Spirulina čistá
Dobrý den, Od známého jsem dostal sušenou mletou spirulinu, namočil jsem ji a po vyschnuti a ztvrdnuti jsem ji daval rybam.L. Yellow ji docela ochotne přijímali. Maingana a A. Red dragon už méně. Po pročítání fóra jsem zjistil ze jsem vlastně asi ryby trávil . Naštěstí jen dvakrát. Jak to vlastně je? Vždyť je to sušená řasa. Co si myslite o přilepšení špenátem, hráškem, salátem ... Diky Jarda
Jarda S.
Sorry, že ti neodpovím na tvůj dotaz a jen se zeptám. Proč jsi sušenou mletou spirulinu namočil a nechal ji znovu vyschnout, ztvrdnout a pak ji dával rybám? To moc nechápu. To nešlo krmit ryby už tou první sušenou variantou?
12.12.2013 23:02
Ona je jako prach.Je to straně jemně namleté.
12.12.2013 23:36
Spirulina není řasa, ale sinice a to již mluví samo za sebe. HD
12.12.2013 23:59
Koukal sem na netu a hledal něco o té toxicitě, ale nebyl jsem úspěšný... Třeba podle tohodle článku mi to příjde pomalu jako životabudič http://www.zelenepotraviny.com/rasa-spirulina :o] Samozřejmě asi jako ve všem, nic se nemá přehánět.
13.12.2013 0:03
Omlouvám se za špatné označení.Vím že je to sinice.Také se Spirulina uvádí jako superpotravina budoucnosti pro své složení. Už teď je užívaná pro detoxikaci a posílení lidského nebo konskeho (můj zdroj) organismu.Zajímalo mě proč je jedovatá pro ryby a pro teplokrevne ne.
13.12.2013 9:32
Odpovím vám jednoduchou úvahou. Sinice jsou jedovaté nejen pro lidský organismus a jejich schopnost podporovat dobré trávení a celkový pozitivní vliv na organismus, je dán především dávku. Sinice jsou tak jedovaté, že jsou škodlivé pro člověka když v nich plave, stejně tak pro jiné živočichy a i ryby se v takto přesycených vodách otráví. Proto nejdůležitější je dávka, kterou podáváme. Pro lidi se používá prach nebo vylisované tablety z takového prachu, ovšem denní dávka, je třeba jedna až dvě tablety a rozdíl je v tom, když jednu tabletu polkne dospělý člověk vážící cca 80 kg a nebo mala čudla. Proto průmyslově vyráběná krmiva pro ryby, s obsahem spiruliny, jsou už procentuálně namíchaná tak, aby množství sinice obsažené např... v tabletě nebyla pro rybu nebo ryby škodlivá. Potom taky záleží jestli jednu tabletu sežere jedna velká cichlida, nebo se na ní hostí hejno živorodek. Podávání sušené spiruliny s prachu tedy čisté spiruliny bych vhledem k její agresivitě nedoporučoval ke krmení ryb, nýbrž pouze pro člověka a podle předem určené dávky. Jednoduché pravidlo, kterého by se zdejší experimentátoři a přilepšovači rybího jídelníčku měli držet, je: Krmte krmivy určenými pro ryby, vyhnete se tak problémům! Jako ale většina zde napsaných pravidel chovu, hodných do kamene vytesání, i tuto poučku vysvětlovat dokola je marné, je marné je marné.
HR naprostý souhlas, lépe to napsat nešlo, osobně již nemám sílu to tady po xté vbysvětlovat. HD
13.12.2013 10:57
Jak se věci mají v realitě. Arthrospira Na první pohled podobná r. Spirulina. Je ale větší, výrazně méně hustě zkroucená a přepážky jsou viditelné. Odlišují se ale i molekulárně a ultrastrukturně – jejich thylakoidy nejsou parietální jako u r. Spirulina, ale radiální. Zajímavý rod, který je často průmyslově využíván jako potravina, zdroj různých vitamínů, bílkovin a jiných biologicky aktivních látek. Skutečná pozitivní role prodávaných preparátů je však diskutabilní, mírně řečeno. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje A. platensis , často pod chybným názvem Spirulina platensis. Pravá A. platensis je bentický druh z ústí řeky Rio de la Plata. Doopravdy je pod tímto názvem ale prodáván planktonní druh A. maxima.
13.12.2013 13:07
Dobrý den.Děkuji za všechny odpovědi. Samozřejmě jsem s ní nechtěl krmit, jen občas dát rybám něco zeleného.Nikde jsem nenašel že by Spirulina určená jako potravinový doplněk byla toxicka.Chtěl jsem se dovědět jak to teda je a proč se uvádí v diskusi o krmení jako jedovatá.To jsem nikde nenašel. Je tu ovšem i ta stránka věci ze by se susena Spirulina mohla v akva probudit a to by byl mega problém.
13.12.2013 13:44
S toxicitou Spiruliny to netreba preháňat. Za normálnych okolností, predávaná spirulina neobsahuje toxické látky, aspoň nie v zauímavých koncentráciách. Toxíny sa v spiruline vyskytujú ako kontaminant iných baktérií/siníc, ktoré sa vyskytujú v rovnakom prostredí ako spirulina. Spirulina pre suplementáciu u človeka je kontrolovaná. Okrem toho, toxín by musel byť vo vysokých koncentráciách. Ani v experimentoch na zvieratách, kde sa použili omnoho vyššie koncentrácie toxínu, ako reálne konzumuje človek v kontaminovanej spiruline, nevyvolali žiadne toxické účinky. Sú síce známe prípady toxicity, ale išlo o vysoké dávky spiruliny konzumovanej človekom. Problém práškovej spiruliny je technika skrmovania. Nedá sa použiť v práškovom stave, ak nemyslíme veľmi drobný poter. Jediná možnosť je pridať ju do zmesi vyrobenej doma, pokiaľ viem, čo do zmesi môžem a musím dať...ale lepšie je nechať to na výrobcovi. Skrmovanie zeleniny nie je príliš vhodné kvôli vysokému odpadu v podobe výkalov tým znižovanie kvality vody. Treba používať kvalitné krmivá a zbytočne neexperimentovať.
13.12.2013 17:05
Díky Canart. Pěkně shrnuto a vysvětleno.