tlamovci duboisi maswy

zdravím ,rád bych věděl,jak postupujete ,když eo-n vypne el .proud třeba na 8 hodin,atd...jestli může tento výpaden ohrozit chod akwa,děkuji

luboš kovařík

15.5.2012 23:55

Pak měl být název tématu - Výpadek el.proudu,ne?Kde vypínaj proud na 8 hodin?Problém by to samozřejmě byl.

komla
16.5.2012 11:40

záleží jak je velká nádrž,kolik je vní ryb,jaký je filtr.Ryby vydrží nějakou dobu,bez dodávek elektřiny,ale záleží na daných podmínkách.

miran
16.5.2012 11:50

Miran už něco napověděl v č. 2 (otázku filtru jsem nepochopil :-). Podle mých zkušeností (neblahých z povodní 2002) vydržely moje ryby bez proudu 2 dny. Ve 400 litrové nádrži, kde bylo 40 dospělých tropheusů, tito samozřejmě viseli tlamkami pod hladinou, ale nic neuhynulo. Rozhodující bylo, že byla vyčištěná voda a ryby hladové s minimální látkovou výměnou (týden nekrmené). Pokud nejsou ryby nacpané krmivem a není byť lehce zakalená, zatížená voda, pak by několikahodinový výpadek neměl být problém. Nahradní napájení např. elektrocentrálou (pokud jste přítomni) na škodu určitě není. To je moje zkušenost. P.S. také nechápu název vlákna :-). Zdravím.

miroslav kraut
16.5.2012 12:21

Pane Kraut, jaký postup je dle vás ideální na znovuzprovoznění filtru po těch dvou dnech mimo provoz? Jak dlouho vydrží nitrifikační bakterie bez okysličené vody?

dubici
16.5.2012 12:25

Podle mého závisí na tom jestli je to vnější nebo vnitřní filtr.jinak co se týče dál tak určitě záleží v jakém stavu je filtrační medium,jestli čerstvě vypraný nebo už pěkně zaflákaný.

miran
16.5.2012 18:54

Doplnění k odp5: ve vnitřním filtru bakterie vpoho přežívají, ve vnějším můžou vlivem nedostatku kyslíku pomřít(voda nekoluje filtrem), vnější filtr takto rychle zahnije (hlavně nečištěný) a po znovuspuštění elektřiny vypumpuje ten sajrajt do AQ a ryby co přežily výpadek proudu můžou mít velký problém...za mě vnější filtr při delším výpadku pokud možno vypnout (před spuštěním vyprat), pokud o výpadku víš předem tak předem vyčistit...doba kterou bakterie ve vnějším filtru přežijou ale závisí na spoustě věcí a nemá smysl ho prát kvůli 1h výpadku

St.
16.5.2012 23:08

děkuji za rady,omlouvám se za ten název,ale píši jsem prvně a nevěděl jsem co tam vepsat,myslím ,že se tak moc nestalo,klidně se vypíná proud na 8 hod,při výměně trafa,přerušených drátů..,ale mě šlo spíše jestli to rybky zvládnou .

luboš kovařík
16.5.2012 23:26

Přerušení proudu na osm hodin je v ČR zcela reálná věc. MK zmiňoval povodně, já zmíním vichřici. Mám osobní zkušenost ještě z doby, kdy jsem měl rostlinné akva. U toho výpadek proudu není tak bolestný jako u afriky.

dubici
17.5.2012 9:06

Luboši,kdyby si tu možná chodil dřív tak by jsi věděl,že slovo Maswa tady bylo něco jako je rozbuška do dynamitu:-))))Dneska už doufám je všechno v klidu.Jinak ktomu tématu,když jsem byl ještě mladší a bydlel jsem doma,tak jsem musel nádrže vypínat ,kvůli tichu v noci a úspoře elektřiny a to trvalo 8-12hodin,i když jsem pak zapnul vše zpět a nikdy mi nic nepadlo,a to jsem tomu všemu nedával takovou péči jako dneska.Případ pana Krauta je extrem.

miran
17.5.2012 10:41

K č.9:Ryby to Mirane jak píšeš ty a MK,tedy přežijou,ale to si tam měl vnitřní filtr žejo.Problém vidím v externím filtru,který bych zapnul po 8 hodinách.Jak píše st (v od.č.6):vnější filtr takto rychle zahnije,po znovuspuštění elektřiny vypumpuje ten sajrajt do AQ.A je problém.Mě se to nestalo,tak nevím,ale slyšel sem to co se tak bavíme,že se to klukovi stalo,vypadly mu pojistky a nešlo to nahodit,už nevim kolik to bylo hodin,než mu vyměnili celej jistič.Když pak zapl filtr tak šel do práce a když se vrátil tak ryby se už povalovaly ze strany na stranu.Vyměnil hned skoro všechnu vodu a za tři hodiny znovum zrychleně dýchaly a ani se nehly zase vyměnil vodu vyčistil i filtr,ale voda byla prakticky čerstvá,takže,než si znova vytvořil rovnováhu v akvu,tak musel pár dnů 2x-3x za den vyměňovat vodu.Takže já bych s externím filtrem 8 h výpadek proudu jako problém viděl.

komla
17.5.2012 10:53

Výpadek proudu si chovatel může způsobit sám. Kdekoliv v domě nastane zkrat a zachytí to až hlavní jistič. Celý dům je pak bez proudu.A pokud nejsme doma, tak malér je na světě. Jinak souhlas s Komlou, že u externího filtru může být se znovuspuštěním větší problém než u vnitřního filtru čerpací hlava + bioakvacit. Dle mého u exterňáku dochází k rychlejší degradaci filtrace. Kolik hodin bez kyslíku ublíží bakteriím, nedokáži odhadnout. Je to individuální záležitost. Nejvíce asi rozhoduje zanesenost tohoto filtru.

dubici
17.5.2012 12:11

Pro p. Kovaříka: miran a st. vám v č. 5 a 6 odpověděli za mne. Mám zkušenost jen s vnitřními filtry a zaflákání u mně při týdením čištění filtrů nehrozí, takže vše proběhlo bez problémů i po dlouhé odstávce. Zdravím.

miroslav kraut
17.5.2012 12:40

myslím,že pokud má člověk trochu rozumu,tak mu je jasné,že vnější filtr je na tom špatně co se týká výpadku elektřiny.Já používám stejně jako pan Kraut jen čerpací hlavy a molitan a udržuju je stejně.

miran
17.5.2012 15:09

Já si zase myslim,že když nemá člověk o filtrech žádné znalosti,tak je mu trochu rozum na houby.

komla
17.5.2012 17:55

Můj názor na výpadek 8 hod je, že e-on asi nemá ve smlouvě časové limity jak vše napravit. Samo že sám od sebe se snaží co nejdříve dodávku zprovoznit, ale za to jak nás odírá by neměl dopustit delší dobu výpadku. Trafo vymění celé, takže doba je cca 2 hod. Horší je to u přírodních katastrof, které se nedají ovlivnit ( no teda dají, ale to bychom museli naše chování změnit k planetě ) ... a to je zase jiná (vesnice) debata a téma.

ondrášovi
17.5.2012 19:50

komlo člověk,který má rozum tak má i znalosti.

miran
17.5.2012 20:18

zdravím,děkuji za názory,každopádně mám filtr vnitřní,takže aspon v tomhle plus,těch 8 hod bylo jen tak ,může 2-3-4 hod.,prostě sem chtěl znát Vaše skušenosti.

luboš kovařík
17.5.2012 20:35

Už se tady párkrát probíralo - výpadkem proudu (tj. výpadkem filtrace, vzduchování a případně topení) se dramaticky zhoršují životní podmínky pro ryby. Ryby v dobré kondici v AQ čistém a vyváženém to zvládnou delší dobu, ryby na pokraji sil v AQ na pokraji zhroucení biologické rovnováhy mají velký problém brzy. Univerzální dobu do kdy je výpadek OK a kdy ne asi nikdo nedá, záleží mmj. kromě již uvedených věcí na zarybněnosti, kytkách, citlivosti ryb a spoustě dalších věcí. Možná mě odborníci opraví ale takhle nějak +- podle zkušeností z praxe to asi bude. Když se to otočí - čím delší dobu přežijí ryby bez úhony tím stabilnější je AQ (ale to je jako zkoušet jestli nemáš srdeční vadu tím že strkáš hřebík do elektrické zásuvky:))

St.
17.5.2012 21:11

K odp.č.16,mirane já s tebou souhlasím.

komla

VLOŽIT ODPOVĚĎ