Schéma krmenia - Tropheus
Zdravím. Je to stále dokola to samé, ale aj napriek tomu by som rád poznal Vaše názory na krmenie rýb druhu Tropheus. U mňa konkrétne Ilangi v počte 36 ks v 430 l nádrži vo veľkosti cca 3-4 cm. Rybky mám zatiaľ mesiac doma a sú to moje prvé Trophs. Samozrejme som z nich nadšený a chcel by som im poskytnúť čo možno najlepšie podmienky. Krmim ich 3 x denne. Ráno dostanú NLS small fish, po 6 hodinách dostávajú O.S.I. Red Tiny Bits, znova NLS Small Fish, alebo cyklop na striedačku, každý deň iné. Posledné krmenie je o 20:00 hod kedy dostanú O.S.I. Spirulina + cyklop. Osvetlenie vypína o 23:00 a šmytec. Základné krmivo je NLS small fish a cyklop, doplnkove je O.S.I. Spirulina a RTB. Skúšal som im dávať aj Sera Flora, Vipan a O.S.I. Prostar, nejavili však veľký záujem /pravdepodobne by pomohlo mierne vyhladovanie/. Zatiaľ čo po granulách a cyklope sa idú pozabíjať. Granulov krmim tak, že nasypem menšie množstvo pričom ryby túto dávku zlikvidujú do cca 1 min, potom pridam približne takú istú dávku, túto zjedia do ďalších cca 1-2 min a začnú prehladávať dno. Krmenie končí a ďalšie nasleduje za 6 hodín. Neviem, či som to správne vypozoroval, ale keď ryby prestanú hltavo žrať a začnú prehladávať dno končím s krmením. Keď prídem krmiť po 6 hodinách, ryby sú už v pozore nalepené na čelnom skle a čakajú na papaníčko. Sú to fakt držky. Čo myslíte, je zostava druhov krmív dostatočná? Čo môžete doporučiť na spestrenie jedálnička? S NLS krmiť 1 x alebo môžem krmiť 2 x denne? Čo ten cyklop, čítam, že niekto ním nekrmi vôbec, iný zase len do určitej veľkosti, ďalší príležitostne a nakoniec tí čo tvrdia, že cyklop je základ pre ryby. Všimol som si, že niekto pred krmenim cyklopom dáva najskôr spirulinu a potom dokrmi s cyklopom. Prečo? Mám tiež NLS Cichlid Formula 1mm, od akej veľkosti sa ním môže začať krmiť? Zrejme sa bude jednať o veľkosť tej najmenšej ryby v nádrži? Zatiaľ toľko, ďakujem za Vaše prípadné odpovede.
Marin
V kolik hodin začínáte krmit? Ráno je široký pojem. HD
12.1.2013 10:21
A já bych se zeptal, v kolik se začne svítit v aqu?
12.1.2013 11:09
NLS stačí krmit dvakrát denně,ráno a večer,je to velmi výživné krmivo,tak ať nemáš z ryb v lepším případě balóny. mezi tím bych přidal buď dávku cyklopu nebo spiruliny.
12.1.2013 11:55
Začiatok ranného krmenia je o 08:00, dalšie 14:00 a posledná dávka 20:00 hod. Pokiaľ s tým nejako súvisí nastavenie osvetlenia prvý krát svetlo zapne 07:50 pričom vypne o 09:00. Zase zapne o 13:50 a vypne o 23:00. Keď som svietil od 08:00 do 23:00 aqa komplet zhnedlo. Vymenil som trubice za JBL Solar Natur 2 x 38W, zmenil dobu svietenia a je klud. To len keby to čital Tom2. Inak všimol som si, keď 2 x za deň ráno a na obed nakrmim s NLS, tak ryby sú kludnejšie /pravdepodobne nažranejšie/ a nelietajú po agu ako keď krmim iné krmivo. Teda nie že by ležali na dne a mali prekrížené plutvy, ale subjektívne sú ovela menej v pohybe. A vidíš Miran tohoto sa obávam, aby neboli ako balóny. Neviem ešte posúdiť, ako má vyzerať v tejto veľkosti správne živená ryba. Za ten mesiac čo sú doma podrástli v priemere o 1 cm, niektoré možno aj o málinko viac. Ešte ma napadá kedy je vhodná posledná dávka krmenia, teda v akom čase, aby ryby nezatažila na noc, či je to jedno? A prečo je ten cyklop taký problémový? Je s ním skor problem pri mladých rybkách, či dospelých? Dakujem pani.
12.1.2013 13:12
Je dobře, že Vám ryby dělají starosti, ale musím Vás upozornit na několik věcí. 1) Tropheusi jsou zvyklí na dvanáctihodinový světelný cyklus a ne patnáctihodinový. 2) umělé krmivo - obecně jsou mnohem vhodnější vločky než granule 3) je celkem jedno od jaké firmy používáte krmivo, (Sera,Tetra,OSI,NLS) důležité je aby mělo rostlinnou složku. 4) cyklop rozhodně tropheusům neškodí, ale podávejte ho spolu s zeleným krmivem. Živočišná složka by neměla překročit 10% celkového objemu potravy 5)rozhodně nepřekrmujte, nevadí když budou mít občas hlad. 6) nejdůležitější při chovu tropheusů je kvalita vody - dobře fungující filtr + pravidelné výměny vody. HD
12.1.2013 14:58
Pro Martin Tu odpověď č.5 od HD by se měl každý,kdo chce chovat ryby rodu Tropheus naučit naspaměť,je v ní shrnuto to nejpodstatnější,čím by se měl každý chovatel těchto ryb řídit,aby se vyhnul zbytečným(vždy chovatelem způsobeným)problémům v chovu těchto ryb. Za sebe- 100% pravdivé a jednoduše a srozumitelně podané!!! zdravím
HD, kdyz beru bezne zarybneni cca 1 Tropheus na 10 l vody .. mohl byste, prosimvas, upresnit bod 6? Nekdo treba vodu netestuje ani nedenitrifikuje a pravidelnou vymenu vody by mohl pochopit taky treba jednou mesicne a stale je to pravidelnost. Dik.
12.1.2013 15:48
Pro Martin Abych napsal něco konkrétního k Vašemu dotazu,krmím své ryby následujícími krmivy: -základní krmivo- vločky-SERA flora,TROPICAL spirulina super forte,OSI-spirulina flakes -doplňkové-vločky-SERA san,OSI-vivid color -živočišná složka-kvalitní cyklop Ryby krmím 2-4 x denně(chápu,že každý tu možnost nemá),proto dodávám,že 2x denně je dostačující,jeden den v týdnu nekrmím vůbec(zpravidla v sobotu při výměně vody)a údržbě nádrží. Osobně považuji za velice důležité jednak skladování a používání krmiva,jistě víte,co mám na mysli a samozřejmostí je u mě striktní dodržení expirační doby používaných krmiv,jistě opět víte proč. zdravím.
12.1.2013 16:01
Pro A-I Vím že nejsem HD,přesto promiňte že zareaguji,byť jsem přesvědčen o tom,že Vám odpoví i HD. Pakliže by si potencionální chovatel Tropheus chtěl vysvětlit bod 6 odp.HD způsobem,jak ho presentujete ve své odp.7,neměl by s chovem těchto ryb vůbec začínat!Domnívám se totiž,že základní informace by si měl každý zjistit ještě před tím,než se do chovu jakýchkoliv ryb vůbec pustí a otázka výměny vody všeobecně patří mezi ně. Snad se na mě nebudete za mou reakci zlobit,sedím zrovna u počítače,tak jsem si dovolil reagovat(-: zdravím
12.1.2013 16:09
Vlastiku, dekuji, vic nazoru je vzdy lepsi ;-) .
12.1.2013 16:13
Jeste maly poddotazek, pro VS: Mohla by vyrust po kvalitnich rodicich, ale z jinych vod, v takove mesicni vode kvalitni mladata?
12.1.2013 16:19
Pro A-I Nic ve zlém,Vy ale samozřejmě moc dobře víte,stejně jako já,že ono by se dalo o každém s těch 6 bodů sáhodlouze diskutovat,rozvádět ho,psát postřehy z vlastních zkušeností a pod,ale jistě uznáte,že jako ty NEJZÁKLADNĚJŠÍ informace pro chov Tropheus těchto 6 bodů ty informace obsahují a to bylo myslím prvotním záměrem HD. Že Vy jste si chtěla Vy filuto tak trošku rýpnout,aby tu nebyla taková nuda?(-:(-:(-: zdravím.
12.1.2013 16:24
K č.11 Dle mého názoru,pokud by se tyto měsíční cykly staly pravidlem,nemohla. Omlouvám se,musím na otočku do Brna,zase možná večer chvilku Vám budu pro případné poddotazy k dispozici(-: zdravím
12.1.2013 16:29
Dik za diplomaticky vyhybavou odpoved, ale ja vim, ze sam byste v dusikate mesicni vode mladata vyrustat urcite nenechal a vim proc ne a taky vim proc to nechcete napsat ... ale beru to :-) .
12.1.2013 16:31
Je, ja se omlouvam a dik i za tu dalsi odpoved. Ja jsem si jen na moment odskocila a Vy jste mne sem skocil :-)) . Pozdravujte Brnoooo!
12.1.2013 16:43
A+I: vidím, že neprestaneš rýpať ani na inom vlákne. Prečítaj si pozorne toto: Odpověď č.75 vloženo: 07.12.2012 10:48 [229] Ja mením vo všetkých chovných nádržiach v priemere 1/2 objemu akvária a to raz za mesiac. Chovám 11 druhov Tropheusov a 1 druh Frontózy - nemám žiadne choroby, úhyny a ryby sa veľmi dobre a pravideľne vytierajú. Ale u každého to funguje inak. Toto sú moje skúsenosti. Ako akvaristka vieš, aký je rozdiel medzi chovnou nádržou a nádržkami s názvom vytieračka, alebo rozplavačka?
12.1.2013 17:02
Zdravím p. jusko. Nemohli by ste sa k mojim otázkam vyjadriť aj Vy? Ďakujem páni, že ste ma usmernili v mojej snahe chovať tieto skvelé ryby. Pridám sem jedno krátke video, mohli by ste pozrieť na ryby či to s tým krmením nepreháňam a či sú v norme? http://www.youtube.com/watch?v=7baqTGxVhVk&feature=youtu.be
12.1.2013 17:13
Robte to tak ako VŠ píše v odpovedi č.8. Ja mám trošku iný systém, ale akonáhle ho napíšem, tak sa zase niekto do mňa pustí - takže č.8 žije!
12.1.2013 17:19
Chápem, snáď Vás raz navštívim, teda ak to nieje problém. Nové mesto n/V nieje tak ďaleko.
Marin: veľmi rád Vás u seba uvidím, aspoň môže niekto nestranný napísať, ako to u mňa v chovni vypadá a aký mám chov. Odkiaľ ste?
12.1.2013 17:52
Mě osobně by zajímalo a podle mne by bylo dobré to vysvětlit bod 5 respektive spíš uvést nějak přesněji vaše zkušenosti, případně dávky. Co to znamená nepřekrmovat? Většinou se říká, aby krmivo nestačilo spadnout na zem nebo dokud ryby o krmivo jeví zájem, tak aby se neválelo na zemi. Já osobně jsem si našel dávku, u které si myslím že je OK, přesto pokaždé když navštívím nějakého našeho kolegu tak ho poprosím, jestli by mi ukázal dávku, kterou krmí určité jeho akva. Věřte, že jsou to dost rozdílné dávky, i pokud to přepočítám na počty ryb.. Proto by mne to zajímalo. Myslím, že je to zajímavé téma.
12.1.2013 17:58
Pro Marin Omlouvám se Vám,že jsem Vás ve svých odpovědích nazval Martinem,nejednalo se z mé strany v žádném případě o úmysl,v pondělí si zajdu na oční,slibuji(-: Pro Jusko Má odpověď byla směřována výhradně pisatelce A-I,považuji za slušnost,jsem li tázán a domnívám li se,že znám odpověď,nebo mám na věc svůj názor,tak prostě odepíšu.Pokud jste si moji odpověď vysvětlil jako útok na Vaši osobu(viz Vaše komunikace s A-I z jiného vlákna),NENÍ tomu tak,v onom v závorce zmiňovaném vlákně(Vy víte,které mám na mysli) jsem se snažil Vám na Váš dotaz vrámci svých vědomostí odpovědět,chcete li sdělit svůj názor,nic víc(-: Pro A-I Brno jsem nepozdravoval,příště tak učiním,odjel jsem dřív,než jste svůj požadavek vznesla,resp.než jsem měl možnost si ho přečíst(-: K Vaši odp.č.14,máte pravdu,své odchovy bych v takto staré vodě vyrůstat nenechal,vy víte proč,dříve jsem to dělal tak,že jsem měl porodničky zavěšené v chovných nádržích,první cca týden až 14 dní,poté byly malé rybky přeloveny do cca 50 l.nádrže,odkud asi po měsíci až dvou putovaly do nádrže 200 l.Do větší už zpravidla nebylo třeba,Vám nemusím vysvětlovat proč.Podstatné je ovšem to,že v ani jedné jsem tak starou vodu nenechal,intervaly výměny vody byly víceméně stejné,jako u chovných nádrží,měnil se pouze objem měněné vody v závislosti na filtraci a na množství právě odchovávaných mláďat.Dnes je situace jiná,mám akva pro radost,proto,že mě to baví,pro nic jiného. Pojal li bych váš poddotázek v č.11 jako seminární práci,vězte,že bych byl alespoň trochu schopen Vám popsat důvody,které mě vedly k oné ZÁPORNÉ odpovědi(-:Ale třeba si jenom fandím a pohořel bych u Vás jak papír(-: zdravím.
12.1.2013 18:13
Vlastimil Šebesta: vašu odpoveď pre A+I neberiem ako útok na mňa. Je to vysvetlenie pre A+I, že v iných nádržiach mením vodu inak, ako v chovných - preto moje mladé niesu v ,,mesačnej,, vode - ale s ňou už sa nemienim baviť. Toto keby mi robila moja žena doma, tak ju vysťahujem do ameriky !!!
12.1.2013 18:25
Pro Jusko No nevím,já bych to nedělal,třeba by se za chvíli vrátila společně s kamarádkou A-I a vařil by jste na přivítanou kávy dvě!!!(-:(-:(-: zdravím
12.1.2013 19:16
Kávy dvě s arzénom.
12.1.2013 19:43
Jusko-já se chtěl u Vás zastavit taky,ale pouze bez arzenu,,,
12.1.2013 19:47
Omlouvám se, na jeden bod jsem zapoměl a tak ho doplňuji. Jinak tady o těchto bodech nehodlám dále diskutovat s místními chytrolíny typu AI 1) Tropheusi jsou zvyklí na dvanáctihodinový světelný cyklus a ne patnáctihodinový. 2) umělé krmivo - obecně jsou mnohem vhodnější vločky než granule 3) je celkem jedno od jaké firmy používáte krmivo, (Sera,Tetra,OSI,NLS) důležité je aby mělo rostlinnou složku. 4) cyklop rozhodně tropheusům neškodí, ale podávejte ho spolu s zeleným krmivem. Živočišná složka by neměla překročit 10% celkového objemu potravy 5)rozhodně nepřekrmujte, nevadí když budou mít občas hlad. 6) nejdůležitější při chovu tropheusů je kvalita vody - dobře fungující filtr + pravidelné výměny vody. 7)nutná je přítomnost jemného písku v nádrži. Tropheusi ho potřebují na dobré trávení. HD
12.1.2013 19:56
V.Malawi: arzén je len pre opačné pohlavie.
12.1.2013 20:47
V žádném případě nemám v úmyslu doplňovat teď už sedmero základních pravidel HD pro úspěšný a smysluplný chov těchto ryb,naprosto s ním souhlasím. Přesto mi to nedá a chtěl bych apelovat na všechny potencionální zájemce o chov těchto ryb,že se Tropheusové v akva podmínkách cítí nejlépe v početných skupinách,jako minimální počet bych viděl společenství nejméně 15 ryb,v mnoha případech se stává,že podcenění a nedodržení této skutečnosti vede až k fatálním následkům.Čím početnější hejna,tím lépe,samozřejmě v odpovídající kapacitě nádrže. zdravím
12.1.2013 22:04
Ešte jedna technická otázka. Akvarium filtruje jeden filter Eheim P3 2075. Mám dome ešte jeden taký istý filter. Plánujem, že keď ryby porastú dám do prevádzky aj ten druhy filter. Zatial mením 1/3 vody týždenne. Hodnoty pred výmenou sú NO2 je na 0, NO3 na hodnote 10-15 mg/l. Použité testy Sera a JBL. Ešte ma zaujíma údržba filtra, nakoľko som ju ešte nerobil.
12.1.2013 22:07
Marin: pýtal som sa, odkiaľ ste, a ste mi neodpovedal.
12.1.2013 23:03
Pre Jusko. Pardon, som z Hlohovca
13.1.2013 11:59
Vlasta Šebesta má s těmi počty pravdu, čím více tím lépe. Pro Marin Dvw filtry jsou vždy lepší než jeden. Čistí se na střídačku. Filtrační materiál se pere v případě snížení průtoku vody filtrem a to vždy v akvarijní vodě. Ideální je nasadit na sací koše nějakou houbu sloužící jako mechanický předfilt. Tu je ale potřeba často prát (klidně pod kohoutkem), může se totiž rychle zanášet. HD
13.1.2013 13:24
K odp. 16: Aa, potrefena husa zakejhala! :-) Tak za prve, Jusko, chovne nadrze jsou pro mne ty, ve kterych chovatel drzi svoje ryby odchovavane na prodej a byvaji vetsinou jednoduse, ale ucelne zarizene. V obyvaku jsou nadrze vystavni nebo ukazkove a mely by se podobat co nejvic danemu biotopu. Ale to je stejne jedno, protoze vedle jsi mi napsal tohle (kdyz uz jsi to sam vtahl do tohoto vlakna): pre A+I: ako som písal, mením v každom akva 1/2 objemu vody mesačne - ale molitany periem v akva vode podľa potreby a nie pravideľne. Napr. v akváriu 756 L, kde je spolu 37 ks Tropheus Ikola a 20 ks Tropheus Dubois mám 2 hlavice Atman AT 202 a na každom je molitan rozmerov 10x20x30 cm z T20 - a nebudeš mi veriť, ale každý z týchto molitanov vyperiem 2x za ROK!!! NO3 nemeriam a nikdy som nemeral - dennodenne sledujem chovanie rýb. Možno by bolo dobré to zo zaujímavosti premerať, ale za posledných 7 rokov som nemal problémy s rybami Asi tá pravideľná výmena vody, kvalitná filtrácia a neprekrmovanie robí svoje. A za druhe, Jusko, se zase uklidni, protoze to je moje vec na co se ptam a proc se ptam, Tobe po tom nic neni, o Tobe tu nebyla zadna rec a vpadnes sem jak .. uz pisu nahore a zacnes vyrypovat.
13.1.2013 14:01
VS k 24: Vlastiku, to je dobry postreh :-)), protoze je docela mozne, ze bysme s ni nasly na jisty objekt spolecnou rec a byly by z nas kamosky jako brno. A pak bysme mu privezly neco na ochutnani jeste nez staci uvarit kafe :-)) . Tak jsem chtela probrat ten bod 6 s nekym zkusenym a HD se uz predem distancuje. Vlastiku, byl byste mi teda k dispozici, prosim, aspon Vy, popripade i dalsi? Ja jsem tak premyslela jak to vlastne je a jestli se nehonime zbytecne. Porad se tu doporucuji pravidelne vymeny vody. Ted ale vidim, ze se to da vysvetlit ruzne. Napriklad Jusko (kdyz uz to tady nahore sam napsal) si to vysvetlil tak, ze meni vodu pravidelne jednou za mesic 1/2 objemu. My menime vodu pravidelne jednou za tyden 3/4 objemu. Jusko ma 6360 litru vody a my mame skoro 8000 litru vody. Jusko vodu netestuje a HD mu napsal, ze testovat vodu neni dulezite, ze se dusikata voda pozna na chovani ryb. Tak kdyz budu menit 1/2 vody jednou za mesic (pro jistotu ji nebudu ani testovat) a budu pozorovat ryby a ty kdyz budou dobre plavat, nebudou vravorat a budou se trit, voda bude vypadat cista, myslite, ze to bude OK? Mne by to usetrilo furu casu a ryby by se presto pravidelne trely jako jemu. Myslite si, ze si ryby na hodnoty kolem NO3=200 popr. i vic, zvyknou? Taky by mne strasne zajimalo frekvence cisteni filtru. Doporucuje se az kdyz se snizi jeho prutok. Myslite si, ze to je ten spravny okamzik? Ja jsem si myslela, ze se prutok snizi az je filtr kdovijak ucpany.. Nemate nekdo rozumny navod na frekvence cisteni kanistru? Nemuze binec ve filtru taky nahodou zatezovat vodu? Bod 5 by mne taky zajimal ze stejneho duvodu jako Mcgoga. Tedy ne abych neprekrmila ryby, ale abych nezatezovala zbytecne vodu kdyz ji budu menit jen jednou za mesic. Protoze co ryby sni, to zase .. zatizi vodu a filtr. Ten Vas den pustu - myslite si, ze je to pro Tropheusy dobre, kdyz v prirode maji pravidelnost? Ja jsem to zatim jeste nezkousela praktikovat, protoze se mi to nezda. Dekuji za trpelivost. Pro Marina: Ja jsem si to video nastavila na HD nejvyssi kvalitu a prestoze mam bryle, tak porad nevidim, ze ty ryby vubec neco zerou :-) . Ale myslim, ze by to akva prokouklo s jinymi kameny, ktere by ladily s pozadim. Ten duhovy piskovec ma dost jiny tvar a navic ubira tem rybam kontrast. Mozna poroste rasou a bude :-) .
13.1.2013 14:12
A+I: - chovná nádrž - nádrž, kde sú dospelé /chovné/ ryby - vytieračky - nádržky pre výter rýb / napr. neónky /, používajú sa napr. pre samičku tlamovca, kde donosí mladé, alebo slúžia pre poter do určitej veľkosti - rozplavačky - nádrže pre rozplavanie a rast vačšieho poteru - z týchto nádrží idú napr. 4 a viac centimetrové ryby do predaju. Bavíme sa o akváriách v chovni. To, že ty máš v obyváku chovné nádrže a nazývaš ich výstavné alebo ukázkové, to je zase len Tvoj problém. Myslím, že výstavná alebo ukázková nádrž je nádrž, ktorá už z názvu vyplýva sa používa buď na výstavách a pod., kde má určité parametre - napr. výstava bojovníc, skalárov, discusov ... alebo môže byť súčasť nejakého interiéru a skrášľuje prostredie, tým , že je ukázková - napodobňuje biotop - napr. ZOO, recepcie hotelov,... - akva, kde ryby niesu na chov, ale ako okrasu daného priestoru. Jednoznačne chovná nádrž je pre chovné ryby - DOSPELÉ!
13.1.2013 14:51
Jednoznacne Tys mi napsal: mením v každom akva 1/2 objemu vody mesačne, takze se ted nevymlouvej.
13.1.2013 15:09
Odpověď č.75 vloženo: 07.12.2012 10:48 [229] Ja mením vo všetkých chovných nádržiach v priemere 1/2 objemu akvária a to raz za mesiac. Chovám 11 druhov Tropheusov a 1 druh Frontózy - nemám žiadne choroby, úhyny a ryby sa veľmi dobre a pravideľne vytierajú. Ale u každého to funguje inak. Toto sú moje skúsenosti. Odpověď č.214 vloženo: 19.12.2012 16:22 [229] Ja už rezignujem - skúste jej to vysvetliť niekto druhí. Ale ešte pre A+I: ako som písal, mením v každom akva 1/2 objemu vody mesačne - ale molitany periem v akva vode podľa potreby a nie pravideľne. Napr. v akváriu 756 L, kde je spolu 37 ks Tropheus Ikola a 20 ks Tropheus Dubois mám 2 hlavice Atman AT 202 a na každom je molitan rozmerov 10x20x30 cm z T20 - a nebudeš mi veriť, ale každý z týchto molitanov vyperiem 2x za ROK!!! Samozrejme vyperiem jeden a druhý napr. za 4 mesiace - automaticky pri výmene vody mám jeden plný baktérií a voda po výmene ja kryštáľovo čistá. Ešte sa mi nestalo, aby ostala mliečna - a to akva už funguje asi 4 roky. jusko V Odpovedi č.214 je veta ,,ako som písal,, odkaz na odpoveď č.75 a nádrž 756L som dal ako príklad. Čítaj už pozorne, nebaví ma to, stále Ti niečo vysvetlovať. Nepretáčaj to tak, ako to vyhovuje Tebe - a čítaj pozorne, už som Ti to hovoril.
13.1.2013 15:40
Mne uz taky nebavi se s Tebou handrkovat. Ja nic nepretacim, ale Ty to pises pokazdy jinak. Mas to napsat poradne, nikdo si nebude hledat ve vlakne, kde je 500 odpovedi cos napsal nekdy kdysi, aby si to prekontroloval. A co teda uplne prvni obdobi zivota embrya-mladete, kdy se jikra a embryo vyviji? To teda mas ve vode mesicni a pritom to je tak dulezite obdobi. Nespravne pH a teplota, vysoke hodnoty dusikatych latek, nedostatek nekterych dulezitych prvku muze zpusobovat vyvojove vady nebo ruzne defekty. Treba zrovna toho bych se bala. Jenze tezko tady neco vyresit, kdyz nevis, kolik treba NO3 mas pred vymenou vody po tom mesici.
Problem je ten, ze vlastne jen to NO3 se meri jako ukazatel kvality vody. Pritom je ve vode plno i jinych odpadnich latek nakoncentrovanych za ten mesic, pak se zredi cerstvou vodou jen na polovinu a zatezuje se dal po cely dalsi mesic. To by nase ryby asi urcite umrely, takze k takovym pokusum nemohu mit duveru.
13.1.2013 15:59
A už nevíš kudy - kam, už Ti dochází dych. Čo ešte vymyslíš???
13.1.2013 16:24
A+I: takze k takovym pokusum nemohu mit duveru. to niesu pokusy. Keď som mal ešte tú veľkú chovňu, tak som mal 56 druhov tlamovcom. Nikdy som nemal žiadne problémy s rybami, ktoré by stáli za zmienku. Odchoval som ozaj veľké množstvo mladých - aj od takých rýb ako sú Altolamprologusy, Cyprichromisy a pod. Skús to vyskúšať na jednom akva a potom píš,či to spôsobuje vývojové vady alebo rôzne defekty. Ja tiež nepolemizujem o tom, že Tvoje pridávanie minerálnej soli je alebo nieje správne.Ak Ti to funguje, tak ...
13.1.2013 16:48
k č.27od HD:Dobrý den,pane Dařbujane nešlo by z toho sedmera udělat desatero,klidně přikázání:>).Myslím to vážně,protože by to chtělo ještě doporučit počty a velikost nádrže a pak s tím klidně na přední stranu,ale chtělo by to trochu malinko podrobněji ke každému bodu,třeba k tomu písku si myslím nestačí napsat jen jemný,ale třeba poradit druh písku frakci,množství atd.Já vím,že vám je to jasné,ale mnoho lidí co si tyto ryby pořídí by to přivítalo a ve finále je to především dobré pro ryby samotné.To samé s tou výměnou vody,je to široký pojem,pravidelně měnit.Proč to nedoručit přesněji,když to máte v malíčku,nebo lidi budou měnit vodu 1x za měsíc a ikdyž to bude pravidelně,tak myslím,že jí po čase nebudou mít komu měnit.Možná mě pošlete do háje,ale doufám,že ne a s tou první stranou by to chtělo zalobovat u admina,ale to bude asi problém.
13.1.2013 16:54
Pro komla, tohle všechno už to bylo tolikrát, ale většina zdejších starousedlíků ví, že i kdyby to bylo napsané tučně a červeně na hlavní straně, tak je to zbytečný, je to zbytečný , jeto zbytečný. :-)))
13.1.2013 17:00
komla: do hája Ťa pošlem asi ja. Neviem, koľko si toho preskákal v akvaristike, ale prdel si rob z iných. 7 rokov mením vodu v chovných nádržiach tak ako som spomínal - 1/2 objemu vody mesačne a funguje to. Neviem, aký máš ty chov, ale nezosmiešňuj niečo, čo si neskúsil a nevieš,ako to funguje. Pripomínaš mi niekoho!
13.1.2013 17:24
hr,já si naopak myslím,že kdyby to bylo napsané tučně,červeně a na přední straně,tak by se možná zabránilo zbytečným úhynům ryb a Tropheusům zvláště,ale je lehčí se na to vykašlat a o nic se nepokusit :>). jusko,nevím co máš pořád s tím přeskakováním:>).Určitě by ses divil,kdyby sis nechal udělat rozbor tvé staré vody.To že máš křišťálovou vodu,neznamená,že máš vodu kvalitní.V měsíc staré vodě musí ryby 100% strádat.
13.1.2013 17:54
K odp.43 Komla Když to tam není,tak to tam prostě není!(-: Promiňte, p.Komla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zdravím. Pro A-I Za zkušeného jsem se nikdy nepovažoval,nepovažuji a určitě se do budoucna považovat nehodlám a tudíž nebudu!Přes výše uvedené,pokud si myslíte,že bych Vám vědomostně stačil,jsem Vám co se týče chovu Tropheus(a nejen Tropheus) k dispozici!(-:Zvolte zbraně!!!(-: Pokud mohu poprosit,od zítřka,opět jedu(musím)na otočku do Brna,věřte mi,tentokrát i bez nápovědy,pozdravovat Brnooooo budu!!!(-: Omlouvám se(-:a zdravím.
13.1.2013 18:04
Vlastimile Šebesto,není to tam,není!!!!!!!!!!!!!!!!Promiňte vy mě,ale proč by to tam být nemohlo??????????? :>)
13.1.2013 22:22
Ako začiatočník v chove Tropheusov sa snažím získať čo možno najviacej informácii o chove týchto rýb. V mojej snahe predchádzať zbytočným chybám čítam veľa príspevkov chovateľov. Nie vždy sa však zhodujú v názoroch a postupoch. Vychádza to pravdepodobne z individuálnych skúseností,prístupu,možností a vedomostí každého jedného chovateľa. Určité zásady chovu však platia pre všetkých rovnako. Samozrejme každý si chová svoje ryby podľa seba. HD to pekne zhrnul a VŠ konkretizoval časť krmenie. Ďakujem páni za dôležité rady. Pre A+I Mimochodom dneska som bol na návšteve u Juska. Ešte včera som nevedel, že nejaký Jusko vôbec existuje. Tento pán bol veľmi ochotný podeliť sa o svoje vedomosti a skúsenosti. Bolo vidieť, že ryby chová z láskou a hlavne nadšením. Ale čo bolo vidieť najviac boli krásne hejna dospelých Tropheusov. Obzvlášť Ikoli,Kirizi a Ilangi. Hejno 59 Kasang bola pastva pre moje oči a motivácia do budúcna. Všetky nádrže mal odkalené s kryštálovo čistou vodou. Konečne som videl na živo nosiace samice, ikry, a rozplávané rybky v rôznych veľkostiach. Vôbec celá chovňa pôsobila pedantsky. Zobral som od neho nejaké ryby, ako aj vodu z jeho nádrže. Samozrejme som ju doma zmeral na NO3 testy Sera a pre istotu aj JBL, ale žiadnych 200 mg/l, či inú nezmyselne vysokú hodnotu som nenameral.
14.1.2013 1:22
Pro Komla Po přečtení si Vašeho př.č.43 jsem Vám napsal:Když to tam není,tak to tam prostě není!!! Bohužel jsem v tomto případě nekomentoval a neměl na mysli akvaristiku,je mi líto.
14.1.2013 6:48
Pro A-I k dotazu v.č.35 Aleno,mohu li si dovolit Vás takto oslovovat,Vám nemusím jistě připomínat,že v akvaristice všechno souvisí se vším-to za prvé.Co je ovšem podstatnější,nesmíme pořád zapomínat na to,že akvárium není a nikdy nebude Tanganika,je to pořád jenom jakési člověkem vytvořené umělé prostředí pro chov ryb,a z toho je potřeba ve všech Vámi uvedených bodech vycházet!(voda jako taková a s ní spojená filtrace +krmení). Voda-my oba víme,že takovou vodu, jako je v přirozeném prostředí těchto ryb doma nikdy nenamícháme.Proč,to jistě víte a kdybych se měl o tom rozepisovat,je to na týden a stohy papíru.Omezme se tedy jen na to,co jsme dejme tomu schopni upravit a co je pro ryby chované(v našem případě se bavíme o Trops) v umělém prostředí potřebné v rámci možností upravit- Ph a teplotu,velice omezeně tvrdost-ať už tu celkovou nebo uhličitanovou a tím asi končíme.Dokážeme ze vstupní vody odstranit chlor a další stlačené plyny,co ale nikdy nedokážem je stabilně udržet parametry dusíkatých látek na nulové,nebo minimální(zanedbatelné) hodnotě,jako je tomu v jezeře!!!Proč to tak je víme zase oba.Proto nám nezbývá nic jiného,než vodu prostě měnit,protože žádná filtrace v akva podmínkách nám dlouhodobě tyto nulové a pro ryby velice důležité parametry nezajistí.Kolik vody měnit a jak často je už prostě na každém z nás(myslím teď akvaristy všeobecně).Můj názor znáte,proč,jak často, a kolik vody měním taky víte.K Vašim otázkám ohledně výměn vody-nehoníte se zbytečně,stav co popisujete není ok, zvyknout si asi zvyknou,musí,protože jim nic jiného nezbývá(-: Krmení-to samé,čím se živý v přírodě víme zase oba,že s nárosty řas sežerou i plankton,určitě sezobnou i nějakou tu patentku,koretru a já nevím co ještě,ale to je v jejich přirozeném prostředí-v jezeře!A zase jsme u toho.My máme jenom akvárium,byť sebevětší,nikdy v něm nebude stejná voda,stejný prostor k plavání a stím spojený energ.výdej a vylučování a podle toho bychom se měly zařídit,pokud si nechceme zadělávat na problémy-jistě zase víte,o čem mluvím.Zase tady pořád dokola omílat stokrát napsané nemá smysl,je to jako s tou vodou-prostě se musí každý rozhodnout sám,čím si svoje ryby chce krmit.Dobrý,chcete li zodpovědný akvarista by se měl snažit problémům předcházet,ne je potom léčit.Dobrý akvarista není ten,co zná Entizol,Bactopur,Sera flagelol a podobné jedy,dobrý akvarista je ten,který je nepotřebuje!!! Filtrace-dle mého názoru a jistě Vám zase neřeknu nic nového je v každé nádrži dvojitá(zdvojená)filtrace.Vnitřní čerpadlo + vývod na dvě molitanové kostky,nebo kombinace vnitřního čerpadla s venkovním kanystrem.Zase jistě víte proč a opět musím napsat,že je to téma,o kterém by se dalo psát nekonečně dlouho a přiznám se Vám,mě se prostě nechce,je to pořád dokola a přesto z některých příspěvků vidíte,že zbytečně!!! Vím,že jsem Vás asi neuspokojil,ale jistě mi dáte za pravdu,že povídat by se na dané téma dalo týden,ale psát?To bych nemohl dělat nic jiného(-:Mějte se a zdravím.
14.1.2013 6:50
Prepacte za prispevok mimo temu...je zaujimave sledovat ako sa vyvyja vlakno na principialne jednoduchu otazku ako chovat Tropheusy k obojstrannej spokojnosti. Pan HD v od. c.5 a nasledne doplnujucej jednoducho a vyztizne zhrnul zakladne body potrebne k uspesnemu chovu. No aj napriek tomu, sa najdu jedinci (konkretne A+I), ktori si potrebuju uplne nezmyselne a nevecne rypnut, vymasirovat svoje ego. Je potrebne si uvedomit fakt, kolko chovatelov, tolko skusenosti a vsetki su ok, v zavislosti od podmienok. Kolko chovatelov (citaj velko chovatelov, nie hobby) tolko pravd o chove, a vsetky su ok. Amen
14.1.2013 11:21
Marin nenameril jsi sice NO3 200 ani jinak nesmyslne vysokou hodnotu, ale tim nic nerikas kdyz nevis, kdy v tom akva byla menena voda. Znovu Ti napisu to, co uz psal Komla, ze kristalova cista voda nevypovida nic o jejich parametrech a o jeji kvalite, na to potrebujes testy. Jinak pro upresneni, ja jsem nikde nepsala, ze ma Jusko ve vode NO3 200. To jsem myslela na sebe, protoze my bysme po mesici museli mit 200 nejmin. JUESEJ, ty musis byt prevleceny Jusko! :-) Dekujeme za modlitbu mimo temu, ale bylo to na spatnem hrobe. Ja mam pravo, stejne jako vsichni ostatni, se na tomto webu taky ptat na co chci a nemuzu za to, ze tu kejhaji postrelene husy i kdyz to o nich nebylo. Precti si po sobe svoje posledni dve vety a bez si cist nove zalozene vlakno o chovu Tropheusu.
14.1.2013 11:41
Za mně k tématu: 1. odstavec v odpovědi A+I je naprostá pravda, napsala to přesně. Pro jusko: zabýváte jak kvalitní jsou jaká máďata a z jaké samice a v jakých podmínkách, ale máte pravděpodobně dusíkatou vodu, což rozhodně embryím neprospívá. Máte v nádrži 1 rybu na 10 litrů (což je sociálně správně), ale okud normálně krmíte a máte normální denitrifikační filtry a měníte vodu a perete filtry tak, jak píšete, tak voda není určitě tak čistá, jak by měla být, jakkoli může být pro pozorovatele křišťálová. To, že se ryby třou nedokládá jejich výborné podmínky v akváriu. Je to spíš jejich zásluha a tolerance k podmínkám. A technická: 11 druhů tropheusů neexistuje, 1 druh frontosy a no a pak jsou ještě ty modré z jižní půlky jezera a to jsou gibberosy. To jen upřesňuji. Za mně dílčí souhlas s podmínkami pro chov v č.5, doplnilo bych ještě teplotu optimum 25 - 27 st C. Z těchto bodů se ovšem případný choivatel nedozví to podstatné a to jaké množství je pravidelná výměna vody. Pokud u HD platí jím dříve zmíněný údaj 1 ryba na 10 litrů vody, tak je jím dříve uvedená hodnota výměny 20% za 2 týdny (u normálních denitrifikačních filtrů) u tropheusů zcela nedostačující. Ale to je pořád dokola.
14.1.2013 13:46
Omlouvám se za nepřesnost ve formulaci. Mnou výše zmíněné filtry (které používá běžně 99% chovatelů) jsou samozřejmě nitrifikační a denitrifikační. zdravím.
14.1.2013 13:48
....já to snad neopravím:-)...nitrifikační a ne denitrifikační.
15.1.2013 18:47
Vlastiku, dekuji za Vas cas. Ja to vidim stejne jako Vy a radeji od pokusu prodlouzit mezicas vodovymen a zmensit jejich objem, ustoupim, protoze kdyz jsem to ted zkousela natahnout, NO3 se zvedalo normalne dal. Co mne ale zajima, je filtr. Myslite si, ze z castecne ucpaneho filtru, ktery ikdyz stale jeste dobre precerpava vodu protoze ma silny motor, se uvolnuji do vody nejake skodliviny? Kanistry se doporucuji cistit az se snizi prutok, neni to uz dost pozde? Proste jestli se tam ten binec nerozklada a nevraci se do akvaria v podobe skodlivin.
15.1.2013 20:51
Pro A-I k 57 Svého času,když jsem používal u větších nádrží(cca 800l každá)kombinaci dvou vnějších(kanystrových)filtrů(ty velké tříkomorové Eheimy,ozn.si už nepamatuji) a vnitřní čerpadlo s molitanovou kostkou,nikdy jsem po dobu fungování těchto nádrží-asi 6 let nenaměřil vyšší výskyt NO3 než30 před výměnou vody(Sera testry) a to i v případě,že se interval výměny vody protáhl s pravidelných 7 dnů třeba třikrát v roce na 14 dnů(kvůli odcestování).Ale: Na obou sacích trubkách z nádrže k oběma venkovním filtrům jsem měl nasazené tzv.předfiltry(molitan 10x4x4cm),které jsem obden čistil(klidně ve vodovodní vodě,jejich plocha pro aktivní filtraci-nitrifikaci je zanedbatelná),ale hlavně tyto předfiltry zamezovaly přístupu do vlastních kanystrů všemu,co tam nepatří-tedy zbytků rostlin,krmení,výkalů ryb a pod.Tyto kanystry jsem otvíral jednou za rok!!!V posledním koši jsem měl hrubou korálovou drť,v obou nad ním klasické porovité kuličky od Eheimu,tuším bio mech,nebo tak nějak se to jmenovalo,úplně nahoře asi 2cm silný hrubší molitan,nic víc.Po otevření jsem obsah košů propral ve vaně ve vodě z akva,vyměnil molitan nahoře a filtry jely normálně dál(to otevírání kanystrů samozřejmě na střídačku,s odstupem třeba měsíce).Žádný hnilobný zápach jsem nikdy ncítil,nebylo podle mě proč a z čeho.Jiná situace může asi nastat v případě,dostávají li se do kanystrů výkaly ryb,zbytky krmení při překrmování vločkovým krmením,zbytky cyklopu,který filtry bez předfiltrů nasají a pod.Další blbost podle mě je,když někdo každou komoru(koš) těchto venkovních filtrů tzv.utěsní příliš jemnou,neprostupnou vrstvou všelijakých buničin a já nevím čeho,ty se v krátké době částečně ucpou a voda necirkuluje tak,jak by měla. Tam,nebo chcete li v takovém případě k zahnívání docházet bude a tím pádem zřejmě i k tomu,z čeho máte obavy a co popisujete.Můj názor je ten,že do venkovních filtrů se zbytečně lézt nemá,co se ale má a je důležité,aby se do nich kromě vody z akva nic jiného nedostávalo,jsou to filtry a ne sběrače bordelu(s prominutím za ten výraz). Vnitřní molitan jsem týden co týden proplachoval při výměně vody v této vypouštěné vodě,zkontroloval čerpadlo a nazdar,toť vše.Ony se totiž i tyto molitany částečně proplachují s každou výměnou vody přímo v nádrži.Dělám to tak ostatně dosud,ale nepoužívám už venkovní kanystry,ne proto,že bych s nimi nebyl spokojený,spíš z bezpečnostního hlediska.Na dně 1cm vrstva křemičitého písku frakce do 1mm,(nevím,co to je za módu ten jemný bílý písek,je na tom všechen binec vidět,nedýchá to,odkalit to nejde),při výměně vody rukou prohrábnout dno a hotovo.Žádné hromadění výkalů ryb,ztratí se v křem. písku,kde je v dobře fungující nádrži rozloží bakterie na neškodný detrit. Podotýkám,že se bavím o nádržích,v nichž plavalo cca 80-100 dospělých Tropheus(někdy i víc). zdravím.
15.1.2013 21:31
Vím,že se krmení Tropheus řeší už v novém vlákně,ale původní bylo toto a není to to podstatné. Marin,ten návod,jaké množství krmiva je dostačující pro tyto ryby Vám s prominutím nikdo nedá,nikdo to neváží a i kdyby,je to k ničemu!Každé krmení má jinou nutriční hodnotu,každý den mají ryby jiný apetit,který se se znečištěním vody(přesněji se stoupajícím zamoření nádrže dusíkatými látkami)mění a tak dále.Tady se budete muset řídit citem,prostě tam nasypu(naleju) podle počtu chovanců dle mého názoru dostačující dávku,v nádrži to zavře,po minutě,dvou to podle toho,co vidím, třeba zopakuji a nazdar.Ideální by bylo tyto dávky podávat v menším množství vícekrát denně,ale každý chodíme do nějakého zaměstnání a tuto možnost třeba nemáme,věřte mi,dvakrát denně je dávka dostačující.Důležitější je,to co popisuje MK ve vedlejším vlákně,krmivo musí být suché,(ve vlhkém prostředí má tendenci plesnivět),v suchu skladované,dodržení expirace by mělo být samozřejmostí.Cyklop-to samé,nechám pod tekoucí vodou rozmrazit,do 500 litrové nádrže dejme tomu s 50 Trops vyleju polévkovou lžíci cyklopu,kdo chce,může vypnout filtrování na půl hodiny a hotovo.Před podáním cyklopu nebo současně s ním podávám trochu spiruliny(Tropical),napomáhá trávení a podporuje imunitní systém ryb. Jak uvádím na začátku,chce to jenom trochu citu a vidět,jak se ryby v nádrži při krmení chovají,to je to podstatné. zdravím.
Ďakujem za reakciu VŠ - poučné čítanie
16.1.2013 12:12
Pro Marin Nemáte vůbec za co děkovat,vždyť jenom diskutujem (-:
16.1.2013 12:42
Vlastiku, mockrat dekuji za odpoved. Predfiltry mame jen nekde. Treba v Amazonce by byl potreba jako sul, zkouseli jsme to, je tam Eheim 2260, ale strasne rychle se ten molitan ucpal a filtr silel :-) . Moc si nedovedu predstavit ho obden prat, spis teda ho obden dolovat ode dna v 60 cm vode. Kdyby to aspon stacilo vyprat pri kazde vymene.. Pak filtry FX-5, na ty by zadny molitam ani nasadit nesel. Jedine sundat kos a navrtat tu trubku jak to ma Gringo, jestli to tedy tak jeste ma, ale jak odhadnout kolik jak velkych der, aby byl vykon filtru akorat? A jak hruby ten predfiltr, aby se male diry neucpaly a velke nepropoustely male castecky.. Kremicity pisek se da snadno odsat a nahradit lepsim ;-) . Jeste jednou dekuji za Vase cenne zkusenosti a nazory. Mozna si jeste na neco vzpomenu ;-) .
16.1.2013 14:27
Alo, tu trubku od FX5 ani od jinejch filtrů není potřeba nijak navrtávat. Pouze se sundá sací koš a tím že se na něho nasadí biovakcit je hotovo. Osobně mám na teratec 1200 na trubce nasazenou houbu cca 40x20x10 a ta je za týden provozu rovnoměrně pokrytá drobnými častmi mechanických nečistot. Co se hrumbosti týká tak vždycky platí že jemnější propustí méně hrubších nečistot ale neznamená to že nepropustí vůbec. Filtr teče už rok jako za mlada a když si vezmu slinku a napustím do ní s výpusti filtru vodu a čichnu tak nic nesmrdí. Když jsem filtr provozoval bez předfiltru, tak to cca za měsíc nebo dva teklo jak od starýho prostatika a když jsem poprve nasdil biovakcitovou kostku jako předfiltr, tak zázrak velebnosti teklo to pořád stejně. Po půl roce jsem to nevydržel a juknul jsem do filtru. musím říct že na dne kanystru nějakej sajrajtek byl a i v jednotlivých koších v médiích když jsem je proplachoval ovšem to bylo tak zanedbatelné množství že to na funkci nemohlo mít vliv :-))). Oproti žumpě která se vytvářela ve filtrech při používání bez předfiltrů bylo tohle jako osvěžující koktejl z lesních plodů. Jak už tady psal Vlastík tak dost lidí si najivně plete biologické filtry s filtry mechanickými a u přerybněných afro nádrží kde je dost velká absence rostlin a neustále se odkaluje dno je potřeba biologickou rovnováhu podpořit právě vhodným provozem těchto filtrů kde čím větší uděláme prevenci k jejich zanášení tím méně je budeme muset propírat a tím zlepšíme jejich funkčnost. Jestliže někdo používá kanystrák bez předfiltru v rostliné nádrži s pár rybami a musí do něj z důvodu snížení průtoku jednou cca za tři měsíce až půl roku tak je to swamozřejmě o něčem úplně jiném.
16.1.2013 15:31
Pro A-I K tomu,že se Vám předfilr u Eheimu ucpával a filtr ztrácel průtokovou kapacitu nedochází(nedocházelo)proto,že by byl předfiltr až tak znečištěný!Dochází k tomu proto,že při nasazení tohoto předfiltru na sací trubku při zmenšení průtoku tohoto předfiltru dojde v nasávací trubce k poddtlaku a ten potom zapříčiní to,že je předfiltr(molitan)tzv.vcucnut do nasávání a tím ztrácí filtr výkon,jak Vy říkáte,mohl se zbláznit.Pomoc je jednoduchá a věřím tomu,že když ji vyzkoušíte,bude fungovat. Jde jenom o to,aby předfiltr nebyl doražen dnem až na sací potrubí.Např, mám li předfiltr o rozměru 10x4x4cm,uprostřed vyřezaný otvor(díru)hlubokou cca 9cm o průměru zhruba průměru nasávací trubky(lepší je menší průměr),nesmím ho na nasávací potrubí nasadit v celé hloubce 9cm,ale třeba o 1-2cm níž,tedy 8 nebo 7cm.Voda bude bez problému nasávána i při zanešení tohoto předfiltru mechanickými nečistotami a k onomu podtlaku a přisání předfiltru na nasávací potrubí už docházet nebude. Nevím,jestli jsem to popsal dost srozumitelně,ale domnívám se,že ano. O nezbytnosti,resp.důležitosti předfiltru u venkovních kanystrů si nemusíme nic vysvětlovat,mám to 100x ověřené,potvrzuje to i HR a rozdíl obou příkladů(s předfiltrem a bez něj) ve znečištění a tím pádem funkčnosti je víc než markantní,tedy alespoň u nahusto chovaných Tropheus,o kterých se tu bavíme! zdravím.
18.1.2013 8:49
VS a Hr: Diky vam za super odpovedi, rada bych se jeste neco ohledne toho zeptala, neb v tom nemam uplne jasno. Na slabych filtrech, ktere mame v mensich akvariich, nemam s temi molitany na nasavani zadny problem. Molitany mam nasazene normalne i pres saci kose a je to zaroven dobre proti nasati poteru nebo malych shrimp. Na dvou velkych akva, kde filtruji Eheimy 2260, mame prepadove kominy, takze tam je to uplne jednoduche - molitan jako predfiltr jsme dali do tech kominu a je k nim snadny pristup. Eheim 2260 ma dost silny motor a v te Amazonce hned asi druhy den doslo k tomu podtlaku, nastesti jsme byli zrovna doma, kdyz ten filtr zacal ramusit. Myslela jsem, ze se ten molitan ucpal, tak jsem ho sundala a nechali jsme to tak. Ten molitan byl zhruba o tech rozmerech, jak pisete, Vlastiku, uvnitr s vyraženou nepruchodnou dirou a bylo to naražene az na konec te diry. Protoze ale na Eheimu ma kos uplne stejny prumer jako trubka, nechali jsme ho tam a molitan byl nasazeny az na konec vnitrni diry pres ten kos. Myslite, ze v tom mohl byt zadrhel? Ze by se treba vcucl ten molitan mezi mrizky toho kosiku na dne i po obvodu?? Nevim, jestli ten kos mam radej sundat. Neco s tim ale chci udelat at se nenasavaji vselijake kousky do filtru. Na dne je asi 80 Corydoras a ti porad vrtaji v pisku no a vlastne Geophagove taky :-) . Rikas teda, Radku, ze nemusime tu trubku navrtavat? Nebo co by bylo lepsi? Ja mam strach, aby se ten molitan tim silnym motorem zase nevcucl a nespalil se motor. To stejne potrebujeme vyresit u tech Mob, kde filtruje FX-5. Jeste jednou dekuju.
18.1.2013 9:41
Osobně to dělám tak, že si uřežu s biovakcitové madrace kus, kterej potřebuju jako předfiltr a ten potom propíchnu zhruba do jedné třetiny jeho výšky a nasadím klidně na doraz na trubku bez sacího koše. Nevěřím tomu že propíchlej biomolitan, kterej je od špičky nože v konci vpichu tvarován do špice od nože, by se po nasazení mohl natvarovat tak, že by nějaká jeho hmota se mohla vcucnout nebo smrštit na konci trubky tak, aby zacpala sání. Také mám silný filtr, ale nevěřím tomu že by dokázal takhle zdeformovat a nasát podílně rozřízlej biomolitan, jehož konec ani vlivem špice v řezu nemůže pořádně lícovat s krajem trubky. Co se navrtávání trubky týká, tak to je tak trochu spíše dizajnová záležitost atmanu nebo jiných výrobců, kteří vyrábí trubky k biokostkám na čerpací hlavy. Je logické, že průměr trubky, který je dole otevřený a má cca 2 cm, bude sát oproti cca 15ti dírkám vyvrtaných nad ním mnohem víc a učiněji než tyto dírky a tak jejich sací schopnost bude ještě přes několik cm biovakcitu oproti spodnímu tahu trubky minimální. Taky bych řekl, že tyto dírky jsou spíše oslabením pro hlavní tah, který tak jejich vlivem ztrácí na intenzitě. Proto bych trubku nevrtal!!! A když už bych vrtal, tak bych na to šel od lesa zase naopak a to tak, že bych spodní otvor ucpal nějakým konickým např… gumovým špuntem, který by byl navrtaný jednou dírou stejného průměru, jako všechny ostatní díry v těle trubky, tak aby jednotlivé otvory měly zhruba stejný sací efekt a účinnost.
18.1.2013 11:03
Ahoj, to je presne tak, jak jsem to myslela. Ucpat trubku dole a navrtat diry po obvodu jak to delal Gringo, ale jak pisu nahore, tak jak odhadnout kolik jak velkych der, aby to neovlivnilo vykon filtru? Nevim, jaky ma tah TetraTech 1200, ale ten Eheim 2260 a FX-5 maji peknou silu. V tom molitanu jsme nemeli diru vyrezavanou nozem, ale prorazenou raznikem o prumeru o chlup mensim nez ta trubka.
18.1.2013 11:20
Spomínal sa 12 hodinový svetelný cyklus u Tropheusov. Zrejme by bolo ideálne osvetlenie nastaviť od nejakých ranných hodín, kedy začína svitať a po 12 hodinách svietenia osvetlenie vypnúť, alebo sa mýlim? Osobne mi vyhovuje nastaviť vypnutie osvetlenia o 23:00 hod., kedy zvykne zalahnúť celá família a v byte je kľud. Čo by znamenalo, že zapnutie osvetlenia bude o 11:00 hod. A čo prvé kŕmenie u mňa o 08:00 hod.? Prvý krát ráno o tej 08:00 hod. nakŕmiť v neosvetlenom akváriu, alebo prvé kŕmenie posunúť až na tú 11:00 hod.? Keď kŕmim 3 x za deň, o koľkej hodine to posledné kŕmenie?
18.1.2013 12:07
Pro A-I Ano,ten koš bych sundal(mohl způsobovat problém,kterým se tu zabýváme) a ten molitan nasadit tak,jak jsem Vám popsal.Já jsem měl na konci sací trubky z akva udělanou objímku s očkem z obyč.drátu s asi 2cm přesahem pod konec této nasávací trubky,která zajišťovala,aby se molitanová kostka(předfiltr) nemohla dorazit až k sací trubce a fungovalo to bez problému.Snad mi rozumíte,jak to myslím. Teď mě omluvte,odjíždím si něco zlomit na hory(-: zdravím
18.1.2013 12:16
Alo, tak zase od lesa bych řekl že počet děr v trubce by měl součtem průměrů být alespoň tak velký jako samotný průměr trubky. Když bude součet průměrů děr větší tak to jistě nebude na škodu. Marin, vždycky píšu že aqo není lampička a to v kolik hodin chodí spát tvoje famílie ryby nezajímá. Už jsem to tu psal že ryby pokud je aqo v místnosti kde je dení světlo jsou aktyvní od rozednění to znamená zima léto cca od 6-7 00. 12ti hoinový interval je tedy do 18-19 00 a jestli jim zhasneš v devět tak to už je z běžného režimu dvě doďky přes. Možná ti tu někdo napíše že svým rybám svítí taky do pozdních večerních hodin a že se třou a jsou v pohodě ale to mě nezajímá. S toho co ti píšu si vem co chceš a dělej jak uznáš co je nejvhodnější ale nezapomeň že ryby potřebují také odpočívat a čím bude doba pro odpočinek odpovídat době na kterou sou ryby geneticky přispusobeny tím lépe pro ně. Uvedu ti takovej příklad jestli chodíte celá rodina spát v 23 00 tak choďte spát tak týden až ve tři ráno a vstávejte stejně a uvidíš že do spěvu ti nebude. Kdo chce tak to pochopí kdo ne tak ať se podívá na film s Jackem Nicholsnem- Shinig a stejně tak můžou reagovat i ryby. :-)))))))
18.1.2013 12:28
Dik, Vlastiku, na ktere hory? Typuju Jeseniky. Pekne si to uzijte a hlavne se v poradku vratte a nezlamany :-) . Hr, zkusim to napred podle Vlastika, jsem zvedava. Doufam, ze to bez kosiku nevcucne celou tu houbu :-) .
18.1.2013 12:43
pre hr: to čo si napísal má svoju logiku. Ráno 6-7:00 začne svítat a osvetlenie sa zapne. Večer o 18-19:00 sa vypne. 12 hodinový interval bol dodržaný. Prispôsobí sa tomu 3 x kŕmenie a finito. Ideálny prípad. Mám však menší problém, že okrem akva v byte je aj synátor a manželka. Akva sa mi podarilo umiestniť do najkľudnejšej časti bytu. Keď zhasnem o 18-19:00 ešte asi tak 20 x pôjde niekto z rodiny do rôznych miestnosti v byte, zažne-zhasne svetlo, z niečim trepne o zem a tak. Ide tu o spolunažívanie ľudí a rýb v jednom byte. Myslím, že zažínanie svetla a hluk od TV, členov rodiny v izbe kde je už zhasnuté akvárium, ryby moc nepoteší, alebo sa mýlim. Preto som volil variantu že zhasnem o 23:00 kedy mám istotu, že v TV už skončili všetky stupidne seriáli a moja manželka sa odoberie na lože, malý už spí a v byte bude kľud. Iné by to bolo v chovni, samostatnej izbe kde to nastavíš a vypneš a už tam nikto až do rána nepoleze. Nejaký nápad?
18.1.2013 12:59
Nech to svítit od rána např od 9:00 do 21:00 a šlus. I když se bude svítit v místnosti nebo hrát TV a podobně ryby už budou vědět že se blíží čas odpočinku a tím že budou mít tmu se začnou na noc připravovat. Osobně svítím od 13:00 do 21:00 Na první krmení v 8:00 rožínat nemusíš. Ryby žradlo vidí nebo ho najdou po čuchu.