Ps. Saulosi - fleky
Dobrý den, mám akvárium 260l., osádka 12ks ps. Saulosi cr a 12ks lab. c Yellow. Zhruba před týdnem se u jedné saulosky začalo vyskytovat na těle něco jako plíseň. Takové bílé skvrnky, celkově ta rybka tak i jakoby ztmavla a zflekatěla. Krmím 2x denně převážně Sera Flora, občas mražené artemie nebo Sera granule. Vodu měním současně s odkalováním 1x týdně 1/3 nádrže. Napadá vás podle fotografie o co by se mohlo jednat, popř. co s tím? Jo ještě ryba se většinu času drží spíše u hladiny, ale jinak se chová normálně.
Radek S.
a ještě ta fotka...
20.1.2015 21:28
Nechci Vas klamat , ale ryba na foto neni Saulosi coral red , jestli jsem tedy dobre rozumnel tomu cr. Jinak podle foto na ni ja osobne nevidim zadny zastni znaky nevidim.
21.1.2015 12:40
Ryba vypadá jako by byla nějak mechanicky poraněná. Může se jednat o kousnutí. Co mě však zaráží je fakt, že se jedná pouze o jeden takový úkaz a ploutve nebo jiná místa na těle jsou v pořádku. Pozoruj rybu, jestli se misto hojí, nebo se nějak dál zvětšuje. Při vodovýměně přisol vodu. To je zatím jediné co ti mohu poradit.
21.1.2015 14:56
pro Bajer Lubor: Ano cr = coral red, bohužel ta fotografie docela zkresluje a není to moc dobrá kvalita. Ostatní jsou krásně oranžové, tahle byla taky, ale je právě teď taková vyblitá + navíc ty bílé skvrny. (jedna je vidět trochu na hřbetu). pro hr: Má ty flíčky i na druhé straně. Ale rozhodně to není ryba která by se nechala moc okousávat, proto mě to zaráží. Teď jenom z vlastní neznalosti, když osolím vodu, co konkrétně to způsobí? Jak moc? Normální kuchyňskou solí? Nechávám vodu vždy 24hod. odstát před výměnou, tak do té odstáté, nebo normálně naházet přímo pak do akva?
21.1.2015 15:45
klidně to bejt plísen může, z krátkodobě zhoršených podmínek, ta ryba na to může být citlivější. neřešit proč zrovna tahle, prostě se to někdy stává. Zvýšit teplotu na 30 stupnů, osolit vodu kuchyňská sůl- klidně 750gramů na 600 litrů-přepočítat na aktuální litáž:-) pokud se během pár dnů stav nezlepší- použít třeba FMC nebo jiný širospektrální prostředek- třeba sera omnipur, esha 2000 atd...
21.1.2015 17:56
Na mobilu jsem nic nevidel, na pc uz jo. Zkus jak ti radi kluci a uvidis. Coralka dokaze na foto tak zezloutnout? :) Doufam, ze problem vyresis.
Takže jestli dobře počítám, mělo by se tam dávat nějakých 0,8g soli na 1l. vody. Zítra budu měnit vodu, tak snad to všechno klapne a pomůže to.
21.1.2015 21:16
RS: dej to tam postupně, třeba na 2x, a sleduj ryby, u tropheusů s tím nebyl žádný problém, ale musím objektivně přiznat, že u Malawi sem to nikdy nezkoušel, bo ho už dlouho nechovám. btw-myslím, že to máš obráceně:-) správně je 1,25g/L
22.1.2015 14:06
Píšu 0,8g., ale myslím 1,25g. :-) Každopádně než se pustím do akce, tak bych rád věděl, že jim na 100% nijak neublížím a že to množství je správné. Pak další výměna zase za týden a už bez solení? A ty ryby to jako nebudou zobat, když tam tak začnu sypat sůl? Tohle je pro mě fakt novinka a nikdy jsem to nědělal, tak proto takové možná přiblblé dotazy.
22.1.2015 15:31
Radek S. Tu sůl tam nebudete sypat ale nalejete ji tam,rozpustíte ji v nějaké nádobě a po výměně vody ji tam prostě nalejete,v klidu,nic se nestane ani rybám,ani Vám (-: zdravím
22.1.2015 16:40
já to tam normálně sypu, a to vod voka:-) ryby to nijak nezobou.., jen se k tomu sjedou, ale pak o to ztratí zájem.. výměna třeba za ten týden, bez soli, ovšem to záleží na uspěšnosti léčby. rozpuštěním nic nezkazíš. btw- jaký je vývoj, už sou to dva dny, už si nějak zahájil léčbu?
22.1.2015 18:00
Voda vyměněná, sůl aplikovaná, teplota na 28°C tak teď se uvidí. Až teď to byl první krok, nijak se to nezhoršovalo, tak jsem to až tak nehrotil. Každopádně sem budu psát další postup jak se situace vyvíjí.
24.1.2015 11:43
Tak jsou to 2 dny od osolení vody a vypadá to nadějně. Na rybce zůstal už jen jediný bílý flek, který vypadá že se taky zatahuje. Ještě kdyby chytla lepší (oranžovou) barvu, bylo by to fajn, ale to se snad zpraví, až se celkově bude ryba cítit lépe.
24.1.2015 16:36
Radek S. Ta sůl působí jednak jako dezinfekce a také podporuje tvorbu kožního sekretu u ryb,nech je v tom plavat cca týden,pak normálně vyměň vodu-už bez soli a bude to ok.Taky bych při té výměně vody aplikoval do nádrže Sera Aquatan,na těch 250 litrů klidně poldeci.Opakuji,poldeci Aquatanu do nádrže, poldeci slivovice do sebe až potom(-: Na tu barvu,čím krmíš? Máš a používáš nějaké krmivo na podporu přirozeného zbarvení ryb,např.OSI -vivid color,OSI-brine Shrimp,NLS -cichlid formula,SERA-san nebo jine? Doporučuji něco vyzkoušet (-: zdravím
24.1.2015 17:27
Jasnačka Aquatan do akvária a slivovicu do sebe. To zní férově :-) Musím se přiznat, že ničím z toho nekrmím. Hlavní krmivo je sera flora a pak občas mražené artemie nebo sera granule. Které z těch krmiv co jsi psal je nejlepší? Třeba i poměr kvalita/cena? A jak často je tím pak krmit?
24.1.2015 18:21
Radku,nejlepší bude,když si to dáš do vyhledavače na google,tam k tomu najdeš vše potřebné-cena,balení,složení,vločky,granule atd.Já chovám jen tropheusy a používám všechno,jako základ Sera floru a spirulinu od Tropicalu,2-3x týdně mražený cyclop,na spestření to OSI a NLS,já to tak nějak nesleduju a dávám to automaticky a střídám to.Hlavní je nepřekrmovat,dospělé ryby 2x denně,dorostence a mladé třeba 3-4 x denně,prostě jak to čas dovolí(-: Mě to OSI a NLS posílají kámoši z Ostravska(Miran,Pietro,Mattes),pošlu mail a oni mi to pošlou na dobírku.Na internetu si to ale taky objednáš,nebo zkus inzerci tady na webu,občas to tam kluci inzerují v nabídce,žádná věda. zdravím(-:
24.1.2015 18:44
o.k. zítra na to mrknu a nějak to pořeším. Každopádně jsem rád, že se tady o tomhle všem dá s někým solidně popovídat a vychytat mouchy, někdy i větší ve vlastním chovu.
25.1.2015 7:59
Radek S. V pohodě,pokud ta debata k něčemu vede a dotyčnému pomůže,má to myslím smysl.Nikdo neví všechno,každý má zkušenosti s chovem jiné a nevidím důvod si nenechat poradit nebo poradit jinému.O tom by to tady mělo být(-: zdravím
25.1.2015 10:09
Je to fajn, jelikož nikoho (známé) ve svém okolí kdo chová tlamovce nemám, takže nemám ani s kým o tom kecat a řešit i třeba případnou problematiku jako teď. Třeba by mě hodně zajímalo jak nejlépe snižovat hodnotu NO3? Dávám do akvária vodu ze studny. Je bez chloru, má dobrou tvrdost, pH, ale bohužel má strašně moc dusičnanů.
Co to je strašně moc v mg/l ?
25.1.2015 13:47
To tady snad ani nemůžu napsat :-) Ale je to nějakých +/-160mg/l. Test (AQUAR) jsem dělal několikrát a bylo to vždy stejné, pak jsem nad tím už zlomil hůl.
25.1.2015 14:19
Ale asi jsem ten test musel dělat nějak špatně, protože to je fakt strašný číslo. To by tak odpovídalo že tam těm rybám snad liju močku..
25.1.2015 14:42
Já mám ve studni tak vysoké dusičnan, že se ta voda hodí tak maximálně na mití auta.Týdně jsem napouštěl z řádu cca 600 l vody a nenapadlo mě abych na tom nějak ušetřil formou nevhodné vody ze studny. Některé studny se svrchní vodou, (většinou jsou to ty jenž nemají více ja deset metrů do hloubky) mívají vodu takhle nasycenou dusičnany, ale zase se to odvíjí podle lokality a činitele možného zvýšení NO3. Každopádně tím že liješ takovou vodu do nádrže, tak tím rybám pouze ubližuješ. Kdyby si měl tropheuse, tak by jejich životnost byla tak měsíc, nežby celá skupina podlehla stresu, agresivitě a nemocem pramenících s tak nešťastných hodnot NO3. Jednoduchá rada zní STOP vodě ze studny a začni používat vodu z řádu. Když měníš vodu jednou za 7-10 dní, tak za měsíc protočíš nějakejch 400 l vody. Při ceně 80 kč za kubík, to máme baj oko za tři měsice tě bude stát vodovýměna 240 kč, to jest do 1000,- kč za rok. Jestli se ti to zdá moc, tak už jen zbývá poradit zruš nádrž.
25.1.2015 15:20
O finance vůbec nejde ani nikdy nešlo. Nádrž jsem zakládal zhruba před 2 roky. Po pravdě jsem vůbec netušil co tam za tu vodu je. Věděl jsem že má dobré pH 7,5-8 a tím to haslo. Voda z řádu je někde na 6,5. Pak jsem si někdy po čase koupil ten test na NO3 a nestačil se divit. Nedalo mě to a ještě teď jsem udělal test není to 160mg/l ale nějakých 100mg/l což i tak je hrůza. Dobře příští výměna už bude z řádu a vodu začnu postupně měnit. Ta je na hodnotách pH6,5 a NO3 mezi 20-40mg/l No a teď teda když začnu měnit vodu co doporučíte na to pH, abych se dostal na nějakých těch 7,5 a co na odchlorování?
25.1.2015 16:26
Radku,na odchlorování vody z řadu je buď Sera Aquatan nebo Thiosíran sodný.Aplikovat samozřejmě ihned současně s napouštěním vody. Na zvýšení Ph buďto cíleně vyrobená chemie -např.Sera Ph+,nebo většina z nás aplikuje sodu bicarbonu.Ta zároveň má pufrační schopnosti(zamezuje prudkému -skokovitému poklesu Ph mezi vodovýměnami.Přečti si také na google něco o coralitu,křídě,aragonitu-dozvíš se víc,psát tu o tom by bylo na dlouho. To snížení dusičnanů-rovněž na dlouho,nejpřirozenější a proto to taky děláme jsou pravidelné vodovýměny.Jinak 1-rostliny,2-ionex,3 proces denitrifikace-to by ale bylo na ještě delší dobu-takže opět mistr google,dotazy až v případě,že by jsi něčemu nerozuměl,ju?(-: zdravím
25.1.2015 18:03
Až budeš měnit vodu, tak vypusť z preventivních důvodu(budeš přidávat sodu)dvě třetiny nádrže a nech tam opravdu jen málo, ať mají ryby kde plavat. Napouštěj vodu z řádu, přes nějaký roztřikovač na hadicu pro zahradní účely, kde se dá nastavit aby voda netekla s hadice čurkem, ale tak jako by pod tlakem (tryskem). Pro první napouštění pořiď zmiňovaný aquatan a dávkuj na litráž. Taky si nezapomeň vodu z řádu nastavit teplotně , aby tam tekla +- 1°C jako mají ryby standartně. Jakmile budeš napoušťět, tak si napusť do kýble třičtvrtě vody a nasyp tam sodu. Baj oko tak tak sklenici jedna deci. Vodu rozmíchej a při napouštění aqa sem tam promíchej znovu, až ti vznikne taková mléčná voda. Před dopuštěním nadrže cca 10-15 cm od hrany, tam ten kýbl s roztokem vlej. Je možné, že ta voda ti zabarví potom i zbytek vody v nádrži, to se ale do druhého dne dorozpustí a ztratí. Zkontroluj a napiš čerstvě napuštěné aqo a zapiš. Druhý den také zkontroluj pH a napiš si někam hodnotu. Takhle měř potom obden až do další vodovýměny cca týden až deset dnů. Potom napiš co jsi změřil. Sodu nepředávkuješ, tak se neboj, ale víc jí tam nedávej. Až to provedeš, tak měř a piš co je v aqu. Podle toho potom upravíme dávkování, případně ještě doplníme o jiné dávkování, třeba toho thiosíranu nebo špetky mořské soli, která s rybama dělá zázraky.
25.1.2015 19:58
o.k. takže aquatan a 1dcl. jedlé sody a pak zapisovat údaje. Myslíte že to pro ty ryby nebude strašná pecka, 2/3 úplně jiné vody?
25.1.2015 20:21
Nemusíš mi vykat. Ne nebude, kvalitnější voda je vždy lepší. Je to jako bys žil ve vydýchané mistnosti a já ti měl vyvětrat jen trochu nebo pořádně. Lepší je pořádně, i když si jakš takš dával tu vydýchanou cimru. :-)
26.1.2015 7:40
To nebylo jako vykání, ale otázka na vás všechny kdo mi tu odepisujete :-) No nic dneska to všechno nachystám a prostuduju a zítra proběhne výměna.
26.1.2015 17:51
Nevydržel jsem to a vodu vyměnil už dnes. Vše proběhlo podle vašich rad a návodů. Výměna 2/3 nádrže, 0,5 dcl. Aquatanu, zhruba 100g. (1dcl.) sody. momentální hodnoty: pH-7,5 NO3-80mg/l Voda je z té sody jen lehounce mléčná. Za jak dlouho mám teď provést další výměnu?
26.1.2015 21:23
Jen pro pořádek: 1) 100g sody není to samé jako 100ml sody. 100ml sody je pres 210g. Zopakovat základní školu... 2) Voda nemůže být po přidání sody mléčná. Špatně jsi to rozpustil, nebo jsi ji rozpouštěl v horké vodě, což může pak způsobit to, že máš mléčnou vodu. 3) Já měním v nádrži cca 360l vody a přidávám 120g sody, abych dostal výslednou vodu o dKH = 11-12°. Vstupní vodovoní voda má 1-2 dKH. Z toho mi vychází, že jsi dost hrubě přepísknul s tou sodou i když soda nemá naštěstí žádné škodlivé účinky. Pro správné dávkování doporučuji následující vzorec - pro zvýšení uhličitanové tvrdosti o 1 dKH dávkuj 5g sody na 100l vody. To je přesné a vyzkoušené. Není potřeba pak tady řešit nějakou sklenici sem a sklenici tam a podobné fyzikální veličiny.
26.1.2015 22:38
Prostě jsem vzal odměrku a nasypal tam sodu na rysku 100ml.(jedna decka jak to napsal hr). Nevážil jsem to, ale jeden sáček co jsem koupil měl 80g a dal jsem tam jeden a kousek, tak jsem si říkal, že to asi tak mohlo být těch 100g. Šupnul to do kýblu s vodou o stejné teplotě jako voda v akváriu 27°C, rozmíchal a při dopouštění vody to nalil do akvária. Na nějakou chvílu ta voda byla prostě lehce mléčná, ale za několik desítek minut to bylo o.k.