin, aminokyseliny, kreatinin... Tak asi tak.

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ