Ochrnutý labidochromis caeruleus yellow - jak mu pomoci?
Asi týden po založení 190 l akvária s 10 tlamovci (5 je labidochromis caeruleus yellow, ostatní cosi hnědomodrého příbuzného) a jedním ancistrusem začal jeden labidochromis postupně plavat s ocasní ploutví čím dál víc dolů, jako by za sebou zadní část těla jen tahal. Pozn.: První dva týdny byly v akváriu jedovaté koncentrace dusitanů, paní v akvaristice říkala, že to nevadí :(. Po odlovení přestal během několika dní používat všechny ploutve kromě prsních. Mám ho v karanténním kýblu přes 2 týdny, nežere, hubne, leží na boku a mírně třepe prsní ploutví. Při leknutí je schopen chvíli plavat v normální poloze (břichem dolů) jen za použití prsních ploutví, po chvíli si zas lehne bokem na dno. Postupně také ztrácí žlutou barvu tak typickou pro tento druh (nahrazována stříbrnou nebo černou). V kýblu se mu vytvářejí malé bílé cucky (po 3 dnech bez jídla). Nevíte, co by mu mohlo být, a jak mu pomoci?
Beda
Já bych rybu utratil a koupil jinou. Zní to blbě, ale nemyslím že se může uzdravit, a už vůbec někde v kýblu a zřejmě s nezaběhlou filtrací.
23.6.2010 17:35
Bedo,máte možnost přiložit i foto?
23.6.2010 22:24
Já se obávám, že další Bedova odpověď bude, že je už po rybě. Podle těch příznaků to už nerozchodí. Divím se, že vydržela tak dlouho.
23.6.2010 23:37
Co je v tom kyblu za vodu? Testujes ji na cpavky a NO2? Ted uz je voda v akva v poradku?
24.6.2010 5:20
Nevim proč ho nekrmíš? tohle asi nebude střevního charakteru. Ted už asi ani nebudeš muset. Paní v akvaristice poděkuj....a asi bych tam už nikdy nešel. JInak souhlasím Pavlem 86.
24.6.2010 10:00
Díky za spoustu reakcí. Pavel86> Takhle to pravděpodobně dopadne. Každopádně rád bych věděl, proč se to stalo, a jak tomu zabránit. Nebo jak to vyléčit, třeba pro příště. Nechci rybky trápit. L.Čech> Foto z dnešního dopoledne přiloženo. Kozlik> Ryba se chová posledních 10 dní pořád stejně. Jen pořád hubne. Viz propadlé břicho na fotce. A+I> V kýblu je středně tvrdá vodovodní voda upravená přípravkem AquaRico Avera podle návodu. Vodu měním jednou za 2-3 dny, při výměně ji ohřeji na cca 30C. Občas jsem přidal i vzduchování, ale rybku to spíš děsilo. Takže už nevzduchuji. V akváriu je voda již v pořádku, i na rybách je to znát (čilejší, zvědavější). Když jsem jednou ryby v akváriu v noci nachytal, že se plavou nadechovat na hladinu, nedalo mi to, rady z akvaristiky (to nevadí, klidně tam ty ryby pusťte hned, ...) jsem hodil za hlavu a jal se studovat Internet. Zakoupil jsem JBL EasyTest 5 in 1, zjistil koncentrace NO2 mimo stupnici (> 10 mg/l). NH3/NH4 byly v té době (již?) na 0. Okamžitě jsem pořídil JBL Denitrol a po cca 4 dnech aplikování podle návodu mám NO2 na 0. diskoclub> Já bych ho i krmil, ale on drží hladovku. Po výměně vody mu tam vždycky hodím pár granulí jídla pro cichlidy, ale on si jich nevšímá. Na akvaristiku jsem si už udělal podobný názor.
o je to zajímavé, ale na tomhle odkazu se dozvíš víc http://viktoria-jezero.cz/
24.6.2010 10:36
Asi budu zase nařčen z arogance, ale klidně to riskuji. Pokud je vaše teoretická výbava a příprava pro chov živých tvorů Bedo ta, že vám plave v nádrži cosi hnědomodrého příbuzného, pak byste tu postiženou rybu měl raději utratit, ostatní rozdat nebo prodat a raději nic živého nechovat.
24.6.2010 10:49
Jestli ta ryba nemá filtr tak ji nepomůže ani svěcená voda. Zapni tam teda hned obyčejný molitanový filtr poháněný vzduchem. Houbu použij už zaběhlou z nádrže kde jsou bakterie které čistí vodu od jedů. Měř hodnoty aby bylo NO2-0 a NO3 do 30mg/l. Pokud má ve vodě jed tak ryby stojí, nechcou se hýbat ani nežerou. Taky už může být pozdě a první příznaky mohly být jiného původu ale bez filtru a bakterii jsi ji dorazil.
24.6.2010 10:54
Jo z odpovědí 8 souhlasím. Psali jsme to současně.
24.6.2010 11:09
Ještě proč 30C vždyť ta ryba nemá kyslík a pomalu se dusí. Čím je teplejší voda tím je míň kyslíku.Další je tepelný šok, teplota musí být stálá. Chudák ryba ta má muka jak ve středověku. A ty ostatní ryby coto je zač, čím to krmíš? Abys nekrmil býložravce třeba patentkama. Potřeba hodně študovat, to je prevence.
24.6.2010 11:35
Mám jen ještě dotaz, v tom akváriu kde jsou ostatní ryby je filtr i vzduchování? Bez toho -a časté výměny vody- ti začnou odcházet další ryby...
24.6.2010 11:51
Ja se nedivim, ze se vzduchovani te zeslable chudince v kyblu nelibilo. Nema silu a jestli jsi to nepriskrtil, tak to s ni muselo docela hazet a vysilovat ji jeste vic. Kdyz tak hadicku zlom a priskripni to treba kolickem, aby to jen trosinku bublalo, staci par bublinek. Jak pise Pavel, ja se divim, ze jeste zije. 30`C voda, bez vzduchu, bez filtru a jeste voda z vodovodu s nejakymi chemickymi sragorami. Nevim, proc ochrnul, ale nejspis to bude souviset s temi jedovatinami pri zajizdeni akvaria. Ja chci taky vzdycky zachranit kazdou rybu, ale myslim, ze mu nejvic pomuzes, kdyz ho bezbolestne utratis, vis aspon jak na to?
24.6.2010 12:45
diskoclub> Díky, výborný zdroj, už to procházím. miroslav kraut a Pavel 86> Jméno druhého labidochromise jsem si z hlavy nepamatoval, a protože mi nepřišlo relevantní, nedohledával jsem ho. Vaše odpověď mne trochu zamrzela, jméno jsem tedy na účtence našel, jedná se o labidochromis hongi. Pavel 86> Filtr pořídím hned po práci. Otestoval jsem vodu v kýblu (nyní 2 dny stará), NO3 na 25 mg/l, NO2 je na 0. Pavel 86> 30C odhadem, nemám druhé topítko (pořídím také po práci) ani druhý teploměr. Voda v kýblu pak chladne na pokojovou teplotu. Všechny labidochromis jsou všežravé, krmím je JBL Grana Cichlid a Hikari Cichlid Staple, složení by mělo být OK. Ancistrus ožírá řasy ze skla a kořenů, k peletkám se ani nedostane. Kozlik> Akvárium mám Juwel Trigon 190, je u něj i filtr. Vzduchování zajišťuji čeřením vodní hladiny. V akváriu mám i pár anubiasů. Mimo krmení nedýchají ryby ústy, takže předpokládám, že kyslíku mají dost. Vody měním cca 60 l jednou týdně. A+I> Dobrý nápad s kolíčkem, hotovo. Taky si myslím, že to odnesla při zajíždění. Tak to dopadá, když člověk věří odborníkovi. Před utracením zkusím ještě ten filtr, přiškrcené vzduchování a topítko. Nejméně bolestné je prý udušení ryby v minerálce. Kdyby na to přišlo, samozřejmě nastuduji.
24.6.2010 13:07
Pozor na to topítko!!!! V malým prostoru i když je nastaveno na 25C a i když vypne tak je rozehřáté a lehce přetopí i na 30C. Potřeba co nejslabší, 10-20w. Myslím do kýblu.
24.6.2010 13:26
Pokud jsem se vás nějak osobně dotkl omlouvám se, ale trochu mně ten váš popis situace zvýšil tlak (moje chyba, měl bych být asi tolerantnější, ale prostě nejsem - jde o živé tvory), když berete za určité vodítko : paní v akvaristice říkala... Pokud vás mohu o něco poprosit, tak tu rybu utraťte. To kýblové martýrium je pro ni neskutečné trápení. Vím, že jste to určitě myslel dobře, ale to je v případě té ryby jedno. A pokud jste jinak s nádrží spokojen, tak myslím také špatně: výměna 60 litrů týdně je málo, počet kusů od druhu taky málo, krmení jsou asi jenom granulky - to taký není dobře a vzduchování jen čeřením hlladiny u tak malé nádrže je myslím taky málo. Toť celkově moje připomínky, ktarými se pochopitelně řídit absolutně nemusíte.
24.6.2010 14:55
Bédo,Bédo,tys tomu dal,nic tak hroznýho jsem už dlouho neviděl,na co si prosímtě tak dlouho čekal než si se ozval to mě teda hlava nebere.Ta ryba vypadá jako by ji kolaboval celý imunitní systém,skoro jako otrava krve,vypadá chuděra už úplně jako rybí zombie.Nevím jestli má v téhle fázi smysl pokoušet se o záchranu,chápu že naděje umírá poslední,ale nemůžu se zbavit dojmu,že pokud to ta ryba přežije,bude stějně už nadobro mrzák.Můj tip zní,že léčbu už neustojí,at dáš co dáš.Docela by mě zajímal názor Pietra nebo Ondry,jak to oni vidí.Možná bude skutečně nejlepší přiložit ostrý nůž za žábra a bouchnout paličkou,ale nic takového ti neradím,sám bych tím měl problém,vážím si všeho živého...bože jak ta chudera musí zbytečně trpět.Udělej pro mě něco,do kšeftů pro ryby a už vůbec ne pro rady nechod a sežen si v okolí nějakého zkušeného pěstitele,vem si z toho ponaučení a snaž se co nejdřív něco nastudovat.Držím palce
24.6.2010 15:04
Jo a ty připomínky ohledně krmení a výměny vody jsou samozřejmě pravda,i přesto že tam máš jen 10 tlamovců.Kup jim aspon vločkovou Sera Floru a můžeš samostatně i Spirulinu a do té SF ji přisypat,at je jí tam větší podíl,ale není to nutné.Pokud doléváš chlorovanou vodu,měn tak 40-50%,víc at se zas něco nestane.Vzduchuj a pořádně odkaluj.Mohl bys sem dát jěště foto tvého akva,moc by mě to zajímalo a možná nejen mě.
24.6.2010 17:06
Bedo - Ještě si prostuduj odkaz, abys věděl o co vůbec přesně v té nádrži jde. Filtr nečistí jen smítka ale hlavně v něm bydlí bakterie které rozkládají ten jed (moč, výkaly). Bez toho nemůžou ryby žít a umíraj. http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7
Pavel 86> Díky za upozornění. Podle teploměru udržuje 50W topítko stále 26C. Asi jsem měl štěstí na model. miroslav kraut> To bylo tak. O akváriu jsem uvažoval už delší dobu, nějaké informace jsem již nastudoval (zejména co se týče druhů ryb a náročnosti provozu), akvaristu (dostatečně ochotného) v okolí nemám. Rozhodl jsem se tedy, že založení akvária svěřím odborníkovi (paní v akvaristice, viz výše), abych neudělal nějakou chybu. Podle chování rybek jsem i jako laik usoudil, že něco není v pořádku, a začal jsem studovat nemoci ryb, zakládání akvárií apod. Výsledkem bylo mj. zjištění, že paní v akvaristice je diletant, a začal jsem se soustředit na pomoc rybkám. S akváriem jsem nyní spokojen - rybky nedýchají ústy, jsou zvědavé (když se někdo u akvária zastaví, připlují a čekají, co bude) - ale rád se přiučím. Poradil byste mi, proč konkrétně je výměna 1/3 objemu akvária týdně málo (na Internetu jsem se většinou dočetl, že je týdně vhodné měnit 1/4 až 1/3 vody), proč je počet kusů od druhu málo a jaké množství je optimální (na Internetu jsem se dočetl, že labidochromis se doporučuje chovat ve skupinách min. 4-5 jedinců, zvolil jsem po 5 od dvou druhů, aby měli dostatek prostoru, i když povyrostou), co konkrétně je špatně na krmení granulkami (občas jim přidám trošku zeleniny, ale moc jim nejede)? O vzduchování čeřením hladiny jsem se také vícekrát dočetl, že v podobné konfiguraci nádrže stačí. Zkuste mi, prosím, místo kritiky poradit. Pomůžete tak třeba rozšířit řady akvaristů. L.Čech> Jak jsem psal výše - po zkušenosti s paní z akvaristiky jsem na nějakou dobu ztratil důvěru v jakékoliv odborníky z oboru a snažil jsem se podobnou chorobu najít na Internetu. Bohužel se mi to ani po 2 týdnech nepodařilo, tak jsem se obrátil na zdejší fórum. V čem je Vámi navrhované krmení lepší než výše uvedené? Přišlo mi, že krmení, které jsem vybral, má pro labidochromise optimální složení (vč. spiruliny na čištění střev). Ale rád se přiučím. Foto udělám o víkendu a pošlu, třeba mi pak poradíte něco dalšího. Pavel 86> Proces zajíždění akvária jsem nastudoval jako první, když padlo podezření na diletantství paní z akvaristiky. Studiem teď trávím občas i hodiny denně. Pozn.: Bohužel se mi zatím nepodařilo zjistit, co se stane, když jsou ryby vystaveny různě vysokým koncentracím NH3/NH4/NO2. Např. zkrátí jim to život? Znemožní rozmnožování? Budou apatické? Náchylnější k onemocněním? ... Všude se dočtu, jaké koncentrace jsou kritické, ale nikde už, co konkrétně to pro které druhy znamená.
25.6.2010 10:49
správné otázky Beďo studuj na tomhle webu, všechno tu najdeš a aplikuj to co se tu dočteš já i po roce zjišťuju nové a nové věci
25.6.2010 11:15
Nevím kde začít - 1/3 je tak vhodná u tetrovitých prostě menších ryb a kde je více rostlin jak ryb. Z každího zrnka potravy je výkal a následně velice rychle ty jedy. Všechny jedy musí okamžitě zpracovat bakterie ve filtru aby byly koncentrace na 0 mg/l. Jinak ryby můžou jak uhynout tak chytit nemoce. Na to je potřeba pro bakterie kyslík - proto to upozornění, hoď tam vzduchový kámen třeba ještě. Strava má být pestrá a ne jenom jeden druh pořád dokola. Já mám masožravce tak mám 5 druhů mraženého, 3 druhy granulí a zrovna i 3 druhy vločky a ruzně to kombinuju jak mě napadne. Když rozumíš nitrifikaci tak akorát nevím proč ta ryba byla bez filtru ale teď už to snad neuděláš. Zpět k té vodě, výsledkem celého rozložení všech jedů jako NO2 vznikne NO3. NO3 dusičnany z nádrže dostaneš pouze výměnou vody a malou část rostlinama. Žádný filtr, velký ani malý z vody NO3 nedostane. To je výsledný produkt který se hromadí a čím více se mění vody tím méně je těhle látek ve vodě. Relativně dobré je držet No3 pod 50 mg/l pro většinu ryb je i smrtelné 120 mg/l. Takovýmu terčovcovi vadí i 50 mg/l. A pan Kraut napsa i knihu o chovu tlamovců kde jsou rady o chovu.
25.6.2010 11:17
Zaklady chovu tlamovcu: http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=1 Pripominky M. Krauta k tomuto clanku - odpoved 3 a 4: http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=31450 Tema na setrne usmrceni nemocne ryby: http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=33159
25.6.2010 11:29
K tem granulím, pokud je dáváš, tak jenom namočené. ryby z nich můžou dostat střevní potíže.
25.6.2010 12:06
Přesně tak jak napsal Daniell v odp.č.21: Pročti co nejvíc tenhle web a pak ti bude spousta věcí jasnějších. Začneš rybám dávat to co potřebují a s akvárkem budeš daleko spokojenější než si myslíš, že jsi teď. Děláme to tak všichni. Tak s chutí do toho...
25.6.2010 12:18
Ahoj Bédo,přesně tak jak píšou ostatní,opravdu nemá cenu to tu dlouhosáhle znovu a znovu psát.Na tvoje otázky existuje v diskusním foru a to nepřeháním několik stovek odpovědí,stačí jen trochu hledat a pokud skutěčně tak pilně jak píšeš hledáš a studuješ ty potřebné informace,nebude to pro tebe problém dohledat. Jinak tvou snahu o nápravu chválím,je vidět,že jsi poučený,můžeš sem hodit tu fotku AQ,děkuji a hodně zdaru
25.6.2010 14:03
Druhy mražených krmiv. http://www.krmivaproryby.com/mrazene-krmivo-pro-ryby.html
26.6.2010 19:51
Podívej se na Téma: Dusík v akváriu - viz. odkaz níže, dočteš se zajímavé věci o dusíku ve všech formách, ve kterých se v akváriu vyskytuje. Pomůže Ti to pochopit co se v děje při zabíhání a provozu akva, nitrifikace, bakterie, chemické procesy, PH, reakce ryb atd. http://issuu.com/salik/docs/akvarium04
27.6.2010 14:04
S tím krmením, dříve jsem krmil také granulkami Jbl a po čase jsem zjisti, že to asi nebude pro ryby to pravé. A tak sem se zeptal lidí na tomto foru a ti mi poradili, vločkove krmivo sera flora a rozmiksovaný špenat s hraškem a nějakým vločkovým krmivem, použil jsem sera flora. Teď krmim florou a tim špenatem sem tam granulkami a nemužu si to vynachvalit, i ryby vypadají spokojeněji.
28.6.2010 9:14
Zdravím tě Bédo. Budu psát stručně a jasně. To, že jsi nasekal chyb, jak máku to už ses zde dočetl. Mě zaujala ta fotografie ryby. Studoval jsem tu fotku asi hodinu, jelikož mi to nedalo tak ti zde napíší své vyjádřeni. Onemocnění ryby je mykobakteriálního. Pravděpodobná příčina nemoci a následného úmrtí byla způsobená Ichthyophoniasis piscium (Ichtyonóza). Jedná se o chronické onemocnění již zmíněnou plísní, která napadá krev a vnitřní orgány ryby. Do těla ryby se dostane pozřenou potravou.Ve střevě se uvolní améboidní zárodek, který proniká do krevního řečiště atd.K upřesnění diagnózy by musela ryba projít různými lab. vyšetřeními aby se potvrdilo zdali se nejedná o příbuzné choroby jako jsou renibakterióza,myxozoóza atd. Vlastně na tom tak nezáleží, jelikož se tyto choroby nedají léčit a stále se hledá vhodný preparát pro aplikovanou léčbu těchto chorob. Ještě doplním: Tyto choroby nejsou přenosné mezi rybami. Pozdravuj tu chytrou paní v akvaristice a pošli ji tam SVS (státní veterinární správa) ta se bude divit, jak ji to tam rychle zavřou. Tato choroba je v zemích EU velice sledovaná. Poznámka: kvalita tvé vody nezpůsobila onemocnění a nemá žádný vliv na průběh choroby.
28.6.2010 11:59
Pánové, jsem nadšen vaším přístupem, ochotou i množstvím informací, které jsem se tu dozvěděl. Sobotní update: Vzduchování i topítko rybě očividně svědčí. Navíc jsem zjistil, že když jí před nos připluje nějaká potrava, občas ji slupne. V kýblu si ji ale sama nenajde, nicméně při výměně vody v kýblu, když ji přesunu do uříznuté PET lahve, kde plave spousta potravy, se trochu nají. Dokonce pak i pěkně vylučuje a začíná se jí vracet typicky žlutá barva. Při výlovu je teď výrazně mrštnější a přijde mi, že občas i mrskne ocasní ploutví. Pondělní update: Rybka je stále čilejší, chvílemi udrží u dna i rovnováhu, ale vypadá to, že jí uhnívají kousky ocasní ploutve. Zkusil jsem v akváriu vyměnit 1/2 vody (pořídil jsem hadici pro vypouštění i napouštění a ve srovnání s taháním kýblů je to jako nebe a dudy), voda je o poznání průzračnější, rybky spokojené, tak uvidím. NO3 jsem měl před výměnou na 20 mg/l. Rybka už filtr má. Filtr jsem původně nepoužil, protože to vypadalo, že je ryba hodně slabá, tak aby se nevysilovala ještě plaváním v proudu od filtru. Vodu měla bez filtru i po dvou dnech celkem čistou, asi pro to, že nežrala a nevylučovala. Knihu o tlamovcích od p. Krauta zkusím sehnat. Díky za odkazy, postahuji a nastuduji za týden na dovolené. Zkoušel jsem okurku a rybky si s ní spíš hrály, než že by ji jedly. Zkusím tedy Sera Flora, špenát a hrášek. Jsem zvědav, co na to strávníci řeknou. pietro> Díky za stručnou a jasnou informaci. Ulevilo se mi, že nemoc je nepřenosná. Mohu se zeptat, na základě jakých indicií jste ji identifikoval? Velmi by mne to zajímalo. Jinak rybka stále žije, viz výše. Zkoušel jsem něco o této chorobě vygooglit, ale našel jsem jen klíč na http://www.akvarko.info/nemoci.html, kde se zmiňuje Ichtyofonóza – podle latinského jména předpokládám, že se o stejnou chorobu. Podle tohoto klíče by chování rybky odpovídalo částečně bodu 10 (ze začátku měla hlavu šikmo vzhůru a byla postupně více apatická). Po zkušenosti s paní z akvaristiky mi jakákoliv další interakce s ní přijde zbytečná. Nicméně labidochromise jsem si u ní objednal (neměla je „skladem“) a hned jak je dostala, zajel jsem pro ně, takže je měla stále v pytlíku od zdroje a vůbec tedy nepřišly do styku s jejím královstvím. Říkala, že rybky objednává na nějaké burze a že jednou týdně jí je nějaký akvarista vozí.
28.6.2010 12:40
Abychom si rozuměli. Neznám anamnestické příznaky nemocné ryby. Pouze spekuluji na základě přiložené fotografie. Nemohu posoudit zdravotní stav ryby, bez příslušných vyšetření. Je také dosti pravděpodobné, že zbarvení ryby může být vyvoláno stresovým faktorem. Jak píši, zaměřil jsem se pouze na přiloženou fotografii. Berte to pouze jako můj osobní nadhled nad studiem fotografie. Nemohu to bohužel potvrdit ani náhodou. Bohužel nejsem vědma :-). Ohledně nově koupených ryb se tu vedla spousta debat. Má to svá určitá kritéria a hodně lidem se to už vymstilo. Je nutné nové ryby izolovat do karanténního akva na dobu nezbytně nutnou a na základě pozorování se můžeme ujistit, že jejich zdravotní stav a kondice je zjevně v pořádku. Potom můžeme ryby vypustit k ostatním. Předejdeme tak určitým rizikům. Tato ryba se chová ve skupinách nikoliv v párech!! Doporučuji si přikoupit 10 ks od každého chovaného druhu. Pokud máte zájem, mohu nabídnout kvalitní a zdravé chovné ryby. Ohledně zmíněné nemoci. Bohužel ani na google se nic nepíše a to je dobře. Jelikož by pak byli všichni zapálení rádoby odborníci. Určité zdroje jsou ale bohužel ne na internetu.Jediné co mohu doporučit je navštívit vědeckou knihovnu.Nebo přednášku na univerzitě http://www.frov.jcu.cz/cs/uvod-aktuality?start=36
28.6.2010 12:48
Doplnit ryby by to určitě chtělo a ten kořen bych rozhodně z akva vyndal. Bude snižovat kyselost vody a barvit ji dohněda. Jinak ta nemocná ryba má můj obdiv-tohle všechno přežít, to už by si fakt zasloužila se uzdravit a vrátit se do akva :-)
28.6.2010 12:49
Teda sorry, bude snižovat ph vody, tudíž zvyšovat její kyselost...
29.6.2010 17:00
Bedo jen rada, uber písek a dej jemější, nebude se tolik držet bordel v nádrži a bude jednoduchá údržba. Ten pařez sice není biotop Malawi ale nijak neublíží. Bude se pod ním držet bordel. Ph sniží minimálně protože z běžnou tvrdou vodou jen tak něco nehne navíc jen po určitou dobu. Zabarvení taky neškodí je to jen věc vzhledu a bude barvit taky jen určitou dobu třeba rok. Ryby už ti psali.
29.6.2010 17:28
co za hovado ti tohle poradilo? to akva to je strašné! kořeny.... počet ryb.. poděkuj té paní v tom zverimexu. jinak všechno co ti řekli kluci platí,
30.6.2010 6:56
No já bych si nebyl při velikosti té nádrže a masivnosti toho kořenu tak jistý, že nebude vodu okyselovat a raději bych jí změřil...myslím tu reakci. A žlutohnědá barva vody se k biotopu afrických tlamovců taky absolutně nehodí...ale pokud to někomu nevadí....důležitější je pochopitelně to pH. Zdravím.
1.7.2010 21:06
Díky za rady. Redesign akvária plánuji na podzim, zapracuji vaše návrhy. Instalace pařezu tak nějak vyplynula, větší množství hnědých větví jsem viděl u labidochromisů na výstavě Malawi v Lednici. pH vody v akváriu je trvale (před i po výměně) na 7.6, což mi přijde OK. Čtvrteční update: Rybka je na tom stále lépe, ale zlepšuje se pomalu. Ocasní ploutev už neuhnívá. pietro> Děkuji za nabídku na doplnění stavu ryb, určitě se ozvu, až se vrátím z dovolené. Domluvíme se i na vhodném počtu ryb, nerad bych rybky trápil velkým počtem.
1.7.2010 21:16
Beda: odkud jsi? já jsem z břeclavi.