Osvětlení LED a topeení
Ahoj,v rámci úsporných opatření přemýšlím o Led páskách vodotěsných. Vím že je vyšší pořizovací cena ale vrátí se to nižší spotřebou el. Máte někdo nějaké zkušenosti? V OBI je třeba běžně k dostání 3m za 1000,-Kč Další dotaz je ohledně napojení el.topítek na tzv.levnější noční proud který se pouští 8 hodin během jednoho dne (24H) Teoreticky,kdyby nedocházelo k větším výkyvům teploty vody v akva,tak by to mohlo jít ale co mám brát za větší výkyv teploty. Předem děkuji za příspěvky
lombardak
Další pokus - a já vždy myslel že je v přírodě tepleji přez den a ne v noci. Stejně tímhle se ni neušetří. Světlo, až na barvu jak se který druh vybarví je to snad jedno. Co na to nějaká řasa nevím, ale spíš půjde hnědá, černá nebo jiná ale zřemě ne ta zelená když se šetří. Teplota má být stabilní +/- 1C
6.1.2011 15:39
ad dotaz č. 2 - pokud nemáš již dvousazbový odběr zřízen, vůbec nemá cenu se nad tím zamýšlet. Podmínky pro zřízení dvousazbového odběrného místa jsou k dispozici na stránkách dodavatelů el.energie a tady si můžeš udělat porovnání a zjistit úsporu: http://kalkulator.eru.cz/ - a i tak je to kravina. ad 1: proč žádní výrobci akv.osvětlení ještě s něčím podobným nepřišli? Protože je to ozdoba, příkon podobný jako zářivka a vyzařovací výkon řádově nižší.
6.1.2011 20:54
Vážený pane Lombarďáku, dovoluji si se zde z již uvedenými reakcemi mírně nesouhlasit. Pokud máte dvousazbový elměr /dříve denní a noční sazba, dnes vysoký a nízký tarif/ je věc jednoduše řešitelná. Dnes vysoký a nízký tarif právě proto, že se již nespíná pouze v noci ale i ve dne. Např. u nás 4 h od 12.30 do 16.30 a pak 2x po 2 h brzy ráno a v noci. Časy nejdete na str. vašeho dodavatele el. energie. Čili u akva máte několik zásuvek /osvětlení, topení, filtrace, vzduchování .../, přidáte ještě jednu a do té zapojíte mobilní spínatelnou zásuvku, ze které budou napájena topná tělíska. Tyto zásuvky lze programovat v režimu 24 h několikrát zapnuto a vypnuto. Jsou buď mechanické nebo elektronické. Pořizovací hodnota max stovky Kč. Její program nastavíte shodně se spínáním nízkého tarifu a topíte pouze za nižší cenu. Rozdíl vys. a níz, tarifu může být až 2 Kč za kWh. Pokud je akva v běžném bytě, tak rozdíl teplot činí cca 4 - 5 stupnů. V době vypnutí topení pak pokles nebude nijak dramatický. Pro jistotu je možno např. jedno topítko / dle velikosti aka 50 W mít napojené do normální zásuvky. Při instalovaném výkonu cca 250 W je návrtnost investice do jednoho roku. Dle mého odhadu při tomto výkonu je možná roční úspora cca 1 000,- Kč.
6.1.2011 22:10
Myslím že je potřeba také vzít v potas to ža až topítko sepne poběží dlouho než dokáže vodu opět dorovnat do potřebné teploty oproti tomu když běží stále tak v drahém režimu se sepne pouze na chvilku sice víckrát ale jen krátké časy.
7.1.2011 8:21
Na diody pozor, ani bych se nedivil, kdyby ty diody z OBI měly horší účinnost než obyčejná zářivka. Další věc je chromatičnost. Příklad je jak diody nasvítí maso na kuchyňské lince, že vypadá šedozelené.
7.1.2011 13:46
Petr.M - pravda, jmenuje se to zátopová ztráta :) a kolísání teploty bude záviset i na dalších teplených příkonech, hlavně od osvětlení. Dejme tomu příkon 250W, provoz 4 plné hodiny dennně ( 1 kWh ), ročně 365 kW v základní sazbě d01D = 2636 Kč / rok při 25A jističi a ČEZu jako dodavateli. Při sazbě Aku 8 (D25d) s osmi hodinami v nízkém tarifu a za předpokladu 100kW ve vysokém a 265 kW v nízkém - pokud se podaří spínačky takto nastavit - je celkový roční náklad 2291 Kč...rozdíl je tedy 350 Kč. Stojí to za to? Proto jsem uvedl odkaz na kalkulačku, aby úvaha mohla být přesnější. pokud někdo dvoutarif již má a nevadí mu menší kolísání teploty vody - proč ne, je to krabice žrádla.
ad LED - podívej se, kolik luxů emituje metrový pásek z led diod při 14W příkonu a kolik zářivka- většinou se jedná o 10x větší světelný tok u zářivek...ale vyrábí se i diodová zářivka http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1755 :)
7.1.2011 14:40
Diodové trubice jsou vyhozené peníze.....nikdy se Vám to nevyplatí......klasická trubice,kterou používám já je 36w/865 a stojí do 40.-Kč.....bere 36W....diodová v této délce vezme cca 20w,takže polovinu,ale spočítejte si,za jakou dobu se vám ta dioda zaplatí na úspoře,když stojí okolo 800.-Kč. :O) Co se týče nastavování topítka na NT,tak si myslím,že to taky moc neušetří.Jak tu bylo psáno,tak přes celý den jde topítko jen chvilku.....při zapnutí jen na NT poběží mnohem déle......záleží ovšem taky na okolní teplotě a o kolik klesne teplota. A jestli se tím ušetří pár korun,tak to podle mě nestojí za ty stresy pro ryby díky výkyvům teploty.