prosím o radu

Dobrý den, Potřeboval bych poradit jak u tlamovce saulosi poznám kdy je ten spravný čas na vyplachnutí potěru z tlamičky ??? A ještě když se mi náhodou podaří ůotěr dobře vypláchnout je lepší dát ho do jiného akva nebo stačí pořídit si porodničku a nechat je ve stejném akva... Děkuji moc

hejbys

24.9.2015 9:34

Radím to tu dokola. Nechte chovatelskorozmnožovací procedůru těm, jenž jsou na to zařízení a ví co dělají. Vy ostatní nechte jikry, potěr v tlamkách samiček, dokud je nesežerou nebo nevypustí. Když je v akváriu nějaká ta skulinka nějaké mladé přežijí přirozeně mezi dospělci. Sežrání hejnem je pro nepřeživší lepší, než smrt v podmínkách nějaké porodničky v režimu provozu nezkušeného experimentátora. Pro přeživší potěr je společná nádrž vhodnější prostředí, se stabilnější vodou a podmínkami vůbec. Je tu mnohem dalších X věcí co ti tu můžu psát o tom, aby si to nechal tak, ale je to na tobě. Třeba ti tu někdo poradí, to co je tu už stomkrát popsané, ale ty to nemůžeš ze záhadných důvodů najít a začneš úspěšně odchovávat miliony ryb, nebo po pár nezdařených pokusech, kdy budeš splachovat do hajzlíku mrtvolky ztýraných rybek, se na to potichu sám vyprdněš.

hr
24.9.2015 9:40

Chápu co tím myslíš, je mi jasné o co ti jde. jen když koukám jak je vždy sežerou, tak je mi to líto. Chci to jen zkusit, u chovatele jsem se díval na to jk to udělat jen nepoznám ten správny čas kdy to zkusit. když je to tu problém normálně odpovědět, tak se om,ouvám že jsem se vůbec ptal, myslel jsem že od toho zde toto forum je.

hejbys
24.9.2015 10:02

Přibližně 3 týdny-čím dýl tím líp.Jiné akva-stejná voda.

digi
24.9.2015 10:17

děkuji...

hejbys
24.9.2015 13:43

Neporadil jsem ti z jediného důvodu a to že kdyby si problematiku odchovu hledal přez zdejší vyhledavač, tak by si se dočetl mnohem více o celé proceduře klepnutí a následného odchovu a to by bylo jak pro tebe, tak pro připadně kleplé jikry nebo plúdek,mnohem prospěšnější než informace o třech týdnech. Mimochodem informace: čím dýl tím líp je absolutně nic neříkající a nedefinovatelná v rámci počtu dnů, týdnů, měsíců, roků. :-O

hr
24.9.2015 13:56

No já bych řekl že kleplé jsi tu tak akorát ty Hr

abc
24.9.2015 15:05

hr to jsem si myslel jen je lepší to říct normálně. a hlavně nejsem doma celé dny a nevšimnu si kdy se navzajem oplodní, takže nevím kdy se to stalo, ale vždy si všimnu, že má plnou tlamu. proto jsem se ptal jestli je možné poznat to na té rybě? teď jsem si měřil NO2 a mám ho dost vysoké, tak s tím jdu bojovat nemáš nějaké rady? Vypral jsem filtr a budu měnit vodu.
prosím o radu

hejbys
24.9.2015 16:42

Jak mladý rostou,samičce se zvětšuje a tmavne vak pod tlamkou,čím dýl tím lípje samozřejmě myšleno,když už samička sama mladý vypouští.To může být různý,přibližně 4až5týdnů-záleží např. na teplotě vody. Samičku hned vrátit,kvůli začlenění do hejna.Hezký den

digi
24.9.2015 17:17

Já možná paradoxne souhlasim s HR a nechávám vse na přírodě. Silný jedinec s trochou štěstí prezije a na chov/prodej to nemam. Při spravném zacházení by rybky mely přežit hodně pres 5 let, tedy dostatek prilezitosti pro reprodukci. Pokud se tyce NO3, obávám se , že lepší možnost než výměna vody neexistuje.

PL
24.9.2015 18:59

děkuji za rady, koupil jsem lávové kameny a udělal jsem prckům skrýše, tak uvidime až je vyplivne, tak jestli jim to vyjde a schovají se. jak píšete nechám to na přírodě a uvidíme. jinak vypral jsem filtr a vyměnil neco přes půl akva vody, tak snad to pomůže... ještě se zěptám ryby jedi jak splašeny a stejně maj malinko propadlí bříška, může to být tou špatnou vodou?

hejbys
24.9.2015 20:52

Asi tak.Když si tady pročítám zdejší diskuze,někdy opravdu některým nerozumím o čem vůbec píšou. Pro vývoj rybího plůdku jsou důležité tyto věci!!! Kvalita vody!!! Kvalitní strava!!!Biologicky stabilní prostředí.Ryby v ve stádiu plůdku tedy juvenilní stádium potřebuje ve stravě vysoký podíl proteinu.Určitou teplotu vody,chemicky a biologicky stabilní prostředí bez různých stresových podnětů.Pokud splníme zde uvedené podmínky máme velkou šanci na úspěšný odchov.Následně,zdali nevyhovují podmínky,které byli zde popsány mohou se vyskytnout případné problémy,jak z růstem tak následné různorodé zdravotní komplikace.Pokud ryby vykazují jisté symptomy určitě není vše v pořádku.Propadlá břišní dutina u plůdku znamená tři věci- 1.nedostatečná výživa,2.nevhodná kvalita vody,3.onemocnění střevními parazity,nebo také bakteriální choroba blíže nespecifikovaná.Bod.1-3 mohou mít společného jmenovatele.Pěkný večer.

pietro
24.9.2015 23:04

Hejbys, nechápu co se ti zdá od začátku na mých odpovědích nenormálního? Obě moje odpovědi byly zcela upřímné a normální. Co se zvýšené hodnoty NO2 týká, tak si znovu vem od nějakého akvaristy z okolí marast s filtru a hrkni to přímo do nádrže. Do týdne budou hodnoty v cajku. Lávové kameny hmmm.... je pravda že tyhle porézní šutry se dokážou za čas brutálně udusit jemným bahýnkem, které potom dobře hnojí vodu, což vede k rychlému zhoršování kvality měněné vody. Mladým vypuštěným prckům, je lepší postavit dva až tři kameny k sobě a kolem hromádku z menších kamenů, tak aby se tam nedostali dospělci. Prckové si už skuliky najdou a je to potom podívaná když se osměluji a při krmení vyjíždí z hromádek za potravou. Postupem času si hejno na jejich přítomnost zvykne a odrostlejší kousci se začnou producírovat po nádrži s ostatníma rybama. Jestli chceč mít aqo pro radost, tak tohle pozorování je mnohem lepší, než cabrání se svodou v nějakých odchovníčkách.

hr
25.9.2015 7:59

super děkuji za info, je mi jasne že ty lávové kamny nic moc, ale chtěl jsem to zkusit. je mi jasné, že se časem budou zanášet, tak buď je vyperu, vyvařím nebo vyhodím a vyzkouším jak radi hr ty malé hromádky. ještě se snažím sehnat vápenec jen se mi to moc nedaří. Každopádně ještě jednou mockrát děkuji...

hejbys
25.9.2015 8:03

ještě se vás tedy zeptám, jak nejlépe udržet kvalitní vodu v akva???

hejbys
25.9.2015 11:00

K přežití mladých přímo v akváriu jsem udělala takovou zkušenost, že tmavé ryby (například Afry) v pohodě přežijí v kváriu s tmavým pozadím a tmavším pískem, světlé (žluté, např. Labidochromis Y.) zase ve světlejším prostředí - je to celkem logické, nejsou tolik vidět. Bohužel dospělý pak taky ne, takže to tak hezky nevypadá. Co se týká vody, tak to je trochu složitější. Chce to jednak slušnou vstupní vodu a zajetej přiměřenej filtr, druhak častou výměnu vody. Z tohodle důvodu není špatný mít co nejblíž u akvária odpad a zdroj vody.

EvaGla
25.9.2015 12:13

Kvalita vody se odvíjí od provozu nádrže, jejího osazenstva a zařízení. Jinak šlape velká nádrž osázená masou valisenerií, které se jednou do měsíce zastřihnou a potom mají ohromné přírůstky, čímž spotřebovávají dusičnany s nádrže. Rozdíl je také v nádržích cca 300 l, kde plave 25 ks mbun nebo 40 ks neonek a 10 corydoras. To je zase otázka četnosti krmení takové osádky a následná produkce výkalů. K akváriím nelze poradit obecně, ale pouze a jenom individuálně. Platí to i o dvou stejných objemech se stejnou osádkou, ale rozdílným filtrem, jinou vstupní vodou, a citlivou rukou krmícího provozovatele. Podtrženo shrnuto, ti odpověděla EvaGla. Výměna vody, její množství a pravidelnost se potom odvíjí z naměřených hodnot. Když osádka doroste a provoz nádrže se třeba po půl roce ustálí, měl by si každý chovatel sám určit periodu výměny a potřebný objem, právě z naměřených hodnot.

hr

VLOŽIT ODPOVĚĎ