Stresový faktor
Po stmavnutí mojeho akva spôsobeného obrastením tmovo zelenou až čiernou riasou, som sa rozhodol nasadiť kartačovú techniku a vypulírovať 3D pozadie + kamene. Tieto úkony boli nad rámec bežnej údržby spočivajúcej v rutinnom každotýždňovom odkalení dna, vyčistení mechanických filtrov a výmeny 1/3 vody. Časový úsek údržby sa taktiež predĺžil. Táto moja aktivita mala za následok znovuvyfarbenie mojich Ilang z "tmavých" do bežných juvenilných farieb. Čo ma však zaskočilo bol úhyn jednej ryby. Ryba sa najskôr odtrhla od húfu, potom si ľahla na bok na dno, zrýchlene dýchala, zčernala, vyštartovala k hladine a následne uhynula. Vizuálne som preštudoval neboštíka nejavil známky nafúknutia, vypúlených oči, odstávajúcich šupín či viditeľných parazitov na povrchu tela. Osobne si myslím, že úhyn spôsobil môj zásah do akvária a tento jedinec neuniesol tento stresový faktor. Chcem sa spýtať, má niekto podobnú skúsenosť a potvrdí my citlivú povahu u týchto rýb. Beriem to ako ponaučenie, čítal som už niekoľko poznatkov o strese u týchto rýb, že sú hlavne spúšťačom chorôb vedúcich k úhynu, len toto bol "infarkt" s úhynom tak do 1,5 až 2 hod./dĺžka údržby až po úhyn ryby/. Ostatne ryby najskôr očumovali neboštíka, následne však pokračovali v svojich aktivitách, čo ma presvečilo o tom, že zatiaľ sú OK a ide sa ďalej.
Marin
Dá se dočíst i to, že ryba klidně kápne ulekem když v průvanu bouchnou dveře.
10.3.2013 14:02
Zatiaľ nedisponujem praktickými skúsenosťami, som odkázaný na sprostredkované informácie. Díky za potvrdenie mojej domienky.
11.3.2013 8:57
Nic podobného se mi sice nikdy nestalo, zřejmě z toho důvodu, že takto radikálně neměním v nádrži podmínky, ale vyloučit se to určitě nedá. Hlavně, že ostatní ryby jsou v pořádku. Doporučil bych vám ovšem větší výměnu vody, než je 1/3 týdně, což je podle mého názoru pro tropheusy nedostatečné. Ideální je 2/3 až 3/4 a nejideálnější by bylo několikrát týdně (což asi dělá málokdo) nebo ještě lépe průtoková nádr. Právě málo měněná voda s vysokým obsahem dusíkatých látek je pro tropheusy největším problémem a mnohem rizikovějším stresovým faktorem než třeba krmivo a je mimo jiné také důvodem vašeho nadměrného růstu řas. Zdravím.
11.3.2013 12:05
O tvorbe rias som toho načítal už toľko, že by som snáď mohol napísať aj diplomovku. V podstate toľko protichodných názorov a odporúčaní dostáva túto problematiku do sféry neriešiteľna, resp. človek často nedokáže ovplyvniť biotop v nádrži podľa svojich predstáv. Umelé osvetlenie,jeho chromatickosť, intenzita-doba svietenia, prirodzené osvetlenie,situovanie nádrže,kvalita vody resp. jej chemizmus, obsah dusíkatých látok, fosforu, kremíku a iných látok, prúdenie v nádrži, okysličenie, zarybnenie, krmivá vylučujúce látky do vody, výmena vody atď... Osobne si myslím, že sa jedná o prirodzený vývoj biotopu v nádrži a človek na tento proces môže vplývať len zmenou určitých faktorov, ktoré však nemusia znamenať požadovaný výsledný efekt. Kvalita vody je jeden z mnohých faktorov ovplyvňujúci rast rias v nádrži. U mňa nahradila zelená riasa prvotnú hnedú tak po 3 mesiacoch od založenia nádrže. Fajn, to som chcel, avšak o to väčšie sklamanie nastalo, keď táto zelená riasa začala tmavnúť do sýtej zelenej až čiernej. Čo malo za následok prispôsobenie farby rýb svojmu prostrediu. Proste Ilangi zostali tmavé. Rozhodol som sa pre mechanickú očistu dekorácii v nádrži /pravdepodobne sa jedná len o dočasné riešenie/. Čo sa týka množstva výmeny vody p. MK, sám dobre viete, že je to nekonečná téma čoho dôkazom je aj toto fórum. Zodpovedný chovateľ by mal pre svojich zverencov zabezpečiť čo možno najkvalitnejšie podmienky s čím úzko súvisí aj výmena vody v nádrži. Veľa chovateľov mení aspoň tú 1/3 týždenne. Výmena vody úzko súvisí z objemom nádrže, počtom a veľkosťou rýb /myslené že 5cm a 10cm ryby produkujú rozdielne množstvo odpadu/, kvalitou a množstvom podávaných krmív a samozrejme účinnosťou filtrácie a biologických procesov v nádrži. Nebránim sa myšlienke, meniť aj 2/3 vody v prípade, že ryby budú väčšie. Narazil som však aj na teórie, že masívna výmena vody v nádrži môže viesť k narušeniu biologickej rovnováhy čo má za následok zvýšenie stresu u rýb. Nemôžem nijako potvrdiť túto teóriu, nakoľko nedisponujem patričnými skúsenosťami u Trophs. Naopak môžem potvrdiť, keď som pred 15 rokmi choval a úspešne odchovával discusy výmena väčšieho množstva vody viedla ryby k stresu, neprijímali štandartne potravu a najavili ochotu trieť sa. Naopak pri bežnom odkaľovaní a výmene 20% vody týždenne ryby ožili prijímali s veľkou chuťou podávané krmivá s okamžitým záujmom k treniu. Nevie však ako to funguje u Trophs?
11.3.2013 15:18
Jen tak pro info, mám kamaráda, co má Tropheus Duboisi v holé nádrži, bez kytek a písku a nijak jim vodu nevyměňuje, jenom ji dolévá, Nechtěl jsem mu věřit dokud jsem to neviděl na vlastní oči, ryby byly už dospělé, a v super kondici a dokonce se mu i rozmnožovaly - neuvěžitelné, ale je to tak
11.3.2013 18:05
tipoval by som to na nejaku otravu, nepomahal si si pri tom cisteni Savom, nemal si prechodne rybku v nejakej nevymytej nadrzi, kybli a pod. ?
To ondras: Všetko prebehlo mechanicky, bez aplikácie akejkoľvek chémie. Vždy som vybral jeden šuter okefoval ho a následne ho uložil na pôvodné miesto. Nemôžem však potvrdiť, či som nemajzol /nepritlačil/ kefou spomenutého neboštíka pri čistení pozadia a skiel. Ryby boli natlačené na sebe v jednom klbku. Inak dneska lietali po celej nádrži, pekne vyfarbené s obvyklym apetítom a rozrývali celé dno.
12.3.2013 7:44
Pro tapisleca: já jsem viděl v tv dobové záběry z koncentračních táborů a ty lidi to (bohužel jen někteří) taky přežili, když měli štěstí. Také jsem podobné chovy viděl. Třeba pět 500 litrových holých nádrží se zažloutlou vodou, metr vysokých (po terčovcích) v každé 60 samic duboisi + 1 samec. Ryby skoro bez pruhů, hlavy jak televize (pozor, neplést si prosím s plochými plazmami a lcd :-), velikost 15 cm a více. Všude tisíce mláďat a mají krásný tečky, tak co, jak povídal majitel s lahváčem v ruce a šlo to všechno za 30 Kč do výkupu. Taky akvarista.
12.3.2013 8:03
Když jsem včera večer četl č.5 tak mě taky napadl hned ten koncentrák. Fuj, takhle chovají ryby pouze kšeftaři a ne lidi co o tom hovří jako o koníčku.
12.3.2013 9:31
To co je popsáno v v č.5, rozhodně nedoporučuji následovat. HD
12.3.2013 10:40
Pánové, mě by to taky zajímalo jak to funguje, protože měním vodu poctivě, pak příjdu k někomu co má ryby jako atrakci, tam tlamovce a vodu mění při čištění jednou za 3 měsíce, když do akva už není ani vidět. Jak to, že ty ryby žijou???
12.3.2013 10:46
žijou,ale jak dlouho?A vypadají dobře?máš to třeba s čím porovnat?
12.3.2013 11:03
kankunem, nic se nemá přehánět a to žádným směrem. O výměně vody bylo i vlákno Závody ve výměně vody. V podstatě to je o tom, co komu vyhoveje a co kdo umí. Masivní výměny umí každej a když na ně najede, tak mmu nezbývá než v nich pokračovat, protože si plynuke velkou výměnou vody poškozuje bakteriální kultůry ve filtru. A pak se tito akvaristé utvrzují v tom, jak to dělají dobře, protože jejich ryby po výměně vody pookřejí. Pak jsou akvaristé, kteří nemají nádrže přerybněné, mění cca 1/3 vody týdně, mají dostatečnou filtraci a funguje jim to taky. Je na každém, jak se rozhodne, který model mu vyhovuje. HD
12.3.2013 11:13
Pro Kankunen a k č.5 Ty ryby nežijí,ty ryby přežívají!!!A kdyby uměly mluvit,jistě by se tito rádobychovatelé nestačili divit,co by si vyslechli! zdravím
12.3.2013 11:16
Já měním půlku, pokud se rybám vypustí hodně, začínají stresovat. Zpátky k neměnění vody, těch ryb je méně na 300litrů akva, ale stejně. Ryby vypadají celkem normálně, bez měnění vody a něco jako PH pro tlamovce, o tom nemá ani tušení.
12.3.2013 11:34
Ne nadarmo se říká, že nejhloupější sedlák má největší brambory. :-))))
12.3.2013 11:59
Pro HD k č. 13. Nechtěl jsem to komentovat, ale opět si to tu zřejmě vědomě rozdmíchal, tak proč bych nereagoval. Neměnit vodu umí každej a pravá podstata věci je to, že si šetří peníze, protože má třeba velkou pěstírnu nebo je někdo jiný je líný nebo někomu teče blbá voda a nechce se mu jí upravovat a podobně a tím si to tu obhajuje. Odchlorovanou vodou se žádné biokultury ve filtru neničí, není čím je ničit, protože je to prostě čistá voda, takže hůře než u tebe to v mých filtrech nefunguje, protože denirifikační filtry nepoužíváš. Zase ta stará oblbovačka po stopadesáté, takže i já po stopadesáté. Všeobecné bláboly o tom, že chováš ryby méně na husto a tím máš lepší podmínky tu už neobstojí. Každý, kdo tyto ryby určitou dobu chová, pozná sám (nebo by měl poznat), že v jiné hustotě musí chovat frontosy nebo calvuse nebo cyprichromise nebo tropheuse. Jediné co tvým úžasným novátorským způsobem dosahuješ je to šetření peněz za vodu a vyšší obsah dusíkatých látek ve vodě v tvých akváriích, než mám třeba já nebo někdo jiný, kdo mění víc vody. To že to ryby relativně bez úhony u tebe přežívají, je částečná odpověď na výše proklamovaný údiv ostatních účastníků diskuse nad tím, co všechno ryby vydrží. I tvoje ryby po výměně vody (těch 30%) pookřejí a jestli to nevidíš, tak si kup silnější optiku a nebo pro změnu začni psát pravdu a ne manipulace s fakty aby sis něco zdůvodnil.
12.3.2013 12:28
add ty osádky- to že mám 600 litrů akvárium neznamená, že tam musím mít nutně 60 tropheusů, klidně jich tam můžu mít 30, a Ti zákonitě zatěžují vodu podstatně méně.... to jen tak na okraj, at si výměnu vody každý vysleduje sám. U každého to může být jiné. a vůbec, at se lidi taky trochu snaží si na něco přijít samostatně. Ne jen podle vyčtenejch návodů z netu.
12.3.2013 12:46
já se kloním k Martinovi v tom,že je lepší ať si každý dělá s rybama jak sám uzná zavhodné.Ať si mění vody kolik chce,ať si krmí čím chce,být pak za cypa nemám zapotřebí.
To já zas tak nesouhlasím ať si každý dělá co chce, jsou to živé ryby a nemusejí trpět. Mám 70 ryb na 700 litrů a měním polovinu. Třetina je viditelně málo a když se vypustí 2/3 tak ryby blbnou. Sůl dávám jen když se nějaká ryba zraní.
12.3.2013 13:45
kankunen to bude asi tím,že v 700 mít 70 ryb je fakt hodně a ty ryby prostě poznají,že se zmenšil rapidně vodní sloupec,pokud tam máš ještě mraky šutrů tak mají ještě více málo místa,proto můžou dělat rodeo.to je můj názor.Jinak co se týče názoru,že ryby jsou živé zvířata je pravda pravdoucí,ale nikdo nemůže spoléhat jen na nějaké rady někde na netu a brát to jako něčí povinost tady něco radit.každý by měl být nějak připravený a brát to zodpovědně.
12.3.2013 13:46
MP - kdyz na neco nekdo prijde sam a pak zjisti na netu, ze odbornik HD vyhrozuje znicenim kultur ve filtru, tak se akvarista lekne ze dela neco spatne a bude to delat podle HD. Takze je dobre, ze si muze kazdy na netu precist hodne nazoru a zkusenosti od kohokoliv. K odp. 13: Presne jak pise MK, male vymeny umi kazdej. HD, znovu se ptam JAK a CIM muze odchlorovana vytemperovana cista voda poskodit bakterialni kultury ve filtru a o jake kultury se vlastne konkretne jedna? Pokud by masivni vymeny poskozovaly nitrifikacni bakterie, tak vyleze do rana cpavek. Ktere kultury ve filtru tedy zpusobuji to, ze staci vymenit 30% vody tydne bez narustu NO3 a OSTATNICH SKODLIVIN ? Co za kultury vyzaduji bud male vymeny a nebo pak uz porad jen velke vymeny??? Dostatecna filtrace je prece zaklad k jakkoliv velkym vymenam a musi byt umerna zatezi akvaria!! K zaveru odp. 4: Urcite zalezi, jakou vodu si do akva napoustime. Mozna jste meli ve vode neco, co Tercovcum vadi, protoze to jsou citlive ryby. Pokud by byla napoustena voda v naprostem poradku, tak jim vetsi vymeny vadit nebudou. Znam chovatele Tercovcu, ktery jim vymeni 210% vody tydne, protoze dospel svymi letitymi zkusenostmi k zaveru, ze kdyz jim meni 30% DENNE, prospivaji mu tak, jako nikdy pred tim. My zase mame v Amazonce druh Loricariidae, o kterych se pise, ze jsou citlivi na novou vodu a maji se jim delat jen male vodovymeny za dlouho odstatou vodu a udajne se v zajeti tezko mnozi. My mame odchyty a ja menim tydne v Amazonce naraz 80% odchlorovane vody primo z vodovodu a vubec jim to nevadi a opakovane se mnozi, mame uz od nich plno mladat. K tematu: Do akva s Tropheusy se ma zasahovat co nejmene, ale je to hodne individualni. Treba u Duboisi muzu delat co chci a jak dlouho chci a jeste se mi prochazeji pod rukama, ale kdyz delam neco v akvariu s Ndole, tak ti vzdycky zalezou za kameny a pod kameny a vylezaji az se zacne napoustet nova voda. Takhle to bylo s nima uz od zacatku. Podle mne se ten Tvuj Ilangi, jak se rika, k smrti vylekal. Je ho skoda :-( .
12.3.2013 14:36
A+I: at si to přečtě a vyzkouší klidně tři čtyři postupy. Nakonec si vybere to, co mu bude sedět nejlíp. btw-ty loricarie můžou být klasický případ toho, že vo nich bylo něco napsáno a nemusí se to zakládat na pravdě:-)) třeba ve čtyřech knihách sem se dozvěděl, že T.duboisy má jen 8 mladých a nosí až 48 (nebo 42?) dní, ovšem jen tuším, kdo od koho opisoval:-))
12.3.2013 14:42
MP: 48 ne, ale 42. Ono zalezi, jestli se psalo o Tropheusech v akvariu nebo o Tropheusech v Tanganyice.
12.3.2013 14:50
A+I: bylo to jako návod k chovu, co na to říct?.-)
12.3.2013 14:58
Vážení, nebaví mě to tady komentovat do kolečka. Jen poznámka k AI u terčovců se mění hodněn vody a to z prostého důvodu. Při teplotách kolem 30 stupňů Celsia je činnost bakterií ve filtru minimální. MK, kde bereš tu drzost psát o mých rybách a životu v mých akváriích, když jsi nikdy na moji firmě nebyl a taky vzhledem k zákazu vstupu pro tvoji osobu, ji nikdy nenavštívíš. Připadá mi smutné, že umění některých akvaristů končí u výměny vody. HD
12.3.2013 15:38
HD, tak kdyz neumite oduvodnit to co se Vas ptam, tak aspon napiste k tematu - jestli je mozne pri kartacove udrzbe akvaria vylekani mladeho Tropheuse az k nahle smrti. Marin, nevsiml sis, ze by se Trofici rychle rozutekli a treba ten jeden narazil silne hlavou na sklo? To by odpovidalo Tvemu popisu priznaku, ktere se klidne mohly dostavit az za chvilku po narazu. Jednou, uz davno, se mne to stalo s Labeem bicolor.
12.3.2013 19:45
AI, vy to tady řídíte, že píšete co má kdo psát? Kartáčovou metodu jsem nikdy nemusel použít HD
13.3.2013 8:47
Pro HD: tvoji firmu nenavštívím i kdybys mě tam zval každou neděli. Nevím, co bych tam měl vidět pro sebe zajímavého. Běžné ne zcela vybarvené ryby, které jsem 100x viděl, ve staré vodě nebo nějakou zajímavou aulonocaru? Ale ono to není hlavně o rybách. Já se klidně podívám u někoho i na pěkné živorodky. Je to o lidech a já se stýkám s těmi, kteří jsou mi blízcí svojí povahou a nelžou. Takže my se už nesejdeme nikdy. No, ještě že mi to není líto :-).
13.3.2013 13:41
Mk zase již popisuješ něco, co jsi neviděl a píšeš né jak to je, ale jak bys chtěl aby to bylo. Děláš chybu, protože tady mám nějakou návštěvu skoro každý den a potom, když vidí skutečnost tak si o tobě myslí svoje. Kromě cichlid je zde k vidění špičkový chov rejnoků a také odchovy mořských ryb. Nedá mi abych se nepochlubil, právě odchovávám další generaci mořských koníčků. HD
13.3.2013 13:49
HD, k tomu Vam gratuluju. Co to je za druh? (Jinak fakt podnetne prispevky ke stresovemu faktoru RYB). :-)
13.3.2013 13:59
Myslel jsem, že tu řešíme afriku, tak jsem reagoval na ni, ta mě totiž zajímá. Co bych tam u tebe viděl špičkového jestli se tedy můžu zeptat? Pokud bych to tedy tentokrát poznal podle barvy a ne jako tehdy ty leptosomy grandes. Ten špičkový chov rejnoiků sis asi zhodnotil sám, jak už to tak u tebe chodí, ale proč ne. Ty návštěvy ti přeju, ona je to pro tebe tak trochu nutnost, když se tím živíš. Já už jsem natolik přenávštěvovaný, že jsem rád, že 90% svých ryb odvezu do Německa a s návštěvami skutečných hobby chovatelů resp. kamarádů se můžeme uvolněně bavit o rybách samotných a nemusím být nervózní, jestli si něco koupí nebo ne. Mořské koníky jsi odchovával v roce, kdy ještě jeden náš společný kamarád měl žigulíka, takže to šasuju tak na minimálně dvacet let. Nicméně gratulace, samozřejmě a myslím to vážně.
13.3.2013 14:57
k 31 Hippocampus erectus A k tomu stresovému faktoru, to je jednoduchý, některý lidi by vůbec neměli ryby chovat, osobně jim doporučuji k chovu kamenný schody. HD
14.3.2013 0:47
Díky za radu HD
14.3.2013 8:24
Marin, není zač. HD
14.3.2013 11:27
Ja viem Vy rád, tak sa tu majte.