Sera baktopur direct vs. nitrifikační bakterie.
Zdravím, potřebuji co nejdříve přeléčit nádrž Baktopurem direct od Sery. Hledal jsem na netu, jak je to tedy s Nitrifikačními bakteriemi a použitím tohoto prostředku. Pochopitelně jsem našel 2 skupiny názorů. Také jsem četl, že sladkovoním nádržím to nevadí, jen mořským. V příbalovém letáku říkají, že to bekterie nepřežijí, a pochopitelně hned doporučují aplikovat nějaký jiný srágory od sery na rychlou "zajížďku" po léčení. Je toto léčivo agresivní k mladým? Jinak mám 2 filtrace, externí filtr a hlavu s biokostkou. Kdyby bylo nejhůř, odpojím externí filtra a zabiji si jenom ty bakterky, co žijí v kostce. Léčit se má 3 dny, pak vyměnit 1/2 vody. Cosi o tom myslíte? Mám raději ex. filtr odpojit? Vydrží to ryby jen s Hlavou? děkuji CZmok
CZmok
V případě, že odpojíš externí filtr a znefunkčníš ho, tak samozřejmě bakterky uhynou. Kdybys po 3 dnech ten filtr zapojil, tak by sis otrávil celé aq. Jiná by byla kdybys ho napojil na jiné aq, které co vím tak nemáš... S baktopurem zkušenosti nemám.
20.7.2011 8:31
Jee, ja jsem pred chvili zrovna dala odkaz leceni v kombinaci Entizol a Baktopur direct do toho vlakna, kde o tom byla rec Bile vykaly Tropheusu. Vyrobce Sera sice uvadi, ze to zdemoluje nitrifikacni bakterie, ale ichthyologicka literatura v USA uvadi, ze byly zaznamenane uhyny nitrifikacnich bakterii jenom v morskych akvariich. Znami s tim taky nemeli problem, ale krmili hodne opatrne, spis nepatrne. Uvazuj logicky - nifurpirinol je vyrobeny proti bakterialnim nakazam. Odstavis filtr, vylecis akva a vratis rybam nepreleceny filtr. It doesnt make any sense :-) . Tady je teda znovu ten odkaz na dukaz, ze to neznicilo nitrifikacni bakterie ve filtru a taky jak postupoval lecbu: http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=4000&postdays=0&postorder=asc&highlight=bactopur&start=80
20.7.2011 16:58
léčil jsem tím několikrát v průběhu let,poznatky můžu rozdělit do dvou skupin: Akva s dospělými rybami: filtry jsme při léčbě nikdy nevyndával, používám tedy výhradně bioakvacitové matrace. Asi to nějaké nitrifikační bakterie zabije, ale jejich obnova je poměrně rychlá. Po ukončení lečby je lepší preventivně po nějakou dobu krmit méně a vodu měnit o něco častěji. Se zákaly vody jsem se prakticky nesetkal.Vše se rychle vrátilo do normálu. Odchovná akva-Aplikoval jsem ho i mladých rybek, od ca 1,5cm, snášely ho bez obtíží. Ovšem v odchovném akva, s minimem písku a ostatní dekorace docházelo po ukončení léčby k občasným zákalům vody. Tedy to nějak významně omezilo množství nitrifikačních bakteríí ve filtru. A v menším objemu odchovného akvária léčivo zřejmě působilo razantněji než ve velkém objemu akvária pro dospělé ryby. Ale opět to po poměrně krátké době-ca týden-odeznělo. Řešil jsem to výměnou vody a o něco nižšími dávkami krmení. Já bych se tohoto přípravku rozhodně nebál, mě osobně zachránil dost ryb.
20.7.2011 20:33
Děkuji za poznatky. Zajímavej článek. Ale já z něj pochopil, že to bakterky zabilo, ale nevadio to tolik... Čpavek byl v klidu. Kdyby se zvyšoval, tak začít měnit vodu? Chtěl bych dnes začít léčit. Mám ten Baktopur na 3 dny, snad to bude stačit.
20.7.2011 22:39
CZmok, já to chápu, tak jak je to napsáno :-) a to tak, že pár bakterek uhyne, ale tolik to nevadí, protože jejich obnova je rychlá, jak píše MP. Nechci se s tím moc chlubit, ale taky jsem léčil baktopurem a to preventivně při dovozu ryb do mého akva. Doporučil mi to můj chytrý kamarád( promiň Ráďo :-) ), ale dnes si myslím, že to bylo zbytečné !! Taky řasa trochu ubyla, ale pak zase začla růst. Měnil jsem vodu každý den 1/3, což taky nevím jestli bylo dobře. Každopádně ryby přežily a žádný problém nenastal.
21.7.2011 7:02
No na obalu říkají vyměnit až po léčení 1/2 nádrže. K čemu by bylo nasadit lék a druhý den ho začít lít do záchoda? To moje vyjádření bylo vztaženo na ten článek na Akvamalawi. Jestli to znamená zajížďku komplet akva, tak to zas tak rychlá záležitost podle mě není. Jinak včera jsem nasadil a trochu jsem se po aplikaci zděsil. Jak kdybych tam hodil zelenožlutou vodovku. Dnes ráno letmá konktola, zatím vše v pořádku...
Jo,jo, s tím vyjádřením jsem to špatně pochopil :-). Určitě se drž návodu, to je jasné, já jsem se jen zmínil jak jsem to dělal špatně. Nevěděl jsem o tom nic a nechal si špatně poradit. Baktopur jsem dostal od kámoše přelitý do lahvičky s pouze jeho radou a ryby nemocné nebyly. Jak jsem psal bylo to celé zbytečné a hlópé :-). Hodně štěstí a informuj.
21.7.2011 10:12
Stepane, neboj. Nad tim akvarem mej stale zhasnuty svetlo a zatemneno tim rozkvetlym ubrusem :-) . Teplotu nech porad na 28`C. S dobou leceni a vodovymenou se drz navodu, vodu urcite nemen driv!! Krm ted minimalne, i prvnich nekolik dni po leceni. K tomu preventivnimu leceni v 5. odpovedi - hlavne, ze sis to uz uvedomil, Jakube. Vetsina odchytovych ryb (americkych urcite) se leci preventivne, hlavne proti parazitum, driv nez se expeduji k distributorum. Vim, ze nekteri distributori si ryby po prevzeti leci preventivne, prinejmensim proti parazitum. Pak je dostane zakaznik a preleci si je preventivne proti parazitum a radeji jeste broti bakterialni nakaze. Takze se muze klidne stat, ze ryba byla 3krat preventivne lecena uplne zbytecne. Pak kdyz je opravdu potreba, nemusi lek uz zabrat a nebo se musi davky zvysovat anebo zmenit za jine lecivo apod. Kdyz uz jsme u toho preventivniho leceni, napisu sem malou perlicku. Odchytovi Tercovci se preventivne proti parazitum leci vsichni krome tech, kteri se posilaji do Nemecka, protoze Nemci se o pripadne preleceni chteji postarat sami. TOP NEJ Tercovci se posilaji do Japonska, protoze Japonci za ne nejvic plati. :-))
21.7.2011 10:20
CZmoku-nic sem komplet znovu nezajížděl... na druhou stranu, radši bych 10x znovu zajížděl, než abych přišel o chovný ryby... barva vody je na léčivo docela v normě:-))
21.7.2011 20:32
Můžu se zeptat proč tak vysokou teplotu a zataženo? O tom se v příbalovém letáku nic nepíše... Jsou to jenom obecné důvody, že teplota zlepší imunitu ryb a příšeří přidá na klidu?
21.7.2011 23:42
Vysoká teplota a i světli působí nepříznivě na účinou látku. Dochází k jejímu rozkladu, tzn, že časem ztrácí účinnost. Sera baktopur direct vs. nitrifikační bakterie, tak zní napdis a v tomto souboji jasně zvítězí bactopur direct. Tvrzení, že se bakterky rychle obnoví.... no, proč zaběhnutí nádrže trvá minimálně 14 dní? Rychlosti růstu nitratačních je závislá od rychlosti záběhu akva, resp. naopak. Pokud se někdo zajímal o problematiku zaběhnutí nádrže, tak zná distribuční křivky zastoupení amoniaku, dusitanů a dusičnanů ve vodě v závislosti na čase. Z toho je možné také celkem jednoduše vyčíst, jak rychle se ktrý typ bakterií množí... Pro nezkušené chovatele je použití antibiotik nesmyslené... Každý příznak má někde příčinu. CZmoku, ryby nemáš v akva 14 dní, ani měsíc, chyba bude někde jinde. Demasonky nejsou Tropheusi, ikdyž problémy podobného typu mohou mít. Největší chybou je podle mě různá velikost osádky, přičemž Yellowky jsou ještě mimina a demasonky jsou celkem velké. Nastává pak vysoká potravní konkurence a musíš krmit víc, než je vhodné...
22.7.2011 14:03
Potreboval bych jeste jedno doporuceni. Zitra dopoledne musim odjet pryc a prijedu az v nedeli odpoledne. 72 hodin ubehne zitra vecer, kdyz nebudu doma. Mel bych leceni cca o 15 hodin zkratit nebo o 15 hodin prodlouzit? Lepsi asi bude prodlouzit, aby leceni k necemu bylo, souhlasite? Pak vymenit tu pulku vody. Dekuji za tipy.
22.7.2011 14:16
pro Ondru-protože to zřejmě nevybije všechny bakterky.Je diametrální rozdíl zajíždět nové akvárko a akvárko po léčbě baktopurem direct, opravdu se není čeho bát. btw-on by i Entizol měl významně snížit počet denitrifikačních bakteríí, co sem si pro zajímavost přečetl po dlouhé době znovu návod, tak má i antibakterilní učinky. přesto to u Entizolu nikdo neřeší. Stejně jako u nejrůžnějších malachitovým zelení, acriflavinů, metylénových modři..., to všechno také negativně ovlivňuje užitečné bakterie. To by člověk nemohl léčit ničím. to by
22.7.2011 14:17
czmok-prodloužil bych to.
23.7.2011 10:38
CzMok - urcite tu dobu radeji prodluz, protoze tady u nas pisi v navodech pro podobna leciva 4 dny, pak vymenit cast (tretinu az polovinu) vody a muze se to jeste jednou opakovat po dobu dalsich 4 dnu. Pak zase vymenit vodu. Ty duvody proc nesvitit uz napsal Ondra. Jediny snad Acriflavin, co vim, ma byt naopak na svetle, aby vubec ucinkoval. Naopak tu zvysenou teplotu, podle mne, Ondra nejak neodhadl. Antibiotiky se doporucuje lecit pri zvysene teplote aspon na tech 28`C, aby lip ucinkovaly a Baktopur direct je antibiotikum. Zahuba nitrifikacnich bakterii v AQ nasledkem uziti Baktopuru direct (coz je nifurpirinol): otevrela jsem tedy znovu odbornou knihu, kterou napsal tym ichthyologu a prelozim to sem presne, vcetne 3 dalsich znamych medecinek: Nifurpirinol - v koncentraci 0.1-1.0 mg/litr: zadne zjevne (nebo patrne) ovlivneni nitrifikacniho cyklu ve sladkovodnich akvariich, ale muze ho afektovat v morskych akvariich. Formalin - v koncentraci 15-25 mg/litr: zaznamenany ruzne ucinky na nitrifikacni cyklus ve sladkovodnich aq, muze ho ovlivnit i v morskych aq. Malachytova zelen - v koncentraci 0.1-0.5 mg/l: mohla by ovlivnit nitrifikacni cyklus ve sladkovodnich aq, jen malo dat je u morskych aq. Metylenova modr - v koncentraci 1-8 mg/l: muze zpusobit prudke a prodlouzene preruseni nitrifikacniho cyklu ve sladkovodnich i v morskych akvariich. Takze kdyz si srovnam afekty na nitrifikacni rovnovahu pri pouziti Baktopur direct vs Methylene blue, vyplyva mi z toho, ze Baktopur direct ovlivni nitrifikacni cyklus jen castecne a s rychlym znovuobrozenim. Toto v podstate potvrzuje po nekolika pouzitich i Martin P. a v tom odkaze ode mne v odp.2 i Bedna na Akvamalawi, ktery to popisuje podobne jako MP. Hlavne, Stepane, nekolik dni krm jen nepatrne.
23.7.2011 22:13
NEmyslíš si A+I, že ta teplota má něco společného s tím, jak antibiotikum účinkuje na rybí organismus a to v tom smyslu, že ryba při vyšší teplotě má rychlejší metabolismus, tzn. že se i rychleji vstřebává a tím pádem lépe účinkuje. Z chemického hlediska teplota snižuje stavilitu organických sloučenin. Pokus porovnáš účinost vz rychlost rozkladu vlivem tepla, tak na tom bude asi lépe ta účinnost, ale nemůžeš tvrdit, že jsem tady něco neodhadl....
24.7.2011 18:13
Díky za rady a poznatky. Výměněna 1/2 vody a trochu nakrmeno. Voda je stále nazelenaložlutá, ale to se snad po další výměne zlepší. Přijde mi, že ryby vypadají spokojeněji a prohánějí se o 100 6. Tak snad už bude pokoj. Při výměně jsem našel ještě jednu mrtvu Demasonku... :-(
28.7.2011 14:54
Ondro, v odp. 11 jsi napsal, ze svetlo a vysoka teplota pusobi nepriznive na lecebnou slozku a ja jsem pochopila, ze tim chces rict, ze vyssi teplota je pri lecbe nezadouci a to je opak toho co vim ja, ze antibiotika pusobi lip pri vyssich teplotach. Ja si nemyslim, ze teplota 28`C vehementne urychli polocas rozpadu leciva ve srovnani s normalni teplotou vody pro ryby, tj. kolem 26`C. Jak rychle by se pak antibiotika rozpadala u lidi, kteri maji teplotu o cca 10`C vyssi? Treba u metronidazole je uvedena doba polocasu rozpadu 6-7 hodin a vubec se neuvadi pri jak vysoke teplote. Tak jak to teda je podle Tebe, zvysit teplotu vody na 28`C pri lecbe nebo ne? CzMok - jak tedy obstaly Tvoje nitrifikacni bakterie? Jsou hodnoty vody (cpavek a NO2) po lecbe Baktopurem direct OK?
28.7.2011 15:00
Snažil jsem se to již říct, ale asi neobratně. Z hladiska účinné látky vysoká teplota působí nepříznivě, to jikdo nepopře. Rozhodně vyšší teplota prospívá, jelikož se antibiotikum rychleji vstřebá a rychleji působí. Proto se také musí antibiotika (u lidí) brát přesně vždy v určitém intervalu.
Ja jsem pochopila presne, jak jsi to, Ondro, prve myslel. Proto jsem se ptala, jestli muze 2`C rozdil teplot mit takovy vliv na rozpad antibiotika. U lidi to taky chapu, ze musi brat ATB po urcitych intervalech, ale ryby nejsou v tak vysokych teplotach a tech 28-29`C je pro ne jeste prijatelnych. Tak co tedy doporucujes, jako budouci vedec, pri lecbe zvysit rybam teplotu na 28-29`C nebo ne? Na to jsi neodpovedel :-) . Svetlo jsi napsal, to je jasna vec, napriklad oba - metronidazole i nifurpirinol jsou hodne citlive na svetlo.
28.7.2011 16:54
Jistě že zvíšit teplotu, to snad z toho vyznělo... Když jsou ryby nemocné, tak musíš dělat vše pro ryby a né pro antibiotikum :-D Jen pak nesmíš zapomenout dodat další den novou dávku ;-)
28.7.2011 17:32
Ondro, tak dik, zes to vysvetlil. Kdyz si totiz laik precte prvni dve vety z odp. 11, tak to vyzniva, ze pri lecbe ATB svetlo a vyssi teplotu neee :-) . Ale ted jsme konecne vyjasnili, ze svetlo nee, vyssi teplotu joo. :-)
16.1.2012 18:55
dobrej kto porady piestuji malawi a vsechno mi pomalu scipa demasoni aulo fire fisch dal sem baktopur tekutej a entizol a neako to nepomaha dekuji za radu
16.1.2012 20:50
Ahoj, aby ti někdo mohl poradit, musíš tady toho napsat trochu víc o tvé nádrži a rybách. Tak jak je to tady zvykem (pokud tu nejsi poprvé). Např. parametry vody, jaké ryby chováš a v jakém počtu, jak je velká nádrž, jak často měníš vodu, jakou máš filtraci atp. Popř. sem dej nějakou fotku ryb, které uhynuly...
9.2.2016 23:09
Pochopil jsem dobře tady z těch dotazů že Baktopur se aplikuje každý den ve stejné dávce po čtyři dny a pak výměna vody? Dík
10.2.2016 14:45
Pro včera dnes a zítra: pokud jsi aplikoval včera, tak další dávku až pozítří.
10.2.2016 18:35
Jako že tedy třetí den ještě jednu dávku? A čtvrtý podle návodu se mění voda 50%?