Nemoc jak léčit?

Ahoj mám problém!!! 2 tlamky břicha nafouklá , nežerou, straní se , výkaly nitkovité a jako by průhledné. Co jsem se dočetl tak bych měl co nejdříve sehnat entizol. Jedna s tlamek ted u dna hlavou dolu a točila se jakoby spirálovitě v křeči. Tak jsem ji resetoval. Akva 450 dusitany, dusičnany ok. Voda co 7dní 1 polovina výměna. Krmím Hikary cichlid gold, hikari cichlid staple, sera granugreen, a nějaké vločkové pro nejmenší at stihnou něco pochytat. Stalo se to socolofi a zebře. Jak dál mám vytáhnout i tu zebru? Jak dávkovat entizol pokud jej mám použít.? Nebo je to něco jiného? Děkuju za každou pomoc. Doufám že pietro není na dovolené. Málo starostí a at plavou.

JT

19.7.2009 11:03

Tak jsem ji resetoval - co tim myslis zes ji znovu naridil?? Nafouklym rybam uz tezko co pomuze. Nemocne ryby odlov. Sleduj zbytek osadky a pokud uvidis tenke pruhledne vykaly, tak prelec vsechny ryby. Entizol 250 mg tabletu rozdrtit na prasek na 38 litru vody kazdy den po dobu 1 tydne, teplota vody v akva min. 28`C, nesvitit, filtrovat. Kazdy den odkal dno, abys toho dostal co nejvic z akva ven. Pokud chces zkusit prelecit v malem akva ty nafoukle, tak jim lek davej 2-3 krat denne - po 12 nebo po 8 hodinach - postup stejny.

A+I
19.7.2009 11:11

Tím resetoval jsem myslel, že už není! Hele a jedna tableta na 38l vody. To jich tam mám každej den narvat víc jak 10? To je fakt?

JT
19.7.2009 13:04

entizol na nafouklé břicho těžko pomůže, entizol je na bílé výkaly (ryba je spíš hubená) a ne na vodnatelnost. Jinak se dávkuje 1 tableta na cca 30 až 50 litrů. Nejlepší je jak říká A+I ryby odlovit aby nedocházelo k šíření nemoci. Většinou k nafouknití dochází při otravě čpavkem a dusitany, ryby jsou oslabeny a jsou náchylné, nebo po pozření nevhodné, třeba navlhlé, potravy. Jednoznačné určení nemoci není jednoduché... Pokud jde o obyčejné ryby, tak bych je ani neléčil...mnohdy se situace spíš zhorší než zlepší..

ondra z tlamovců
19.7.2009 19:13

Hexamitóza a Spironukleóza Hexamitóza je poměrně časté onemocnění ryb, také se k ní řadí častá nemoc Spironukleóza. Původce onemocnění: Bičíkovec Hexamita salmonis. Má kapkovitý tvar těla. Tělo je opatřeno 8 bičíky, z nichž 6 vychází volně z předního konce těla, 2vedou tělem k zadnímu konci, odkud vybíhají ven. Hxamitóza je parazit který ,cizopasí ve střevě, zvlášť v jeho zadní části, ve žlučníku a žlučovodech. Nepřichycuje se ke stěnám orgánů, ale plave v jejich obsahu. Rozmnožuje se dělením. Po upuštění hostitele s výkaly vytváří cysty. K další infekci dochází těmito cystami alimentarní cestou. Cizopasníci nejsou závislí na teplotě vody, onemocnění proto probíhá v různých ročních periodách. Masivní infekce jsou zjišťovány u oslabených ryb. Normální hostitele Spironucleus elegant jsou různé druhy žab, u nichž cizopasí rektu a z nich přechází na ryby. U ryb žije ve střevě. Morfologická stavba a způsob života tohoto parazita jsou v podstatě shodné s příslušníky rodu Hexamita.Od rodu Hexamita se liší mimo jiné protáhlými jádry. Příznaky onemocnění: Silná hexamitóza a spironukleóza jsou charakterizovány poruchami trávení, což má za následek snížení přírůstků, celkovou vyhublost a úhyn. Průběh onemocnění je většinou subakutní až chronický. Projevuje se poruchami plavání, nemocné ryby se otáčejí kolem své osy, přestávají hltavě přijímat potravu, jsou apatické, oddělují se od hejna a postávají u horních částech akvárií. Únikový reflex zůstává dlouho zachován. U plůdků dochází k masivnímu úhynu u starších ryb je úmrtnost menší. U ryb s masivní infekcí jsou žaludek a střevo naplněny nažloutlou, huspeninovitou tekutinou a jejich stěna má nastříkle krevní cévy. U akvarijních ryb působí silná infekce průjmová onemocnění. Pozorujeme dlouhé nitkovité průhledné výkaly. Jedná se o střevní výstelku, kterou poškozuje parazit. Terapie: Účinná je léčba přípravkem na bázi metronidazolu Entizolem, který se podává se smícháním krmné směsi. K tlumení hexamitózy a spironukleózy lze tento preparát použít i ve formě dlouhodobé koupele. Proti těmto protozoózám je také účinný dimetriazol podáván v krmivu. Prevence: Nejdůležitější preventivním opatřením je znemožnění přenosu původce (cyst) do akvárií, již napadenými rybami nebo vodou. Důležité je také při nákupu ryb být opatrný a raději po přínosu domů použít na 5-7 dní karanténí akva .Také používat kvalitní krmiva a krmit ryby takovou stravou aby u nich nevyvolala střevní potíže. Léčba: Humánní přípravek Entizol. Je možné použít jej v koncentraci 4 mg/l po dobu 2 až 3 dnů. Metronidazol se vstřebává přes žábry a vytváří v krvi terapeutický účinnou koncentraci k likvidaci cizopasných bičíkovců. Koupel se užívá zejména v chovu akvarijních ryb. Specifika : Radikální léčebný postup v praxi / tableta 250Mg/25 Litrů vody 2x denně po dobu 5-8 dnů dle zdravotního stavu ryb. Pravidelná výměna vody 1x denně, asi 1/3objemu akvária. Filtrace přes silonovou přízi.

pietro
19.7.2009 19:16

Pokud je dutina nafouklá je to podivné, to je spíš špatným krmením. To nedokážu určit, jen vyšetření na el.mikroskopu a ten nemám ani florecenční roztok.To je už pro mne drahá hračka :-(.

pietro
19.7.2009 21:58

Byli to v obou případech samice těsně po tom co odnosili mladé. Jediné co mě napadá je to že jsem přivezl 12 nových tlamek a je to od nich,nebo že kvůli těm prckům jsem začal přidávat ke krmení sušené vločky. Nějaký LON mix. Stál pár korun a já si říkal že snad na sušeným nejde co pokazit. Už ho nedávám. No sem s toho docela vyřízenej pár let jsem neměl kromě techniky žádný větší problém. Tak snad to bude ok.

JT
20.7.2009 20:46

Jestli odnosily mladé,tak by to taky mohlo být přežráním.Samice byli hladové a napraly se granulema a ty v nich nabobtnali....ale to by jich museli sežrat opravdu hodně..... A je to jen tip. Jinak LON mix je snad nejhorší krmení..to není dobré ani pro živorodky,jako je mečovka,Paví oko atd.

memeo

VLOŽIT ODPOVĚĎ