NO3 klesá - nechápu, co je příčinou?

Voda z vodovodu má obsah NO3 25 mg/l. Před výměnou má voda v akváriu obsah NO3 10 mg/l. Nechce se mi věřit, že těch pár kytek mi dokáže srazit NO3 tak výrazně dolů. Stejný proces již znám z rostlinného akvária. V 1200 litrové nádrži, kde je 100 litrů objemu filtrační materiál (bioakvacit), mám asi 6 ks vallisnerií a 15 ks anubiasů. Osádku tvoří 100 ks Haps o velikosti 6 - 10 cm. Filtrace mám dvě, jednu mechanickou s průtokem 2000 l/hod o objemu 15 litrů a druhá filtrace je o objemu biokvacitu 85 litrů s průtokem 800l/hod. Máte někdo podobné zkušenosti? Stalo se mi to již při třetí výměně vody za sebou. Vodu nechávám odstát dva dny, přidávám sodu a sůl. Při každé výměně odkalím celé dno. Je možné, že by ve filtraci došlo k procesu denitrifikace?

dubici

21.9.2011 18:59

Mám a několikrát jsem o tom tady psal. Bohužel podle většiny zde přispívajících odborníků, to tak není a tak vesele mění hafo vody a novou ani nenechají odstát. Ať se Vám daří a Vašim rybám taky. HD

Hynek Dařbujan
22.9.2011 12:39

Takhle zabehle akvarium nelze nez zavidet

roman pavel
22.9.2011 18:31

Ano, je to tak. Vždy se nemusí měnit téměř celá voda a může to být taky ku prospěchu. Velký a podstatný vliv má i tzv. ůnava vody která nemá pak výkyvy jak voda čerstvá z vodovodu.

Pavel 86
22.9.2011 22:59

Hynku, mám pokušení alespoň 3x vyměnit větší množství vody a nedávat odstátou, ale čerstvou rovnou z kohoutku za použití thiosíranu. Mohl bych se tak přesvědčit, jestli je vaše teorie správná. Ale když něco funguje, tak se mi moc nechce experimentovat. Pořád si kladu otázku, jestli NO3 klesá díky odstáté vodě nebo jestli je to konstrukcí externího filtru. Filtrovaná voda musí přes bioakvacit urazit skoro 3 metry a je možné, že na konci filtru již není voda dostatečně prokysličená a může tím docházet k denitrifikaci. Možná obé má pozitivní vliv na odbourání NO3. Dnes jsem 13 den po výměně vody a NO3 pořád na 10 mg/l. Vodu standartně měním po 8 dnech, tentokrát jsem byl 12 dní v práci a tak výměna musela počkat. Zítra měním vodu, tak jsem zvědavý, jestli proces snížení NO3 proběhne i po další výměně vody.

dubici
23.9.2011 0:45

Nikde nevidim, kolik Dubici meni vody a jak casto, ze se o to tak opirate...

A+I
23.9.2011 7:41

Tak tenhle experiment bych fakt nedělal. To, že necháte vodu odstát je vynikající, protože pak nezabíjí bakterie v filtru. To co se u Vás děje není nic u zkušených akvaristů vyjimečného. Denitrifikace je v přírodě základní proces odbourávání dusíkatých látek. Bohužel mnoho akvaristů dělá vše pro to, aby jim v akváriu nefungogovala a ještě svoje rozumy ventilují na internetě. HD

Hynek Dařbujan
23.9.2011 7:49

Pane bože už zase,..... tak tu vodu neměňte, kdo vás do toho nutí?? ...zase ty bláboly o dostatečné denitrifikaci v běžném filtru... a co ty rostliny pánové?? Zase se dozvím, že dusíkaté látky z vody neodčerpávají?? To množství, co tam dubici mají je velmi podstatné, ale vám to lejt do hlavy je asi fakt zbytečné...hlavně mít prostě opačný názor. Tak si tu výměnu vody někdy vyzkoušejte...já vím, že je voda drahá...ale pokud na to ryby nezareagují pozitivně, tak si kupte brejle....Možná jen jedna otázka...proč se musí nechat voda odstát?? Když jí odplynuji při vstřikování a odchloruji. Děkuji.

miroslav kraut
23.9.2011 8:58

Odbourávání dusíkatých látek rostlinami je laiky značně přeceňováno. Tento problém mě pochopitelně velice zajímal ve spojitosti s řasovými filtry u mořských akvárií. Pokusy s rostlinami prováděl v době svého působení na přírodovědecké fakultě KU Rndr. Stanislav Frank. Výsledek je tedy tento. Aby vodní rostlina spotřebovala dusíkaté látky vzniklé ze 100 g proteinů, které se dostaly do nádrže v krmivu musí při tom vytvořit 1.350 g rostlinné hmoty. Pro úplnost si dovoluji uvést, že 100 g proteinů je např. v 217 g krmiva Sera flora a v 208 gramech Sera san. Pro úplnost 1 litr těchto vynikajících krmiv váží cca 200 g. HD

Hynek Dařbujan
23.9.2011 11:07

S tema rostlinama souhlasim taky a mam to potvrzene z praxe. Ale jinak, pane HD, s denitrifikaci v akvariu jste na tomto foru sama teorie, ale jeste jste nikdy nenapsal jak to prakticky udelat, aby to pracovalo. A to jsem se Vas na to ptala nekolikrat nejenom ja, ale i M. Kraut. Dubici, mas ten filtr udelanej podle toho nakresu a mas v kazde komore vzduchovaci kamen? http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=43925

A+I
23.9.2011 11:10

Upresneni: mam praxi potvrzene, ze rostliny toho NO3 moc neodbouraji. To by asi musela byt v akvariu biorovnovaha a podminky jako v prirode a ne prerybnena afrika.

A+I
23.9.2011 11:43

Dubici, jeste dodatek. Souhlasim s HD, ze jestli Ti to takhle funguje, tak do toho nevrtej a nech to tak, abys to nepokazil. Ale rostlinama to urcite neni, dej sem fotku, at vidime, jak to mas zarostly :-). HD: To, že necháte vodu odstát je vynikající, protože pak nezabíjí bakterie v filtru. MK: Proč se musí nechat voda odstát?? Když jí odplynuji při vstřikování a odchloruji. Děkuji. To mate marny, pane Kraut, nedostanete na to odpoved jako vzdycky pretim. Ale odpoved je jednoducha, pane Kraut. Kdyz voda 2 dny stoji, tak ji pak tak boli nohy a ma na nich i mozoly, ze uz nema silu bojovat a zabijet nitrifikacni bakterie. Zato ta Vase a nase odchlorovana a odplynovana cerstva ma tolik energie, ze prvni co udela, pozabiji nitrifikacni bakterie ve fitrech a proto se nam i Vam cely ty roky s rybama nedari ;-) .

A+I
23.9.2011 11:59

A zas je z toho komedie! :-)) Další vlákno k zablokování?

Pavel 86
23.9.2011 12:36

Štěstí, že to tady nečtou ty bakterie. HD

Hynek Dařbujan
23.9.2011 12:51

My to tady čteme!

bakterie
23.9.2011 15:15

Pavlíku, blokujte si svoje vlákna a odpovědi nebo jste dřív pracoval u STB? Pro A+I: vím to..jen jsem tu jednoduchou otázku opět položil...jen tak ze zvyku...a je fakt, že moje ryby už desítky let chřadnou a moje filtry strašně trpí :-))). Prosím vás vy teoretici, postavte si dvě stejné nádrže, dejte do ní stejné osádky, stejně krmte a do jedné si dejte dvacet anubiasů a do druhé bez rostlin a pak si vyhodnoťte jak kde vypadá voda a jak jsou kde aktivní ryby. No nic ..to by bylo zase nekonečné a hlavně virtuální teorie. Dále se již nezúčastňujia přeji hezký víkend.

miroslav kraut
23.9.2011 15:17

A Pavlíku, když už je to pro vás zase komedie, tak na tu jednoduchou otázku odpovězte, možná by to bylo lepší, než z toho dělat komedii a plácat o komediích.

miroslav kraut
23.9.2011 17:24

Sice nevím oč Vám jde protože jsem to vysvětlil a normálně logicky v č:3 odpověděl! Rostlin mám plno, a i A+I taky psala že vše vždy nevyřeší rostliny až tak dokonale. Únava vody v Ph a schopnost vázání plynů včetně dusíku který je taky plyn je normální a známá věc. Samozřejmě nemůžete tuto vlastnost využívat s vnitřním relativně malým filtrem který pořád čistíte. Ale v externím mnohem větším filtru který určitě dubici nepere ve vaně každý týden dočista, dočista tento proces částečné denitrifikace může probíhat a zřejmě i probíhá. Sám pane Kraut se oháníte rostlinstvem jak vám pomáhá, a stejně Vám leze No3 nahoru. Dubíci ale píše že mu No3 klesá a má to jinak filtrované a odstátou vodu. Vodou odstátou nenapere do nádrže tolik dusíku jak tím vaším čeřenim a sprchu. Dál voda odstátá nebude mýt takové výkyvy v Ph ,což přímo souvisí s činnosti bakterii. V tvrdé vodě a vysokým Ph bude až několika násobně jiná aktivita bakterii než v nižším Ph a tím taky přibývá No3 pomaleji nebo rychleji. Dál je tu filtrace uplně rozdílná včetně průtoku vody. Jak vidíte pane Kraut, ne vždy musí No3 rychle stoupat. Ne každá nádrž má stejné chemické pochody, a né vždy platí pravidlo že kdo se opozdí s výměnou nebo neudělá množství podle Vás tak musí mít víc dusíkatých látek. Co nemůžete pochopit na bakterii která normálně žije přirozeně ve filtru fakt nevím. Jinak snad se shodnem na jedným - velký filtr může i nemusí mít víc bakterii a některé prostě umí rozložít NO3 na dusík a kyslík který dýchají. A čím meně bude ve vodě kyslíku tím více pracují aby mohly dýchat-ty denitrifikační. V každým koutku filtru a hlavně v keramice není tak úžasně prokysličená voda aby jste tady pane Kraut mohl tvrdit že tam denitrifikační bakterie nežijí a nedělají to co umí, využivat kyslík efektněji než nitrifikační.

Pavel 86
23.9.2011 20:18

1) Rostliny jsou schopny odbourávat NO3 ( mám rostlinné 400 l akvárium, kde k tomuto jevu dochází - málo ryb, velké množství rostlin s hnojením CO2 a výkonným osvětlením), ale nevěřím tomu, že k tomu samému dochází v mém Malawi akváriu v tak velkém množství. Růst rostlin je díky solení a méně výkonnému osvětlení nízký. Nějaké malé množství jsou schopny kytky odbourat, ale ne tolik. 2) Pane Kraute, vy používáte vnitřní filtraci s malým objemem biokvacitu a velkým průtokem (alespoň dle prezentace zde v diskusích). V takovém filtru je dle mého možnost denitrifikace znemožněna a proto zde nemá vliv odstátá či neodstáta voda. A proto i preferujete výměnu velkého množství vody a to rovnou z kohoutku. Nitrifikačním bakteriím to zřejmě nebude vadit tolik jako bakteriím v případě denitrifikace. Ve vašich vnitřních filtrech nedochází k procesu denitrifikace a proto výměnou čerstvé vody ve velkém množství nemůže dojít k ohrožení tohoto procesu. Pane Kraute, zkoušel jste někdy ve vašich akváriích použít velký externí filtr s nižším průtokem? Pane Kraute, toto berte jako domněnku, kterou nemám v praxi ověřenu. Nejedná se o tvrzení. Sám nyní tápu proč a jak dochází ke snížení NO3. 3) Alčo, filtr jsem nakonec na rady mnohých udělal v klasickém provedení s přepážkami. Vzduchovací kámen je jen v první komoře. Biologickému filtru je předřazen předfiltr, který peru při každé výměně vody. Biologický filtr jsem až na bioakvacit v první komoře zatím nečistil. A to je v běhu přes půl roku. 4) Dnes jsem vyměnil vodu a budu sledovat, zda-li se proces odbourávání NO3 bude opakovat. Pro mně je velmi špatné, že si nejsem jistý co proces odbourávání NO3 nastartovalo a tak se obávám, že se jedná o proces nahodilý a snadno narušitelný. Proto jsem otevřel tuto diskusi. Zajímala by mě zkušenost akvaristů, kteří mají velký externí filtr s průtokem vody do množství 1x přečerpaná nádrž za hodinu. Zajímalo by mě, kvůli usnadnění odbourávání NO3, jestli by průtok vody neměl být ještě menší.

dubici
23.9.2011 22:15

Pro Dubíci Denitrifikace není proces nahodilý, ale je rozhodně snadno narušitelný. Měl bych pro Vás ještě nějaké rady. Jestli chcete tak mi zavolejte. HD

Hynek Dařbujan
24.9.2011 0:51

Hynku, pro mě byl proces odbourávání NO3 zcela náhodný. Nepočítal jsem dopředu, že k něčemu takovému dojde. Počítal jsem s tím, že napuštěná voda bude mít 25 mg/l a vypuštěná po sedmi dnech třeba 50 mg/l. Opačný proces je pro mě překvapením. Nevím, co je hlavní příčinou nastartování procesu denitrifikace. Jestli: 1) rostliny, jak uvádí MK 2) odstátá voda 3) konstrukce biologického filtru 4) od každého něco Mohl bych na celou věc jít vylučovací metodou, nejdříve vyhodit kytky, pak dávat při výměně vody do akvária neodstátou vodu, pak odstavit vnější filtr.... Bylo by to zajímavé, ale z pochopitelných důvodů se mi do toho nechce. Možná by to bylo dobré zadání pro nějaké vědecké pracoviště. Práce by se mohla jmenovat: Činitelé při procesu denitrifikace ve sladkovodním akváriu. Možná již taková vědecká práce existuje, jen o ni nevíme.

dubici
24.9.2011 7:44

Denitrifikace je ovlivněna nejvíce konstrukcí filtru, rostliny ji fakt neovlivňují, ale v malé míře NO3 z vody odebírají jako živinu, viz. odp.č.8. Odstátá voda je nutná, protože nezabíjí bakterie. Denitrifkace probíhá v menší míře i v nádrži. Osobně bych udělal ještě nějaká opatření, ale to by bylo dlouhé popisování.

Hynek Dařbujan
26.9.2011 11:25

Děkuji všem za vysvětlení. Malinko mně jen překvapuje, kde jste vzali, že mám filtrační objem mých matrací menší než ve vašich filtrech. Objem mých matrací v nádrži je cca 25 dm3. Objemy v externích filtrech těchto hodnot dosahují jen obtížně, pokud to nejsou třeba velké dýchací apod. Budete překvapeni, ale vím, že denitrifikace ve sladké vodě funguje...jen je prostě nedostatečná...a jsem znovu u toho 95% lidí tady včetně pěstírny HD má klasické biomatrace nebo venkovní filtry a tedy stejný nebo podobný způsob filtrace jako já, jen máte matrace víc zaplněné blátíčkem - viz moje nedávné fotky barvy vody a tedy míň kyslíku v médiu, takže denitrifikační bakterie žijí lépe, ovšem denitrifikační zase výrazně hůře. Pavle, děkuji za teoretickou přednášku...je mi to jasné..a do puntíku...jen to tady nikdo běžně nepoužívá...takže je to na...a odpusťte si bláboly, že peru fitry dočista a přestaňte si vymýšlet a vkládat mi vaše účelové blbosti do úst, děkuji.

miroslav kraut
26.9.2011 11:29

Hynku, promiň, že zase obtěžuji, ale umíš odpovědět na jednoduchou otázku?? Dávám jí se poněkolikáté, takže znovu: proč se musí nechat voda odstát?? Když jí odplynuji při vstřikování a odchloruji a dodávám: čím zabíjí bakterie?? Chápu, že chceš ve svém objemu ušetřit vodu a tak jí měníš míň, ale neoblbuj tady prosím stále lidi. Je ta otázka jasná nebo jí potřebuješ víc polopaticky? Děkuji.

miroslav kraut
26.9.2011 11:32

Oprava k č. 22 - správně má být: ovšem nitrifikační zase výrazně hůře. Omlouvám se.

miroslav kraut
26.9.2011 12:47

Vyjádřil jsem názor co se zřejmě děje pro zdejší dotaz a ne že to musí mýt a umět každý. Prostě se někomu daří protože to dělá jinak a Vás to evidentně se*e, jinak by jste nepsal Váš blábol č:7 kde se čertíte jak dítě. Vy nemůžete normálně odpovědět na dotaz, lepší je kopat a pomlouvat aktivitu druhých jak ve vlákně pod tímto. Ono je to jednodeché tak se není čemu divit.

Pavel 86
26.9.2011 14:58

Hlavně klid Pavle, nejde o život...nebo jo? :-) Možná jste v tom blábolu č. 7 přehlédl tu druhou část věty :-) a o dětských reakcí si tu můžeme udělat kroniku...hlavně Jája a Pája :-)...docela to sedí, mějte se a hezký den.

miroslav kraut
26.9.2011 15:35

:-)), A komu patří to Jája? Mé děti mají oblíbenou hlášku kdo to říká toho se to .... :-)) Já vím tady se to jen píše, ale bylo by to trefné. Taky hezkej den.

Pavel 86
26.9.2011 19:07

Tak je vseobecne znamo, ze ve filtrech jako ma pan HD, je malo kysliku, proto asi dochazi k snizovani No3. Dost lidi to ma, ale dost jich to taky rusi a prechazi na klasicke bublifuky ci cerpaci hlavy.

Troph3us.
26.9.2011 19:38

Rád bych se zeptal, co to znamená veliký ve spojení veliký externí filtr a co to znamená malý ve spojení malý hodinový průtok? Kolik asi? Děkuji

Chapadlo
27.9.2011 9:22

co to znamená malý ve spojení malý hodinový průtok? - Mylý průtok-nestíhá to co potřebuju, buď mechanické nebo biologie. Dobrý-jste relativně spokojen Vy i chovanci. Velký-máte to jak v míchačce. co to znamená veliký ve spojení veliký externí filtr? - Velký vůči čemu?

Pavel 86
28.9.2011 18:59

Mel jsem na mysli..jak velky (kolik litru/procent objemu akvaria?) a co to je maly prutok (kolikrat objem akvaria/hodinu?) Diky

Chapadlo
28.9.2011 23:18

K odp. 28: Tome, a co ma HD za filtry? Mne na to nechtel tady na foru nikdy odpovedet. Taji to jak Sovetsky Svaz lety do vesmiru.

A+I
30.9.2011 13:35

Alčo, u Hynka jsem byl a filtry u svých chovných nádrží má vyřešeny velmi efektivně na obsluhu při čištění, na schopnost vlastní filtrace a ekonomickou náročnost při zřízování. Vzhledem k tomu, že Hynek mimo Afriky dělá i mořskou akvaristiku, tak bude mít s externími biologickými filtry (nikoliv těmi komerčně dodávanými) velkou zkušenost. Rád bych ti jeho filtry popsal, ale pokud ti to není ochoten popsat sám HD, tak se do toho pouštět nebudu. Budu respektovat tento stav. Musí chtít sám autor. Jinak bych všem doporučil návštěvu pěstírny HD, stojí to zato. Zapomeňte na hádky ze zdejších diskusí a jeďte se přesvědčit na vlastní oči. Myslete si o HD co chcete, ale chovatel ryb je to výborný. Vodu nechává opravdu odstát a Maswy má luxusní. Ryby má nádherné, zdravé a za dobré ceny. Pokud někdo začínáte s Afrikou, tak jeďte rovnou tam. Má mnoho druhů a poradí vám, jak ryby chovat. Já, když si u něj byl pro ryby, tak jsem si myslel, že je to tak na dvacet minut (říkal jsem si - velký podnikatel, ten se se mnou nebude ani bavit) a skejsnul jsem tam 4 hodiny. Hynka to neobtěžovalo, naopak byl mým průvodcem. Hynek má takovou malou ZOO z vodního světa. Neberte to tak, že Hynkovi lezu do zadku, jen popisuji stav jeho pěstírny. HD a MK mi mnohokrát pomohli svými diskusními příspěvky a jejich spory mám na háku.

dubici
30.9.2011 13:36

2. část příspěvku: A teď zpět k filtraci. Filtrace se rozděluje na mechanickou a biologickou. Přesná hranice mezi těmito filltracemi neexistuje. Obecně ale platí, že mechanická má vyšší průtok - měla by přečerpat nádrž 2x za hodinu a více a objem filtračního materiálu je malý. Tato filtrace se hodně zanáší a proto se musí často čistit. Většinou se jedná o bioakvacit napojený na čerpací hlavu. Biologická filtrace má nízký průtok. Voda v nádrži se přečerpá max. 1x hodinu. Množství filtračního materiálu je mnohem větší než u mechanické filtrace. Nejčastěji se používá biokvacit, ale poslední dobou se často užívají i moderní materiály jako je siporax atd. Biologickému filtru je nutno předřadit předfiltr, který odfiltruje mechanické nečistoty. Biologický filtr se pak čistí velmi zřídka. Ve filtru se vytvoří jak nitrifikační bakterie a pokud je filtr dobře zkonstruován, tak při nepřístupu kyslíku dochází k procesu denitrifikace a odbourávání NO3. Většina akvaristů má kombinaci obého tzv. 2 v 1. V jednom zařízení mechanickou i biologickou filtraci s vysokým průtokem. A to je případ i MK. Objem bioakvacitu je dostatečný, ale bioakvacit je často čištěn, má větší průtok a je prosycen kyslíkem a proto v něm nedochází k výrazné denitrifikaci. Proto MK musí (a doporučuje i ostatním a to zcela správně ) často a ve velkém množství vyměňovat vodu. Pane Kraute, pokoušel jste se někdy o biologickou filtraci s procesem denitrifikace? A jestli ano, tak jakou s ní máte zkušenost? I zde byste doporučil 2/3 vody vyměnit jednou týdně? Jsem u společenských akvárií zastáncem dvojí zcela nezávislé filtrace. 1. mechanická filtrace umístěna uvnitř akvária (bioakvacit + filrační hlava) - menší objem bioakvacitu s vyšším průtokem, která zachytne mechanické nečistoty a přetváří jedovaté látky na NO3 2. vnější biologický filtr s malým průtokem, velkou plochou pro život bakterií s předřazeným předfiltrem, kde může za dobrých podmínek docházet i k procesu denitrifikace. Pokud se, zkušení akvaristé, v něčem pletu, tak mi opravte nebo doplňte. Každá rada je dobrá.

dubici
1.10.2011 4:40

Zdravím dubíci, omlouvám se, ale nevím konkrétně o koho jde,ale děláte mi radost, protože jste pochopili ve filtraci to co tady někteří jiní nejsou schopni a nebo nechtějí pochopit. Tak ať se daří. HD

Hynek Dařbujan
1.10.2011 5:20

HD - to neni tim, ze to jini nejsou schopni pochopit. Vetsina lidi tady ma molitan narazenej na vnitrnim honici vody a nebo v kanystrech. O vasi filtraci se tady vzdy psalo, ze filtrujete normalne klasicky pres molitany. Normalne klasicky ja chapu tak, jako vetsina, takze tak jak pisu. Mne jste NIKDY nechtel odpovedet, co mate za filtry a jak filtrujete. Tak co to je za tajemstvi? Proc to nechcete napsat? Mate snad filtry prepazkovy vycpany molitanama, pres ktery pomalu proudi voda??? A tak nekde musite mit taky predfiltry, kde se toci voda rychlej ... Tohle tema by se hodilo na probrani filtrace a denitrifikace.

A+I
1.10.2011 14:59

Zeolit funguje jako denitrifikační médium , páč v jeho mikro porech chudých na kyslík vegetují denitrifikační bakterie , ale podle mě takto mohou fungovat volně položené masy lávy v nádržích.

Dvořák
1.10.2011 19:53

Přátelé, moje filtry nejsou žádné tajemství. Kdo chce, tak se může (po předchozí domluvě) přijet podívat. HD

Hynek Dařbujan
2.10.2011 18:08

Dnes před výměnou vody NO3 opět na 10 mg/l.

dubici
2.10.2011 19:37

At se daří, co nejlépe. Dobrá práce.

Pavel 86
4.10.2011 12:04

dubici, gratulace. K tomuto bych se chtěl taktéž jednou dostat. Jak jsi na tom s řasou? Je nějaká v akva (zelená, hnědá, ruducha)?

richard
4.10.2011 14:21

jenom taková poznámka-je tam na takový objem vody poměrně málo ryb, proti čemuž tedy vůbec nic nemám. Jen sem zvědavej, jak to bude fungovat,až ryby vyrostou a obsádka se díky výtěrum navýší.

Martin_Parizek

VLOŽIT ODPOVĚĎ