PORADTE PROSÍM JAKOU VODU
Dobrý den,mám na vás zkušenější dotaz. Plánuji založit akvarium s Trophíky a mám dilema,jakou vodu použít. Jsou dvě možnosti,bud vlastní ze studny,která má Ph kolem 6, kh 4-5, dh kolem 12, nebo vodovoní Ph 7, KH i DH 5. Tu si budu kdyžtak vozit v barelech z blízkého zdroje. Testy na dusičnany mám objednané,takže možnost studniční beru v uvahu jen pokud budou O.K.Take testy od Rataje na jiné látky,které jsou ve vodě obsaženy,ale po pravdě nevím,o jaké látky se jedná. Jaké jsou další,které mohou být ve vodě a které testy nezměří? Popravdě ,nejraději bych,kdyby šla ta voda ze studny a to z důvodu,kdyby nastala jakákoliv nečekaná událost,která vyžaduje okamžitou větší výměnu,tak abych mohla vodu hned použít a nečekat,až mi ji manžel po práci přiveze v barelech domu. Vím,že bez těch dusičnanů vím jen polovinu,ale i tak,pokud budou v pořádku,co myslíte? Studna je asi 30m hluboká,takže čistě povrchová voda z ní neteče. Budu opravdu moc ráda,pokud budete mít zájem mi poradit,všemm předem děkuji Lucka Mimochodem,jaké jsou Vaše názory na testy zakoupené u p Rataje? Díííííky
Luca
Jinak abych nezapomněla samozřejmě s úpravou ph ,kh sodou se počítá,jen aby to nevypadalo,že chci rybouše trápit v takové neupravené vodě :) Děkuji Lucka
6.5.2013 12:09
No já osobně bych šel zřejmě do té vodovodní vody. Vodovodní voda z vodáren musí mít nějaké parametry a měla by podléhat nějaké výstupní kontrole. Rovněž myslím, že parametry takové vody by měly být stálejší. Každopádně musí vyhovovat požadavkům na pitnou vodu a tudíž musí být vhodná i pro akvaristiku. Voda ve vodárnách prochází složitým procesem chemického a biologického čištění a proto bych jí víc důvěřoval. Sdudniční voda žádným takovým procesem čištění neprochází, pokud je někde v zemědělské oblasti, může obsahovat hodně dusíkatých látek a spoustu jiných látek nevhodných pro ryby. Ale na druhou stranu, voda ze studny je určena taky pro pití, tak když nevadí lidem, tak by neměla ani rybám. Myslím ale, že studniční voda nabízí mnohem víc možností jak něco pohnojit :-) Abych byl klidný, nechal bych si udělat nějaký podrobný rozbor vody, jak na obsah dusíkatých látek, tak na všechny jiné možné škodliviny. A to možná v nějakých pravidelných intervalech. Voda není chlorovaná, tak může obsahovat nějaké mikroorganismy. Nicméně spíš bych počkal co řekně někdo, kdo používá studniční vodu v akvaristice, já používám vodovodní a nemám výhrady, po přidání trochy sody získávám téměř ideální vodu pro Malawi, co se týká základních měřitelných parametrů.
6.5.2013 12:12
A co se týká těch testů od Rataje, tak osobně s nimi nemám dobrou zkušenost, kontrast barevné stupnice je dost malý, takže rozlišit jednotlivé hodnoty je jak věštění z křišťálové koule. Dále například k měření NO3 je potřeba pomalu malá laboratoř, je to dost komplikované. Já si tyto testy taky koupil když jsem zařizoval akvárium, pak jsem zjistil, že mi moc nevyhovují, tak leží ve skříni. Mnohem lepší a použitelnější jsou pro mě testy od Sery, jsou sice několikanásobně dražší, ale zase jsou dobře čitelné a snad i přesné. Při frekvenci provádění testů vody si myslím není cena rozhodující.
6.5.2013 12:22
Tak testy od Rataje jsou už na cestě,tak to s nimi zatím zvládnu,počítám,že ze začatku budu měřit vše častěji,tak budou brzy pryč a pak tedy zkusím tu Seru. Jinak také mám z té studny trochu strach, může to tam lítat jak blázen. Asi s mi potvrdilo,co jsem si myslela. Voda v barelech bude alespon provzduchovaná a odstátá. Trochu se bráním používání Thiosíranu,proto jak dlouho zhr mohu nechat vodu,kterou budu vzduchovat,aby se pořádně protočila odstát? Mám 3 barely ,akva 500l a plánuji měnit 150l tak za 4dny ,ryby už budou dospělé. Může být ? Vážím si Vaší odpovědi Děkuju
6.5.2013 12:34
Na Tropheusy jsou tu jiní odborníci, ale osobně si myslím, že není potřeba být zas až tak moc paranoidní a nechávat vodu nějak odstávat kvůli chlóru. Při silném čeření ten chlor docela rychle vyprchává, to poznám třeba při napouštění vody do kbelíku ze sprchy - při silném proudu a rozstřikování o hladinu je ta čerstvá voda trochu cítit po chloru, takže hádám, že bublinky chloru se uvolňují. Ale osobně jsem pro Malawi nikdy neřešil to, že voda z vodovodu je chlorovaná. Tanganjika je sice choulostivější, ale myslím, že lidi co tropheusy chovají ti řeknou, že to není třeba přehánět. Ten interval výměny vody se mi zdá celkem dost přehnaný, vše ale samozřejmě záleží na počtu ryb a intenzitě filtrace atd. Ale zůstal bych u osvědčeného pravidla, 1/3-1/2 za týden. Akvárium má objem dejme tomu těch 500l, když se odečte tloušťka skla a fakt, že nádrž určitě není napuštěná až po okraj, tak se dostaneme tak možná na 450l, odečtením kamenů, písku a případně pozadí se to ještě sníží. Tzn. že těch 150-180l bych nechal, ale měnil jednou za týden. Někdo mění tropheusům i 1/2 týdně. To chce vyzkoušet co bude dělat voda v nádrži.
6.5.2013 12:41
Na používání thiosíranu není nic špatného ba naopak je to prevence. Luco, je také důležité si při používání vody ze studny uvědomit že tropickým rybám by se asi moc nelíbilo kdyby si jim vyměnila 50% objemu nádrže, kde je voda cca 25°C, za vodu 5-8°C.
děkuji,samozřejmě přidávanou vodu budu dolévat do akva ohřátou na stejnou teplotu,kterou má stávající voda v akva. Dělala jsem to u Malawi stejně. z odstáté vody jsem ohřála tak dva hrnce/používané pouze pro tuto vodu/ a po smíchání byla kolem 26 stupnu jako v akvariu.TO BYCH JIM PŘECE NEMOHLA UDĚLAT!!!!!! Tak vypadá to,že to bude stejné i nyní. Sice by mi usnadnilo ,kdyby šla měnit voda rovnou ze studny,ale co by člověk pro ty broučky neudělal. Trochu jsem si myslela,že se třeba v té studené studniční vodě tolik škodlivých organismů,jak bylo řečeno,nemuselo množit,ba dokonce ani vznikat,ale to byl asi nějaký můj blud. že??
6.5.2013 13:08
No například ve studených arktických mořích je daleko více planktonu a mikroorganismů než v tropických mořích na korálových útesech. Řekl bych, že se sladkou vodou to bude stejné, pokud se nejedná o zahradní jezírko, na které celý den paří slunce. Rozhodně si myslím, že není možné se spoléhat na to, že ve studené vodě ze studny, nebudou žádné mikroorganismy :-)
6.5.2013 13:14
Tak děkuji,nebudu už do toho dloubat,zůstanu tedy u té vodovýměny z DOVOZU .Nebudu experimentovat. Mockrát děkuji za Váš čas ,mějte se hezky Lucka
6.5.2013 13:15
já sem osobně používal vodu ze studny, mám ji rozvedenou do koupelny, odkud napouštím akvarko při výměně. V létě to bylo v pohodě, ale na podzim se ve vodě strašně měnil hodnoty. Mám klasickou kopanou studnu se skružema s hloubkou cca 6-7m. Od té doby kdy mi to udělalo čistku v akvariu tak měním výhradně vodou z řádu.
6.5.2013 13:27
Jestliže má někdo studnu vrtanou a řádně hlubokou, se spodní vodou, kde jsou hodnoty neměnné, tak stačí zjistit jak jsou na tom klasické hodnoty NO a voda je vhodná. Popřípadě doladit pH a KH. Teplota jde jednoduše upravit přes elektrický průtokový ohřívač s termostatem.
6.5.2013 13:29
HMMMMMM, to je mi líto. já jsem zase před dvěma měsíci naměřila ph 7,2 a nyní je kolem 6. A to stejnými testy,jinak zbytek je stejný. To ph se sice před každou výměnou dá změřit a upravit,ale asi je pravda,že to může být takto nestálé i stěmi jinými nezměřitelnými záležitostmi. Ten skok ph je dost velký,jak je to vůbec možné? Nejsem žádný MALÝ CHEMIK takže mi to přijde divné .
6.5.2013 13:32
odp.č 12 byla pro Milhaus. Ale jen mě ještě napadlo,zda je nějaký přípravek ,třeba i z těch komerčních,který by případné nežádoucí látky a organismy z vody odstranil?????
6.5.2013 13:41
No existuje reverzní osmóza, která by měla být schopna produkovat téměř čistou H20, ale to pak neobsahuje žádné důležité minerální látky apod, které je potřeba do vody přidávat. Zase má výstupní voda ale konstatní parametry a dá se tak snadno upravovat. Má to ale jedno ale. Z reverzní osmózy vytéká odpadní voda, která tvoří třeba polovinu z vody vstupní, tzn. poměr vody užitné a odpadní je třeba 1:1. Navíc taky dost dlouho trvá, než se voda přefiltruje, výtěžnost je v řádu litrů, možná desítek litrů denně. Nevím přesně, nepoužívám. Ale např. chovatelé terčovců znají jistě velmi dobře. Neručím ani za ostatní mnou zmíněné údaje, ale zhruba takhle nějak to funguje.
6.5.2013 13:43
Popravdě nevím :) Já přípravky na úpravu vody nikdy moc nepoužíval..Pro mě je nejjednodušší den před výměnou přepnout vodu ze studny na řád, večer se vykoupáním o boileru odpustí zbytek studniční vody a druhej den můžu měnit a jsem v klidu. Tím se mi ušetří čas, kterej bych strávil se skumavkama a chemií :) Přece jenom mám i jiný věci na práci než si hrát na chemika :))
6.5.2013 14:11
Já také nepoužívala žádné přípravky.Onu dovezenou vodu jsem nechala přes noc vzduchovat,ráno šla do akva,obohacená akorát o sodu. Jen by mi bývala s tou studniční ubyla práce vodu vozit,když mi teče z kohoutku,ale budu vozit opět,jistota je jistota a ještě jednou děkuji za komentáře.
6.5.2013 14:43
pro Lucu. Vy tu vodu ze studny nepijete? Dovážíte takto i vodu na pití? Pokud je voda ze studny pitná měla by být vhodná i pro ryby. Jestli není studna někde v zemědělské oblasti poblíž polí a nikdy jste ve studni neměli problémy třeba s bakteriemi ecoli. Tak bych se té vody nebál. Ph a kh se dá lehce upravit. Neříkám, že je to zrovna Váš případ, ale studniční voda, může mít kolikrát lepší hodnoty dusičnanů než upravená z řádu. Určitě bych si nechal udělat rozbor té studniční vody. Mě osobně by se takto vozit vodu nechtělo. Co na to manžel? Zdravím a ať se daří.
6.5.2013 18:34
Pro wladyse: Manžel je v pohodě,ryby ,má taky rád,i když je spíš rybář. My vodu také pijeme a problémy jsme neměli. Vyrostly na ni i děti. Vodu jsem takto vozila,když jsem měla Malawi,ale ted bych raději volila jednodužší způsob,už jen kvůli tomu,kdybych potřebovala při nějaké havárce :klepu na dřevo:, rychle vzměnit více vody najednou. Počkám tedy jak dopadne test na dusičnany a kdyžtak i nějaký rozbor. Studna je stará už mnoho mnoho let. Jsme kousek od lesa,poblíž pole cca 500m akorát máme za rohem obecní silnici,tak nevím.... To víte,že bych raději točila z kohoutku. Ještě to nevzdám,když myslíte,že to stojí za zkoušku si s tím trochu pohrát Děkuju
6.5.2013 21:04
Žádnou vodu netahej a napoj vodovod a je jedno tu nebo tu. Na zem třeba coralit a filtrační hlavu s přisavanim vzduchu a Ph by mělo jít jen tímto na 7,5Ph.
k odpovědi 19. Mám objednaný korálový písek,filtr bude 2x Atman 201s průtokem 500l,aby to nebyl veliký kolotoč a bakterie měli čas se tam v houbě pořádně usadit. S tou vodou opravdu nehážu flintu do žita,ale až budou podrobnější testy,budu klidnější.
7.5.2013 11:10
O vodě a škodlivinách se toho víc nakecá než je pravda. Jednu dobu tu byl docela hit jek škodí ze studny uhličitany a přitom doporučili hydrogenuhličitan sodu:-). Z toho plyne že uhličitany neškodí a jsou žádané. Dále dusíkaté látky stačí změřit No3, já ve studni nenaměřím nic a stejně kolem 20mg/l je furt pohoda. Jesti je více fosfátů bude jen více řas, a pomoc rostliny. Závěr, je studna pitná voda? Ano? Tak klidně i k rybám může být. Příklad, třeba deštovka není bez upravy pitná ale pokud ju nechytáš u Karviné ale někde na vesnici u Jihlavi tak je použitelná, pouze moc měkká.
7.5.2013 13:06
Nedělej si pakárnu, pokud je voda ze studny vpořádku tak bych ji používal. Časem se nikomu nebude chtít se z vodou vláčet a výměny se budou šidit.
7.5.2013 13:37
Jsem ráda za Vaše poznatky,trochu mi to tedy dodává důvěru. Ostatně vodu pijeme skutečně již dlouho bez zdr. příznaků,ale s tím dovážením mám dvouletou praxi, i když máte pravdu,že to je opruz. Jenže tyhle ryby,to je jako droga a člověk by se zpřetrhal,aby jim dopřál to nej nej... Chovala jsem s Malawi/ měly vodu z vodovodu/ současně pro zpestření v této studniční vodě Paví očka a Blackmolly. Akva jsem měla asi rok a kromě zavlečené krupičky,nic. Ale když zrovna Trophíci jsou tak nároční,chtěla jsem slyšet alespon pár názorů od Vás. Zatím jsou vesměs pozitivní Děkuji za Váš čas
7.5.2013 22:04
Aj keď si prejdeš všetky možné fóra o akvaristike, dostaneš rozdielne odpovede. Samo, že je to vecou názoru každého z nás, no v konečnom dôsledku sa budeš musieť rozhodnúť sama. Otázka znie kto z prispievateľov používa studničnú vodu pre svoje ryby?. Logická podotázka Sú hodnoty vody u chovateľa čo používa dlhodobo túto vodu rovnaké ako u teba? /určite nie/. Dáš si urobiť testy, predpokladajme, že dopadnú v tvoj prospech, budú výsledky testov rozvaké zajtra, o mesiac, dva? Určite vieš akým spôsobom sa do studne dostáva studničná voda. V závislosti od podložia je táto voda schopná odfiltrovať určité látky, prípadne vodu o určité látky obohatiť, pričom táto už mohla určité dobroty obsahovať. Zrovna som si spomenul, ako fotrov sused včera večer vypúšťal žumpu susedovi pod plot. Môj názor - studničná voda môže byť v pohode, len by to chcelo poznať jej chemizmus v čase jej dopĺňania. A to sa nerieši ani možný výskyt biologických organizmov. Kopec testov má skôr informačný charakter. Labák je proste labák. Používam JBL a Sera testy, svete div sa výsledky sa nie vždy zhodujú. Ale to je zasa iný problém.
7.5.2013 23:04
Nie je otazka, ci su Tropheusy narocne. Kazda ryba je narocna v ramci podmienok, ktore vyzaduje. Marinova poznamka vobec nie je od veci. Tu mepomozu skusennosti inych, ktori hoci aj dlhodobo chovaju ryby v studnicnej vode. Ta moze byt od tvojej uplne odlisna. Napr. v mojej oblasti je vapencove podlozie a je tu studnicna voda extremne tvrda. Okrem toho, studnicna voda nemusi byt trvale stabilna, na rozdiel od vodovodnej, nech uz ma tato akekolvek parametre. Zmena parametrov v studni moze nastat akurat pri vymene vody a nebudes o tom vobec vediet. Pochybujem, ze budes merat vodu kazdy tyzden a hlavne, nemas na to ani podmienky. To, ze vodu zo studne pijete a povazujete ju za pitnu, pripadnne ste si ju dali preverit, neznamena, ze je to pravda stale. Ani to, ze ju pijete a nic vam nie je, este nic neznamena. Ludia hned nezomieraju, ked prijimaju skodlive latky, ale dlhodobo to moze byt problem. A malokto to pripise vode. Netreba to bagatelizovat, to je casta ludska vlastnost, nad vsetkym mavnut rukou. Tiosiranu sa naozaj nemusis bat, pouziva sa aj v medicine, pri uprave vody, aj v potravinach. Ja som si z nej omylom minuly tyzden upil pri vymene vody. Mal som ju vo flasi od mineralky a chytil som zo stola omylom tu s tiosiranom namiesto mineralky, ktora stala dalej :) Ma vyrazne sirovu chut, nic moc :))) Ale urcite tvojim rybam neublizi. V tvojom pripade je to zlozita situacia, lebo ani jedna ani druha alternativa nie je idealna. Predstava vozit mnozstvo vody kazdy tyzden a ked tato moznost nebude alebo bude obmedzena, by mi na radosti z chovu nepridavala. Ale ani obavy, ze raz otravim ryby zo studne. Je to naozaj na zvazenie.
8.5.2013 0:40
Ešte, že si tam nemal HCl-ku:) Keď si to tak zoberieš, aj chlapci z vodárni nemajú vždy svoje dni. Nemusíme ani riešiť privatizérov vodárni, neustále zvyšujúcich ceny vody a neustále ignorujúcich stav a funkčnosť vedení po ktorých sa niekde ešte premávali nemecké tanky, tie ruské v tom lepšom prípade. Ale, voda distribuovaná vodárňami by mala resp. musí dodržiavať určité normy pre jej možné použitie. Keď si odmyslíme rôzne kaly a usadeniny získané po rozvodoch /mimo jej samotný chemizmus/zostáva problém s chlórom. Je niekoľko spôsobov ako riešiť tento problém. Môžeš nechať vodu proste odstáť=ďalšie akvárium, nádoby, následné čerpanie do nádrže s rybami. Niekto používa rozprášený prúd, ďalší tiosíran-nemám skúsenosti-ale nepochybujem, ja som sa rozhodol pre filter kozmických technológii odstraňujúci z vody chlór-no uvidíme. Studničná môže byť riziko pre svoju nestálosť a nutnosť poznať jej aktuálne hodnoty=v domácich podmienkach zrejme nemožné. Testy založené na subjektívnom odčítaní z farebnej škály sú len informačné. A ešte je tu ľudský faktor veci, ako dlho Vás bude baviť behať s týma nádobami?
8.5.2013 0:59
To canart: Ešte som si spomenul na hygienikov čo minule behali niekde po záhorý a robili zadara rozbory studničnej vody u ľudí čo ju bežne používajú, lebo je samozrejme zadara. Priemerná hodnota z niekoľko 10-ok meraní bola NO3=500 mg/l, našli sa aj jednotlivci tesne pod hranicou 650 mg/l. To by mali Trofíci radosť velikú...
8.5.2013 6:27
A ještě mlý dodatek k tomu thiosiranu. Vy co chcete být zdraví a pijete vodu z řádu, tak si vždycky před pitím lokněte koncentrátu thiosíranu a teprve potom pijte vodu. Nikdy nevíte co tam z vodáren pouští a přece nechcete mávnout rukou nad svým zdravím. :-)))
8.5.2013 15:18
K c. 28: Radek, cital som od teba uz aj inteligentnejsie odpovede ;)
8.5.2013 15:35
Zde nejde o žádné inteligentní sdělení, ale pouze o glos. Každopádně jestli jsem tím někomu nasadil brouka do hlavy jak si vylepšit kvalitu pitné vody v domácnosti, tak možnosti jsou neomezené. :-)))
8.5.2013 18:57
Moc děkuji za Vaše názory,nebudu nic pokoušet a vodu budu zase vozit,není to tak hrozné jak se zdá a hlavní je pohoda ryb a následně i moje. Mám ji připravenou,zítra napouštíme. Jelikož se jedná o jedno akvarium,bude to ok. Paní z Hygieny mi včera vyprávěla o všem možném,co se ve vodě může vyskytovat,takže dám na rady její i zdejší doporučení. A jelikož mám onu vodu k dispozici neustále v jakémkoliv množství, není tedy co řešit . Alespon jsem se díky Vašim názorům utvrdila jaká je ta správná cesta. Moc děkuji a přeji všem AT VÁM TO PLAVE ....s pozdravem Lucie