rostliny a tlamovci
č.202 tlamovci a rostliny vloženo: 08.01.2012 10:17 Poraťe mi prosím někdo, jakým způsobem zajistit,aby v akvariu s talmovci rostli nějaké rostliny. Koupím vždy nějaké anubiasy , ale během cca 3 týddnů plavou po hladině jen listy s celým stonkem, jako by byly ukousané rovnou u oddenku. Naní to třeba tím , že mám v akvariu moc ryb cca 20ks/200l? Nebo mám zkusit jiné rostliny ? Nevím si rady. děkuji předem za radu Knos Knos Svatopluk, knos@unet.cz
Knos Svatopluk
Tam je ta rostlina nejchutnější,nejšťavnatější,tak jí berou jako první.Já už taky zkoušel několik rostlin a chutná jim snad vše.:-))
9.1.2012 19:57
Trofíkům prostě chutná čerstvá zeleň.Anubiasy,které jsem jim dala mezi kameny taky pěkně okousali a stále na nich pracují. Tak abych jim zlepšila chutˇ,občas jim do akvária hodím Egerii a do rána je z ní pouze stonek. Bohužel s tím nic nenaděláš. Ještě možná zkusím Microsorium,má dost tuhé listy,tak uvidíme. Myslím,že co se týče pozorování,tak duboisi si na rostliny potrpí víc než moori. Tak to je alespoň v mém akva. Který druh máš Ty?
9.1.2012 21:03
Ahoj,já mám u tlamek valisneria gigantea a zatím v pohodě,dokonce jsou vidět i šlahouny s dalšími mladými rostlinkami.Mám je v originál košičkách,akorát bez té vaty a zasypané pískem.Akorát je při každé výměně vody přihrnu pískem a tak mi to zatím funguje.
10.1.2012 23:52
Měl jsem v akva Cryptocorine usteriana,celou ji zlikvidovali a to měla tak 60cm,pak 2x Echinodorus rose,jednu zlikvidovali a jedna je v pohodě.Sice nevím,podle čeho si tu jednu vybrali,ale zničili fakt pouze jednu :-).Před dvěma dny jsem dal jednu microsorium pteropus,tak jsem zvědav,jak dopadne.Jak už tu bylo zmíněno,tak má fakt dost tuhé listy.
11.1.2012 21:58
Me se osvedcily anubias afzeli,ktery ma velice tuhe listy(koupil jsem velke matecni rostliny) a anubias lanceolata ten tak tuhy neni ale rychle roste
11.1.2012 22:00
doporucuju nakoupit je na aquadaho tam delaji nejhezci kytky jake jsem kdy videl xD...
me se Anubias nelibi a jinak me tam nic nevydrzelo.Mel jsem krasnou kryptokorynu od Discocluba,ta mela pak snad uz i metr,byla to Aponogetifolia, a uz je davno po ni.Poctem ryb to nebude.Rika se,ze nejlepe vsadit rostliny a pak zarybnit,ale nemam to odzkouseno.
12.1.2012 9:08
Ano,souhlasím se Zelii,pokud akvarijní rostliny ,tak od Aqva-daho,mají je moc pěkné a jsou i velmi ochotní. V příštím týdnu očekávám zásilku anubiasů a Egerií pro Trofíky,tak dám vědět,jaké rostliny přišly.
12.1.2012 10:00
Já mám u trops různé druhy anubiasů , které jsem koupil na : http://www.1proaqua.cz/ ( skvělé ceny a krásné rostliny ) a ještě mikrosorium a nemám s tím problém. Jak píše Miky - nejprve osadit rostlinkama a potom dát osádku, ale nemusí to vždy fungovat.
12.1.2012 11:08
VTip je v tom, mít tam těch rostlin od počátku hodně a ne postupně přidávat a udržovat je bez řasy (ancistrus). Anubias (nana, barteri atd) prosperují u tropheusů bez problémů a jsou velmi vítané pro kvalitu vody.
12.1.2012 12:26
Dovolím si nesouhlasit,neboť Trofíci i Erotmodusové se společně nadšeně vrhli svorně na porost Anubias Nana o velikosti zhruba půl metru čtverečního asi 2 dny po umístění do nádrže. Tedˇse dokonce pustili do okusování oddenků rostlin.Přitom byla nádrž před jejich vypuštěním do akva osázená. Zkusím tam přidat Valisnerii -zhruba 3 druhy a tak zjistím,která bude okousaná nejméně. Taky tam budou další druhy Anubiasů-lanceolata,congensis,afzelii. Jsem celkem zvědavá,jak rostliny dopadnou. Je zvláštní,že ryby neokusují nové výhony,ale pochutnávají si na starších listech.
12.1.2012 12:45
To papilio : trochu si šťournu - krmíte je? .. :-) Já mám prostě jinou zkušenost. Tak jak píše MK, jsem za to rád. Rostliny mám hlavně kvůli kvalitě vody a její stimulace. Jedná se mi hlavně o dusičnany. Na ty je nejpřirozenější zelená řasa a rostliny.
12.1.2012 12:59
Pro papilio: Také jsem se chtěl zeptat na krmení. Krmíte denně zelené vločky? Vaše zkušenosti rozhodně nezpochybňuji. Stejné ryby se mohou v rozdílných podmínkách chovat různě. To není nic neobvyklého. Zdravím. Pro Ondrášovi: jsem rád, že to funguje ke spokojensti i jinde :-). Mám stejné zkušenosti. Zdravím.
12.1.2012 14:23
To MK : na začátku realizace mé 7mi stovky jsem se potýkal z dvěma otázky - estetično a skutečný biotop. Pro trops ( tanganyiku ) anubiasy jistě není přesné vyjádření jezera, ale chtěl jsem rostliny jak jsem psal k úpravě vody a hlavně pohled i na zelené je pastva. Ladil jsem pozadí, kameny dno, ulity a anubiasy více druhů ( sice nana jsou dominantní - nejlépe se jim daří ). Je to fajn pozorovat ukryty prcků, kteří využívají i kořínky těchto rostlin. O listech ani nemluvě. Mám teda jeden problém. Řasa(zelená)je i na listech. Sám si říkám že mi řeknete že to k přírodě patří a není to aspoň vyumělkované. Osvětlení mám dostatečné i typově vhodné, tak nevím kde je ašíbka. Čistit lístky mechanicky se mi nechce. Stačí že občas obtáhnu pozadí - ryby sice oždibují, ale jen tak pro legravi.
12.1.2012 14:39
Už jsem to tu teď někde psal, že jsem bez ancíků o kytky málem přišel. Řasa vadí, mně esteticky a kytkám hodně. Moje zkušenost: bohužel jedině ancistrus, na 700 litrů bych jich dal tak 10 - 15. Nic lepšího poradit neumím. Zdravím.
12.1.2012 14:44
vidis Mariane, tos mel rict driv, nez jsem asi 50 ancitrusu zkrmil,to byla asi minuta a taky naposledy, co meli me hapky zivou rybu :-)
12.1.2012 15:00
Pro Ondrášovi: Ještě mně napadlo zda není vaše osvětlení píliš dostatečné, pak roste řasa jako o závod. Já mám průřez nádrží 60 x 50 (výška) a svítím je jednou trubicí a světla je habaděj. Otázka je, zda by to při silnějším svícení acíci zvládli. To fakt nevím. Jinak to, že trophíci žerou řasy je pravda, ale v akváriu si na to spíš jen hrají a dělají to jaksi aby se neřeklo. Během pár dní si zvyklnou, že jim bašta pravidelně padá na hladinu a je po pohádkách opisovaných z knížek :-). Platí to i o odchytových rybách. Stačí i jen to aby byly pár týdnů na prodejně a odnaučí se to. Jediný případ, kdy mi ryby masívně ožírali řasu byli kdysi čerstvě importovaní Petroch. moshi (prvních pár dní) a nyní ty Ilangi, které byly také cca jen dva týdny z Afriky. Ty ožraly i štětičkovou řasu na okrajích listů a to jsem do té doby fakt ještě neviděl....ale už to teď taky flákají a sem tam si zobnou jako ostatní... :-)).
12.1.2012 15:09
K č.17 bych jen dodal že,malí(mladí) trops se pasou intenzivněji a s větší chutí než ryby starší, nehledě na populaci.
12.1.2012 21:57
Pro 12 a 13: Ryby dostávají 3x denně vločky Sera flora a večer cyclop nebo žábronožku. Taky jsem jim začala pravidelně dávat salát a již zmiňovanou Egerii,nad kterou jsou u vytržení.Tento týden jsem jim dala i živou koretru ,moc jim chutnala,nicméně Anubiasy okusují i nadále.
Vsichni nasi novorozeni Trofici oziraji cele dny rasu z kamenu. Cim jsou pak vetsi a vetsi, chytaji si casteji kousicky krmiva, ktere do akva nasypu. Dospeli Trofici kousnou do rasy spis jen sporadicky a asi spis jen tak z nudy :-) . Stetku tam nastesti nemame. Prestoze ale maji stravu vyhradne vegetarianskou, zadne rostliny s nima v akva nikdy nevydrzely.
13.1.2012 9:43
To Miky : v pohodě, ancíky si rozmnožím nebo poberu z nádrží co mám v práci a nebo je budeš mít znovu ty..:-) To MK : vím že máte nad 60 cm sloupcem jednu zářivku. No mě se zdá jedna - málo světla. No a dvě jsou asi již mnoho. Mám sloupec také 60cm. Měl jsem dva ancíky ( samec a samice - 12 a 10cm ) v nádrži, ale odlovil jsem je a myslel že bude stačit hejno trops a k nim chci ereťáky. O těch si také myslím že pomůžou, ale jak čtu - záleží jak jsou vychovaní od mala. Potvrzuji co píše Alča. I moji prckové neustále oždibují a s růstem přechází a na řasu kašlou. To papilio : čtu že koretra asi stále je, tak musím vyrazit. Ve vesnici máme nádrž bez ryb ( není takové riziko nemocí ) a tam si koretru lovím. Živý krmivo je prostě super a ryby - ty se můžou pos... a já jako pozorovatel také...:-) Zdrnutí : vyzkouším jednotlivě zářivky, také si koupím obyč white-cool ( na zkoušku za 100,- ), pokusím trochu očistit listy a jinak si myslím že u mě je to také podmíněno kvalitou vstupní vody ze studny. Hodnoty co vám teď napíši, by jste nevěřili a řekli že tam nemůže přežít ani gupka. Tvrdost 27 st. a NO3 - 98 st. ( měřeno pro kolaudaci, takže po častém odčerpávání to snad kleslo ). Neměřím to. Ryby prosperují i se množí. Přes léto mě bylo doporučeno od jedné AQ kapacity ( pro zasvědcené bývalý prezident halančikářů ) abych si vodu nechal v kádi kdy mi řasa bude dusičnany upravovat. Teď si je upravuje řasa v nádrži. Tak to asi pro vysvětlenou, proč jí mám mnoho. Jinak děkuji a také zdravím P.s: to Miky - můžu mít ereťáky i od Ondry - nemusíš nikam jezdit.
13.1.2012 10:46
to Ondrasovi :no trochu jsem to se stresem na konci a zacatku roku v praci odsunul, tak se asi taky obratim na Ondru, aspon s nim prodiskutuju aristaky
13.1.2012 13:04
ondrášovi, jestli budeš kupovat levnou Osram white-cool tak bacha, je docela hodně dožluta. Já se nedávno taky nachytal. Radši vem tu skywhite, ta je fakt bílá (ale dražší)
13.1.2012 14:13
Ja mam v akva na jednom miste valisneria gigantea a tlamovci ji radi okusuji a davaji ji zabrat. I presto se ale rozmnozuje dal a pekne se rozrusta. Je treba do toho mista dat trochu vetsi vrtvu pisku kvuli dobremu zakoreneni rostlin.
18.1.2012 17:35
U tropíků mi nikdy nepřežilo nic zeleného,mohl jsem krmit čímkoliv. Po čase z Anubiasů zbyly jen oddenky..on je to i dost drahý experiment, zkoušet se kterými rybami to půjde a se kterými ne. Tropíky jsem šoupnul do práce. Cyprichromisi si ničeho zeleného nevšímají, calvusi, lelupi a julidky takdy ne - i když u J.Marlieri si jist nejsem. Ale možná mu spíš překážela :)...Nádherně prospěruje C.Usteriana - ta přežila i mezi mbunami, hodně odolná, zatímco všechny echinodory a valisnerky byly vždy jen drahým zeleným krmením. A.nana sice roste, ale je pouze přichycená na šutrech, tak je taková pomalejší a má spíše světlejší listy, řasy jsou jen na starých listech. Mám tam teď klid, nechci do to rejpat :), řekl bych, že hlavně ten trs přes metr dlouhé C.usteriana bude mít pozitivní vliv na vodu. Na závěr dotaz - které mbuny jsou tak vysloveně dravé, že si ničeho zeleného nevšimnou? Díky..
22.1.2012 8:08
K odp. 21: Tak si to tady, Mariane, procitam ... to je hruza, ta vase voda je dobra tak na zalivani kvitek a umyvani schodu :-( . Je mne to lito, ale co s tim? Akorat mne napadlo, jak tady Darbujan stale delal cachry s tim, jak mu funguje denitrifikace, ze by Ti s tim mohl pomoct - obzvlast kdyz jste ted skoro pribuzni, kdyz mas ty jeho decka ;-) . Nam by to jeho tajemstvi tady nesveril, ale tvrdi o sobe, ze je dobrak nade vse a rad pomuze soukrome. Napis mu, Tebe urcite nevypoklonkuje. Ty bys mel denitrifikovat uz vstupni vodu. Doufam, ze to nepijete, to je zvlastni, jak ma kazda zeme jiny normy pro pitnou vodu ..
29.1.2012 20:25
Ahoj Alo. Jak píšeš, voda na ho... Na začátku jsem vozík vodu z prace ( z Brna - jedna z nelepsich vod obecních v republice ) no a potom jsem ji bral u nás z obce ( kámoš ma odchovnu ) no a ted to opravdu neřeším. Kdyz tu čtu nahotě pravidla o částice a množství výměny vody v nádrži, tak se proste tezce vymikam. Nechci tu davat špatný vzor, ale oboji dělám jinak z důvodu kvality me vody. Funguje to a to je hlavní. Jinak máme zmekčovač na vodu pro užívání - sprchováni, spotřebiče - pračka, myčka( u nich je měkká voda přínosem - méně pracího prášku či soli. Vodu pojem jako u vás ve statech - balenou. Časem to možná budu řešit ( byl u nás pan na upravdu vody pitné - to je ale solisne mastných, no a nebo časem si přivést obecní, ale to také nebude kávě ), tak uvidíme. Kdybych choval diskače, tak bych si chytal dešťovku a problém byl menší. No ale Alo to bych nebyl ja.
29.1.2012 20:29
... Omlouvám se za překlepy či rovnou hrubku vymykat. Píši na phone a ten si to dosahuje a ja to nekontroluji ..... :-))))))
31.1.2012 9:05
Tak jak jsem slíbila,tak píšu. Trofíci si nových Anubiasů-congensis,afzelii,cofeiifolia-které jsem ji přidala do nádrže zatím vůbec nevšímají a nadále cupují stávající trs A.nana,který je uprostřed akvária. Rostliny přišly od Aqua-daho pěkné,jenom mají nemilý zvyk nahrazovat objednané druhy bez upozornění,což se mi stalo již podruhé.
25.12.2013 18:49
Je to sice starší vlákno, ale jen taková zkušenost. Ač se ledaskde říká, že C.frontosa si rostlin nevšímá, tak moje zkušenost je opačná. Ne že by si zpestřovakli jídelníček, to ani náhodou, jen pokud se některá rozhodla, že ji zrovna trs anubiasů překáží, tak s ním udělá krátký proces, jak sekačka na trávu. A protože chci akva zelené, tak museli jít z domu..nemohl jsem se dívat, jak 3-letý trs anubiasů mizí před očima - naštěstí jsem je mohll dát do práce. Krasavci, škoda. Hergot, to jsou jedině cyprichromisi kteří nic zeleného nežerou ? :)
29.12.2013 15:38
U mně to byly právě frontosy respektive gibberosy, které anubiasy ničily mnohem více, než moji tropheusové, kteří si jich téměř nevšímají. Možná to bude tím béčkovým krmivem Sera flora, kterým je krmím :-)). Frontosy mi ovšem anubiasy nežraly, jen mi je ničily ukusováním listů.