PŘÍDÁVÁNÍ SODY
Ahoj,Lidi mám prosím dataz. Mám akva 375l jelikož se mi při výměně vody nechce nosit voda v kýblech tak sem si pořídil hadice. Jdemi o to jak to dělat se soudou mam ph 6.8 a to je asi pro tlamky málo. Jestli mam vodu dopustit a pak přidat sodu nebo jak to děláte? To samé při odchlorování. Jestli to pro ty ryby nejsou moc velké šoky? děkuji za odpověd.
Zdenda123
Sodu rozdelat v kybliku a pridat ke konci vymeny.
9.7.2012 14:35
Jak uvádí Troph3us. Sodu rozpustit v nějaké nádobě v destilované nebo čisté vodovodní vodě a před koncem napuštění tento roztok vlít do nádrže. Hlavně je nutné se držet zásady, že sodu do nádrže přidávat vždy JEN při výměně vody, tj. nikdy ji nepřidávat do staré akvarijní vody. Při odchlorování požívám roztok thiosíranu který apklikuji do nádrže injekční stříkačkou ihned po zahájení napouštění nádrže čerstvou vodou. Ať se daří.
9.7.2012 21:39
Tvé hodnoty pH jsou velice nízké a lze je upravovat velice jednoduše a efektivně pomocí přípravku např. -mletého vápence nebo kalcinované sody (Na2CO3)ale ta má jisté omezení jelikož změkčuje vodu tak jako Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3). Vápenec jako -přídavná látka + korálová drť (lze použít jako podloží dna nádrže) jako stabilant= efektivní řešení. http://www.drogerie-artik.cz/soda-kalcinovana-kg-z30004016
9.7.2012 23:26
Petrk,proč sodu pro ryby rozpouštět v destilované vodě?To je teda podle mě úplnej nesmysl,ale třeba to nějak vysvětlíš,no nevim :>).Sodu bych rozdělal ve sklence pitné (vody z kohoutku)vody,tak 2-3 sáčky a vlil do akva jak píše Trop3us,ke konci výměny.Mám vodu(pH)ok,ale když už bych využil rady pietra,tak je to sice o pár korun,ale přece jen levnější :>). http://www.kutilov.cz/chemikalie/uhlicitan-sodny-soda-lehka-kalcinovana--1-kg Zdenda123,při začátku napouštění stříknu přípravek na odchlorování a začnu napouštět vodu(z kohoutku)-(2 roky ok)
10.7.2012 14:44
for komla soda se nesmí rozpouštět ve staré akvarijní vodě z důvodu nežádoucí chem. reakce. Proto píši, že je třeba sodu rozmíchat v čisté vodě a to je např. mnou uváděná destilovaná voda nebo vodovodní voda z kohoutku. Není třeba za tím hledat žádnou jinou vědu :o).
10.7.2012 22:36
Ano není to žádná věda,proto stačí rozpustit sodu v čerstvé vodě z kohoutku.Dávkování by mělo být jedna polévková lžíce na 100l.Jinak soda má pak i vlastnost,že udrží stabilitu PH,nebude klesat,ale samozřejmě né věčně.Záleží na celkové zarybnění nádrže,proto by to nemělo být déle než týden čili 7dní.:-))
Vsem moc dekuji za odpovedi. V sobotu me to ceka. Tak snad to bude v pohode kdyz uz vim jak na to. Do ted jsem to delal kyblema u 180l nebyl problem. Ale tady bych se ukybloval :-D
19.7.2012 12:12
Ahoj tak jsem si obědnal tu kalcinovanou sodu. a na obalu píšou že se používá na změkčení vody? Ted jsem z toho jelen :)Takže toho nedávat moc nebo malo?
2.8.2012 22:37
Zajimalo by mne k jake nezadouci reakci dojde ve stare vode? Co se tam stane a proc se to nestane ve vode po vymene? Chovatel ktery uspesne dela ryby mi velmi nedoporucil rozpoustet sodu ve vode a lit ji do akva, ale doporucil mi tablety. Delam to tak.
2.8.2012 22:54
Pane Bobeš. Zajímavý dotaz ale je důležitě pochopit cyklus Dusíku.myslím,že se moc díváte na reklamu : Tablety už nefrčí. Dnes mám humorný den tak to napíšu, jak se sluší a jak to funguje. Snad vám odpovím na váš dotaz. Velmi podstatný je vliv pH na dusíkový cyklus – při pH nižším než 7 je prudce je prudce jedovatý amoniak NH3 přítomný v relativně neškodné formě NH4+, při zvýšení pH nad neutrální bod se pak mění rychle na NH3, což může mít fatální následky. pH také ovlivňuje činnost nitrifikačních baktérií. prostě s toho plyne, že amonné látky mohou zabít veškeré živé organismy v chovném prostředí. To že vám, někdo poradil tablety je šlechetné ale nikoliv výhodné. Proč to dělat složitě, když to lze dělat jednoduše.
2.8.2012 23:21
Ahoj Petre diky za vysvetleni. Taktez vse delam pri vymene, ale nevedel jsem proc to tak je, takze tato otazka me take zajima. Abych tomu laicky rozumel, tak kdyz je Ph pod 7, tak se muze soda pridavat i bez vymeny vody, ale ph nad 7 uz s vymenou pouze. NH3 and NH4+ se muzou tedy premenit jakkoliv podle PH ? Fyzika ani Chemie mi nikdy nesly, tak se omlouvam, ze mi to tak nepali, ale chci se jen ujistit, jestli jsem to dobre pochopil. Diky Michal
3.8.2012 5:49
Na televizi ani na reklamu se nedivam vubec, takze tim to asi nebude a tu souvislost s dotazem jsem nepochopil. Dekuji vam za odpoved. Ja budu stejne pouzivat tablety ktere nefrci, protoze ke zmene nedojde okamzite skokove, ale pomalu a postupne a prijde mi to bezpecnejsi. Kdyz hodim jednu tabletu do stare akvarijni vody nic nezabiju. Takze pro cloveka ktery chemii vubec, ale vubec nerozumi to bude lepsi. Jeste jednou Vam dekuji. P.S.: Vice takovych humornych dni Vam preji :)
3.8.2012 9:53
Řeknu ti to tak kamaráde. Vše souvisí se vším. Cpát něco do tzv.staré vody je vždy riziko pokud neznáme hodnoty staré vody!! Musíme si uvědomit,že naše nádrže je pouze omezený prostor pro v ní žijící organismy a nikdy nemůžeme s přesnosti určit,jaká změna(chemická,biologická)nastane.Proto raději nedělejte žádné experimenty a raději se držte toho co ve vašich nádržích funguje.Abych neopomenul to nejdůležitější co ovlivňuje v chemismus vody v umělém chovném prostředí??? Odpovím jednoduše- Látková výměna. Musíme si uvědomit, že ryby produkují různé látky a ty dokážou s chemismem vody změnit spoustu věcí. Hlavně produkují Co2 což snižuje pH vody. Proto se snažíme volné CO2 držet na přijatelné hranici. Jak udržet pH aby nebylo ovlivněno Co2: velice jednoduše musíme CO2 vyhnat ven.Co2 vytlačíme prouděním a provzdušněním nádrže nebo rybochovného zařízení. Nemůžeme si dovolit průtočné nádrže tak musíme provzdušňovat nebo lze použít metodu, která je v dnešní době opět používána a ta se jmenuje hydroponie. Takže rostliny a jejich látková výměna pracuje v náš prospěch. Míšo, nehledej v tom žádnou vědu. Prostě chemie je někdy opravdu nevyzpytatelná.
3.8.2012 13:07
Ahoj Petře, já na tom také nejsem s chemií dobře :-) a Michaelova otázka č.11 mě také zajímá. Z Tvé odpovědi č.10 vyplývá, že když se přidá soda do vody s PH nižším než 7 žádná jedovatá chemická reakce nenastane. Mohl bys prosím odpovědět jak to tedy je? citace Michaela: Abych tomu laicky rozumel, tak kdyz je Ph pod 7, tak se muze soda pridavat i bez vymeny vody, ale ph nad 7 uz s vymenou pouze. NH3 and NH4+ se muzou tedy premenit jakkoliv podle PH ? Vznikne jedovatá chemická reakce a JAKÁ, když se přidá soda do STAR0 VODY, kde je PH nižší než 7? Díky Šárka
3.8.2012 20:51
Jen stručně, pokud to bude stačit :). Hodnota pH udává koncentraci H+ iontů ve vodě. V kysele vodě volných H+ iontů přibývá, v zásadité jich ubývá. Hlavním zdrojem dusíku v akváriu jsou hnilobné procesy a zplodiny metabolismu ryb, tedy většinou nám množství N postupně roste. Při nadbytku H+ iontů (kyselá voda) N reaguje s H+ a vzniká NH4+ (neškodný), při nedostatku H+ iontů vzniká NH3 (čpavek, toxický). Reakce NH3<->NH4 probíhá oboustranně a je závislá na monožství volných H+ iontů ve vodě (tedy pH). V praxi to znamená, že pokud nasypeme do starší vody s nízkým pH (a s ionty NH4+) sodu (nebo jinou zásadu), dojde ke zvýšení pH, poklesne množství H+, z NH4+ se H+ uvolní za vzniku NH3 a dojde k otravě ryb. To je důvod, proč se soda dává do akvária až na konci výměny vody, kdy obsahuje málo NH4. Podle některých údajů při zvýšení pH z hodnoty 6,8 na 7,4 dojde k téměř 7-mi násobnému zvýšení koncentrace čpavku (NH3), při pH 7,8 pak dokonce až 15x.
3.8.2012 20:57
Děkuju Vláďo za vysvětlení a ocení to jistě i ostatní :-) Šárka
3.8.2012 23:37
Ja se samozdrejme take pripojiji s Sarkou s podekovanim a myslim, ze takove dulezite informace by se hodily vice do sekce RADY A ZKUSENOSTI, aby nedoslo k fatalnim nasledkum k uhynuti ryb. At zije internet !! .-)) Zdravim Michal