plíseň v akva

Dobý den, snažíme se číst vše,ale totálně se už ztrácím v radách, prosím poraďte mi: mám nové malawi, jen písek dva korály a tlamovci, protože jsem nikdy s novým akva neměla problém, napustila jsem vodu, zapla filtr, světlo a vpustila ryby. za cca týden se zakalilo (asi nálevník ) a ryby začaly mít plíseň (šedý povlak a vatovité nárusty) zatím žádná neuhynula, ale nechci o ně přijít, na radu lečím sera costapurem, zatím 3.den nic moc změna co mám dělat teď? svítit nebo nesvítit? filtrovat a vzduchovat pořád? čím léčit dál? měnit vodu nebo neměnit? mám i další zajeté akva, ale co znamená přidat bakterie? to tam mám vymačkat filtr ze zajetého akva do malawi abych se zbavila nálevníka a tím i plísní? má mít voda vyšší teplotu nebo nižší? a co znamená pojem UVéčko? to má pomoci čemu v akváriu? Vím,že mám hodně dotazů a bohužel se v diskuzích ztrácím, vím, že vypadám jako amatér, ale před tím než jsem si zřídila malawi jsem neměla jedinný problém s akváriem pro společenské ryby a nejsem flink, snažím se jak můžu ale bohužel blbě, všude píšete proč to vzniklo, ale co mám dělat teď, když už evidentně kvůli nálevníkovi mám plísně? díky moc

Daniela

1.6.2010 21:54

No jo, tradiční chyby, napustit nově nádrž a ihned tam vypustit rybky, aniž by byla nádrž zaběhlá. Já jen poradím, určitě vůbec NESVÍTIT a silně vzduchovat, protože nálevník ubírá rybám kyslík z vody. Pokud máš zajetý filtr v jiném akva, tak urychleně lehce proper filtrační náplně ze zajetého filtru v nově napuštěné nádrži. Vypadá to strašidelně, tak snad vše dobře dopadne. Zkušenější mne jistě ještě doplní s dalšími připomínkami či radami. PETR.

PETR - Č.Budějovice
1.6.2010 21:58

No asi evidentně není zajetý filtr a neběží nitrifikační proces a hromadí se tak čpavek a NO2. Pokud máte druhe zajeté akva tak přehodte polovinu náplně zajetého filtru do nového. Tím začne filtr okamžitě pracovat, nebo kal ze starého filtru do nového ale první varianta je lepší. Vodu bych vyměnil a doplnil ne novou ale z dobré fungující nádrže (teda jestli je tam voda dobrá). UV sterilizátor zabíjí všechny bakterie a zárodky řas, nálevníků atd. a tím vodu dělá sterilní, je to dobrá věc. Funguje tak že se ozáří nálevník a rozpadne se mu krvinky a uhyne. Pozor nesmí se použít narás s leky, léky by se taky ozářili a stratili učinost. Přímo plíseň je potřeba přeléčit něčím proti plísním. Nevím jak jsou napadené, v lehkým stádie stačí preventin nebo něco proti plísním ale nějak bych to zatím léky nehrotil dokud se nezajede filtr, to bude nejlepší lék. Preventin je roztok methylenové modři a je proti plísním a neškodí rybám.

Pavel 86
1.6.2010 22:15

Učinnější je třeba ESHA 2000, tyto léky jsou taky na plíseň. Jsou šetrné k filtru i rybám a jsou biologicky rozložitelné a není nutné po ukončení léčby nějak odstraňovat z nádrže. Prostě se rozloží.

Pavel 86
2.6.2010 6:59

V této fázi určitě vyměnit 3/4 vody, mimo jiné kvůli zbytku léků, dát do filtru kus starého ze zajetého akva, mírně přisolit vodu (cca 2 lžíce na 100 litrů - pouze prevence) a mně na plíseň nedávno zabral až a jedině Fungi stop od Tetry. Ostatní běžné preparáty nefungovaly. Je samozřejmě mnoho druhů plísní a já tu mojí nezkoumal, jen jsem jí chtěl z ryb dostat pryč:-). Pokud použijete UV lampu (osobně jí vůbec nepoužívám) dejte pozor abyste si neosvítila i filtr, lampě je jedno jestli zabíjí plísně, nálevníky, zlé bakterie nebo hodné ve filtru:-). Zdravím.

miroslav kraut
2.6.2010 7:34

Se vším souhlasím kromě lampy. Je to jen válec ve kterým uvnitř svítí výbojka. A ozáří pouze to co proteče uvnitř.To znamená pouze vodu kterou prožene čerpací hlava tímto válcem. Nebo se to dává mezi hadice od venkovních, je to vodotěsné tak je to jedno. Užitečné bakterie žijí uvnitř filtru a v písku a na dekoraci ale přímo volně ve vodě je jich minimum a po ozáření se postrádat můžou. Naopak těch potvor ve vodě je víc než moc a UV je zničí za 24-48h tím pročistím vodu pak to vapnu a nasadím léky. Samozřejmě je to jen dobrá pomůcka, nikoliv podmínka a jde to i jak píše p.Kraut.

Pavel 86
2.6.2010 7:45

Ja jen pro vsechny pripady chci poupravit radu od Petra, ktery pise v prvni odpovedi: Pokud máš zajetý filtr v jiném akva, tak urychleně lehce proper filtrační náplně ze zajetého filtru v nově napuštěné nádrži. Davejte pozor, at si tu plisen neprenesete z jednoho akvaria do druheho. Samozrejme, ze tu filtracni napln vymachejste v kyblu s akvarijni vodou z puvodniho akvaria a pak to teprve vlejete do akva noveho. Se omlouvam, ale vim, ze clovek nekdy v takovych situacich neuvazuje.. Lepsi by ale bylo dat do filtru ve starem akva novou filtracni napln a tu zabehnutou napln dat do noveho filtru tak, jak se pise nahore. Jinak budou mit ryby krusne chvile. Nemate treba nekoho znameho, kdo by vam jeste vypomohl s jednou filtracni naplni? Nevim totiz, jak je velke to nove akvarium a jak je velke to zabehnute. Nemuzu jinak odhadnout, jestli to bude stacit.. Protoze napriklad filtr z 60 l akva by moc nepomohl ve 300 litrovem s rybami.

A+I
27.6.2010 12:23

ahoj, díky všem, chci ještě i případně pro ostatní napsat jak to dopadlo..použila jsem sera costapur a po týdnu se ve zlepšilo, plíseň byla pryč, ani jedna ryba neuhynula, pak jsem začala řešit nálevníka nitrivcem, vypla jsem světlo, vzduchovala a moc nekrmila, po týdnu je aqua krásně čisté, ryby spokojené :)

Daniela

VLOŽIT ODPOVĚĎ