Tanganika a mořské korály
Zdravím,dnes jsem měl návštěvu a mimo jiné mu jeden nejmenovaný chovatel nabídl do akva 1200l tang.ryby a k nim mořský korál. Určitě by to vypadalo zajímavě ale jde to dohromady? Děkuji.
daliborz
Já jsem tedy mořský turista ale korály snad potřebují slanou vodu, vodu upravenou reverzní osmozou a ne znečišťovanou hromadou výkalů od Tanganických ryb a specifické světlo. Takže mi to nepřijde vhodné.... ale třeba se pletu a ten chovatel to má ozkoušené že to funguje :-))
19.2.2011 18:16
Dělá tady u nás moře. Taky jsem si myslel že korál potřebuje slanou vodu. Tak nevím. Jinak záp.čechy.
19.2.2011 20:26
neni to jen mrtvý korál jako dekorace? ani ten se tam ale nehodí.-))
20.2.2011 12:27
To je jasny, ze musel myslet mrtvy koral :-) , ale myslel vazne koral jako takovy? Nemyslel jen ty kameny, na kterych koraly rostou za predpokladu, ze jsou zive a ze kterych se stavi v morskych akvariich utesy? Mozna mu nejake zive kameny uhynuly :-) - samozrejme myslim ten zivot na nich. Dalibore, chtelo by to upresnit ;-) .
22.8.2014 21:55
Mě rostou koráli a jiní mořští živočichové běžně ve sladké vodě. Bude to zřejmě zkušenostmi. :-))))))))))))))))))
22.8.2014 22:13
pekne ti to tam narástlo...to asi z toho cukru :)
No když pořádně sladíš tak se takhle nádrž změní asi tak cca zanecelý rok provozu. Připojuji foto k porovnání.
22.8.2014 22:36
pekne...hoď sem stručne technické parametre akva...veľkosť, filtrácia, osvetlenie, parametre vody atď., druhy koralov, rýb a starostlivosť o akva a život v ňom. Dík!
22.8.2014 23:22
Kolik kostek cukru na litr vody? je nerafinovaný lepší než klasický, nebo je nutno používat biokvalitu? Případně je možné použít cukr třtinový? a co v případě cukrovky, dají se použít i náhradní sladidla?
23.8.2014 8:48
Neš jsem začal s mořem, tak jsem si prostudoval knihy od HD a spoustu praktických zkušeností od zkušených pardů ze stránek věnovaných moři. Za nějakou dobu studia jsem usoudil, že moře je přístupem k provozu to samé v bledě modrém jako např sladká afrika. Rozdíl je pouze v tom že je potřeba mít RO. Mořská akvaristika jde dělat řekl bych třemi způsoby. 1. Naprosto precizně, ale to je spojeno s vysokými náklady na provoz. V takových nádržích mohou žít ti nejnáročnější koráli a jiní živočichové. Je potřeba ale znát jisté zákonitosti jejich soužití, protože i když jsou SPS koráli krom růstu neschopni pohybu,tak jejich chemické zbraně dokáží bezproblému zabít konkurenta na dálku. 2.Potom to jde méně precizněji v nádržích zvaných fish only, kde je z názvu jasné o co jde a nebo u korálnatců LPS a měkkých kožnatých. Zde opět platí nebezpečná chemie na likvidaci konkurentů a např dlouhé žahavé polipi některých LPS, které vystrkují hlavně při večerním lovu. 3. Nakonec je tu model, který jsem si vybral já, protože vzhledem k minimu času který na akvaristiku momentálně mám je pro mě tohle časově únosné a co se barev a rozmanitosti života velice uspokojivé. V nádrži jsou převážně měkké korály až na pár vyjímek LPS a sasanek, dále sasankám příbuzné discosomy a zanthusy. Tohle vše jsou v úvozovkách méně nároční živočichové. .................................................... Co se týká pořizovacích nákladu, tak je to opět jako u sladké vody. Jsou lidi co si banální věci dokáží pořídit za nekřesťanské peníze a potom se rádi nechávají slyšet, jak strašně je moře v globále nákladsné na provoz i pořízení. To je ale směšné a zcela zkreslené tvrzení. K parametrům nádrže, technickému zařízení, krmení, druhové skladbě živočichů, pořizovacím nákladům a i těm provozním napíšu příště, protože se jdu věnovat rodiným povinostem. Zvlášť pro MP: Začal jsem na jednoduchých cukrech a když jsem přešel na ty nerafinované, tak šlo jasně vidět, že v nádrži došlo ke změně k lepšímu. Za nějakou dobu jsem opět došel k závěru, že není na škodu občas cukry zaměnit. Je to potom jak bych tak řek pestřejší pro život v nádrži, protože pro vzdálené přirovnání je to jako chlastat pořád jednu a tu samu minerálku je v prvé řadě nechutné a v druhé organismu škodlivé. Na další pokračování prozradím, že až se zde příště zmíním o provozu nádrže, tak by mě na jednom nejmenovaném webu o mořské aqa určitě ukřižovali a popřeli veškerá moje tvrzení, jako že jsou špatné. No mě stačí jedno a to je pohled na prosperující nádrž se zdravými rybami, bezobratlými a rozrústajícími se koloniemi korálů. Co se týká nějakého zběsilého měření všemožných hodnot vody a podobně...... No ale to až příště teď už musím.
23.8.2014 17:45
HR Obávám se, že oproti sladkovodní akvaristice je toho u mořské akvaristiky potřeba poněkud více, než jen RO.
23.8.2014 19:10
souhlasím, třeba LPG korály potřebují speciální probublávání. HR: docela fajn, pěkně to narostlo.
23.8.2014 21:30
Hynku, já vím a proto provozuji tohoto náročného koníčka tak jednoduše, že mohu nadneseně tvrdit, že jediná technická vychytávka je právě RO a abych nezapomněl tak i hustoměr :-))))). Tak že něco málo pro zvědavce k technickým parametrům a provozu: Délka nádrže je 60 cm, hloubka 37 cm a nádrž má jen 27 cm, protože součástí nádrže jsou přes celou zadní část čtyři komory na filtrační média, výška je 40 cm. Set má rampu se dvěma zářivkami bílou a modrou T5, 24W, 55cm a plastový kryt. Filtrační komora má hladinový vtok přes česlo (hřeben). V první komoře, je filtrační vata a pod ní vyplňuje zbytek komory hrubý bioakvacit. Přes akvacit se voda dostává spodem do druhé komory, která je vyplněna hrubší frakcí cca 10-20 mm zeolitem v síťce. Vrchem přes zeolit přetéká voda do třetí komory, kde je v síťce do poloviny komory hrubá korálová drť ze zaběhlé nádrže a punčocha s phosex. Zbývající polovinu třetí komory vyplnil siporax. Spodem voda teče do poslední čtvrté komory, kde je topné těleso a čerpadýlko, které vrací vodu z komor do nádrže. Jako honič vody v nádrži jsem použil atman 201-cca 500 l/h, který má nasazenou zúženou koncovku směřující na zadní stěnu tak, aby proud šel co nejvíce za reef, odkud vyfouká vše co by se tam chtělo usadit. Nádrž jsem založil na demineralizované vodě se solí no name podle návodu. Takhle nádrž jela bez médií s čerpadlem cca 4 dny. Po této době jsem do nádrže dal nějaký ten živák + oživené kameny a korálovou drť na dno z funkční nádrže. Asi po týdnu dalšího provozu, jsem naplnil komory médii, krom té korálovky, která do doby než mi byl doručen živí písek byla součástí dna nádrže. Po dalším týdnu provozu, jsem neodolal a pořídil si jeden kámen s Capnellou a dvěma Rhodactisama. Když se capnella a rhodactis druhý den krásně otevřeli , bylo to velice potěšující zjištění, že by mohlo být vše jak má. Za několik málo dní, se v nádrži objevila invaze hnědé řasy, která začala porůstat sklo a některé obživlé kameny. Nebylo to však nic hrozného a řasu nechávám tak jak přišla zase odejít. Asi po pěti týdnech provozu a to už z více živočichy, se řasa začíná žmolkovat a opadávat, což značí že z vody vyčerpala to co jí nejvíce svědčilo a teď je na ústupu. Za další týden provozu od pořízení prvního kamene s capnellou a rhod... jsem pořídil další kámen, tentokrát s kolonií xénie a jednou hnědou a třemi hnědozeleně pruhovanými discosomami. Jednu discosomu jsem odřízl a snažil jsem se jí za pomocí gumky přemístit na jiné místo. Byl jsem naivní a na youtube jsem záhy zjistil, jak že se discosomi školí, aby někde seděly. Uběhly asi tři týdny provozu, korálnatci naznačovali, že nemají problém a mě už přestávalo stačit obdivovat rychlost šneků a čouhající ramena hadic z děr reefu a tak jsem si pořídil prvního nájemníka.Gibiodon okinawae.
23.8.2014 21:33
POKRAČUJI :-)))))))))))))))))))))))))))))))))) Po nějaké době jsem komplet útes sestavil z živých kamenů, což je u takhle malé nádržky hlavní srdce aqa. Co se krmení týká, tak běžně prodávané mražené krmiva pro mořské živočichy, nejsou o nic dražší než krmiva pro ryby sladké vody. Ze suchého používám občas Spectrum Něco málo k cenám: Set z drhé ruky 2000,-(aqo, kryt, světlo, čerpadlo, skřínka) Živé kameny se pohybují něco kolem cca 300 Kč a jelikož jsou mokré, tak jsou těžké a tak i do takhle malé nádrže se pohybovaly něco kolem 3000,- RO něco přes 1000,- Kýbl 20 kg méně kvalitní soli 1000,- V akvaristikách s mořskou faunou dáte nekřesťanské peníze za drobné fragy korálů. U chovatelů je to za hubičku. Kdybych to měl podtrhnout a sečíst, tak za nějakých 10 000,- sakum prdum rozjedete a zařídíte takovouhle pidi nádrž. Mluvil jsem zde o tom, že je to levné a hned tady hodím malou nádržku za 10 000,- Dnes ale vím, že když bych si nechal slepit větší nádrž, u moře dostačující optimal od 300 do 500 l (do menší litráže se nic nevleze a v případě že nejste milovníci NANO, tak vás brzo omrzí, větší vás vycucá finančně za sůl) Tak i tu větší nádrž dokážu stejně zkompletovat do těch 10 000,- Potom už záleží pouze na tom jakou cestou se provozovatel nádrže chce vydat. Buď to cestou, kterou zde na fotce ukazuje Hynek a nebude vám stačit pouze RO, ale stanete se otrokem neustálých kontrol drahých testů, sorbentů a médií která je třeba obměňovat, více drahé techniky pro funkci přepadového filtru, spešl krmiv pro korali, prášečku, vodiček a jiných dost drahých sračiček. Nebo cestou méně náročnou, s mnou popisovanou jednoduchou vnitřní filtrací a aqem ve kterém budou méně nároční živočichové, kteří ale svou barevností a rozmanitostí dokonale poslouží k ukojení touhy vlastnit moře tetelící se v každém koutě životem a rozmanitostí tvarů a barev. Dobře postavený reef s vhodně zvolenými korali, kteří se nebudou napadat a samozřejmě nepřerybněný, funguje skoro sám. Osobně dělám jednou měsíčně výměnu 11 litrů RO vody se solí a v půli měsíce pouze přilévám směs prvků pro korály All in one, Hodnoty které měřím, jsou hustota sanility roztoku po rozmíchání a skutečná v nádrži, která se vlivem odparu také mění a protože se odpařuje jen voda a sůl zůstává, tak se hodnota sanility zvedá, proto je třeba občas vodu v aqu dolít čistou RO vodou. Díky některým živočichům v nádrži, kteří fungují jako filtrátoři dusíkatých látek už nepoužívám ani sorbent phosex a neměním ani zeolit, který používám čistě pouze jako médium pro bakterie a to pro jeho bezkonkurenční užitnou plochu. Mojim hlavním indikátorem toho že se v nádrži něco mění, je kožnatý koral Capnella, která ke konci měsíční periody už dává nepatrně najevo že by se měla provést výměna. Její citlivost na to, že se v nádrži zvedá NO a jiné prvky naopak ubývají, nebo že se změnila výše zmiňovaná sanilita, je perfektní indikátor. To co zde píšu, není obecný návod na to, jak provozovat každé mořské aqo, ale jen ukázka toho, že těch variant a cest je několik a člověk, který se orientuje trochu v provozu sladké nádrže a nejsou mu některé procesy odehrávající se ve vodě cizím pojmem, se nemusí bát skočit po hlavě do vody slané, pro něho doposud neznámé.
24.8.2014 0:39
k 14 rozhodně nejsem otrokem svoji nádrže, jak se mylně domníváte. Věnuji ji max 30 minut týdně. Přijeďte se podívat ať vidíte jak to skutečně je.
24.8.2014 12:56
Věřím, že je to tak. Myslel jsem to spíš obrazně. Každá nádrž podle toho jak je osazená živočichy má své potřeby a já to přirovnání použil právě v porovnání s mími 30 minutami jednou za měsíc. :-)))) Děkuji za pozvání, kdybych měl cestu kolem, nebo se domluvil s někým kdo by jel do Čáslavy pro ryby, tak se rád přijedu kochnout a třeba i něco odvézt. (Pěkně vybarvených Zoanthusů není v nádrži nikdy dost) Taky věřím, že jsou takoví fandové akvaristiky, kteří nedbají investovat vyšší obnosy za svůj koníček a rovněž mu věnovat více potřebného času. Od té doby, co jsem se zbyvil kubíku Tanganiky, tak děkuji, už se nechci týdně máchat v barelech vody. Jednoduchý provoz takové nádrže, je pro mě klidový režim a odměnou krásná barevná nádrž, kde je vše v pohybu a kdo viděl někdy mořské aqo na vlastní oči, tak už jen rozdíl ve vodě samotné mě takl uchvátil, že jsem se rozhodl ve vteřině že TOP je pro mě moře. Připojuji jedno pěkné video kolegi ze SR, který má právě onu jednodušší nádrž na provoz, bez SPS tvrdých korálů a jak vidno, tak i měkké moře je nádherné. http://youtu.be/iH6Z4TL8ILs