Připomínky k článku "Základy chovu tlamovců"

Dobrý den. Mohu někam vložit nebo zaslat své připomínky k článku "Základy chovu tlamovců"? Prostým vložením připomínek do článku a zkopírováním celku sem, se mi to nezdařilo. Zřejmě velký počet znaků. Děkuji.

miroslav kraut

14.12.2009 12:42

Zdravím vás Mirku. Celý článek můžete vložit do sekce Rady a zkušenosti, je tam vkládací editor, nebo zaslat soubor na tuto e-mail adresu: tlamovci@wds.cz Pokud máte zájem také na mé stránky http://viktoria-jezero.cz/ Můžete vložit jednoduše do sekce články. Budu velmi rád, když tam budou vaše zkušenosti a rady. Také to platí i pro ostatní akvaristi. Děkuji.

pietro
14.12.2009 12:59

Děkuji vám Pietro, také jsem si to mohl najít sám :-) ale, jak už jsem několikrát zmiňoval, při práci s PC jsem pouhá cvičená opice bez vlastní intuice a to bych se té opici měl ještě nejspíš omluvit :-) Zkusím to s tím editorem nebo to zašlu na tan mail. Děkuju.

miroslav kraut
18.12.2009 9:27

Vložit přes editor - neumím. Ani zaslání na doporučovanou adresu tlamovci@wds.cz nepomohlo. Proto uvádím své přípomínky pouze takto. Případný zájemce si musí porovnat s původním textem - omlouvám, se. Připomínky : 1. část: Nároky na složení vody jsou u většiny kančíků výrazně odlišné od tlamovců z afrických jezer. Proč by měl být písek světlý? Vyhovuje přirozená přírodní barva – rybám rozhodně. Uvedená zrna jsou špatně, chybí přirozená drobná jemná frakce, kterou ryby přijímají pro trávení. Výška 5cm – nedoporučuji – po pár týdnech je takové dno plné kalu. V hlubších vrstvách při nedostatečném přístupu kyslíku zbytky zahnívají a produkují do vody čpavek. Doporučovat začátečníkům do nádrží s afr. tlamovci kořeny Mopani, které silně okyselují vodu je hloupost a k otázce úkrytů: často doporučované vytvoření četných skalek, skalních říms a jiných úkrytů v celém prostoru akvária – údajně pro vytřené samice má přínos naprosto opačný. Agresívní samci zaberou veškeré prostory poblíž skalek v celé nádrži pro sebe. teritoria urputně brání a neustále útočí na ostatní ryby, napěchované většinou těsně pod hladinou. Lépe fungují nádrže s ponechaným velkým volným prostorem pro plavání hejna s několika jednotlivými většími kameny vymezujícími teritoria samců. Proč pouze vnější filtr? Má jedinou výhodu: nerušíte při čištění ryby. Jinak uvedený objem alespoň 4l je podle mne zcela nedostatečný. Není lepší třeba i jednoduchý vnitřní filtr s matrací, která má objem 15 – 20 litrů a mnohonásobně větší filtrační povrch?

miroslav kraut
18.12.2009 9:27

Připomínky: 2. část: S teplotou vody souhlasím, s watáží ovšem nikoli, kdybych dal na svou 500l nádrž podle vás topítko 500W, tak mi do půl dne při jeho poruše „uvaří“ všechny ryby v akva. Na nádrž např. 500l v běžných pokojových podmínkách zcela postačí topítko o příkonu 100 – 150W. Další velký omyl. Rostliny mají obrovský význam v čištění akva vody, myslím tím ve spotřebě dusíkatých látek. Nádrž např. řízeně přerybněná tropheusy (ekvivalent k mbuně z Malawi) a osázená trsy anubiasů, má výrazně čistší vodu, než stejná nádrž bez rostlin. Bylo by vhodné upřesnit, že by se mělo používat pouze u karnivorních druhů s krátkým střevem. Např. pro Mbunu je to krmivo velmi rizikové. Granule namočit rozhodně, ale používat pouze jako příkrm v malém množství. Jako základní krmivo pouze pro ryby s krátkým střevním traktem. Uvedené vařené nebo pečené maso je nesmysl. Nelze obecně napsat, že tlamovcům vyhovuje rostlinné krmení. Rybožravým druhům např. určitě nevyhovuje. Lze napsat, že rostlinné krmení tlamocům apriori může méně ublížit než příliš masité. Příliš malý objem vyměňované vody. Dusíkaté látky při tak malé výměně vody ve vodě ve zvýšené míře zůstávají. I dobrý filtr mění, zjednodušeně řečeno, pouze dusitany a čpavek na méně škodlivé dusičnany. Ty v akva převážně zůstávají. Navíc nelze objem minimální výměny doporučit bez ohledu na hustotu chovaných ryb. Voda v žádném případě nemusí být odstátá – ani to technicky při větším objemu nejde. Musí být pouze temperovaná a preventivně odchlorovaná. Agresivita a snášenlivost nezávisí na vhodných podmínkách (lze to vztáhnout pouze k nízkému obsahu dusíkatých látek) – je druhově typická a tedy proměnlivá, nelze ji tedy zevšeobecňovat.

miroslav kraut
18.12.2009 10:02

Zdravím Vás Mirku, myslím, že tyto informace tu opravdu chyběly. Výborně jste to napsal.... Jestliže jste zaslal připomínky mailem administrátorovi asi chvíli potrvá, než Váše připomínky vloží.....:-(

sarka.x
18.12.2009 10:33

Miroslav Kraut - dekuji Vam za sepsani pripominek. Jsou napsane srozumitelne a s logickym vysvetlenim. Ted se aspon nemusi kazdemu kdo se pta vysvetlovat stale vsechno dokola, ale muze byt odkazan na clanek a s nim na pripominky, ktere bude mit z prvni ruky od zkuseneho dlouholeteho chovatele. Urcite to budou pro kazdeho hodne uzitecne rady, ktere by si mel vzit k srdci a ridit se jimi. Jeste jednou mnohokrat dekuji hlavne za vsechny zacatecniky i pokrocile.

A+I
18.12.2009 10:47

Určitě je dobré, že jste sem tyto doplňující informace dal. Jen bych rád zdůraznil, že rostliny zas až tolik dusíkatých látek nespotřebují (pokud je v akva 30 dospělých Tropheusů, tak je jejich přínos celkem minimální). Spotřebují ale organické látky, které jsou narozdíl od NO3 zbarvené a tím jsou velice prospěšné! Není to nic proti vám, ale píšu to proto, aby si někdo nemyslel, že když má v akva rostlinky, tak že nemusí tak často měnit vodu! Musí a výměna min 1/2 objemu je dle mého nutností v zarybněném akváriu.

Ondra
18.12.2009 11:51

Pro Ondru: díky za doplnění.

miroslav kraut

VLOŽIT ODPOVĚĎ