Melanochromis johannii - jak nechat samice odpočinout

Mám skupinku 5,4 (víc jsem nesehnal) ryby asi 14 měsíců staré, od stáří jednoho roku se vytírají, pokud to trefím, tak samici po 18 - 20 dnech vyklepu a vrátím do nádrže. Jde mi o to, že většinou už do týdne nosí nové jikry, a tedy si moc neodpočinou a nenačerpají zásoby. Asi je budu muset dát na nějakou dobu bokem (všechny samice) ale trochu mám obavy z návratu zpátky do nádrže, má někdo s tímto druhem zkušenosti? Já jsem něco podobného udělal svého času s yellowkama a samice se nezařadily do hejna a ostatní ryby je umlátily, vím že to byla blbost. S melanochromisema je teď asi 20 stejně velkých yellowek, takže tam jsou i ti samci zaměstnaní jinýma rybama.

TV

22.10.2013 11:48

Nechce se mi věřit, že samice do týdne nosí znova. Chovám Maingana, což jsou jejich blízcí příbuzní, množí se taky hodně často, ale vždy je ten interval delší. Samice vždy stačí nabrat síly na další tření. Skupina Maingan momentálně čítá 10 ryb, z toho 4 samci. Rozhodně bych nikam samice nepřelovoval a zkusil bych doplnit chovnou skupinu. Nic jiného mě v tuhle chvíli nenapadá.

wladys
22.10.2013 13:06

Co odlovit samce? Ty tam pak vrátíte s mnohem menšími problémy.

miroslav kraut
22.10.2013 13:29

S tím týdnem jsem to přehnal, to se teď stalo u jedné samice, ale opravdu velmi brzy samice zase nosí. Přemýšlím o tom, že bych je rozdělil jednou z možností: a) odlovil samce jak píše Miroslav Kraut, po čase vrátil zpátky nebo b) odlovil samice do nově zařízené nádrže, přidat největší dorost (asi 3 cm) tam je nechat zabydlet a pak přidat třeba za měsíc všechny samce.

TV
22.10.2013 23:13

ja by som to riesil prelovenim samca. Naco zbytocne stresovat presuvanim vsetky ryby?

canart
22.10.2013 23:56

Těch samců tam mám pět, z toho 4 jsou plně vybarvení, jeden světle modrý. A jsou dost aktivní.

TV
23.10.2013 0:18

Problém jenedostatečný počet samic,které si nemají čas oddychnout a jsou neustálým terčem zájmů samců.když je samic dostatek,třeba 7-10kusů,tak se zaplňují a jsou schopné se třít postupně,tak se ostatní samice můžou vyhnout jejich zájmu.Tím,že jsou furt v pernamenci,rychleji odcházejí.Co se týče druhu,není to zase tak nedostupný druh,aby jsi pokud opravdu chceš nebyl schopen ho doplnit.

miran
23.10.2013 7:59

Doplnil bych do společné nádrže ty dorosty. Počkej ještě tak měsíc až budou mít těch 4 a více cm a potom teprve udělej čoro v nádrži. Odpusť polovinu vody z aqa do čisté vany, odlov tam ryby, přidej špunty do nádrže, dopusť čerstvou vodu a pusť tam staré ryby. Když v aqu bude pár kamenů uložených tak aby se do škvír vlezli pouze dorosti, tak to bude jenom dobře, pro případ že by je některý z dospělců chtěl prohnat. Většinou je tomu ale tak, že si je dospělci první den se zájmem prohlédnou a sem tam proženou, aby se vědělo kdo komu šéfuje a je klid. Během půl roku ti mladé pohlavně dospějí a ty budeš moct udělat selekci na vyhovující pohlavní poměr jedinců. Do té doby ti stávající samice jistě vyčerpáním neumřou to se neboj. :-))) Nebo jak píše miran, sežeň si jinou odrostlejší skupinku nebo jen samice a za obdobných podmínek jak popisuji je smíchej, pouze s tím rozdílem, že ty nováčky můžeš hodit do té vany i s těma starousedlíkama a v aqu ještě trochu přeházet a pozměnit uložení šutrů, teritoria a můžeš ryby vracet společně do nové nádrže kde jistě proběhne nějaká ta šarvátka hlavně mezi samci ale posléze až se rozhodne komu který šutr a strana patří bude v aqu klid.

hr:-)
23.10.2013 10:51

To hr: Díky za rady, tak nějak to udělám, s tím dokupem jsem taky uvažoval, ale samice, které jsem viděl mi připadaly výrazně oranžovější než ty co mám doma, nevím, jestli jsou nějaké různé formy, přidám tam raději ty svoje odchovy.

TV
23.10.2013 11:16

Samice a mladé johanek jsou žluté, ne oranžové. Více do oranžova jsou interruptusy.

wladys

VLOŽIT ODPOVĚĎ