prosim o posouzeni stenoveho filtru
ahoj, pomalu buduju akvarium 200x70x60 vyska nemohu a ani nechci pouzit externi prepadovy celoskleneny filtr, tak koumu vnitrni stenovy filtr. prosim nereste ze mi to sezere hodne mista - proto si priplatim a koupim akva o 10 cm hlubsi. myslite, ze podle nacrtu muze filtr takto fungovat? zabral by celou zadni stenu a mel siri 10cm. hruby objem asi 120 litru ten obrazek neni uplne presnej, vim, ze se musi filtr postupne snizovat aby voda proudila dostatecnou rychlosti. Ale myslite ze by to takto fungovat mohlo? filtrovalo by to vlastne nadrz 720 litru
Maxim

Sám jsem před půl rokem vymýšlel něco podobného, jen jsem filtr umístil na bok akvária - přilepil jsem ho na bok 225 cm dlouhého akva. Doporučuji u sacího otvoru vytvořit snadno přístupný předfiltr, který budeš třeba každý 2 - 3 dny čistit. Pokud ho tam nedáš, tak se ti bude filt zanášet. Uvědom si, že si filtr umístil k zadní straně a pokud vytvoříš kryt akvária třeba z lamina, tak bude velmi složité vyndavat a znovu instalovat velké kvádry bioakvacitu při velmi krátkém intervalu čištění. Proto je potřeba interval čištění prodloužit a to umožňuje snadno přístupný předfiltr, který zachytí největší nečistoty. Filtr si rozdělil na dvě části, což je výborné řešení. Pokud by přestalo fungovat jedno čerpadlo, tak ti bude fungovat ještě to druhé. Ty máš sací komoru pro obě části filtru společné pro obě čerpadla. Já jsem obě části oddělil. Vytvořil jsem tak dva na sobě nezávislé filtry. První filtr o malém objemu biokvacitu (asi 16 litrů) a výkonnějším čerpadlu slouží jako mechanická filtrace. Druhý filtr o velkém objemu filtračního materiálu (asi 90 litrů) a méně výkonném čerpadlu slouží jako biologická filtrace. Právě u této biologické filtrace jsem vytvořil již zmiňovaný předfitr. Vápencovou drť dát do první přepážky, zvláště pokud nemáš předfiltr? Asi bych to nedělal. Tato drť bude hodně znečištěna s malým množstvím nitrifikačních bakterii - vápenec má mnohem menší plochu pro život bakterií než má bioakvacit. Já drť nedávám, ale asi bych ji umístil do dalších přepážek, kde již bude čistší voda. Pokud chceš dávat vápencovou drť kvůli zvýšení PH, tak bych volil jinou alternativu a to korálovou drť a to místo písku na dno akvária (ale i v samotném filtru bude korálová drť mnohem lepší - je totiž pórovitá a zvětšuje se tak plocha pro život bakterií - zkušenost s ní má Alča, pokud se nemýlím). Tato komora by ti pak zůstala volná pro výkonné filtrační médium. Ale je to jen můj názor, není to dogma.
22.7.2011 13:18
ja v soucasne dobe provozuji ve 330litrech jeden mensi stenovy filtr a musim rict, ze jsem snim opravdu spokojen. Asi se ale nakonec priklonim k variante jakou mas ty, to znamena dva nezavisle filtry jeden mensi-mechanicky a druhy vetsi - biologicky. prikladam foto jak to mam dnes, jen mam problem, ze jsem neudelal snizujici se komory smerem k cerpadlu a kdyz pouziju dve cerpadla najednou = vetsi prutok, tak se filtr rychle zanasi a cerpadlum muze dojit voda.
22.7.2011 13:19
takhle to vypada zamaskovane v pozadi - teda ted uz bez korenu :o)
22.7.2011 14:32
Jsi si jistý, že snižující přepážky řeši problém zaneseného bioakvacitu a tím pádem nedostatku vody v poslední komoře? Samozřejmě za předpokladu, že budeš mít bioakvacit v přepážkách natěsno, jak má být, aby voda proudila přes bioakvacit. Toto opatření má spíše bezpečnostní význam, aby se čerpadlo neocitlo na suchu. Pokud se biokvacit ucpe a voda proudí místo přes něj, tak raději přes přepážku, je na zváženou. Co se asi děje v ucpané kostce bioakvacitu s velmi malým průtokem nebo dokonce bez průtoku okysličené vody? Možná zde dochází k vytváření NO2, možná je to ideální prostředí pro denitrifikkaci? Na tuto otázku ti budou muset odpovědět zkušenější akvaristé. Otázkou je, zda by k takovému ucpání mělo dojít? Biofilt má sloužit k odbourávání dusičnanů. K zachycení hrubých nečistot má sloučit mechanický filtr nebo předfiltr u biologického filtru. Pokud však dojde k ucpání bioakvacitu (já to poznám podle ponořené vodorovné výztuhy akvária), tak musíč bioakvacit vyčistit - vyprat v akvarijní vodě. Já jsem na předfiltr taky moc nevěřil, ale nechal jsem si poradit od zkušenějších a dnes jsem spokojen. Biofiltr se zatím oběšel bez většího zásahu - čistím jem předfiltr a mechanický filtr.
22.7.2011 15:40
moje domenka je takova, ze cim nize klesne hladina v komore filtru oproti hladine vody v akvariu, tim vyssi podtlak pusobi na prisavani vody skrz bioakvacit.U jednoduchecho trikomoroveho filtru je to jedno, ale napriklad u 5ti komoroveho filtru uz to opodstatneni podle me ma. Nicmene prutok muze byt asi takovy, jaky je jeho nejslabsi clanek.Ja napriklad jdnou za dva mesice cistim prvni kostku akvacitu kde mi priteka voda otvoren 10x10 cm. Takze jak radis asi udelam jeden jednoduchy filtr o trech komorach s komorami treba 15x15x 60 cm a tam budu vodu honit rychle, a pak filtr o 5ti - 7dmi komorach kde bude polovicni prutok a tim padem i lepsi biologicka filtrace