Neznámá nemoc Cynotilapia
Mám akvárium s tlamovci Cynotilapia pulpican a na těle se jim postupně od tlamky začaly objevovat modročerné tečky. Nevím, zda se jedná o nemoc, prosím poraďte.
cynotilapiapulpican
dej sem foto............
21.1.2010 21:56
Jak pise Memeo, bez fotky tezko rict. Co znamena, ze se jim objevily tecky - kolika rybam? Mohlo by se jednat jen o pigmentove skvrnky, ale pokud to ma vic ryb, nohlo by se taky jednat o motolice. Nedaval jsi do akvaria sneky?
22.1.2010 2:02
Tady je fotka pro porovnani, kde je napadena ryba motolici, snad Ti to pomuze. Tu fotku vlozil do jineho tematu Brova. Prinesl si motolici do akvaria se sneky.
23.1.2010 15:09
Šneky jsem do akvária nedávala, ale našla jsem tam jednoho s dlouhou zatočenou ulitou. Skvrny jsou totožné s těmi na obrázku. Můžete mi prosím přeposlat odkaz na řešení tohoto problému, nebo pokud byste mi někdo poradil ještě jednou, velmi bych to uvítala.
23.1.2010 18:50
Jinak jestli se jedná o Cynotilapia Pulpican,tak bych to na motolici tipoval i bez fota......... Já je mám a jsou bez černých skvrn,takže pigmenty by byl celkem zajímavý jev....................ale možné je vše.
24.1.2010 8:15
Nevis, jak se ten snek k Tobe dostal nebo jak uz tam je dlouho? Motolice se dostanou do vody jedine z trusu ptaku, ktere se zivi rybami. Pokud sezerou nakazenou rybu, parazit se vyvine v ptakovi o jeden stupen dal, rozmnozi se a s ptacim trusem se pak dostane zpet do vody, kde si hleda prvniho mezihostilele a tim jsou plzi nebo bezobratli. Tam se zase vyvine o stupen dal a ze sneka pak prechazi na dalsiho hostitele a to jsou ryby. K poslednimu stupni vyvoje a hlavne k rozmnozeni potrebuje zase zazivaci trakt ptaka. Motolice nejsou prenosne z ryby na rybu, ale jsou prenosne ze sneka na rybu. V akvariu bez rybozravych ptaku nemuze byt cyklus dokonceny. Ten snek by ale mel jit z akva ven, aby se zamezilo dalsimu sireni na ryby (tedy pokud to jsou motolice) - jses si jista, ze mas sneka jen jednoho? Ryby s tim mohou zit, ale pokud jsou napadene prilis, uhynou. Dokonce je ale mozne, ze po case se zacnou flicky zase ztracet - kdyz pak motolice po nejake, celkem delsi, dobe uhynou. Ty flicky jsou vlastne reakce pigmentu na motolici uvnitr. Ucinne leky na to moc nejsou, ale jistych uspechu lze dosahnout s lecivem zvanym Praziquantel. Brova s tim zapasil a podarilo se mu zvitezit. Pocti si tady, napred ten prvni odkaz a pak ten druhy odkaz - je napinavy jak maly gate: :-) http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=1533&postdays=0&postorder=asc&highlight=motolice&start=0 http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=3029&postdays=0&postorder=asc&start=60
tak.. ryby to mají všechny, hlavně pod tlamkou. na flecích jsou vidět malé výrůstky, těch jsem si všimla až dnes ráno, když jsem je kompletně vymývala a převařovala kameny. včera večer jsem našla třetího, tentokrát živého šneka, vypadá úplně jako piskořka http://www.biolib.cz/IMG/GAL/4146.jpg . z kořenů být nemohou, ty tam nemají, myslím, že za to mohou kytky. fleky mají zatím týden, první potvoru jsem našla ale už někdy v srpnu, mrtvou. vypadají jako mořští, takže jsem si hlavu nelámala.
24.1.2010 14:07
objednala jsem si na to od sery http://www.mojeakvarium.cz/katalog/akvaristika/leciva-a-vitaminy/produkt/sera-med-professional-tremazol-25ml , snad pomůže. jestli máte někdo zkušenost s dávkováním, popřípadě s jinými přípravky, které jsou potřeba, budu ráda, s léčivy nemám zkušenosti.
24.1.2010 16:43
Jak čistíš akvárium? To ho po každé kompletně myješ? Myslím jako kameny,dno a výměna vody v celém akva.
24.1.2010 16:50
memeo- ne, to vůbec! jen teď jednou, abych měla co možná největší jistotu, že šneci zmizí. obyčejně stačí vyměnit část vody po několika týdnech, když tam ješte byly kytky, občas jsem i odkalovala po několika měsících, jinak nic takového..
24.1.2010 16:58
Ahoj,píšeš, že obyčejně stačí vyměnit část vody po několika týdnech, to tlamovcům opravdu nestačí. Měřila jsi někdy hodnoty N03?Jak máš velké akvárium?
24.1.2010 17:04
sarka.x- tady to opravdu stačí, protože v akváriu bývá málo ryb, používám ho pro tlamovce jako vytíračku, akorát teď tam jsou už delší dobu. s vodou jsem problém neměla.
24.1.2010 17:38
Voda se musí měnit častějš než měníš ty. I když je tam málo ryb, může se tam rozkládat potrava, kterou krmíš. Jak velké je to akvárium? Kolik je tam ryb? Čim a jak často krmíš? Jaké je pH?
24.1.2010 17:43
srp- vodu měním po dvou týdnech, akvárko má pouze 60 litrů pro pět ryb, jsou tam jen přechodně a takhle je do většího dát nemůžu. krmim je jednou denně, buď masem, to pak měním každý týden, nebo mají granulky od sery. ph ani jiné hodnoty neměřím..
24.1.2010 17:45
K tomu snad už ani nejde nic říct.....
24.1.2010 18:05
sarka.x- já se obávám, že potřebuji poradit s nečím úplně jiným, než jsou parametry apod. s tím jsem nikdy problém neměla. teď by mě hlavně zajímalo, v jakém poměru je nutno ředit http://www.mojeakvarium.cz/katalog/akvaristika/leciva-a-vitaminy/produkt/sera-med-professional-tremazol-25ml . děkuju za ochotu, ale potřebuji poradit s tímhle.
24.1.2010 18:09
Když ono všechno souvisí se vším. Parametry vody, výměna vody, použité krmení.....S tímto lékem zkušenost nemám.
24.1.2010 18:28
Myslím, že když ryby žijou v nevyhovujících podmínkách, žádné léčivo je nazachrání. 1) Malá nádrž => velké výkyvy parametrů vody => oslabení imunity 2) Nevhodné krmení S tím léčivem žádné zkušenosti nemám a ani nevíme, jestli se v tvém případě opravdu jedná o napadení motolicemi nebo jinými červy.
24.1.2010 19:18
Komu není rady, tomu není pomoci...jak jsi došla k tomu závěru, že na tu Tvou neznámou chorobu, potřebuješ zrovna tenhle sajrat.....měla by ses spíš zamyslet sama nad sebou co děláš špatně...rozhodně ta výměna vody po několika týdnech je první velká chyba......jak píše Vláďa Srp......špatnou údržbou AQ, nemůžeš vyřešit nasazením léčiva....a to že krmíš, jakjsi napsala masem, to snad ani nemá cenu Ti tady něco radit....
Můj názor na celou věc je takový, že Léčit něco a nevíš co je opravdu majstrštich :-(. Motolice je tak vzácná nemoc v akváriích proto bych tuto nesmyslnou diagnózu loučil. Proč neuděláš kvalitní foto?? Jediný druh motolic, o kterém se zde bavíme a má tebou popsané symptomy je Postodiplostoóza. Onemocnění vyvolávají metacerkárie motolice Posthodiplostomum cuticola,které cizopasí v kůži a podkoží ryb. Jejím prvním mezihostitelem jsou plži rodu Lymnaea. Pro toto onemocnění jsou charakteristické černé pigmentové skvrny o velikosti až několik milimetrů v kůži a na ploutvích ryb. Jsou to vlastně metacerkárie opouzdřené granulační tkání silně prostoupenou černým barvivem-melaninem. K úhynu nedochází, ale silně napadené ryby jsou nevzhledné. Ohledně tvého akvária. Pokud je to separé nádrž pro odchov potěru je důležité dodržet cyklus výměny vody a nutná kontrola chemismu je nezbytná!!!! U ryb vzniká stres, jsou náchylné na nemoci a voda se může stát pro její obyvatele nebezpečnou líhní baktérií a parazitóz. Nechtěl jsem na tvůj dotaz vůbec odpovídat. Ale ber si tuto radu k srdci a začni trochu studovat život Afrických ryb. Tedy za předpokladu, že je budeš chovat. Přeji hodně úspěchu.
24.1.2010 20:33
Vidím, že poslední příspěvky (zejména Jonathana) se opět stáčí někam úplně jinam. tazatelka správně pooukazuje na to s čím má problém. A poroto jestli neumíš poradit tak buď ticho a raději šoupej nohama. Ta konečná rada může být totiž užitečná i pro ostatní do budoucna. Já s podobnou (možná stejnou) nemocí bojuji již dlouho. Nemám totiž možnost úplně vyměnit vodu v akva a kompletně ho desinfikovat. Také jsem si pořídil Tremazol, ale zatím ho neaplikoval, protože mám obavy z výměny více jak 80% vody poté co se v léčivu ryby vykoupou. V zimě mi z vodovodu teče strašně ledová voda a když ji zředím teplou tak se z ní zase uvolňuje ve velkém množství chlor. Tedy jsem přistoupil ke zkoušce, že podám granule rybám, které nejprve namočím ve vodě se silnou koncentrací právě tremazolu. Uvidím co to udělá. Také zvažuji to, že před touto léčbou naleju do akva něco co kompletně zničí všechny piskořky. Není to můj styl chodu (chemicky likvidovat živé organismy), ale už si nevím jiné rady a ryby mám celkem drahé. Problém je v tom, že pořádně nevíme co léčíme. Parazita identifikujeme laicky podle symptomů, ale asi to bude správně. Mé ryby mají na těle také takové tečky, někdy spíše nepřesně ohraničené mapky. rozpadají se jim ploztvičky a zase se jim to hojí. Občas (po nějaké periodě) se jich odchlípně šupina a jako by z těla (kůže) cosi vylezlo. To je tam cca týden a zase se to zahojí. Ryby normálně žerou, často se však ošívají, otírají o dno a třepetají břišními ploutvemi v místě kolem řitního otvoru a nebo si otírají kůži v dosahu ploutví. Takže nevím. Navíc se to těžko fotí, ale zkusím se podělit.
24.1.2010 20:54
Nekteri lide tu chteli jen naznacit, ze v prve rade je nutne vytvorit rybam optimalni podminky. Pokud se to v pripade tazatelky evidentne nedari, je podle mne naprosto zbytecne lecit ryby kazdy mesic na nejakou nemoc, ktera vznikla vlivem techto spatnych podminek. Kdybych s podobnou (možná stejnou) nemocí bojoval již dlouho a ryby měl celkem drahé poslal bych nemocnou rybu na veterinu na pitvu a parazitální vyšetření. Případnou chorobu bych pak léčil doporučeným léčivem. Tyhle debaty, kdy na základě neurčitého popisu choroby, kdy ani nevíme v jakých podmínkách jsou ryby chovány, máme určit diagnózu a ještě navrhnout léčbu jsou celkem na nic.
24.1.2010 22:02
Pro Rorejs: Přečetla jsem si zpětně Tvé příspěvky na tomto fóru a připadáš mi jako ostřílený matador. Myslím, že Pietro a Srp odpověděli tazatelce dostatečně. Já si sice neumím poradit o jakou chorobu se jedná, (stejně jako ostatní), ale šoupat nohama se mi nechce. Co se týče odchlorování vody, zkus thiosíran sodný (používá se k odchlorování bazénů) Abys mohl léčit, musíš vědět především co léčit. Navíc spolu s léčbou je myslím důležité zjistit příčinu, aby tazatelka neléčila a zároveň nedělala stejnou chybu na základě které ryby onemocněly. Je to možná infantilní příklad, ale..... Dítě nechám celé odpoledne sáňkovat v botičkách co se promáčí. Nastydne, dostane teplotu, budu ho léčit.Příště se tedy budu držet zásad a koupím mu na zimu zimní boty.
25.1.2010 8:00
Ja uznavam, ze Cynoptilapiapulpican nedela pravidelne vymeny vody tak jak by mela a to je velka chyba. Zaroven krmeni mbun masem je uplne nevhodne. Jakym masem vlastne krmis? Ted jeste navic jestli jsi totalne vyprala cele akva, tak jsi v nem mohla znicit nitrifikacni bakterie. Tlamovcum se maji delat pravidelne vymeny vody aspon jednu tretinu vody tydne a to i ve vytirackach! Pokud mas jeste jina akvaria, tak tam dopln vodu ze zabehleho akvaria, vymachej zabehly filtr v nadobe s akvarijni vodou odkud jsi vzala ten filtr (ne s vodu z nakazeneho akvarka) a pak to vlij do toho maleho akva, aby jsi obnovila rovnovahu. Ale to udelej az po pouziti leku. Ten Tremazol by asi stejne znicil uzitecne bakterie. Ale na druhe strane pokud identifikovala tecky na svych rybach jako totozne s teckami na rybe Brovove, tak si asi precetla odkazy, ktery jsem ji sem dala a na zaklade toho si objednala ten Tremazol, protoze Brova s nim mel uspech. Ale myslim, ze pak Brova pouzil jeste nejaky jiny lek s vyssim podilem Praziquantelu. Praziquantel je totiz asi jedina osvedcena lecebna latka proti motolicim a zaroven je to setrne lecivo. Co obsahuje Tremazol a jak ho davkovat nevim. Snad je na obale navod. To, ze se tecky rychle siri a ze jsou nektere z nich ponekud vystouple, muze klidne nasvedcovat, ze se jedna prave o motolice a ne o pouhe pigmentove flicky. Tecky od motolic vypadaji tak, ze jsou budto svetleji cerne - to kdyz jsou motolice hloubeji v kuzi a nebo uplne cerne a casto vystouple, jako kdyby kaplo na rybu zdibec teru - to kdyz jsou motolice vic na povrchu a nebo na ploutvich. Vetsinou zacinaji od tlamky a v mistech bez supin - pod tlamkou a na brise a postupuji dal na cele telo a na ploutve. Prestoze je to v akvaristice spis vzacne onemocneni, nevidim duvod, proc ho hned vyloucit. Vite snad nekdo z vas jeste o nejakem jinem onemocneni at uz z nevhodne kvality vody, invaze parazitu nebo cervu jak tu nekdo napsal, ktere by delaly takoveto cerne tecky?? Jedine, co me napada, je invaze malymi turbellarian flatworms. (Nevim, jak to napsat cesky). Ale ty zase nedelaji tecky vystouple a jsou opravdu droboucke. Mne spis zajima, jestli si treba neporidila rostliny, na kterych by byl nejaky nakazeny malicky snek. Casto se importuji ryby, sneci a rostliny primo z prirody a tam by mohla byt pricina. Zaroven si myslim (mozna spatne), ze kdyz preleci cele akva vcetne filtru, tak lecivo snad zahubi ty motolice i na snekach a tak nevim, proc akva pak cele desinfikovat. Ale to je jen moje spekulovani a mozna se mylim. Pro Rorejse: vloz sem fotku napadene ryby. Co obsahuje ten Tremazol, ze se musi udelat tak razantni vymena vody? Pokud pouzijes jen Praziquantel, tak tohle odpada. Ja si na Cynoptilapiapulpican cenim toho, ze se snazi, urcite drahym lekem, vylecit 5 malych ryb nez by je jednoduse splachla.
25.1.2010 8:31
Rorejsi, šopuat nohama bys měl Ty......tazatelka nic neudělala pro ryby a nakazila si je zřejmě sama a podle její specifikace, bohužel neumíme poradit...takže si dej pohov a navážej se do někoho jiného....Ty lidovej léčiteli....za jakou neregistrovanou imunitou se skrýváš......Tvůj příspěvek mi hodně připomíná doktrora všeuměla Romryho...kde ni není ani smrt nebere.....
25.1.2010 12:24
Tak jsem si to tady přečetl, ale komentovat, kdo co dělá špatně nebudu. V každém případě by to chtělo foto. Já jsem motolici úspěšně vyléčil v roce 2008 za pomoci Pietra, p.Čuhela, Peťase a veterináře. Kdo nemůže vyměnit po, tuším 6 nebo 8 hodinách 80% vody, a po léčbě vydenzifikovat vše, včetně likvidace šneků, ať lék Tremazol vůbec nepoužívá. Rybám jsem dal 3 léčebné kůry: 1 - Tremazol, postupovat dle návodu, který je přibalen. Tento lék obsahuje Praziquantel. 2 - Caniverm, obsahuje též Praziquantel ale větší množství. 3 - Opět Tremazol už mimo nádrž v sudu, opět dle návodu. Mezi každou kůrou jsem ryby nechal cca týden odpočinout.