Odkaluji a moc to nepomáhá
Zdravím,pravidelně odkaluji dno,akva mám cca 300L ale stále mám v akva od ryb nakakáno :-) jinak voda je čistá,je nějaký přípravek který pomáhá rozkládat rybí odpad? Není to estetické,když se prohánějí a tím rozvíří ten bordelíček.Filtr mám molitanový na 400-500 L + koupené bakterie do filtru Moc děkuji za pomoc a rady
Lada 3
Lado ,tak to budeš muset pořídit nějaký filtr s košem,nebo u každého hovénka budeš mít v ruce odkalovač.Stou Estetikou nebuď tak urputný.Tohle ktomu normálně patří a není to nic špatného,to že ryby vylučujou je známka jejich zdraví a když to budeš dělat pravidelně každý týden bude to vše O.K.
29.4.2011 18:22
Není co dodat
29.4.2011 23:43
Nebylo by od věci kouknout na youtube na videa přímo z jezera. Tam je vidět na dně taky hodně sedimentu. Akva by mělo být takovým výřezem z přírody. Ne vyumělkovaný a načančaný doplněk interiéru.
30.4.2011 11:50
Lidičky,už cítím ty pohlavky od Vás,ale myslel jsem to v dobrém.Ale děkuji za odpovědi.
2.5.2011 11:47
No já si zase myslím, že je co dodat. Od vaku se toho ale asi moc nedočkáte, jak je vidět. I ostatní „rady“ mně překvapily, zejména bez znalosti dalších podmínek v diskutovaném akva. Můžete mi prosím napsat nejlépe na mail (miroslav.kraut@lovochemie.cz), aby těch pohlavků nebylo zbytečně příliš :-) něco víc o vašem akváriu, samozřejmě pouze pokud chcete. Třeba je tam něco opravdu špatně. Záleží na počtu ryb, struktuře a výšce dna, množství rostlin, výměně vody a velikosti filtrační hmoty a dalších věcech. Například vhodnost filtru na litry nádrže od výrobců jsou většinou dost úsměvné až škodlivé. Je ale pravda, že se obvykle v průměru počítá s několika tetrami a ne africkými cichlidami. Nějak to třeba vyřešíme. Rada s příměrem k jezeru mně taky překvapila. To přece nemůžete myslet vážně. Porovnání vrstvičky detritu v akváriu a s mnoha kubíky čisté vody nad ní v jezeře??
2.5.2011 12:04
Sohlasím s panem Krautem ten poměr detridu v jezeře a v akva se nedá srovnávat
O kom se hovoří,ten žije.Díky p.KRAUT
2.5.2011 14:34
Panové Kraut a Dvorak Myslím si že je zbytečné chytat wladyse za slovo je prostě zastánce naturalističtějšího tipu nádrží než takových těch odsátých sterilních zkumavek.To ale neznamená že upřednostňuje v nádrži tří centimetrovou vrstvu detritu. Tím že odkazuje pana Ladu 3 na video z jezera netvrdí že jeho dno má vypadat stejně,ale to že když v nádrži plave nějaké to hovno,tak to není žádná havárka.Jestliže máte ve svých nádržích tak perfektně vychytanou filtraci,která nasaje vše co ryby přemění a tím pádem nemusíte v nějakém vámi vhodném cyklu odkalovat dno,tak to klobouk dolů. Lado 3 nic si s výkalů svých ryb nedělejte to je úplně normální jev .Čím větší ryby tím vetší h….
2.5.2011 14:44
O ničem dokonalém jsem u sebe nemluvil, jen uvádím, že ten příměr nesedí a je zavádějící a za tím si stojím. Prostě názor. S tazatelem už řešíme po malu. Zdravím
2.5.2011 14:56
Jasně,jasně však o nic nejde já jen cítil potřebu se v tomto případě trochu zastat odpovědi od pana w.Pochopil jsem to tak že to myslel obrazně a né doslova.Myslím že na tom se můžem shodnout.Na druhou stranu je každá nádrž tak trochu indinvidualní a tak si žádá také takový přístup,jak sám píšete.Proti tomu nic nemám.Také zdravím.
3.5.2011 8:52
Ani já jsem se nemínil Wladyse nijak dotknout, nicméně myslím, že ten příměr je velmi zavádějící, že sem chodí mnoho začátečníků a mohou si to špatně vyložit. Tu tendenci tady totiž sleduji dlouhodobě. Mnoho lidí si myslí, že mohou vytvořit doma v akváriu věrnou napodobeninu jezera. To je samozřejmě bohužel nesmysl. Akvárium bude v prorovnání s jezerem vždy jen kádinka na trápení ryb :-). Může se jim to podařit částečně pouze vizuálně (někdy to ovšem končí děsivě :-), ale to je subjektivní), ale nikoli funkčně. Detrit, jako zdroj dusíkatých látek ležící na dně akvária, jeho vodu kontaminuje mnohonásobně více, než stejná vrstva detritu v jezeře ty miliony litrů nad ní. Výsledek je ovšem prostředí pro život ryb a to se tedy v tomto případě velmi liší samozřejmě v neprospěch akvária. To bude vždycky a právě proto je nutné se podmínkám vody v jezeře alespoň co nejvíce přibližovat odkalování, vůbec i založením dna, použitím rostlin a hlavně výměnou vody. Stejný syndrom nevhodného příměru je doporučování např, pravidelně krmit Tropheuse a další ryby s dlouhým střevem larvami hmyzu, byť jen v malém množství s odůvodněním, že larvy hmyzu v jezeře žerou. Tyto ryby přijímají v jezeře převážně nutricky chudou rostlinnou potravu. Už jsem to tu jednou popisoval, tak to jen opakuji. Navíc čistota jezerních patentek a těch co koupíme my u nás je také o něčem jiném. Podle mého názoru je obrovský rozdíl, když se cpe Tropheus v jezeře celý den řasou, sem tam k tomu zobne komáří larvu a hlavně, jeho pohyb a výdej energie v jezeře je výrazně vyšší než v akváriu o kvalitě vody, v jaké se pohybuje v jezeře a v akváriu ani nemluvě a ta má podle mne kardinální význam. S tím úzce souvisí rychlost a kvalita trávení takové ryby. Co může fungovat u nadstandardního chovatele (tím nemyslím sebe, protože larvami hmyzu nekrmím), nemusí fungovat ve standardní české nádrži, kde se často mění voda pouze 1/3 za 14 dní a ve vodě je pak nadměrné množství dusíkatých látek, takže latentní nebezpečí zhoršeného nebo zpomaleného trávení potravy je velmi reálné. A nemoci čekají za dveřmi. Trophíci jsou bohužel stejně hloupí jako my. Když mají možnost, nacpou se špekáčky a uzeným bůčkem a je jim jedno, že jim to škodí:-). Ale je to samozřejmě jen názor. Omlouvám se za odbočení od tématu, jen jsem to chtěl vysvětlit v souvislostech. A jistě jste hr pochopil, že to vysvětlení nebylo určeno vám, nýbrž začínajícím chovatelům:-). Zdravím.