může to být motolice?

Prosím o radu. Jednomu z dospělých samců Protomelas taeniolatus Boadzulu se asi před 2 týdny udělal zákal na oku. Začalo to z centra a postupně se rozšířilo na celou rohovku. Pak se povrch začal vyboulovat až to měl jak 0,5cm kužel. Asi před 3 dny se v centru udělala dirka tak 1mm, oko oplasklo,ale je stále zakalené a podle toho jak se ryba chová,tak na něj nevidí. Žere normálně, trochu víc než obvykle se schovává mezi kameny, ploutve a povrch těla normální.Léčba ESHA ani FMC nezabrala. Nemám šanci ji odlovit do karantény aniž bych rozkopal celý akva. Dík CH.

charvis

11.6.2009 17:20

já měl u tlamovce bakteriální rozpad ploutví a jedno oko taky vyboulený, léčil jsem to malachitovou zelení, což pomohlo na ploutve, oko ji splasklo,oloupalo se,ale zůstalo takové menší. Asi na něj nevidí. Rozhodně bych tu tvoji rybu v akva nenechával,radši ji odlov za každou cenu.

Pavel Šíp
15.6.2009 20:17

Nemáš foto té postižené ryby?? Důležité je také popsat přibližnou příčinu?? Pokud uděláš detailní foto lze o tom diskutovat. Oční motolice to určitě není. Jelikož její průběh není tak rychlý a má jiné symptomy. Myslím, že se jedná o některé zánětlivé onemocnění optalmusu. Možná příčina je mechanické poškození. několik ryb takto postižených jsem už viděl. Jelikož nelze přesně určit, příčinu a časovou osu nástupu nemoci, netroufám si stanovit diagnózu. Diplostomóza. Je to velmi časté onemocnění oční čočky mnoha druhu ryb.největší potíže způsobuje hlavně u juvilejních stádii ryb. Původci onemocnění:Metacerkárie motolice oční Diplostomum spathaceum a dalších druhů rodu Diplostomum.Definitivním hostitelem tohoto parazita jsou rybožraví ptáci! S jejichž výkaly se vajíčka motolic dostávají do vody.Z nich se líhnou obrvené larvy(miracidia),které vnikají do prvního mezihostitele.Cerkárie ve vodě aktivně vyhledávají druhého mezihostitele,kterým jsou ryby.Pronikají přes kůži a žaberní lístky do organismu a krevním řečiště se dostávají do oční čočky,kde se dále vyvíjejí v metacerkárie o velikosti 0,4-0,5mm.Poškození ryb tímto parazitem je vyvoláno jednak cerkariemi,které pronikají přes kůži a žábry do organismu,jednak,a to především,metacekáriemi lokalizovaných v oční čočce.Na místech pronikání cerkárií u plůdku dochází k lokálnímu zčervenání kůže nebo drobným krváceninám na žábrách.Migrující cerkarie poškozují i cévy a vnitřní orgány napadených ryb.Metacerkárie,které se lokalizují v oční čočce,poškozují její tkáň.při masivních infekcích kolem 60-100ks se čočka mléčně zakaluje,je neprůhledná,často kalcifikovaná a nemocné ryby oslepnou.Někdy může dojít až k prasknutí čočky,k poruše rohovky a k vypadnutí čočky z očního bulbu. Příznaky onemocnění: Objevují se u plůdku v důsledku pronikání velkého počtu cerkárií a jejich migrace v těle.Plůdek bývá neklidný,patrné jsou změny na kůži a žábrách.K úhynu ryb většinou nedochází,pouze u malého plůdku při masivních infekcích.Při metacerkarióze oční čočky bývají příznaky nevýrazné.Zjišťuje se poškození zraku ,tmavé zbarvení silně napadených ryb. Čočka je mléčně zakalená,ve výjimečných případech lze pozorovat i poškození očního bulbu a vypadnutí čočky.Slepé ryby přestávají přijímat potravu,zaostávají v růstu zdržují se většinou u hladiny.

pietro
18.6.2009 8:50

Tady je foto
může to být motolice?

charvis
18.6.2009 13:36

Chtelo by to lek proti plisni.

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ