Tropheus Dubois

Prosim poradte.Uz po 4 ma moje Duboiska v tlamce vajicka a uz po 4 se na ne vykaslala a vymenila je za jidlo.2 dny je nosi ale pomalu ji to v tlamce ubyva a ubyva az tam neni nic.Kdyz jsem se pokusil ji chytit tak mi vse vyplivla do sitky,coz jsem byl samozrejme rad,protoze takto jsem uz zachranil spoustu mladych u jinych tlamovcu ale jakmile jsem je dal do sklenaku s bublinkovacem tak se na nich jako by objevily skvrny a vajicka za jeden den zbelaly a pak zplesnively.Tak nechapu jakto???Je to tim ze se ten povrch nejak poskodil pri prenaseni v sitce?A co mam sakra delat s tou maminou aby to donosila.

Milhausman

25.2.2011 9:20

Kolik mas tech Duboisi? Jses si jisty, ze mas i samce? Ja vim, ze je to hloupa otazka, ale vypada to, ze jikry nebyvaji oplodnene a tak je samicka po par dnech zahodi. Nasvedcuje tomu to, ze zbelaly a zplesnively.

A+I
25.2.2011 10:17

Je možných několik příčin 1)rybka je ještě mladá, časem se nosit naučí. 2)špatný chemsimus vody(pH, tvrdost-nízké), ale to by už muselo být, duboisky jsou docela tolernatní 3) jikry nejsou oplozené,samec může být třeba mladý,nebo tam není:-), ale i tak je dobrá samička nosí minimálně ty 4-5 dní a ze začátku s nima nežere. 4) jikry tropehusu jsou choulostivější než třeba malawi tlamovcu, aby je člověk odchoval takhle čestve vyklepané, na to už musí mít profesionalní umělou tlamu což je mimochodem pro tlamovce to největši zlo... 5)dobrá samice prakticky nikdy nevyplivne jikry v sitce, drží je zuby nechty:-), žrát začíná circa od 10dne inkubace a velmi málo a opatrně. I když, i některý moje odchytový rybky začínaji žrát mnohem dříve. 6) máš rybu od někoho, kdo používal při odchovu tu výše zmíněnou umělou tlamu, ta samička nemá vyvinutý mateřský instinkt, nezažila jaký to je, když je u mámy v tlamě. Neumí nosit, ovšem je tedy šance, že se to někdy naučí... Bohužel, je to běžná degradace u většiny českých profesionálních chovů, cílem je co nejvíce mladých, ne jejich správný sociální rozvoj:-))

Martin_Parizek
25.2.2011 16:14

Jak jsou staré? Mladé ryby sice už nosí,ale bývá z toho prd.....nech je v klidu učit nosit......a mladý samec nedokáže jikry plnohodnotně oplodnit a proto pak plesnivý. Jestli jsou u straší...cca rok a půl a déle,tak by to klidně mohlo být tím složením vody....mě se to stávalo , když mi spadlo pH. Jinak jakmile jikry zplesniví,tak ryba začne opět žrát...to je normální. A další věc....pokud jikry samici vyklepeš brzy,tak i tak to většinou z 99% odejde....jikry už musí mít vidět aspoň částečně plůdek.

memeo - nepřihlášen
26.2.2011 0:17

nechcu to tu Martine nějak hrotit,ale bodu 6 se fakt trochu musím zasmát:Co ty si pamatuješ z doby kdy jsi byl cca měsíc na světě,nebo u mamky břiše?Ryby nejsou tak vysoce vyvinuty,aby poznaly kde se a jak se narodily.Řídí se pudy,které se unich postupně vyvíjejí postupem času.Mateřský pud se vytváří při dospívání.Vtom případě jak tu popisuješ situaci u samic,by potom samci asi neměli vědět jak samici oplodnit,nebo myslíš že samců to je jinak.Socialní systém se utváří ve společenství ve kterém žije a jak silná a odolná ryba je,a jaké místo vněm je schopná obhájit a ustát.Vše je otom jaké rybě dáme podmínky ktomu aby se to naučila dokonale nosit.Pokud jsou lidi netrpělivý a rybě páčí tlamu už po 3 dnech tak se stane že ta ryba se to nenaučí nikdy.Ono klepat jikry dříve než 7 dní je nesmysl,protože většinou splesnivý.V tlamě samice je sekret,tak jako mi máme sliny,které ty jikry desinfikují od všeh bakterii a udržují je tak nějak ve sterilním prostředí.On je taky problém taky vtom,že ryby třeba už generace F-2 se začínají třít daleko dřív než F-1,a jsou to vlastně nedospělci takže kdokonalému rodiči jim schází klidně i rok!!A stou pověrou o klepání a nevivinutém mareřském pudu to vidím někdy i doma,když moje odchovy se začnou třít tak jim to prostě nechávám a není problém.vyklepu až hotové rybky do akva s malýma compressakama.

miran
26.2.2011 1:40

Jen se směj mirane, ale ono to k smíchu tolik není... tento jev se odborně jmenuje sociální deprivace a byl zcela jednoznačně u tlamovců popsán.. doporučuji si přečíst některé články v pana RNDr. Jindřicha Nováka ve starých Akvariích teráriích. Je to prostě tak, stačí několik generací brzo klepaných rybek a rybkám zcela narušíš jejich odchovný mechanismus, samičky neumí nosit, ryby jsou mezi sebou nadmíru agresivní a zabíjejí se, proč si myslíš, že je tolik lidí zklamáno z chovu Tropehusů-že sem jim vybije celé hejno? tohle je jedním z důvodů....Malá rybka si pamatuje pobyt v matčině tlamce, jak se tam mačká s ostaními sourozenci..a má to na ní do budoucna pozitivní vliv. Stejně jako se u člověka projevuje kvalita těhotenství, průbeh porodu i doba bezprostředně po něm, to jsou všechno prokázané věci. Když už klepat, tak co největší rybičky, to se dá pomocí počítání dní inkubace docela dobře naplánovat. Se koukni jak dopadli skaláry, ramirezky, celá řada Apistogram...rodiče se nejsou schopni postarat o potomstvo, díky akvaristům, kteří se honí za co největším počtem mladých. Jak je možné, že odchytová sotva 8 cm velká samička bulu pointů nosí poctivě tak, že jí mladé musíš z tlamky doslova vypáčit a domácí fx generace 12cm duboisky Ti vyplivne jikry, sotva jí vemeš do sítky? O tomle problému se tu na foru okrajově zminoval i pan Šudoma, který odchovy nechává zcela na přirozené cestě, což je prostě to nejlepší. některé druhy jsou na to náchylnější, jiné méně. Ale zrovna u tropheusů je to jedním z důvodů, proč jsou běžné prakticky jen bemby a duboisy.....

Martin_Parizek
26.2.2011 11:07

Takze jestli dobre chapu tak sice nosit uz muzou ale jsou na to mlade??mam je asi tak rok a pul.nechci jim je pacit z huby ale mam v akvu dost velikych ryb a vim ze tam male neprezijou.a stvalo me ze je vzdy po jednom dni sezrala.nebo spise rano jsem videl jak je se samcem oplodnuji v dire a vecer jsem ji videl uz zrat na plno a tlamka proste prazdna.

Milhausman
26.2.2011 11:18

Rok a půl staré ryby by již nosit měly dobře. Kdyby to bylo špatnou vodou či neoplodněním tak i takovéto jikry nosí samice několik dní, než se rozpadnou. Tady to bude spíše tím jak píše Martin Pařízek. Ryby pocházející z umělých tlam nosí špatně. Já ve firmě tyto vymoženosti nemám a moje zaměstnankyně ani nevědí jak taková inkubační tlamka vypadá. Je zajímavé, že si tento problém uvědomují i ti chovatelé, kteří umělé tlamy používají. Jezdí totiž ke mě a nakupují ryby pro sebe jako chovný materiál. HD

Hynek Dařbujan
26.2.2011 11:41

Můžete nám pane Dařbujáne objasnit když vy ryby neklepete jak obhospodařujete svou pěstírnu? Vy necháváte ryby vypouštět mladé do společného akvária a necháváte je na pospas? (to asi ne, jelikož to není příliš ekonomické), nebo nosící samice odlovujete do jiné nádrže, aby je mohla vypustit (to byste musel mít XX akvárií jenom pro nosící samice), nebo si pamatujete kdy která samice má už donošeno abyste jí těsně před vypuštěním stejně vyklepal?

burak
26.2.2011 12:34

Poslední věta dotazu č. 8 je pravda. A taky když se natu rybu podívám tak to odhadnu. třicet let praxe a jde to samo. HD

Hynek Dařbujan
26.2.2011 12:50

Já osobně třeba Tropheusy vyklepávám a občas musí do um.tlamek....to samé malawky a nikdo mi nikdy nevolal,že ryby nedonáší......ba naopak...píší,volají,že se jim ryby množí,tak nevím,jak to tedy je.

memeo
26.2.2011 13:14

pro p. Dařbujána Takže je vlastně klepete jako všichni ostatní, v době když už neotřebují umělou tlamu. Přirozeně je vypouštět mladé tedy nenecháváte. Tak to děláme skoro všichni.

burak
26.2.2011 17:56

Je rozdíl, jestli vyklepeš samici třeba druhý den po vytření, nebo dvacátý. Když se vyklepou vlastně ještě jikry, nezbývá, než je dát do umělý tlamky. Pokut presně nedodržíš čas, kdy je potěr plně vyvynutý a má ještě žloudkový váček, není třeba umělá tlamka, ale už rozplavávací nádrž. Potom nemůže být o nějaké paměti mladých řeč. Jak je to doopravdy se neodvažuju tvrdit. To by musel uvést opravdu někdo, kdo se tím dlouhodobě zabývá.

supina
26.2.2011 18:12

nejaky studie byly a vysledek byl stejny, nema to vliv, ja ale osobne klepu az 18-20 den, klepat jikry mi neprijde spravny.

Troph3us
26.2.2011 19:01

Mladé rybky prostě odebereme samici v době, kdy již nemají žádný žloutkový váček. jsou to vlastně samostatného života schopné mladé rybky. HD

Hynek Dařbujan
26.2.2011 19:06

Pro tropheuse-tak to sme evidentně četli jiné studie...

Martin_Parizek
26.2.2011 19:08

pro Milhausmana- tohle je evidentní případ ryby, která neumí nosit, vona se to jendou snad naučí, ale kdyby byla odchovaná +- normálně, tak na to naučení nemusíš rok čekat.

Martin_Parizek
26.2.2011 19:19

rozumný kompromis je, jak píše pan Dařbujan, odebrat samičče až co největší rybky, dá se to naplánovat a není na tom nic těžkého, samice se od sebe dají poznat a plánovací kalendář může mít doma snad každý. Dávat jikry nebo larvy tropheusů do umělý tlamy je prasárna. Vysledkem jsou pak ty řeči o tom, že roční ryby se to potřebují naučit, že pořádně nosit začínají až mnohem pozdějc, že je nutných minimálně 30 kusů do hejna atd atd. Kdyby na to lidi dbali, tak tu může plavat mnohem více zajímavejch ryb.

Martin_Parizek
26.2.2011 19:25

Myslíte, že pokud se nechají tropheusy donášet, že není třeba tak početné hejno, jak se všeobecně uvádí?

supina
26.2.2011 19:39

pro p. Dařbujána U 400 akvárií a cca 130 druhů ryb kontrolovat kdy která samice donáší abyste ji vyklepal kdy už mláďata nemají žloutkový váček je docela honička. Zdá se mi to skoro nemožné, ale když to říkáte. Pro p. Pařízka Kdo nemá pěstírnu, ale pár akvárií tak je to běžná praxe a nic zvláštního, že se klepou samičky kolem dne 18+ Dle mě je nesmysl co píšete. 30 členné hejno prostě funguje mnohem lépe než 15 kusů a je jedno jestli byli mláďata klepány v 10 nebo 20 dni. Zajímalo by mě z čeho vychází Vaše názory, od kud to máte, zda z Vaší praxe, nebo jestli je to nějak ověřené.

burak
26.2.2011 20:41

to: Martin Parizek Novakovu teorii (ne studii, to je rozdil) cetl a zna asi kazdy. Pokud nebude experimentalne prokazana, coz by byl nekolikalety ukol, zustava jenom teorii. IMHO je to stejne jako treba u zminenych skalar - odebiranim jiker rodicum chovatel zabrani aby jikry rodice sezrali, coz vede k tomu ze preziji i potomci rodicu kteri by v prirode neprezili a tak se nevhodne chovani prenasi do dalsi generace. V prirode se do dalsi generace prenasi pouze chovani dobrych rodicu. U tlamovcu je mozna stejne - v ramci racionalizace odchovu se mladata samici odeberou takze prezijou nejen mladata dobrych samic ale i samic ktere by v prirode nedonosily. Takze teoreticky po nekolika generacich muze dojit k tomu ze samice zapomenou poctivou peci o mladata. Pokud ale vyklepeme sebemladsi jikry schopne preziti dobre samici s dobrym rodicovskych chovanim nevidim jedine vysvetleni teorie proc by mladata mela byt agresivnejsi nebo spatne nosici nez kdyz je tataz samice vypusti az sama uzna za vhodne.

roman.pavel
26.2.2011 21:08

BRAVO s velkým aplausem pro Romana Pavla. Konečně jsi ji řekl, jak se věci mají. Pánové a dámy toto jsou tak složité záležitosti, že nelze zde vůbec polemizovat pouze zde uvádíte určité modely. Souhlasím, že jsou určité faktory, které jsou možné, ale jsou také diskutabilní. RNDr. Jindřicha Nováka si nesmírně vážím je kapacita v oboru, ale jak již zde zmínil můj kontraverzní kolega „jsou to pouze TEORIE“!!! Nikoliv vědecky hmatatelná fakta!!! Není jednoduché zodpovědět takovou otázku, jelikož to je záležitost výzkumu a studie několika různých jedinců a genetického materiálů. Na takové studie potřebujete granty a několik let svého života. Určitě je zajímavé studovat etologii určitého druhu ale bohužel na takové a podobné akce nejsou peníze. Proto nadále se tu můžete dohadovat bez uceleného výsledku a přít se mezi sebou do nekonečna. Netvrdím, že zde nikdo nenapsal, co už bylo zjištěno, ale kde je pravda??? To je obligátní záležitost. Raději bych zůstal při zemi v těchto konspiračních teorií. Děkuji za pozornost.

pietro
26.2.2011 21:20

Pánové tahle diskuse je úplně zbytečná. rozhodně by se samicím neměly odebírat jikry či larvy. Četl jsem o tom několik teorií a bylo to v osmdesátých letech i vědecky zkoumáno. Mám to potvrzeno i vlastní praxí, v letech 75-82 jjsem tlamy také používal. Dokonce jsme se i s kolegy heftovali kdo ji vyrobí dokonalejší. Časem jsem pochopil, že umělé tlamy negativně ovlivňují kvalitu potomstva a přestal je používat. Můžete s tím souhlasit či nesouhlasit můžete o tom i diskutovat stále dokola, ale je to prostě tak. Příroda má totiž mnohem komplikovanější mechanismy než si umíme představit. HD

Hynek Dařbujan
26.2.2011 21:30

HD: jak tedy odebirate Eretmodus? sam jste rikal, ze odebirate jeste samici, ta ale predava kolem 12teho dne, kdy jsou jeste pludky s velkym vackem, obcas mi prijde, ze si veci trochu upravujete

Troph3us
26.2.2011 21:31

pro buráka a romana pavla- sociálni deprivace je etologicky definovaný jev. Pan Novák své články psal na základě nějakých praktických výsledků. Ty články se dají dohledat, já je mám u rodičů, ale klidně si je dojedu přečíst znovu:-) Nejde o to, jestli je samice dobrá, nebo špatná, jde o to, že si mládě nepamatuje způsob svojí výchovy. Ryby nejsou rozhodně tak primitivní, jak se nám zdají. Viz výzkumy pana Frickeho. zajímavý je příklad od ptáků-matka komunikuje s mládaty už když jsou ve vejcích, Konrád Lorenz to prokázal u hus. Koho by to přitom napadlo, že? Jinak ta etologie je docela zábavná a poučná- k těm husám-mládě si po jistý časový úsek vtiskává příslušnost ke svému druhu podle podoby rodičů, jedno house si vtisklo pana Lorence, a ostatní husy už pro něj neexistovaly, a to i jako sexuální partneři... Jasně ryby nejsou husy, ale co když to mají stejně? tedy ty druhy, které mají nějakou vyšší formu péče o mládata. Z mládat ochovaných v umělých tlamách vyrůstají jedinci, kteří se neumějí pořádně množit a jsou příliš agresivní, protože jim chybí rané sociálni vazby. z mojí praxe-když jsem jestě choval rybky ve větším, tak část lidi za mnou chodila s tím, že se jim vybilo hejno tropheusu, že to chtějí zkusit znovu, zkrátím to- rybky ode me se nikdy nevybily, i když to byly třeba dve hejna 15+15 nebo dokonce jen 10 ryb. F2 ikoly se normálně třely a samičky donášely už něco po roce, zrovna tyhle mladé jsem nechal odchovat přirozenou cestou... choval sem 22 ras tropheusu, většinou tedy odchytové ryby, jediné co se mi kdy zabilo, byly moje prvni Fx bemby..., A to sem nekteré brichardy choval jen v 15 členém hejnu, nejak jim to nevadilo. Proč tu nemáme Fx generace od Ilang, Red Rainbow (Kasanga, Kabwimba)Lufub, Korongwe a jiných vzácnějších forem? nemůže to bejt tím? k tem dobrým rodičům-dobrým rodičem se asi nikdo nerodí, ale stává, na základě nějakých zkušeností a odkoukaných vzorců chování.....když nejsou od koho odkoukat, je to pak těžké-viz množení většiny zvířat v zajetí. Jinak si myslím, že ten masivní trend umělých tlam, kdy se klepaly jikry ve stádiích očních bodu, byl v poslední době už poměrně opuštěn.

Martin_Parizek
26.2.2011 21:34

pro HD- pěkné, stručné a výstižné, a já to píšu tak dlouhé:-)

Martin_Parizek
26.2.2011 21:39

Martin Parizek: uz musim reagovat na ty blbosti, ty mas teda hejno, kterym nechas mlade napospas od prirozeneho vypusteni, pak ti je Tropheusky nesezerou, nechas je vyrust v socialu hejna a pak je teda po 15ti prodavas? Nebo jenom placas vodu a delas si reklamu, na kterou si myslis nekdo skoci?

Troph3us
26.2.2011 21:45

Abych byl upřímný tak p. Dařbujáne nevěřím že vyklepáváte ryby až když mají plně strávený žloutkový váček, protože v tom kvantu ryb se to nedá.Neberte to ode mne ve zlém, ale proč to tvrdíte? Eretmodi jsou tedy výjimkou? Proč?

burak
26.2.2011 21:47

pro tropheuse- zrovna u těch eretmodu je to docela zajímavé- rodiče si sice mládata předávají, ale po vypuštění se o ne nejak nestaraji,což pro mě bylo jistým zklamáním, protože jsem se na to ze začátku hrozně těšil:-)) Také samice dokáže mladé bez problému odnosit sama. Samce nebo samici s dostatečně vyvinutými mladými stačí kolikrát jen chytit do sítky a nosič:-) mladé pak bezprostředně vyplivne sám, častěji mi to tedy dělali samci-a to i odchytoví.Proč, to fakt nevím:-) řekl bych, že u Eretmodu a spol je ten rodičovský instinkt o něco méně vyvinutý než u Tropheusů,o mladé se po opuštěni tlamky nestara žadný z druhů ze skupiny. Dále tady asi chybí nejaká dlouhodobější zkušenost s Fx generací, ja zatim vim jen o F2, ale jak to bude fungovat u takové F3 třeba? to je otázka.

Martin_Parizek
26.2.2011 21:53

pro roman pavel zajímavé teorie, příjemně jste mě překvapil, pobavíme se o tom na setkání HD

Hynek Dařbujan
26.2.2011 21:58

Je to offtopic ale nez se to tady zase rozhada na par mesicu radsi odvedu rec: mam jednu samici demasoni s mladyma v tlame v malem akvariu. Kdyz jsem takhle mel kdysi zebry a lombardy samice si mladych po vypusteni moc nevsimala a ty se ji od pocatku baly, prchaly pred ni o zivot kdyz se je snazila ulovit. Rozhodne nehrozilo ze by se k ni mladata znovu schovaly do tlamky. Co mam cekat od te demasonky, kolik bude mladych (je to opravdu mala samicka) a bude se o ne starat? Nevadi ze v tom malem akvariu neni pisek, nebudou se mladata kvuli tomu prave samice bat ze se nemaji kde schovat?

roman.pavel
26.2.2011 22:02

pro troph3us, nevím co mi to podsouváte, bavíme se v obecné rovině a tak píši o samici. Že u eretmodini to může být samec je na snadě. Tyhle ryby si potomstvo přendávají několikrát během inkubační doby a připadá mi, že více času nosí samice. Nechápu, proč bych si měl něco upravovat. HD

Hynek Dařbujan
26.2.2011 22:19

pro burak, jestli něčemu věříte či ne je Váš problém, Jak jste přišel na to, že eretmodusy jsou u mě vyjinkou? Zaměstnávám dvě pracovnice na plný úvazek -je to jejich starost. Přijeďte se podívat, že tady žádné jikrostroje nemáme. HD

Hynek Dařbujan
26.2.2011 22:28

Pro tropheuse odpověd čislo 2: proč bych si měl delat reklamu? já snad někde nějaké rybky nabízím?:-) je to normální diskuze o určitých poznatcích a zkušenostech. Hlavně jsem to zkoušel u F1 ikol, ktere jsem koupil jako prcky a vychoval do hejna 6+22-samičky jsem nechával s mladými ca 14 dní,mladé jsem potom odchovával samostatne,což není problém- i v jezere ziji ponekud jinde než dospelé ryby, ke kterým se zařazují až po dosažení určité velikosti. U tech F1 bylo poměrně zajímavé, že nekteré samice byly super matky a jiné ne-byla tam vzduchotechnička- skoro po celou dobu inkubace žrala a ztracené jikry si doplnovala bublinkama vzduchu ze vzduchovcího kamene-až se skoro nemohla potopit:-) pár jich to na poprvé sežralo....Ale některé byly opravdu vzorné a nosily od prvního výtěru, od nich jsem měl nejvíce přirozenou cestou odchovaných mladých, které jsem pak poslal do světa, vzduchotechnička donašela jen tak 2-3 mladé. U jiných forem to bylo méně ryb, a to hlavně z toho důvodu, protože mě zajímalo, jak odchytové ryby nosí a staraji se o mladé. Všechno to byly velmi dobré matky ,a to i malé samičky, které se třely podle mě prvně. Proč to ty odchytové ryby uměly prakticky hned a u tech F1 to už takové nebylo? to by me fakt zajímalo. Jinak jsem převážně samičkám odebiral mladé po circa 20-21 dnech. a to sem měl v dobách největšího rozkvětu v pěstírně asi 250 samic:-), docela se to dalo sledovat, ale stejně to bylo lepší kontrolovat-člověk chytil samičku, opatrně jí nakouknul do tlamky-když měla náhodou mladé ještě málo vyvinuté-dal jí stranou do kyblíku a pokračoval dál, po vychytání těch správných ryb jí pak vrátil zpátky do akvária, velmi zřídka se stalo, že samička jikry/mladé vyplivla. Tohle je běžná praxe u vetšiny chovatelů. Ano, prodal sem i 15 ryb, i 10, jednou snad devět, lidi jsou nepoučitelní a chovatel často nemá na výběr, bo je to někdy prostě o i tech penězích.... A ani neříkám, že to klepání, byť co největších rybiček je nějak super, ale furt je to lepší než jikry nebo larvy...

Martin_Parizek
26.2.2011 22:42

Brát x nebrát... Nedávno jsem odebral čerstvě vykulené mladé od samice Aristochromis chrisii jelikož to byl první výtěr u mě a samec ji dost proháněl. Vykulené jikry jsem hodil do provizorné tlamky kterou jsem kdysi vyrobil. Dnes rybky strávily žl. váček a dal jsem je do akva. Podle toho co si většina myslí by mladé měly strácet reflexy, ale dost mě překvapilo to, že poté co jsem strčil ruku do akvária a chtěl jsem vrátit kamen na místo, tak celé hejno mladách se mě usilovně tlačilo mezi prsty. JAk si to můadé můžou pamatovat když byly v tlamce netlamce?? a hlavně neřekl bych že jsem podobný samici aristochromis :-D. Je to prostě v rybách zakódované. Můžeme samozřejmě polemizovat nad tím jestli budou nosit líp či hůř, ale myslím si, že na rybu má mnohem větši vliv prostředí ve kterém žije. Je klidně můžné že jsou jikry neoplodněné, ikdyž samice která je v kondici nosí i tyto jikry (viz. HD). Každá samice je jiná. Píšeš že už počtvrté ti vyplivla. To máš jen jednu samici v akva?

Ondra
26.2.2011 22:52

pro romana- no a to bud efakt zajímavé: mé zkušenosti s mladými jsou pouze u Asta burtoni-schovávali se u matky jako o život Tropheusové-schovávali se jako o život:-) Eretmodusové, Spath erythrodon i marliery, Tanganicodusové-rodiče a prckové o sebe po vypuštění nejevili sebemenší zájem Cyprichromisové-rodiče a prckové vypuštění o sebe po vypuštění nejevili sebemenší zájem:-) U mbun mám to povědomí, že by se matka o prcky mela starat a prckové by společnost matky měly vyhledávat... Ale jestli tomu tak je i u našich fx ryb? nepřítomnost písku nevadí, samiče tam dej třeba květináč a pár kamenů, at se cejtí lepe, pokud je tam už nemáš. každopádně jsem na výsledek zvědavý, kolik mladých bude, to si asi nikdo netroufne odhadnout:-)

Martin_Parizek
26.2.2011 23:16

pro Ondru- tak, některé reflexy jsou u mladých zachované a v určité době vymizí,v je to podobné i u mládat jiných živočichů. A stejně je to zajímavé-třeba takoví mladí eretmodusové vyplivlí samcem v sitce mají přesně ty samé tendence, přitom normálně vypuštené rybky to už nedělají.

Martin_Parizek
27.2.2011 13:05

Pro Martin_Parizek: A myslíš si že je to něco jiného než u nošení mladých? To mají také zakódované a je to jejich přirozené chování. Vím že mladí se časem přestanou schovávat do tlamky, prostě že vyrostou z toho věku,kdy jsou na matce závyslé. Já si stále myslím, že za nošemím a nenošením jsou stále jen podmínky a krmivo ve ktrém ryby žijí a ktré žerou v akva. Např. Tropheusi v přírodě stále spásají řasu na kamenech a toto chování je jim přirozené a může je to uklidňovat a snižovat třeba i stres.Vše souvisí se vším. Jsou to komplikované věci, vše řízené hormony (mateřství a spol) a opravdu by to chtělo vědecky prozkoumat :-)

Ondra
27.2.2011 14:38

zdravim,kdyz ste teda u toho noseni,ted mi nosi cca pulrocni auratuska po prvni...je to asi 14 dni...mlade jsou proti svetlu z boku dokonce i videt,pak jsem si vsimla ze i sem tam neco zobne,tak na to ze nosi po prvi se ji dari dobre,zajimalo by me jestli kdyz ji oddelim do samostatneho akva ,tak jestli je ona sama nemuze za cas pozrat?nebo hned jak uvidim ze vsechny vyplivla,tak hned oddelit?jak vlastne dlouho se ty mlade vraci do tlamky?nehrozi jim pak nebezbeci i od samice?

astra
27.2.2011 20:39

Martine,nechápu jednu věc. Proč se tu pořád oháníš Fx ??? Jestli budu odchovávat ryby přírodně,tak je asi jedno,jestli jsou rodiče F1,nebo F5....nebo se pletu? A jak jsem psal.....i já jsem si kdysi nechával odchovy Tropheusů vyklepaných,protože chovné jsem prodával ..... měli už svůj věk a jejich vyklepané děti se mi normálně třou a donáší,nehledě na to,že jsou vyklepané. Podle mě je to jen vyvolaná fáma a prodejní trik,jak lépe prodat ryby přírodně odchované,což nemá ani HD,protože i ten je klepe,ač ve stádiu už soběstačné rybky,ale přírodní to rozhodně není,nebo snad ano? U mě přírodněje to,že samice ryby sama vypustí,ale asi nikdo pak nesedí u akvária a mladé odchytává. :O)

memeo
27.2.2011 21:38

Pro Ondru- vona je etologie docela zajímavá a složitá, já si to už takhle z fleku všechno detailně nepamatuju a musel bych to dlouho hledat:-) jen nastíním, že nějaké chování je vrozené, některé naučené. některé reflexy máš pořád, jiné jen v určitou část života. s tím žraním řasy, krmením atd-jako kvalita krmení má vliv na četnost a kvalitu snůšek, ale na to jaká je samice matka? to se mi upřímě poněkud nezdá. V akva je navíc oproti přírodě krmení většinou nadbytek a samičky rozhodně nějak nestrádají nouzí, kameny si můžou oďobávat tak jako tak:-), což tedy dělají. jako je to rozhodně komplexní záležitost, o tom žádná. jo, seriozní výzkum by to chtělo, na vhodné vš by se na tom dalo nadělat kvantum diplomek:-)

Martin_Parizek
27.2.2011 21:58

pro memea- Ano, když budou odchovávány přírodně, tak by v těch F kách něměl bejt problém. Jenže to prakticky nikdo nedělá, proto píšu o o těch Fx tak jako trochu negativně. jěště k tomu klepání-chtělo by to rozlišit klepání jiker a larev od klepáni vzrostlých rybiček. Proti němu v zásadě nic nemám. Proti larvám a jikrám ano. Co jsi měl za tropheusy? za jak dlouho Ti začali dobře nosit? já se třeba setkal s duboiskama-když sem brigádně pracoval v jedný pěstírně, který nebyli schopný odnosit prakticky nic, všechno se jim okolo tejdne muselo vzít nebo dřív, nebyly to schopný donýst, jikry se však v umělý tlamě vyvíjely normálně, a byly to plně vzrostlé ryby, proč to tak bylo? se jen domnívám. prodejní trik? si nemyslím, podle mě je to ukazatelem jisté kvality chovatele a kvality jeho odchovů, dělá to tak jak by se mělo, na tom nevidím nic špatného. Já bych si rybky pro sebe rozhodně nechal odnosit, byl bych tak nějak klidnější:-) Ta samice se před koncem inkubace dá dát stranou do zvláštního akvárka, s tím fakt nejsou problémy. Pak mě napadlo udělat v akvarku nejaké terasy s úzkými mezírkami, kam by se vešli jen prckové a třeba jednou za tři měsíce to rozebrat a výsledek vychytat:-), to by bylo opravdu pure. Je otázka, jestli by pak někdo tyhle exkluzivní prcky zaplatil..:-)

Martin_Parizek
27.2.2011 22:09

Máš pravdu že je v akva protravy nadbytek, ale nesmíš zapomenout že je to jen náhražka jejich přírodní stravy. Proč by se nemohl psychický stav ryby odrážet na odchovu potomstva?? Přijde mě to jako když se řešilo (a řeší) jestli je lepší když se dítě odkojené či ne. Určitě je to lepší, ale když pak ten jedinec bude vyrůstat v koncentračním táboře tak podle mě ten fakt jestli byl odkojen nebo ne bude uplně fuk...

Ondra
27.2.2011 22:18

Akvárko snad není koncentrák :-)

Kozlik
27.2.2011 22:30

Myslí,.že kdyby to mělo být nějaké dogma,že vyklepaná ryba je špatný rodič,tak se tady ryby už asi neprodávájí.:-))Viděl jsem pěstírný kde v jedné hale byly velké nádrže a v druhé stejně velké jen sítka na bublifuku a vnich jikry.V Havířově kdysi se dokonce prodávali už i jikry,vesměs ryb jako je Duboisy,Ikola,Bemba za šílené prachy.Všechno je o pohodě v nádrži a kvalitě vody a krmiva.mateřský a sexualní pud se vytváří s věkem,nikdo ho nemá od prvního dne narození-možná nějaky mimozemšťan.Jinak je fakt,že žádné sítka a jine podobné blbosti jsem u HD neviděl.A jestli klepe ty ryby uplně hotové,viděl jsem že jo.Ono ta samice je asi hodně vysílená,pokud někdo nechává ryby vypustit do nádrže mezi ostatní tak pokud neskončí v zpátky v bříšku maminky nebo tatínka,tak tím,že se neustále schovávají anemají pravidelný přísun potravy,tak nikdy pořádně nevyrostou,a tím se znich automaticky stáva špatný genetický material.Co se týče kojení,nevím jestli to má něco společného s rybama navíc nějaké srovnávání,že?Ryba vs Savec.Je ,ale dokázáno,že děti,které byly kojeny matkou co nejdéle jsou méně náchylné proti nemocem,ale jestli znich vyroste dobry rodič a člověk nezaleží na kojení,či na tom jestli přišel na svět klasicky nebo císařským řezem.Jinak musím spotěšením říct,že po hodně dlouhé době konečně diskuze na úrovni a v klidu.

miran
27.2.2011 22:56

pro ondru- jenže kdyby si byl zodpovědný chovatel lidí a chtěl mit co nejlepší chovný materiál, tak bys to nechal na přirozené cestě ale to voni ne, to je samý klonování, odchov embryi velkém a pak se diví, že jim matky nechtějí kojit. :-)))))))))))))))))

Martin_Parizek
27.2.2011 23:08

pro mirana- zrovna u tropheusu samička tolik vysílená není, potravu přijímá, sice málo. ale přijímá, něco je pro prcky, něco pro ní. jasně nemá 20 odchovů do roka, ale to stejně není přirozené, v přírode se snad nekterý třely 1x za rok, byla o tom kdysi studie v at. pěstiren s podobným přístupem tu bylo dřiv dost, naštestí jich většina skončila. ryby vs lidi-některé věci maji všechny zviřata spolěčné(člověk je jen takové lepší zvíře:-) schopnost být dobrým rodičem je do značné miry dána výchovou-viz některé sociální případy, schopnost zařazeni do společnosti také-viz třeba prípady vlčích děti. Takový Mauglí rozhodně nemohl být vlky vychováván od kojence, to by se už nikdy do společnosti nezařadil:-) ryby jou po etologické stránce velmi zajímavá skupina a zdaleka o nich nevíme uplně všechno.Co když se vychovávají? ten potěr v nádrži-je to jen otázka vhodného krmení.

Martin_Parizek
27.2.2011 23:22

Martine jestli mi chceš tvrdit,že samice,která nosí se plnohodnotně nají,tak to ti fakt nevěřím,navic když sem sledoval všechny samice,které jsem kdy měl-tak nežrala ani jedna.A pokud jsem si taky všiml tak ryba která má žloutkový váček taky nežere,a pokud ho nebá dostatečně strávený a dostane se někde knějakému soustu tak většinou zdechne.Co se týče ryb vypuštěných matkou do akva mezi ostatní dospělce,tak tam můžeš sypat i zlaté vločky a ryba poroste daleko míń než její sourozenci v jiné daleko menší nadrži s pravidelným přísunem žrádla,a je daleko méně kvalitní.tenhle pokus jsem si udělal několikrát.Ten prcek vté velké nádrži bude neustále schovaný,ve stresu a sní to co mu proletí kolem tlamy-a pokud víš tak hejno tropheusů malo co nechá spadnout na dno!!!:-))

miran
28.2.2011 0:04

pro mirana- nenají se plnohodnotně, ale je to furt lepší, než kdyby nežrala vůbec. Co si měl za ryby? u všech forem tropheusů samice v pruběhu inkubace přijíma potravu, některé i poměrně intenzivně-i větší sousta. Malí tropheusové žerou i s poměrně velikým žloutkovým váčkem-to je prostě fakt a všeobecné známé věci. Dá se jistě najít i v literatuře. Myslim,že i pan Kraut o tom píše ve své knize. a seriozní odkaz na staré at-članek se jmenoval dokonalí tlamovci- u inkubujících samic tropheusů v jezeře našli ve střevech potravu a to samé i u nošených mladých. Jinak v akva ty prckové jsou schovaní jen dočasně, po určité době je ryby zaregistrují a nijak extra s jich nevšímají, tropheus není rybožravec. Pokud budeš krmit planktonem, tak si i prckové najdou v nádrží dost potravy. S tou rychlostí růstu je to zajímavé-některé mladé mi takhle vyrostli přímo raketově a jiné naopak ne- pozorováno na lab yelow, a několika formách tropehusů, cypr leptosoma mpulungu-ale u cyprichromisu je to normál, rodiče si mladých vůbec nevšímají. Si tu přídu tak trochu jako mimozemštan, neřešim filtraci, osvětlení, uv lampy, výměnu vody.... ale koukám po rybách:-))

Martin_Parizek
28.2.2011 0:26

Já jsem měl klasicky Duboisy,Ikoly,Bemby.Ted mám Ilangi real top 4cm ryby.Ted jsem se dal na chov Cyprichromisů,a nechal jsem si dovézt jelikož mám doma vždycky jeden druh Malawi Placidochromis Milomo Super Vc-10 F-1 forma red nacházející se u ostrova Maleri.Jinak filtrum a světlu nerozumím:-))Používam čerp.hlavy + molitan.Co se týče nechávání malých v akva tak jsem měl u Bemb pár hrbohlavce afrického,vždycky jsem jim vzal budku s malýma a nechal tam 10ks na to at se starají.No a bemby to vždycky dokonale vyčistili.Asi tak z 12 těrů mi tam zůstal jeden a ten měl 2cm,zatím co jeho sourozenci byly už dávno prodaní jako 5cm ryby.Navíc jsem koupil Ikoly od kluka který mi pozbíral to co mu vypustily jeho Ikoly do akva,a vyrostli mi max.samec 9cm a to má 3.5 roku.kdysi jsem měl samce co měli 13.5cm.

miran
28.2.2011 0:51

pro mirana-ok, proti tomu nemužu říct ani popel:-)) prostě Tvoje zkušenosti jsou takové jaké jsou. Ale fakt sis nikdy nevšim, že by Ti samičky s mladými v tlamce žraly? K těm hrbohlavcům-řek bych že mladý hrbohlavci jsou méně odolní než malý tropheusové-ty hlavně nejsou zase tak malí:-) dají se v nouzi odchovat i na sušeným krmení, což u hrbohlavců nejde-se domnívám, to jen, že tropheus je tak jako odolnější rybka. malá OT- choval sem kdysi párek pestřenců červených ve 200litr akva (i s nějakejma tetrama, ancikama), se několikrát vytřeli a samo odchovali ve finále přes 100 mladých, ty největší byly nakonec pomalu větší než rodiče.-) sem rozhodně netušil, že je tam tolik rybek, ryby se počítaji blbě:-) mladý sem nijak extra nekrmil. Měl sem tam i pár hrbohlavců, nikdy se mi nepovedlo to co u těch pestřenců,a to sem malý hrbouny po výtěru prikrmoval v tom společném akva artemkou, vždycky mi zakrněli a postupně pochcípali přesto,že tam těch malejch pestřenců bylo jen pár. pestřenci po dosažení určité koncentrace ryb už pak také přestali vyvádet mladé, neuhlídali to.Nicméně ten samoodchov mě nadchnul:-) ty cyprichromisy nech mladé schválně vypouštět, pokud tam tedy nemáš něco, co by ty prcky žralo, je to lepší, než ty samice mordovat vyklepávaním. jinak já ted mám Kasangy, Ilangy, Bulu pointy, Petr.trewa, eretmody a tanganicody, filtruju taky molitanem.-))

Martin_Parizek
28.2.2011 7:53

Pro Mirana ( i ostatni): Co jsou zac ti Trofici Ilangi REAL TOP?? Tady jsem se s takovym oznacenim jeste nikdy nesetkala. Ten nazev jsem videla poprve na Akvamalawi, ale nikdo mne tenkrat neodpovedel, co to je za Ilangi. Neni to nahodou nejaky pridavny obchodni cesko-slovensky nazev - treba na zpusob jako P. saulosi Coral Red?

A+I
28.2.2011 9:40

A+I ten název sem zaregistroval na akvárku cz v inzerci a prodávají to naši slovenští kolegové Tropheus moorii ILANGI YELLOW REAL TOP je to někdo z Handlové

karpek
28.2.2011 10:14

Od jednoho importéra jsem se dozvěděl, že ilangi žijí na více lokalitách, tedy ryby typu Ilangi. Praé Ilangi jsou dost vzácné (echt žluté) a proto se vymyslel tenhle obchodní název aby mohly ilangi prodávat ještě dráž :-D Je to ale pojem se kterým je možné se setkat i v Německu. Je to něco jako maswa (ikdyž ne úplně, nechci vyvolat bouřlivou debatu),. prostě pěkné Ilangi. Ale jak je známo, není ryba jako ryba ;-)

Ondra
28.2.2011 10:46

Pro Ondru, můžeš nám prozradit od kterého importéra máš tuto informaci? Já pak sem napíšu jak to doopravdy je. HD

Hynek Dařbujan
28.2.2011 10:56

pro ondru- jo, aby se to líp prodávalo:-),co si všechno ty exportéři nevymyslej:-) vysvětlení nechám na HD, on s tím přišel první:-)

Martin_Parizek
28.2.2011 12:07

To jsem přesně čekla že se HD ozve :-) Klidně napište bez mého vysvětlení jak to doopravdy je. Já totiž nejsem evropská jednička :-) Nebudu nikoho citovat, podle mě to není v tomto kontextu fér.

Ondra
28.2.2011 12:20

Milý Ondro a to že tady napíšeš zavádějící nepodloženou informaci, to ti připadá fér? Bohužel stále mnoho lidí si myslí, že co je psáno, to je dáno. Mnohokrát jsem se setkal s různými nehoráznostmi a jejich šiřitelé mi argumentovali je to pravda - bylo to na internetu. HD

Hynek Dařbujan
28.2.2011 12:48

pro p. Dařbujána To se jako chcete nechat prosit, abyste nám řekl jak to s těma Ilangama je? Víte co? Tak si to nechte!!

burak
28.2.2011 12:53

Snad se dockame. Ja jsem sama zvedava na to vysvetleni Real Top. To je totiz, s odpustenim, tak pitomy nazev, ze to nemuze byt ani obchodni nazev pro urcity druh. To zni v anglictine Tropheus Ilangi OPRAVDOVA SPICKA a nebo taky jako Ilangi, ktere maji opravdovy hrbet .. coz jine Ilangi rozhodne nemaji :-)). Zatim sem davam na pokoukani odkaz na video - Tropheus 20 dni inkubace jiker k rybickam. http://www.youtube.com/watch?v=2NJ1nZy1uiU My nejsme zastanci vyklepavani, pokud to neni tesne pred samovolnym vypustenim rybek. Ja jsem jednou natacela, jak maminka Duboisi chrani svoje babies proti rybam a jak si je zase sbira do tlamky. Rybicky chranila tak zodpovedne, az z toho mela nektere supiny naruby od najezdu ryb. Udelala jsem pak kratoucke video, obraz velmi nekvalitni :-( - nepoustet do plasmy ;-). http://www.youtube.com/watch?v=bNZ2Pz-qdQY Na fotce je nas jihoamericky tlamovec, jak trenuje prcky - na povel sipkou rychle do tlamky :-) . Trenuji a sbiraji je oba rodice a myslim, ze ucili prciky reagovat na nejaky zvuk, po kterem se maji rychle vratit zpatky do bezpeci.
Tropheus Dubois

A+I
28.2.2011 13:08

bych z tech Ilang nedelal takový drama, jsou to prostě velmi pěkné ilangy:-) vybrané žluté ryby.

Martin_Parizek
28.2.2011 13:24

pro A+I ty videa sou parádní, takhle si to nějak představuju:-) vono to fakt jde. Pozorování té rodičovské péče je vlastně nejvetší radost a odměna pro akvaristu.

Martin_Parizek
28.2.2011 13:26

Álo, ty rýpalko :-D . Měj se

Ladislav Čech
28.2.2011 15:48

Pro HD, ocenil bych, kdyby jste se přestal arogantně a taky by neuškodilo trochu skromnosti. Nejsem si jistý jestli je možné, že víte všechno nejlép. :-D

Ondra
28.2.2011 15:58

Koukám že věcná a pohodová diskuse pomalu vyprchává. Ondro, proč nemůžeš uvést toho importéra? Nechápu to.

supina
28.2.2011 16:17

pro supina: Já zase nechápzu proč by měl Ondra tady nafóru sdělovat jména importérů od kterých třeba nakupuje odchyty. Proč by to měl jako dělat?? :-))))))) To si myslíš že tu bude dávat do placu svoje kontakty? :-)

burak
28.2.2011 17:05

Ondra možná nechce, jeho věc. Já být dovozce a prodávat ryby, tak bych byl naopak rád, že se o mně dozví další potenciální zákazníci. Ale třeba tomu nerozumím :-)

supina
28.2.2011 17:13

Tak zkusíme požádat p. Dařbujána at nám sem napíše jména a adresy svých kontaktů v Německu. Importéři budou určitě rádi že jim přibudou noví potencionální zákazníci z čech. Určitě nám je sem napíše, na tom nic není že?

burak
28.2.2011 17:35

Tak jsem neměl pár hodin čas a už zase vidím, že je vše při starém. Zase již nejde o ryby, ale nevraživost tu zase kvete. Pro buraka, fakt mě mikdo nemusí prosit abych vysvětlil jak to s těmi Ilangami je. Já sliby plním. Vaší odpovědi ohledně eretmodusů (odp. č.32) jsem se však nedočkal. Pro Ondru Ohledně odp. č. 63 Doporučuji Vám když už něco píšete, tak si to alespoň po sobě přečíst, aby věta dávala smysl. Toto moje upozornění není arogance, ale asertivita. Jinak buďte v klidu opravdu všechno nevím nejlépe. Tak to jen na okraj a další odpověď bude o těch Ilangách. HD HD

Hynek Dařbujan
28.2.2011 18:28

Tropheus moorii Ilangi real top je obchodní označení, které začali používat zambijští exportéři. Když jsem se při svém pobytu v těchto končinách na to ptal, dostalo se mi této odpovědi. Ilangi se vyskytují na jediné lokalitě v zálivu Nkamba Bay. Ryby zde žijící však všechny nevypadají stejně. Jsou tam totiž jedinci se žlutým bokem, ale i s bokem načervenalým. Po odlovu, který je oproti lovu jiných tropheusů mnohem náročnější, jsou ryby roztříděny podle intenzity zbarvení boku na T.m.Ilangi real top, T.m.Ilangi a ryby s bokem víceméně červeným se prodávají jako T.m. Chilanga. To asi bude pro některé z Vás překvapení, ale je to tak. Naleziště T.m.Chilanga by podle literatury mělo být v sousedství naleziště Ilang směrem na Sumbu. Pravda je bohužel taková, že tzv. Ilangi a Chilangi se vyskytují na obou tzv nalezištích. Proč tomu tak je nevím. Co ale vím určitě je, že tyto tzv. naleziště přecházejí plynule jedno do druhého a nemají žádnou přirozenou barieru - jedná se tedy pouze o jedno naleziště Jest-li tomu tak bylo vždy a nebo jestli byli původně dvě populace, které se promíchaly až poslední dobou (myšleno desítky let) tak to opravdu nevím. Co, ale vím určitě a tím Vás nepotěším je ten fakt, že nelze zaručit, že T.m.Ilangi se žlutým bokem budou mít také takové potomstvo. Osobní vzpomínka na tuto lokalitu. Když jsem tam z lodi skočil do vody, tak první co jsem uviděl byl překrásný samec Ophthalmotilapia ventralis s nádhernou červenou „čepicí“. Když jsem to po návratu na loď vyprávěl Thorstenovi (evropský šéf místních lovců a velký znalec jezera) tak mi odvětil, „to není možné , tady takové ryby nežijí. HD

Hynek Dařbujan
28.2.2011 18:42

pro buráka-jo, ty importéři jsou fakt děsne tajný, uplná sekta a sehnat ryby z odchytu je něco jako vyhrát ve sportce, že? mám v akva mi plave pár Ilang real top, mám je přihozený k jiný skupině a jsou z považské bystrice z tanganyika.sk. tohle tajemnství se dá velmi snadno dohledat třeba na i fauna cz:-) některé firmy Ilangy rozlišují na žluté a oranžové, a při odchytu je třídí, jiné ne, to je celé.

Martin_Parizek
28.2.2011 19:21

pro M Pařízek Odchyty z považské Bytrice jsem opravdu namysli neměl:-). To asi takové terno jako kontakt nebude.Kontakty přes X dalších lidí se mi moc zajímavé nejeví. Já měl namysli přímé importéry. pro p. Dařbujána S těmi Ilangami je to velmi zajímavé. Nevím jakou očekáváte odpověď. To byla rekace na příspěvek č.23, že Eretmody klepete mnohem dříve.

burak
28.2.2011 19:50

pro Burak Odpověď číslo 23 jsem nepsal já a ani se nezakládala na pravdě - viz moje odpověď č.31. Byla to jen nahozená vějička jakéhosi trop3use a vy jste se na ni chytil. Mějte se a smějte se HD

Hynek Dařbujan
28.2.2011 20:11

Pro HD: Tohle jsme měl na mysli, jen jsem si nemohl vzpomenout na tu druhou formu. Bylo to opravdu tak blbě (odpověď 53?). Vím, že každý teď může tvrdit že to věděl když je to venku...

Ondra
28.2.2011 20:20

ja jsem nic nenahodil, jen jsem psal co jste mi rikal, kolik jste vyklepal samici Eretmodu (to cislo bylo 26). Jestlize samice nosi kolem 12ti dnu, pak Vase reci o donaseni asi nejsou koser. To je vse a uz me nebavi neustale vyvracet Vase polopravdy a reklamy, toto je moje posledni reakce na Vas a na tomto webu, byl jsem tu rad a preju vsem, at pouzivaji hlavne svuj rozum. Diky Tom.

Troph3us
28.2.2011 20:41

Pro buraka: pochybuji, že by Ondra měl nejaké jiné speciální kontakty:-) ale je fakt, že sou pěkně žlutý. další ryby mám neselektovaný a jsou tam všechny barvy-žlutý i tmavší, stačí se podivat do tropheusího aqaulogu, tam je ilang více barevných varinat. ale je fakt, real top je novinka, já pamatuju maximálně yellow real a orange:-) voboje byly taky hezký. s těma mladejma-jak píše HD, to je pravda. chilangy sem kdysi měl, v pytliku se to od ilang nedalo rozeznat:-)

Martin_Parizek
28.2.2011 20:49

Pro trop3use stále platí moje odpověď č.31 HD

Hynek Dařbujan
28.2.2011 21:23

pro M. Pařízka proč si myslíte, že by Ondra nemohl mít nějaký lepší kontakt?? myslíte si , že je to pouze výsada velkochovatelů?

burak
28.2.2011 23:09

Buraku, nemusíš se mě zastávat, ale díky :-D Připojuju se k Troph3us a nejspíš se na chvíli odmlčím...dokud je to tadytakové jaké to je, tak mě to nebaví. Když tě pořád někdo tahá za slovo a pak sám řekne to samé, jen s nadhledem a povýšeností. Rozum by to tady někdy potřebovalo ;-) Dobrou noc P.S.: Pro všechny, kdyby nědko toužil moc po mých názorech, tak je tu email :-)

Ondra
28.2.2011 23:13

Je to tak jak to vysvětloval HD.Bral jsem ty ryby od borce s Handlové,který tady dával inzerát.jmenuje se ing.Foťko.Tropheuse jaké jsem viděl u něho jsem neviděl ani na obrázcích-opravdová nádher.Ty real topy jsou fakt hodně žluté a říkal že jo to bráno jako nej Ilangi.Proto ten název real top.Jinak jsem viděl v druhé nádrži hejno ryb Ilangi,ale ty byly trochu jinak vybarvené.Vzal jsem od něj všech 19 kusu Real Top,vyplázl jsem 190eu a upaloval domů.Jak je to stím,že ty žlutější ryby budou mít zase žlutější mladé vám nedokážu odpovědět,ještě asi 2 roky:-)))

miran
28.2.2011 23:35

pro buraka- ale myšleno v legraci, s timhle označením jsem se setkal jen na tom Slovensku.

Martin_Parizek
28.2.2011 23:39

pro mirana- tak dej vědět:-) pan Fotko má hezké ryby, o tom žádná.

Martin_Parizek
28.2.2011 23:48

Pro Ondru- škoda, ale netřeba se vzdávat tak rychle.-). Na fotkách máš pěkné kousky, jak se Ti s nima daří?

Martin_Parizek
28.2.2011 23:51

martine to tady to forum,už nebude:-)))ty tropíky jsem si nechal jen tak na okraj,už mě nebaví.Ted mě vyprovokovala Šarka s big lips rybama.ma ty Euchylusy a já jsem si pořídil super VC-10.Ktomu do druhé nádrže cypr.jumbo kitumba a Enantiopus melanogenys, a na tom ted fárám.Zalíbili se mi ted i Microlepidusy a u HD jsem viděl ty cyatopharynxe,fakt parádní ryba.Jelikož,ale bydlím v 1+0 a už tu mám cca 2200l takže nějaký čas musím počkat:-))

miran
1.3.2011 0:02

pro mirana- pravda:-)) je fatk, že ty písečný druhy jsou taky zábavný, samci si imponujou, pořád něco budujou, předělávaj, přegáněj s epřed samicema. to máš hezkou kombinaci, taky sem jí prošel:-) třeba se k tomu taky jednou vrátím. už sem přemejšlel o Kilesách a třeba cypr Livua nebo Moba. Ale se obávám, že na ty Kilesy tady nemám dobrou vodu, jsou přeci jen citlivější na to pH/tvrdost než tropheusové. normální melanogenysové mi totiž nedonášeli.

Martin_Parizek
1.3.2011 0:13

Takto mi máme vodu super,nestalo se mi nikdy,jak tu někdo napsal napustil jsem vodu a mám ryby mrtvé.sice těmhle novým citlivějším rybám jsem používal různé antichlory a jine deodoranty:-)),ale ted už normálně napustím vodu a no problém,ale jsem na trní.jinak jak jsi psal otěch Hrbáčích tak ty se mi množí dobře a rostou jako z vody.První týden jim dávám nalíhnutou artemku.pak sušenou vyloupanou,a pak jedu cyklop.U tropíku jsem to musel relativně dost hlídat kolik jim toho dám,protože mají stím překrmením problém-to sám víš.

miran
1.3.2011 6:49

K opovedi 69: Mne se moc nepozdava vysvetleni, ze by ten nazev Real Top vymysleli exporteri od Tanganyiky. Kdyby tomu tak bylo, muselo by se to pouzivat vsude i v USA, kam se ryby privazi rovnez primo od jezer a nebo nektere zasilky pres Nemce (zalezi, co ktera importni firma a z jakych duvodu preferuje). Nazev Ilangi Real Top jsem v USA jeste nevidela, neslysela. Zadala jsem si to ted do par netovych vyhledavacu a vzdy mi s tim oznacenim vyjede jenom Slovensko anebo Cesko. Ondrovu verzi 53 vidim vazne uplne stejne jako HD verzi 69 jen s tim rozdilem, ze Ondra rika, ze Ilangi ziji na vice lokalitach a HD rika, ze ziji na jedine lokalite Nkamba Bay (coz je, si myslim, trochu siroky pojem). Vazne tu nechci zalozit pozar, ale nejak na to logicky prijit. To, ze cervenejsi Ilangi se mohou prodavat jako Chilanga, neni nic noveho. Tady je odkaz na jedno nedavne vlakno jednoho fora, kde se o tom taky pise a je tam zajimava debata o tom, jestli a proc byvali odchytovi T. Ilangi drive zlutejsi. Mluvi se tam i tom trideni, ale nikde ani zminka o nazvu Real Top: http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=8194 Ilangi ziji na tak malem uzemi a navic jsou (nebo aspon byli) na Cervene listine ohrozenych zivocichu, ze si nemyslim, ze je tam povolen nejak castejsi odchyt aby stacili pro cely svet a tak se vybrani jedinci Ilang odchovavaji na brehu jezera. Co ja vim, tak Ilangi ziji v Kasaba Bay a ta je na dvou stranach vybezku Cape Nangu. Jestli ziji Ilangi na obou stranach, tak mezi Ilangami by meli byt i Tropheusi moorii Nangu nebo se pletu? Vsichni Tropheusi ziji pobliz brehu a pokud je v jezere mezi druhy prirozena bariera, za kterou ryby, z duvodu sezrani, neplavou do volne vody aby barieru obesly, zachovava se cistota druhu. Jinak (bez techto barier) muze dochazet ke snadnejsimu mezidruhovemu krizeni uz z toho duvodu, ze si jsou velmi blizci (ted mam na mysli zminovane Ilangi, Chilumba a Nangu). Dost blizci jsou jim i Tropheus moorii Lufubu - na nekterych fotkach nebo videich opravdu nemaji k Ilangi daleko. Pokud byvali T. Ilangi pred 10 a vice lety v jezere krasneji-jasneji vybarvene, muze to byt opravdu zpusobeno zasahem cloveka do jejich prirozeneho prostredi, kdy ty pekne kusy lovci skoro vsechny vychytali a ryby v jezere se pak vice pomichaly z duvodu prudkeho znizeni genetickeho potencialu.

A+I
1.3.2011 6:50

Pokracovani: Faktem ale je to, ze Ilangi nejsou v jezere stejni a prestoze se tridi na zlute a dooranzova, tak potomci rodicu jedne barvy asi nikdy nebudou vsichni takovi, jaci jsou rodice - o tom jsou dukazy na US forech. Nekteri akvaristi naivne stale tridi prcky a rozsiruji o ne svoji chovnou skupinu, ale asi nikdy nezaruci nejaky velky uspech jedne barvy - podle mne. Kdyz uz nahore Ondra nakousl, ze to je podobne jak s temi Maswami, tak mozna nemyslel (jak mohl nekdo pochopit) to, ze se Maswy chytaji na vice (3) lokalitach, ale spis se mne zda ze myslel to, ze stejne tak jako se tridi Maswy, tak se tridi Ilangi. Oboji vyber by se totiz dal nazvat Real Top - Opravdova spicka. Jinak jsem tedy ze vseho pochopila, ze oznaceni Ilangi Real Top neni zvlastni pridavne oznaceni pro druh ani podle lokality ani podle nejakeho znaku vyslechteni, ale ze se jedna o peclive vytridene jedince - vlastne uplne stejny postup jako ty nekolikrat selektovane Maswy nekterych stastlivcu. Urcite tady plati uplne to stejne, ze nez se ryby dostanou k zakaznikum, jsou uz bez tech nej kusu, ktere konci u preferovanych zakazniku ci chovatelu. Jeste jednou pro jistotu pripominam, ze nechci zadny flame, ale debatu o tom jak to vlastne je ve vsi slusnosti. P.S. Jak vubec vznikl nazev Ilangi, neni uplne spravne T. moorii Kasaba - podle lokality? To Ondra a Troph3us: nebudte jesitove a vratte se. Dobre vite, co vsechno Sarka a ja tady musime kolikrat poskripat mezi zubama :-) .

A+I
1.3.2011 13:38

Pro A+I zajímavé, já mám za to, že Ilangi žijí jen v Nkamba bay, což je jiné, než Kasaba bay. Jsem si tak říkal, že je to jako přechodová forma mezi červenými a jinými tropheusy-s tim, červena…. sumbu, pak komplex ilanga- chilangi a hned vedle jsou už žluté nangu- linangu-nkonde. a pak už navazují praví moorii. Lufubu je podle mě jiná ryba než Ilanga, také jsem je měl, vypadají přeci jen jinak a jsou od nich už poměrně daleko. Moje lufubu byly spíše podobné Kasangám a když byly odbarvený tak Chaitikám. Ale prcky od sebe člověk nerozezná:-) to už spíš beru jako hodně podobné třeba golden chizanse. Odchovávání ilang na břehu jezera se mi nezdá, v nabídce firmy Fishes of Burundi Ilangi jsem je nikdy neviděl a jiné farmáře neznám, což tedy není směrodatné:-) Ten úbytek žlutých ryb jsem na netu taky pozoroval:-) Jinak nekteří importéři stale ty žluté ryby v nabídce maji, ale prý je problém je třeba v Nemecku sehnat. v usa nemate třeba Ilangi yellow real a Orange?

Martin_Parizek
2.3.2011 0:18

Zmiňoval se tu p. Foťko z Handlové, tady je pár slov o jeho pěstírně, stránky se připravují http://cichlidportal.sk/index.php/veobecne-o-cichlidach/244-fotko-handlova-fotkocichliden-chovna

sarka.x
2.3.2011 6:48

Ta odchovna v Handlove vypada moc pekne, na tu website se podivam. Ale vidim chybu hned na prvni strane - na poslednim obrazku dole neni Xenotilapia nigrolabiata - ta vypada uplne jinak, tohle je Enantiopus. Pro MP: Konings rika, ze ziji v Kasaba Bay. Mozna, ze je to presnejsi urceni mista pro ty zlute, o kterych mluvil a brane to muze byt jeste jako saoucast Nkamba Bay - je to na konci te zatoky. Jj, red Chisanse ziji na druhem brehu te Nkamba Bay. Ja tu vidivam oznaceni bud T. Ilangi nebo T. Ilangi Yellow. Ilangi Orange skoro vubec. Podle mne ty oranzovejsi Ilangi jsou puvodne prechod mezi T. Ilangi a T. red Chilanga.

A+I
2.3.2011 8:13

Aha, tak to bylo z Cichlid Portalu :-)) . Muzete sem nekdo napsat, jestli se ty nazvy vazne pouzivaji i v Nemecku? T. Ilangi REAL TOP a nebo L. hongi SWEEDEN ? Co to je?

A+I
2.3.2011 9:27

myslím,že ten L. Hongi Sweden rare bude nějaká vyšlechtěná novinka,viděl jsem je u Fuljerovců,jsou krásně modro-oranžoví. www.cichlid.sk/clanok-114/labidochromis/

Duffman
2.3.2011 9:37

Pro A+I- nemate to nějaký pomotaný?:-)) Kasaba bay je výrazně jinde než Nkamba Bay, a dle literatury tam žije forma Chaitika, což je kamarádka Lufubu:-)) jinak ty Ilangi sou směska ryb a žlutý sou extra vybíraný.viz výše. k tomu real top-podle mě jim někde z toho vypadlo to yellow, správně by to mohlo být yellow real top, což je už logicky název:-)

Martin_Parizek
2.3.2011 10:00

Hm, tak podle jaké literautry:-) Označení chaitiky jako kasabae moorii může být zavádějící:-) Podle deatilního studia map je to kousek jinde:-)

Martin_Parizek
2.3.2011 10:17

pro A+I se musím omluvit, pomotaný to vůbec mít nemusíte, jsem žačal studovat mapy:-) a podle té z odkazu níže, to o těch Ilangách a kasaba bay může být klidně pravda. http://www.cichlid-forum.com/articles/lake_tanganyika_map.php otázka je, co je to taková ta Kasaba bay, podle googlu je to zátoka, co do ní usti Lufubu river. je v tom tak trohu bordel:-) http://maps.google.cz/maps?f=q&source=s_q&hl=cs&geocode=&q=kasaba+bay&aq=&sll=-8.560312,30.775108&sspn=0.195551,0.395508&brcurrent=5,0,0&ie=UTF8&hq=&hnear=Kasaba+Bay,+Mpulungu,+Northern,+Zambie&ll=-8.576608,30.779228&spn=0.097771,0.197754&z=13

Martin_Parizek
2.3.2011 10:51

pro m p. Martine trochu jsi se v tom zamotal. Kasaba bay a Lufubu jsou od sebe dost daleko, věř mi já tam byl. Jinak ohledně místa Kasaba bay je opravdu trochu zmatek. Někdy je tak totiž nazýván záliv Nkamba bay. Mě je toto místo známé jako zátoka na kraji Nkamba bay. Toto místo je možné navštívit s místní cestovkou (z Lusaky) za nekřesťanské peníze. Je zde lodge pro turisty bez turistů. Také je zde polní letiště plné sloních exkrementů (zřejmě pro měkké přistání) a chata presidenta. Důsledně varuji před návštěvou tohoto místa. Je zde tolik krokodýlů, že byl i problém zde přistát s lodí a bezpečně vystoupit na břeh. Byli všude. Aby toho nebylo málo, tak si toto místo oblíbilo stádo hrochů, kteří dvakrát denně táhnou přes zahradu lodge a tak není bezpečno ani tam. Podívat se pod vodu a nebo se jen tak vykoupat se zde rovná sebevraždě, nebo jak se říká ztratit se bez funusu. Jací tady žijí tropheusy zřejmě nikdo neví, nejspíše však žádní, protože tento záliv má převážně písčité dno. HD

Hynek Dařbujan
2.3.2011 11:34

Pro HD- Ano, sem to nejprve bral tak, jak mi ukázal google na mapě, což je mírně řečeno zavádějící:-) Kasabu lodge sem také našel, dobrá, rozhodně tam nebudu jezdit:-)

Martin_Parizek
2.3.2011 11:37

Zajímavé téma. Už jsem tu víc než týden nebyl, ale tohle mně zaujalo. Problém Ilangi versus Chilangi je mi jasný už pár let. U jezera jsem sice nebyl, ale vím, co dokážou za „kouzla“ importéři a obchodníci a stačí být párkrát u importérů v Německu a porovnávat si dodávky a člověk si udělá poměrně rychle jasno. Ta selekce a přebírání je naprosto jasné a přesně jak napsala A+I, stejně to funguje i u Masew. Ale to už se tu probíralo, jen podle některých jsou to různé věci. Podle mě tedy ne. Se zájmem jsem si přečetl příspěvky troph3use, Ondry a buraka a musím jim dát za pravdu. Trošku mi mluvili z duše, ale zmiňovaní pánové, nabádám vás: jsme strašně neobjektivní :-) a HD si nikdy nic neupravuje, nepodvádí a vždycky mluví pravdu „jest-li“ si vzpomínáte“ :-(. Nevyjadřujte se prosím tak otevřeně a „neobjektivně“ a poslouchejte prosím „písmo svaté“ :-). S tím vyklepáváním je to také celé také dost záabavné, ostatně já Tropheusy také vyklepávám a u svých pouhých tří cca čtyřicetičlenných hejn Tropheusů si prostě nejsem schopný zapamatovat, která samice jak dlouho nosí a klepu proto celé akvárium přibližně jednou za měsíc až 5 týdnů. Samičky se po určité době jaksi synchronizují, takže larev s váčkem vyklepu minimum, ale pokud je vyklepu, tak je dám do nádržky s „bublákem“. Pan Dařbuján nejdříve píše, že svým cvičeným letitým (nebál bych se ho nazvat zázračným) okem vše pozná a každou ze svých cca 300 samic zná pomalu jménem a ví, kdy má která z nich larvy tak akorát na vypuštění, pak se jaksi zapomene a napíše jinde, že u eretmodů klepe samičku, pak to „napraví“ tím, že si to páry opakovaně předávají (což je kravina) a pak to přehraje na své zaměstnankyně, u kterých pravděpodobně každé ráno pravidelně 10 minut trénuje a cvičí oko,aby dosáhly jeho dokonalosti :-)). To víte, že je to ode mne zase strašně neobjektivní (supino, nemusíš mi to psát), ale ty manipulace s informacemi se občas fakt nedají poslouchat :-(.

miroslav kraut
2.3.2011 11:40

Vyklepávání larev nebo dokonce jiker je v každém případě nepřirozené a není dobře. U velkých chovných skupin se tomu ale nevyhnete – bohužel. U jednotlivých samic, které dokážete rozeznat, je vždy dobré samičku nechat nosit co nejdéle a larvy vyklepat až bez „váčku“. U Xenotilápií, Cyprichromisů, Cyathopharynxů a dalších je to poměrně snadné. Jako perličku uvedu jednu moji praktickou zkušenost. Před x lety jsem měl odchytové Cyathopharynx furcifer. Nosila mi u nich skoro 20 dní samička a já jí šel druhý den brzo ráno po rozsvícení vyklepat. Bohužel jsem si ji spletl se samičkou, která se musela vytřít den předtím večer o čemž jsem nevěděl. Vzteklý sám na sebe (byl to jeden z mých prvních odchovů před cca 15ti lety), jsem jikry jen tak na zkoušku dal na „bublák“, nechtělo se mi je spláchnout do WC. Mimochodem panem Pařízkem doporučované potevírání tlamek u samiček se dá praktikovat a dělám to také, funguje ovšem jen u samiček některých druhů. Mnoho druhů vám je prostě vyplivne do síťky. Ale zpět k příběhu: z cca 50 jiker se nakonec rozplavalo asi 30 mláďat. Ozval se mi za čas zákazník a chtěl je. Já jsem jiná mláďata ve stejné velikosti neměl a tak jsem mu řekl, jak to s nimi bylo a on na to, že si je stejně nechá na chov. Asi za dva roky mi volal, jestli nevím, kde by mu vzali do výkupu mláďata, že jich má asi 600 a že neví co s nimi :-). To není vůbec o doporučení klepat jikry, to ani náhodou (také jsem ty baterie strojů na jikry v jedné firmě u nás viděl), nechat samičky larvy až do konce, je vždy to nejsprávnější, ale mám stejný názor jako někdo výše, že se v nich ten pud rozhodně nevytrácí, jak tím mnozí straší.

miroslav kraut
2.3.2011 12:27

Opravdu nemohu očekávat, že by mirek kraut se mnou v něčem souhlasil a nebo si zapomněl přihřát polívčičku proti mě a nepřidal se k mým zakomplexovaným kritikům. S tím výběrem samice pro vyklepání to je přeci jednoduché. Prví věc - moji kritici uvažují podle hesla „podle sebe soudím tebe.“ Víte každý nemáme stejné schopnosti, znalosti a talent. Málokdo zaběhne stovku pod 10 vteřin ale jsou tací. Já tedy mezi ně nepatřím. Dále jsem totální dřevo na hraní na jakýkoliv hudební nástroj. Jestli něco mi bylo shůry naděleno, tak je to cit pro chov zvířat. Prostě podívám se a vidím. No a nyní trochu objasnění jak to lze dělat. To jste si nevšimli, že samice s hotovými rybkami mají vak více hranatý než po vytření.? U mnoha druhů přeci vak samice prosvítá a postupně je vidět jak obsah vaku tmavne. A další finta, když si nejsme jisti jak to je, tak přeci lze opatrně tlamku samici v síťce pootevřít a vizuálně zkontrolovat. Předčasně odlovenou samici opatrně vrátíme do nádrže. To je celá věda. Problém je, že se na tomto fóru často neřeší ryby, ale já s moji firmou. Jo závist to je zlá nemoc. HD

Hynek Dařbujan
2.3.2011 12:32

TO M.Pařízek Ten druh Tropheusů byl klasické Duboisy,o které jsem bohužel loni v létě kompletně přišel. :( Zůstali mi jen tři samci a ty plavou teď v Brně. Místo nich mi plavou v akváriu Kasakalawe od Ondry,které už začínají nosit a dokonce už je asi 8-10 mladých. Jinak se mi v pohodě množí i NEMASWY od p.Krauta a ten sám tady tvrdí,že se občas stane,co se stane,takže já mám asi štěstí :O) a nebo můžu apelovat na to,že v pohodě v klidném a dobrém prostředí nosí i klepané ryby bez problémů? :O) To si každej přeberte,jak chcete. Já mám osobně zatím zkušenost s tím,že nevidím rozdíl od klepaných a neklepaných ryb s donášením.

memeo - nepřihlášen
2.3.2011 13:08

Pro HD: Připadáš mi už trošku paranoidní, to si opravdu myslíš, že ti závidím, že máš velkou firmu a že jsi na svém koníčku finančně závislý? Já v tom tedy žádné štěstí nevidím. Spíš naopak. Já taky neumím hrát na hudební nástroj (ač mám rockovou muziku moc rád) a skoro se divím, že tu stovku za deset neuběhneš a dost jsi mně svou nevídanou sebekritikou překvapil :-). Jestli jsi si nevšiml, popisoval jsem ve svém příspěvku svoji zkušenost s klepáním respektive neklepáním a nesouhlasím prostě s tím s čím prostě nesouhlasím a je mi jedno, jestli to píšeš ty nebo někdo jiný. Nesouhlasím s tím, že je něco jiného přebírání Masew a Ilang a třeba tvou radu s pootvíráním tlamek, tady dával už pan Pařízek a já jsem komentoval, že je částečně pravdivá a že u části druhů funguje. To jsi asi jen přehlédl. Taky tvoji radu s průhlednými a tmavnoucími tlamkami jsem zde avizoval o poměrně snadné situaci u Xenotilápiíí a Cyprichromisů atd…to byly právě ty druhy a pochybuji, že jsi to z mého textu nepoznal. Psal jsem, že máš rospory v tom, kdo u tebe řídí klepání. Jednou jsi to ty a tvé citlivé oko a jinde zase zaměstnankyně. Co je na tom zaujatého? Nesouhlasil jsem s tvými úpravami skutečností a stylu inkubace u Eretmodusů. Jen mi prosím tě nepiš, že jsi to viděl v jezeře :-). Mně ne :-). Stádium inkubace u mnoha samic v jedné skupině se prostě poznat nedá a to cvičené oko je „ocaď pocaď „. Myslím, že ho mám pro zvířata docela taky – dokázal jsem třeba odhadnout dny před depozicí vajec u stromových varanů u kterých údajně není gravidita, respektive vajíčka v břiše vizuálně vůbec patrná, ale velký a nacpaný vak Tropheuse den dva po výtěru nebo před vypuštěním, podle hranatosti, fakt neumím a myslím si, že je to blbost a ještě u třeba třiceti samic naráz? Prostě pohádky a tak se prosím nezlob, když s tebou zase bohužel nemohu souhlasit :-). Je mi to moc líto.

miroslav kraut
2.3.2011 13:13

Odp.100: Jestli něco mi bylo shůry naděleno, tak je to cit pro chov zvířat. Kez by Vam tak byl shury jeste nadelen vedle citu pro chov zvirat i cit jak se chovat k lidem! Vy si teda ale fandite, ze vam tech 400 akvarek nekdo zavidi! :-)))))))))))))))))))))))))))))))))

A+I
2.3.2011 13:34

pro memea: a za jak dlouho Ti začaly rybky donášet? a jak donášejí těm, co od Tebe mají odchovy? jinak sem zvědavej na ty Kasakalawe-předpokládám, že máš F1, jestli se podařej udržet v akvarijním chovu po více generací, jako třeba bemby nebo duboisky....

Martin_Parizek
2.3.2011 13:39

Pro p.Krauta- co je to velké hejno? u 20samic se to dá v pohodě zvládnout, u 30 taky, stačí si to psát:-),samice nevypadají všechny stejně. u více než 30 nemám zkušenost-) ale kdo z vás to má, pánové?:-)))

Martin_Parizek
2.3.2011 13:58

Pro M. Pařízka: jste prostě jen lepší než já, no :-)). Mně to nevadí. Možná jste už skoro tak dobrý jako HD/E1 - promiňte - to nebylo hezké, omlouvám se :-)). Já to u tolika ryb nepoznám. Mám hejna kolem 40ks z toho cca 25 - 30 samic. A jestli rozeznám např. 20 jednotlivých samic Tr. moorii od sebe?? Ne ani náhodou. Podle mně je to pohádka. Zdravím.

miroslav kraut
2.3.2011 14:01

a pro p.Krauta podruhé:-) u těch tropheusů to +- jde, samice s vyvinutými mládaty maji ten vak takovej vytahanější-větší, než samice s jikrama či larvama. mi to příde takhle-čerstvě vytřená samice-vak veliký, pak si ty jikry srovná,vak se kapku zmenší, jak se mladý vyvíjejí, vak se zase zvětšuje až je nakonec zase prázdnej:-) btw-HD tady nikde o klepání samic Eretmodů nepsal. Ale je klidně možný, že to nekdy vzal samici, tyhle rybky si to předávají tak různě. Mě třeba ted naposledy ze stabilního páru nosil samec jen asi 3 dny. Jinak spath.erytrhr a tanganicodusove si to u mě nepředávali nikdy... Kdo se v těch rybách má vyznat, že?:-))

Martin_Parizek
2.3.2011 14:14

Do třetice pro MK: Neřeknu, kdyby mi nosilo třeba 15 samic najednou behem jednoho měsíce, ale to se mi zatim nestalo:-), prostě ty samice v tom nošení od sebe poznám. Jojo, třeba to jednou na novou E1 dotahnu:-)))

Martin_Parizek
2.3.2011 14:17

pro m p. Martine víš proč si u tebe a i u mě eretmodini po 12 dnech nevymění potomstvo tak aby je pak donosil jen samec? Odpověď je velice jednoduchá - nikde si nepřečetli, že to tak musí udělat. HD

Hynek Dařbujan
2.3.2011 15:17

Opravdu výživná debata a zase se tu tlučete jak Kohuti na hnoju. Mám pro vás jeden velice seriózní návrh. Jelikož zmíněné strany zástupců Krautů a Dařbujánů se nemohou zde domluvit, jelikož zde na této seriózní debatě je spousta věcí, které jsou mimo okruh a možnosti chápání určitých jedinců navrhuji jednoduché a efektivní řešení. Znáte televizní pořad na ČT 1 MÁTE SLOVO ???? Velice rád bych vás tam viděl, jak se potíte u stolečku a debatujete dokola a neustále o Maswy Ne-Maswy a další nový objev nošení nenošení eretmodusů. Jako hlavní pikanterií tohoto debatního pořadu bych nahradil paní Jílkovou (velice impozantní ženou)paní Alenou A+I. Vše to vidím velice reálně a možná byste konečně našli společnou řeč. Jako zástupce z lidu bych vybral další členy těchto debat pro doplnění obou znesvářených táboru. Snad vás to pánové a dámo neurazilo??? Chtěl jsem jenom pánu odlehčit jejich přirozené ego. Nezlobte se, ale profesionálové se takto nechovají. Vždy zde debaty probíhali normálně a plynule. Co tu chodí ti nejpovolanější tak je to tu jak na Balkáně. Že vám není trapně pánové. Jste jak ti naši politici. Přeji vám hezký zbytek dne. Berte to s úsměvem na tváři. Trocha humoru ještě nikoho nezabila.

pietro
2.3.2011 15:32

Mě ta diskuze přijde zajímavá a poučná a to že je opentlena některými glosy mi přijde záživné :-) Já jsem se domnívala, že když jsou jednou ryby biparentální tak mají v sobě zakódovánu předávku mladých kolem 10 -12 dne. Udivuje mě, že Martin P. nezaznamenal NIKDY předávání potomku u Tanganicodusů. Mám odchytové Nyanza Lac a těšila jsem se, že budu s určitým napětím sledovat jak si mladé předávají,nechtěla bych si nechat tuto zvláštnost ujít. Pochopila bych, kdyby třeba v aq nebyla příznivá situace na předání, tím myslím třeba malou přerybněnou nádrž, kde by někdy ryby nenalezli klid na předávku ale že NIKDY mě docela udivuje.

sarka.x
2.3.2011 15:32

Pietro, mne to tedy rozhodne neurazilo. Naopak mne to posililo sebevedomi nebot jsi mne nazval velice impozantni zenou. A doufam, ze se nebudes vykrucovat, ze to byl preklep! :-)

A+I
2.3.2011 15:35

Pro Sarku: Nasi Eretmodus si predavali mlade kolem 11 dne vzdycky. Vzdycky donasel druhou polovinu jenom samec a na konci roznasel prcky do sterbin mezi kamenim po celem akva.

A+I
2.3.2011 15:41

Pro Pietra, vtipný a pravdivý. Moc rád bych se takové debaty zúčastnil, vsadím se, že druhá strana by ale nepřišla. Jinak v televizi jsem již párkrát byl a rozhodně jsem se tam nepotil. ps už jste sehnal ty ryby z viktorky? (salmon, salamon či tak něco) na fotce mi taky líbili. HD

Hynek Dařbujan
2.3.2011 15:42

Každá žena dívka, která se věnuje akvaristice, má můj obdiv. Něco vám řeknu, kdyby 10% zdejších plemeníku mělo doma takové ženské (akvaristky) nebudou vás zde otravovat. PS: Holky já vám fandím a máte můj obdiv. Jelikož zde musíte být chlap, abyste to ustáli

pietro
2.3.2011 16:03

Dobrý den pane Hynku. Děkuji za optání. Jsem rád, že se také dokážete zasmát. Ohledně Ptyochromis sp Salmon Tak na tyto ryby mi poskytnul kontakt Mirek Kraut a doufejme, že jeho kolega udělá proto maximum. Já pevně věříme ano. Tímto bych chtěl moc poděkovat Mirkovy za jeho ochotu a zájem k mé osobě. Nebudu mezi vámi dělat žádné rozdíly, jelikož vás neznám osobně a já komunikuji pouze na profesní úrovni. Ale abych pravdu řek vás dva bych nejraději viděl někde společně u dobrého zlatého moku a ne se tu handrkovat jak dvě babky na trhu co prodávají kobzole. Je jedna věc, která vás spojuje bez rozdílů a to je chov ryb. Tak vás prosím zkuste naleznout společnou řeč a pochopení. Myslím, že jste oba dva kapacity v oboru tak si to nekažte nesmyslnou komunikací prostřednictvím webu. Chlapská ješitnost je pouze pro potěšení ženských duší!

pietro
2.3.2011 16:32

pro Šárku- Já za to nemůžu, ja se na to taky těšil:-), měl jsem je několikrát, akva 450 nebo 600 litru, společníci tropheusové, měl jsem vždycky odchytové ryby, opravdu si to nikdy nepředali. Bylo je výrazně těžší rozmnožit než třeba ty Eretmodusy, ty se třeli pravidelně, Tanganicodi jen občas. Jestli sem jich za tři roky odchoval 100 mladých z pěti párů, tak je to hodně. Eretmodi si to vyměnovali tak jako podle nálady, některý pár byl ukázkový, jiný se furt hádal:-) Ted mám Tanganicody taky, se mi od podzimu 4x vytřeli, a samička to vždycky první až třetí den sežrala, prostě mám na ně smulu. Za to eretmodi nosej jako o život, ale tenhle pár je ten hádavej:-) Mě tyhle rybky hrozně bavej a snažim se je co nejvíc pozorovat. Něco si přečti tady- www.sweb.cz/spathodus Je to už tedy historie (už to není v tomhle stavu aktuální) a některé věci vidím kapku jinak, ale jistá konzistence názorů přetrvává:-)

Martin_Parizek
2.3.2011 16:33

Pietro, dobrý:-)

Martin_Parizek
2.3.2011 16:39

To M. Kraut: Když už jste mně oslovil, tak Vám k Vaší nelibosti odpovím. O Vaší objektivitě tady všichni vědí :-) Taky jste to v jiném vláknu nezapomněl (s polu s tím jak jste i statečný) ostatním připomenout. Ok beru to. Škoda , že pestrou paletu Vašich ctností, kalí jiná vlastnost- nedodržení slova, kulantně řešeno. Pro vysvětlení, mám na mysli Vaše slavné odchody z tohoto fóra. Ve zmiňovaném vláknu už jsem Vám to jednou psal, bylo staženo, tak znovu: Zdá se mi, že poslední dobou ve své zášti ztrácíte trochu nadhled a těžko kočírujete svoje emoce. K Vaší cti jste však upustil od výrazů páté cenové skupiny a jen jste jemně naznačil, že jste napsal něco, co jste vlastně nechtěl. Ale znáte mně- pro mně to je stejně plivanec, na který nedokážu nereagovat. Zdraví Vás šupina.

supina
2.3.2011 17:05

pro Šupina: Myslím že o vaší objektivitě už tady asi taky všichni vědí. Jak tak pročítám toto fórum tak se vám nejvíce líbí reagovat na pana Krauta. Že také nezmiňujete pana Dařbujána, který ohlásil, že už to tu nebude ani číst :-),když už jste tak objektivní. Vaše příspěvky jsou spíše podpalovací rejpy, vy jste takový indiánský udržovač ohně, když už ohínek dohořívá, tak příběhnete se svým polínkem:-), nerozfajrujete to, to ne,ale trochu přiživit, to jo:-). Jsem rád, že se tu pan Kraut objevil a přispěl svými zkušenostmi tak jako to může udělat každý, web je pro všechny. Jinak myslím, že kdyby pana Dařbujána honil krokodýl v zátoce Nkamba bay, tak tu stovku pod 10 vteřin určitě dá, když tu čtu jak skáče šipky z lodi přímo do jezera:-), to jen pro odlehčení :u)

burak
2.3.2011 17:30

To burak: Ok, vtipně napsáno. Máš dobrej postřeh (s těma reakcema na M.K.) Tak si taky všimni, že když radil, tak jsem nereagoval. Když ale pustil z uzdy svoji jemně dávkovanou nadřazenost (ne-pasení hus s jinými apod.)žášť, v poslední době i nadávky, tak reaguju. Zatím je toto fórum i pro mněm víš! Na to, co tu des zaznělo výše, nejsou moje polínka potřeba...

supina
2.3.2011 17:39

pro Martina P: díky za odkaz,těch Tropheusů tedy chováš požehnaně :-) No jsem zvědavá tedy na ty Tanganicoduse jak to s nimi bude, mám je chvíli tak uvidíme jestli se budou o nošení dělit nebo ne.....

sarka.x
2.3.2011 18:24

Pro burákam, moc bych vás prosil abyste nepřekrucoval něco do jiné podoby než je pravda. Nikde jsem nenapsal že jsem skákal šipky z lodi do jezera. S potápěčskou výzbrojí to ani nejde. Skáče se do vody po nohou či kotoulem vzad. Jinak krokodýli jsou na břehu poměrně pomalí a v pohodě se jim dá utéci. Když již se bavíme v této rovině tak asi nikdy nezapomenu jak mě a kamaráda na ostrově Komodo proháněli dva komodští varani. Ty jsou sakra rychlí a tam jsme se možná tomu limitu na 100 m blížili. HD

Hynek Dařbujan
2.3.2011 18:56

pro p. Dařbujána Tak to se omlouvám s tou šipkou (chtěl jsem aby to lépe vyznělo), nechtěl jsem psát, že jste se překulil z lodi, či snad skákal placáka do jezera. S těmi varany mě už jenom napadá když jste před nimi tolik utíkal, jestli to nebyli zde zmiňovaní varani p. Krauta :-) Jinak i těm malým krokodýlům bych se já osobně nechtěl dostat do spárů:-)

burak
2.3.2011 19:50

pro šárku- to je minulost, někde je tam velmi šikovně schováno:-), že jsem dostudoval, oženil se, přestěhoval....:-) mám už jen 3 akvárka v obýváku a něco pro malý.

Martin_Parizek
2.3.2011 19:52

pro HD- a to bych nekdy velmi rád videl, jak utíkate:-))))

Martin_Parizek
2.3.2011 20:02

No já dva krokodýlí mazliky chovám a ač mají teprve něco přes metr tak z nich mám docela respekt. Jeden mě již stačil kousnout. Na tanganice měli krokoši běžně kolem 3 metrů. Komodští varani mívaj kolem 2,5 metru a to proč nás honili dodnes nevíme. Buď jsme jim vlezli do teritoria a nebo měli hlad. HD

Hynek Dařbujan
2.3.2011 22:39

To pietro: dokonale vystiženo - napsáno Já osobně děkuji za tohle lano, pánů HD a MK si vážím za jejich zkušeností ( věřím že nejsem sám ) - na tom se nic nemění. Koc jako je Šárka a Alča - opravdu aby pohledal...a měl je doma - no to už je jako neobjevený druh Tropheuse. Apropo - přiložím polínko. Stejnak jsem slyšel od jednoho chovatele-prodejce, že jsou všechny druhy trophíků možná z jednoho, takže řešení křížení ( v jezeře a aq - vím není to přirozené ) je otázkou... s tím související - real top a jiné výběry lepších masew... a třeba se děje křížení na farmách u jezera ...no to je asi již jiná vesnice ( lano )... :-) Snad moc neplácám a třeba mi to někdo tu vysvětlí a zavede mě na right way... Pořad by byl výživnej, ale bohužel je to zřejmě nereálné, tak aspoň tohle diskusní forum.

ondrášovi
2.3.2011 23:15

pro ondrášovi Obávám se, že jste vedle, žádné chovné farmy na ryby u jezera kromě jediné v Burundi neexistují. Tady co já mám informace rozhodně ryby nekříží. spíše se tady prý snaží o řízenou plemenitbu, při které vybírají za rodiče ty nejhezčí jedince. Dále se tady snaží namnožit určité mutace - např. T.brichardi kipili albino a nebo poslední hit velice vzácné Tropheus moorii Caramba red Bishop. V současné době farmu vede dcera Piera Bricharda, zakladatele nejenom této farmy ale i prvního exportéra tanganických cichlid.

Hynek Dařbujan
2.3.2011 23:22

Kurde jeden v práci a všechno v p..,ale zase to není husté jako kdysi.aspoň trochu sranda.Stěma varanama komodskýma,bych asi moc nechtěl nějaké bližžší setkání.Dovedou být prý hodně rychlý,navíc nějaké kousnutí to už vůbec né.Mají nějaký jed v e slinách.Viděl jsem dokument jak napadli buvola,a ten pak umíral 3dny.No a ti ho pomalu sledovali dokud neumřel,aby ho potom sežrali,jinak je to krásný drak.jinak pořad na čt1 sleduju hlavně když tam debatujou záatupci Litvínova,Ústí,Kladna a okolí-to je výživnější než nějaka debata akvaristů:-)))))))

miran
3.3.2011 5:40

Supino, reknu Ti jiny cesky prislovi nez o husach a trochu vylepseny, aby na Tebe lip sedlo: Kdo chce psa bit, hul si uz davno nasel. Burak ma pravdu v odp. 120, uz jsem Ti to samy taky psala, akorat trochu jinak, neindiansky. Tu statecnost, kterou MK udajne podle Tebe vztahuje na sebe, jsi si opravdu vybasnil sam (proc? - viz moje prislovi o holi). Nerekl totiz samolibe o sobe, ze je statecny, ale ze bude vzdycky psat pravdu jako ti (podle nej) statecni, ktere vyjmenoval. Uz to sem, prosimte netahej, kdo chce, tak si to muze najit sam. Pokud vim, tak jste si to vyrikali v onom prislusnem vlakne, ktere admin poslal na led. MK to ukoncil gestem Moudrejsi ustoupi a prestal reagovat. Proc to vytahujes sem? S takovou bude za chvili u ledu plno vlaken. Nejsi nahodou pravnik, ktery ma nauceny ve vsem hledat jinej smysl a chytat se kazde carky v souveti? Miroslav Kraut sem ted napsal pekne prispevky, podle mne hodnotne a z jeho letitych zkusenosti. Napsal svoje nazory na klepani i na to, co se mu nezda a zduvodnil proc. Co na tom nebylo k tematu? Proc vidis nedodrzeni slova o odchodu z fora stale jenom u M. Krauta? Takovych vyhrozovatelu ze strany prispivatelu tady uz bylo dost a zase se brzo vratili zpatky. Napis jim teda vsem, pekne jmenovite, ze neumi drzet slovo! Mne jsi Ty slibil, ze se budes krotit a nepopichovat a taky nedrzis slovo. Mrzi mne to :-( .

A+I
3.3.2011 7:30

Supina nic jiného než popichovat neumí. K tématu žádnou radu nikdy nemá, ale zato ví, jak měl kdo co napsat a jak naopak neměl, a objektivní je nesmírně a kultivovaný také. Já vím, že by chtěl abych sem už nechodil. No, často to nebude, buďte klidný. Děkuji vám všem za názory, které byly místy i objektivní a Pietrovi zvláště, ale nepředhazujte mi prosím, že se tady osobně zase jen hádám s HD. Mimochodem ta zmínka s televizí mně pobavila. Já bych tedy opravdu do TV debaty s dlouholetým členem ODS, který v televizi z nějakého důvodu už byl, nešel, ačkoli samozřejmě naprosto nepochybuji o nestrannosti médií :-). Berte to prosím s nadsázkou. Pokud mi zase někdo chce napsat, že je to příliš osobní, tak si vyhledejte ve starších vláknech otevřený dopis, který mi HD napsal a pojďme se bavit o tom, co je osobnější. Nechápu Pietro, co vám na komentování mých zkušeností z chovu v mých minulých příspěvcích připadá nevhodné, balkánské a trapné. Promiňte, ale nepotřebuji od vás vychovávat. Napsal jsem, že různost pohledů na třídění ryb v Africe je nesmysl, že je nesmysl, že si eretmodusové střídají snůšku (mohu vás zase „jen“ z vlastní zkušenosti ujistit, že samička předá jikry samci v obvyklém termínu i v nádrži silně zarybněné tropheusy - doufám, že jsem se zase někoho nedotkl a že to není zase trapné) a dál jsem komentoval, že nepoznám od sebe dvacet nosících samic tropheusů. Čímž jenom ještě zodpovídám panu Pařízkovi: ano, mně se samičky třou po delším soužití osádky v nádrži v jednom zhruba dvoutýdenním období. To je celé. Takže promiňte, že jsem svým neobjektivním vystupováním stále zase jen a jen urážel pan Dařbujána. Byl jsem zde nabádán, že už nedávám rady a zkušenosti, takže jsem je snažil dát a polemizovat tu s názory, které podle mého názoru a hlavně osobních zkušeností neodpovídají skutečnosti, bez ohledu na to, kdo je napíše. Teď ale mám pocit, že to bylo opravdu zbytečné, protože vy všichni jste tu objektivní a nad věcí a netrapní, jen já ne. Zatím nashle a mějte se a smějte se.

miroslav kraut
3.3.2011 7:47

To MK : Vašim příspěvkem to bylo opět přihozerní políčka na které se chytnou vysí..či vculu-letu. Už to tu vidím - jak ze sebe děláte chudáčka ....neškodilo by teď být nad věcí .... a mít se a smát se...

Ondrášovi
3.3.2011 8:38

Mariane,rekni nejakej dobrej for - ryze brnenskej a v hantecu. S tou koc kousek vys jsi mi pripomel tolik vzpominek na Brno 70. let. To uz snad ani nemuze byt pravda ;-) .

A+I
3.3.2011 8:41

Chudáka a oběť tady ze sebe dělají jiní, já jsem se tak nikdy necítil. Na svůj názor máte samozřejmě plné právo a jiný jsem po našich historických animozitách, kdy jsem si kdysi dovolil vám korigovat některé hloupé a život zvířat ohrožující rady, ani nečekal. Ještě k těm mým varanům, zda ti moji náhodou nehonili Hynka. Bohužel ne :-) a ostatně proti těm komodským jsou moji stromoví varani drobné „kočičky“. Dorůstají v dospělosti zhruba 1 metr a z toho 2/3 měří chápavý ocas a váží do 1 kg. Tihle prckové se pak ve stromech hravě udrží. Když si představím stopadesátikilového komoďáka na stromě, tak nevím… :-), to by asi dopadlo dost špatně i když jejich mláďata na stromech dost často vegetí aby nepadla za oběť maminkám a tatínkům. Ještě na vysvětlenou s tou „jedovatostí“, což je v tomto případě ne úplně přesný termín. Komodo varan je nejen velký, ale i překvapivě rychlý. Na kratší vzdálenost může vyvinout rychlost až 18 km/hod., HD musel tedy běžet dost rychle :-), takže ta stovka za deset je v některých případech asi reálná. Jeho kousnutí (myšleno varanovo) je převážně smrtelné, i když zranění nemusí být zrovna vážné. V jeho tlamě totiž vzniká specifické bakteriologické prostředí, které si v ničem nezadá např. s účinností hadího jedu. V jeho slinách žije na 50 taxonů bakterií, které z nich dělají dokonalou zbraň. Během osmačtyřiceti hodin dochází v těle oběti k celkové sepsi, na níž následně umírá. Moje „kočičky“ by ho sice kousnout taky mohly, ale určitě bych v sobě našel dost vůle a psychických sil, abych mu to vydesinfikoval a ošetřil, i když kdo ví.... :-)))).

miroslav kraut
3.3.2011 9:17

Jen že nedávno byla u komodských varanů objevena i jedová žláza a zařadili se tak vedle korovců (Heloderma) k jedovatým ještěrům. HD

Hynek Dařbujan
3.3.2011 9:21

To jsem nevěděl, díky.

miroslav kraut
3.3.2011 9:28

Zdravím vás Mirku. Reaguji na vaší citaci:Pietro, co vám na komentování mých zkušeností z chovu v mých minulých příspěvcích připadá nevhodné, balkánské a trapné. Promiňte, ale nepotřebuji od vás vychovávat. Ihned vám odpovím. Vůbec jste nepochopil, o čem jsem se chtěl zmínit. Nemám zájem zde někoho vychovávat, ale nelíbí se mi jedna věc, když pánové Hynek a Mirek si zde válčí svou tajnou svatou válku. To je moje myšlenka. Ohledně vaší osoby nemám co skrývat a zde veřejně napíšu, že jsem rád za vaše znalosti na vysoké úrovni. Já osobně vás beru jako svého kolegu. Jste pro mě fajn chlap. Nic víc nic míň. Velice rád vás poznám osobně. Nemám důvod, proč bych měl na vás plivat. To asi vše co jsem chtěl říci. Dále mě zajímá pouze jedna možná zásadní otázka. Na kterou čekám fundovanou odpověď, ale obávám se, že odpovědi se nedočkám. Otázka zní. Je možné, že v jezeře Tanganika probíhá zatím neprozkoumány evoluční vývoj nových druhů u rodu Tropheus???

pietro
3.3.2011 9:39

Pro MK: náhodou pěkná polemika, mi to nevadí, každý může mít s rybama poněkud jiné zkušenosti. S tou synchronizací je to pravda. ale jen by mě zajímalo, kolik samic Vám z těch 30 takhle najednou nosilo? mě jen okolo 10, v další vlně to byly zase jiný, se to takhle střídalo... u některých forme častěji, u jiných ty intervaly byly docela dlouhé.

Martin_Parizek
3.3.2011 9:43

pro pietra- ten vývoj zcela jistě probíhá, ale i když je z přírodně časového hlediska poměrně rychlý, tak my se výsledků asi nedočkáme:-) Mělo by to dopadnout tak, že tam bude spousta samostatných druhů.

Martin_Parizek
3.3.2011 9:54

Posledni veta prispevku 135 - taky dobry i kdyz to zrovna nevoni Brnem ;-)) . Pietro, jedna z moznosti toho, na co se ptas, je prave v te lokalite s krokodyli - tam to asi nebude probadany dukladne, takze je to nadejne ;-) . Bylo to pro Tebe dosti fundovane? :-)

A+I
3.3.2011 10:05

Ahoj Alo. Tak jeden klasické : V Brne na Zelňáku pije chlápek vodu z kašny. Prijde k němu brnák a povídá: Ty, kemo, nechlemtéé tu vasruvku z tej kaserne, blejó do teho zkalené machri a chcijó do teho morgoši. Chlápek se otocí: Hele pane já vám vubec nerozumím, já jsem z Prahy. Jo, povídal jsem, voda je to dobrá, ale studená, tak pijte pomalu at se nenachladíte.

ondrášovi
3.3.2011 10:19

Pro M- Pařízek: asi si na rozdíl od vás dělám málo poznámek respektive nákresů samic :-), ne vážně, já si nedělám žádné, a klepu tu nádrž tak, jak jsem popsal a opravdu bych ty samice od sebe v tom množství nerozeznal. Samic tam nosí skoro vždy víc než 2/3, ale nepočítám to. Jinak v ostatních aspektech odpovědí č. 139 a 140 mám názor naprosto stejný. Nejmarkantnější evoluce asi probíhá u cyprichromisů z volné vody, tam je docela maglajz ve dvoubarevných samcích...tedy maglajz v tom dělají spíš importéři, když vozí třeba jeden barevný typ apod. U trophíků je to mnohem pomalejší vzhledem k vázání na skalní biotop, ale taky to tam jede :-), příklad viz před pár lety slavný nový druh Red Belly, což je podle mne bohužel jen přírodní kříženec mezi T. spec. Bulu Point (kirschfleck) a T. brichardi na lokalitě Bulu Point v Tanzánii. Ještě k těm výše zmíněným farmám a produkci trophíků. Nebyl jsem tam (něco jsem četl, něco viděl na filmech), ale pochybuji, že je jen jedna v Burundi. Samozřejmě je to o tom, co je to Farma a kolik toho produkuje nebo jen uskladňuje. Ale např. Toby Veal má na jihu jezera farmu, kam si před pár lety dovezl duboisi Halembe a udělal si z nich chovnou skupinu pro produkci mláďat (krásně o tom psal krátký cestopis Konings, který se té cesty pro Maswy zúčastnil) a pochybuji, že by je prodával v Dar es Salámu na tržišti jako jídlo :-).

miroslav kraut
3.3.2011 10:20

To Ala : ještě jsem zapoměl napsat že dík za tvé video - starostlivost rodičů julidek a duboisek - v poslední době se na to dívám opakovaně. Příště se polepši s kvalitou! :-) Otázka: to je vaše kočka - mňoukanec ( v čase 1:09 ) nebo to patří k hudbě? Já teď akorád čučím ( v práci ) na druhou samici co nosí ( kasakalawe - od Ondry, stejně jako memeo ) od 1.3 , první samice ( před 14 dny ) to po 5 dnech zřejmě slupla - nebyl jsem u toho. No jsou to prvorodičky. No tak řeším ( pročítám např. tohle vlákno ) kdy jim to odebrat nebo nechat a časem se to naučí a já si budu moci vychutnávat to nejlepší co je - pozorování - viz. tvé video. Vím co mi asi doporučíš - ať umělou tlamku schovám ... no váhám ... asi bude střední cesta , pokud to bude nosit déle jak 3 týdny, tak dám do aq síťku-porodničku. No nebudu předbíhat... Jo a ještě k hantecu : http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/slovniky/cesko-hantecky-a-hantecko-cesky-slovnik/download/?g[hledano]=&g[oz]=3.0 ..... ať seš v obraze ... :-)

ondrášovi
3.3.2011 11:15

pro MK- 2/3+ jsou slušné, jako v případě velkého počtu samic se to už ohlídat nedá, to souhlasim. Red belly je podle mě jen divnej Kirschfleck:-), u nich je ta variabilita ve zbarvení velmi rozsáhlá. ovšem kříženec s brichardi to taky klidně bejt může. co odchovy? jak sou barevné? je tam nějaká stálost toho červeného břicha. s těma cyprichromisama- mě třeba zajímá, jak se importéři dokáží trefit se správnou samicí k určitému samci:-))

Martin_Parizek
3.3.2011 11:48

Pro MP. měl jsem Red bellů tak málo (10 ks, cena za více kusů nad moje tehdejší možnosti), že jsem vůbec nesestavil chovnou skupinu a vymlátili se dřív (i mezi početnějším hejnem větších ryb než byli oni), než začali nosit larvy. jenom se párkrát stihli vytřít. K cyprichomisům: to není na tento časově omezený pořad. Samozřejmě to netrefí a vozí jen ty barevně atraktivnější samce. Samice pak hází část potomstva (samečků) v té druhé verzi, než jsou jejich tatínkové v akváriu. Tak to prostě je, bohužel.

miroslav kraut
3.3.2011 12:03

Super vlákno.Čtu otevřenou hubu a sosám a sosám.Vynechávám šťouchance,ale to k tomu asi patří.Jinak díky všem,fakt poučné.

vaku70
3.3.2011 13:25

I pres nektere slabsi momenty je toto vlakno opravdu velmi zajimave ..... me by zajimalo, jake mate zkusenosti s odchovy Tr. red rainbow - jsou barevne podobni jak WF nebo je to jen slaby odvar. Mam na mysli nejake slusne generace (F1, F2). Ptam se z duvodu, ze jsem na nejake ENG foru cetl, ze to je strasny skok a barvy uz F1 jsou slabe proti WF, ale sami vite jak to je s temito fory a jedna baba povidala. Predem dekuji za vase zkusenosti.

Jerry1
3.3.2011 14:22

pro Jerryho Fdvojky red rainbow u nás asi nikdo nikdy nevidel:-)) má zkušenost je pouze s F1, a to od vlastních divokých ryb, sem je kdysi viděl povyrostlé u pána, co jsem mu je prodal. v 7 cm už byly docela hezky barevné. Se domnívám, že Tebou popsaný jev může souviset hlavně s potravou v zajetí, při stravování jen suchym krmením ryby nebudou nikdy plně vybarvené, at si výrobce píše co chce. Samozřejmě, že u některých druhů je to znát více, u jiných méně. Tropheusové ze skupiny Red Rainbow jsou podle mě tím případem, kdy na té stravě docela záleží. A potom ještě jedna věc mě tak napadla-i mezi odchytovými rybami můžou být rozdíly v intenzitě zabarvení, pár krát jsem viděl nějaké takovévyblitější. Ale to mohlo třeba být ještě ne zcela dokonalou aklimatizací po importu. Jinak byly v drtivé většině krásně barevné. Jestli zrovna red rainba selektují jako maswy či ilangi, to se mi moc nezdá:-))

Martin_Parizek
3.3.2011 14:26

s těmi red belly je to smůla, by mě to docela zajímalo. Je škoda, že nikdo zatím nevyselektoval komplet červeného Kirschflecka, to by možná šlo:-) cyprichromisové-ok, sem si tedy žádné iluze nedělal správně:-)

Martin_Parizek
3.3.2011 14:50

Tak nevím jestli si nezahrávám, abych se od někoho nedozvěděla, že nemám Red Rainbow :-)))) Přikládám fotku mých mladých Red Rainbow Kambwimba F1 velikost cca 5,5cm V reálu je horní ploutev více tmavo červená, blesk hraje svou roli.
Tropheus Dubois

sarka.x
3.3.2011 15:05

To Jarry1 : dobře nakousnuté téma : kvalita WF .... a dalších populací F ...... Můj názor je že tohle nemůžeš srovnávat. Vím, psal tu p. Kraut o demasonkách a to co nám plave v nádržích, ale porovnávat takhle blízké generace - no to snad nejpovolanější. Myslím si že může být krásnější i F4 než F1 pokud má lepší životní podmínky, stravu, skupinu ( psal o tom Ondra ) a ještě k tomuto související : klepat či nechat donosit. Závěr: myslím si že rozdíl nebude tak markantní. Tuto otázku si jistě položil každý ne odborník při honu koupi té nej populace. U profíků ( nebudu jmenovat abych neopoměl někoho) chápu výběr chovu té nejlepší dostupné formy, ale u nás dalších....? :-) Teda s prominutím nevím v jaké jsi sekci...

ondrášovi
3.3.2011 15:12

pro šárku pěkná,pěkná.

Martin_Parizek
3.3.2011 16:19

to ondrasovi: jsem ve sve sekci :-) Co se tyka tr. jsem cisty teoretik, jelikoz mam sve malawi AQ a na dalsi AQ nemam misto a hlavne ani cas. Pokud vim, ze jim nemohu dat co si zadaji, tak je radeji nemam a radeji pockam az se to snad jednou zmeni. Zajima me to, protoze toto je pro me osobne NEJ tropheus a chci vedet jak je to s temi dalsimi generacemi. Ze kvalita WF ryb, krmeni, vody a neposledni rade i socialu hraje velkou roli je mi jasne. Dotaz byl smerovan spise na chovatele, kteri vedi co jim plave doma a pak videli sve potomstvo u nejakeho jejich kupce=mohou to dobre srovnat. To Sarka: krasne a uz se Ti koukam take pekne barvi - super!

Jerry1
3.3.2011 16:31

To A+I: Mrzí mně, že jsem tě zklamal a nedržím se zpátky. Tak já to ještě jednou zkusím. Právník opravdu nejsem (ani hero :-) jak si mi jednou napsala), k tomu mám daleko asi tak, jako k možnosti, že se někdy budu potápět v Tanganyice:-) Přesto ale umím číst a chápat smysl vět. Kdyby sis některé věci (lidi) neidealizovala, možná bys je viděla podobně. Vážím si všech rad, který sem kdy přidal M.Kraut. Myslím, že má schopnost logicky vysvětlit dané téma a posunout třeba i začátečníka v chovu o kus dál. Škoda, že nezůstává jen u toho a sám mi dal do ruky tu hůl... Končím, nechci tady prudit, ale chtěl jsem ti odpovědět. Krásný den ti přeje šupina.

supina nepřihlášen
3.3.2011 16:33

Nevíte někdo, proč mám toto téma roztažený přes celý monitor?

supina nepřihlášen
3.3.2011 19:58

Ještě doplňuji příspěvek č. 89 o video z pěstírny p. Foťka. Opravdu parádní ryby! http://www.youtube.com/watch?v=fHcCYvpiOtI&feature=player_embedded

sarka.x
3.3.2011 23:13

To Supina - jenze Tvoje chapani vet jde nekdy az za hranici fantasmagorie - vidis v tom to, co tam proste neni (treba zrovna to vyse zminovane a nebo ten vyraz 5. cenove skupiny jsi doslova prekroutil). Vis co, nebudeme to sem tahat :-( . K odp. 156: Protoze sem Martin poslal v odp. 95 odkaz dlouhy jako ruskou svatbu a ten se nemohl driv rozdelit ;-) .

A+I
4.3.2011 0:17

Pro m p, máš docela zajímavé názory a vidím že se vyvíjíš, to je dobře. jinak tady bylo napsáno mnoho všelijakých názorů, že se ani na to vše nedá reagovat. Problém F1-F20, některé druhy se fakt zhoršují jak v barvě tak v plodnosti. Důvod - blbě je chováme. Držíme se dogmat, které někdy někdo napsal a ono je to trochu jinak. Vzpomínám si na ty ohlasy místních odborníků, když jsem napsal, že je dobré tropheusy přikrmovat kvalitními patentkami. Ptal si se jak je to se samicemi Cyprichromisů. Ve většině případů není problém, aby importér prodával správné samice a samce od jednoho druhu. Chce to jen mít dobrou evidenci a spolehlivé spolupracovníky během celého procesu, než se ryby dostanou do prodeje. Kupodivu to funguje a to jsou u jezera podmínky pro běžného Evropana těžko představitelné. Během své praxe jsem se setkal pouze jednou, že se to asi nějak zamotalo. Jak na potvoru to byly zrovna C. microlepidotus Kiriza. Co se týče WF tropheusů, tak jsem u jezera viděl třídit pouze jediný druh dle zbarvení a to ty Ilangi. Ostatní druhy sice taky lovci selektují, ale jen dle pohlaví. Většina tropheusů se posílá v poměru 1:2. Přebytečné samce černoušci spapají a nebo je naškrábou na kaši a nakrmí s nimi uskladněné tropheusy. Hezké sny HD

Hynek Dařbujan
4.3.2011 9:14

Zajimave pokud to tedy chapu spravne, take neni u dalsich generaci tr. rr zadny vetsi skok ve zbarveni nez u jinych tropheusu. Vsem dekuji!

Jerry1
4.3.2011 9:49

Nevím Hynku jestli si to s těmi Cyprichromisy jen nepochopil (o čemž pochybuji) nebo si jen zase potřeboval napsat, že máš prostě nejlepší ryby na světě – já vím, sraz se blíží :-). Popisoval jsem, že se běžně vozí z Afriky k německým importérům u geografických ras Cyprichromisů jenom ten hezčí a lépe prodejný typ samců od dané rasy. Konings popisuje, že téměř všechny rasy Cyprichromisů mají dva typy samců lišící se obvykle barvou ploutví, především ocasních (u C. pavo je to ploutev řitní). Někdy je to ale odlišná i barva celé ryby, jako např. u ras C. spec. leptosoma jumbo Mpimbwe, C.s.l.j. Isanga nebo dobře známá C.s.l.j Kitumba, u které se sem před lety dostaly oba barevné typy samců. U jiných ras tomu tak ale bohužel nebývá. U importéra se dá koupit jen jeden typ samců (jen výjimečně se objeví v hejnu samců jeden dva jinak zbarvení), ale samice obou typů ano a ty pak samozřejmě dávají v akváriu potomstvo obou typů – viz např. zklamání vlastníků mláďat F1 od odchytových úplně černých samců rasy Kiriza, kde se jim část samců vybarví do nečerných ryb se žlutým ocasem . Je samozřejmě sporné, zda vůbec dva barevné typy samic existují. Nedávno jsme o tom debatovali s Luďkem Štětinou a přikláníme se k názoru, že spíš ano a je to poměrně dobře patrné ve zbarvení ploutví samic právě u rasy Kitumba nebo u již zmiňovaných Kiriz. Ten problém barevné „tvárnosti“ samců je ale myslím u všech Cyprichromisů aktuální a já jsem ho použil právě z toho důvodu pro odpověď na otázku: jestli je patná evoluce na rybách v jezeře, protože mi přijde právě u cyprichromisů nejvíc viditelná a nejrychlejší, pokud se tedy dá o rychlosti vůbec mluvit :-).

miroslav kraut
4.3.2011 9:50

pokračování: K barvám tropheusů bych za sebe poznamenal, že to rozhodně nevidím v krmení a že existují velké rozdíly ve „schopnosti“ jednotlivých ras a druhů podržet si jas a vzor původního zbarvení. Nejlépe z toho vychází podle mých zkušeností „praví“ jižní moorii, u kterých se barva v dalších generacích (myšleno F1, F2,) v podstatě nemění. Velmi kolísavé je ale u černých Tropheusů - např. Bemba, Kiriza, duboisi a třeba Bulu Point „Kirschfleck“, u kterého je podlem ne situace asi nejhorší a krásné syté a hlavně rozdělené skvrny po rodičích dědí pouze část mláďat. Popisuji zde vlastní zkušenosti nebo ryby, které jsem na vlastní oči viděl. Vím, že existují chovatelé, kteří mají mláďata snad krásnější než rodiče a pruhy se jim spíše ještě rozšiřují :-). Krmení je pro barvu Tropheusů velmi zásadní faktor, ale podle mých zkušeností je třeba kvalitní „zelené“ vločkové plně dostačující. Příkrm planktonem rozhodně neškodí, spíš naopak, ale není rozhodující. Před patentkami a jinými larvami opět za sebe varuji. Nikdo z nás (až na ojedinělé výjimky s průtočnými akvárii) se nepřibližuji hodnotám čistoty vody, které mají trophíci v jezeře, kde tyto larvy hmyzu společně s velkým množstvím řas a sedimentu bez problému tráví. Pokud tedy máte normální akvarijní podmínky (tam se počítám i já), larvám hmyzu, granulím a podobným vydatným druhům potravy, se raději vyhněte. Já netvrdím, že to ty ryby nežerou (naopak) a že to nepřežijí, ale není to dlouhodobě v akváriu optimální. To je má zkušenost a s vybarvením to má společného málo.

miroslav kraut
4.3.2011 9:52

Pokračování: Barva Tropheusů je podle mých zkušeností nejvíce ovlivněna kvalitou (dostatečná alkalita) a hlavně čistotou vody s ohledem na odpadní látky. Naše akvária se bohužel jen málo přibližují téměř bezdusíkaté čistotě jezerní vody, proto budou trophící vždy nejkrásnější v přírodních podmínkách a pak v akváriu s úplně čistou vodou, což je na určitou dobu jasně patrné po masívní výměně vody, než se voda stačí „obohatit“ produkty látkové výměny ryb. O užitečnosti pravidelné a rozsáhlé výměny vody jsem zde už psal mnohokrát a o vhodnosti používání rostlin v akva s trophíky na průběžné dočišťování vody také. Nebudu se tedy opakovat. O krmení trophíků v bazénu na farmě rozškrábanými rybami nepochybuji. Mám informace od importérů, kteří někdy neradi potvrzují, že ryby často nedostanou několik dní až týdnů najíst vůbec a jsou odkázány třeba na takovéto náhodné krmení, nebo na řasu na stěnách bazénu nebo na model 1 komár na hladině/ 200 kusů ryb/ hodina. Ostatně WF ryby podle toho po příletu do Německa často vypadají. Barva velmi hezká ale vyhublost značná. Když jsem v jednom dokumentu natočeném německým akvaristou – mým kamarádem – viděl jak na farmě v jednom bazénu plave možná 100 nebo 200 Tropheusů, mezi tím několik Xenotilápií, nějaké Ophthalmotilápie a jako koruna všemu několik Altolamprologusů, měl jsem o kvalitních potravních podmínkách ryb na farmě poměrně jasno. Bohužel. Ale třeba existují i lepší farmy. A ještě jedna poznámka na opkraj tématu. Přišlo mi až dojemné s jakou opatrností sem Šárka dala fotku toho mláděte „Red Rainbow“ a jak měla předem obavu, „jest-li“ jí ho někdo zase nezaorá do země. To, že je ta rybka ode mě už tam raději nenapsala vůbec. Touto poznámkou nevyjadřuji povzdech nad Šárkou (spíš naopak), ale nad některými zdejšími „vždy objektivními“ přispívateli a recenzenty. Hezký víkend.

miroslav kraut
4.3.2011 10:41

S těma cyprichromisama jsem to špatně pochopil. Myslel jsem aby samice odpovídala geografické rase, protože si jsou podobné. Jest-li jsou samice geneticky žlutoocasé a modroocasé to fakt s určitostí nevím. Spíše né, protože i samci se štepí. V přírodě plavou v hejnu pohromadě a je to pěknej maglajz. Logicky si myslím, že spíše né. Víme přeci, že se Cyprichromisy v pohodě vytřou i s jinou rasou a tak těžko budou vybírat svoji správně ocasou samici. Ohledně krmení ulovených ryb. Co jsem viděl u jezera v odchytných stanicích tak je krmili opravdu vzorně. Tady totiž žijí lid, kteří jsou spjatí s přírodou. Absolutně opačná situace bývá v tzv. civilizaci. To co jsem viděl ve velkých městech ve firmách kde se ryby shromažďují a balí na cestu, tak to byl kolikrát horor. Tzv. městským afričanům je vše jedno a to že jim to chcípalo třeba jen na nedostatek kyslíku jim bylo šuma fuk. Možná to vidím příliš kriticky, jse totiž rasista. Za farmy považuji místo, kde se cíleně ryby množí ve velkém a ta je zatím u Tanganiky opravdu jen jediná. HD

Hynek Dařbujan
4.3.2011 11:52

pro Mirka K. To já bych se nezapoměla ještě zmínit, že jsou od Vás, jsem na ně pyšná stejně jako na všechny ryby od Vás, dělají mi jenom radost.:-) K fotce jsem to ale nenapsala abych neovlivňovala :-)))))

sarka.x
4.3.2011 13:10

Já to naprosto chápu :-).

miroslav kraut
4.3.2011 13:18

Pro Šárku, na tý fotce máte slušně vypadající mladou T.m. red rainbow a není k tomu co dodat. Je přeci úplně jedno od koho ty ryby máte a můj názor na ně to ani nemůže ovlivnit. To co se tady občas předvádí jako T.d Mawa jsou prostě ryby, které jako Maswy nevypadají a zase je úplně jedno od koho pocházejí. Buď me trochu nad věcí. To, že někteří zde jsou nedotknutelní stahovační a závistiví jenom svědčí o jejich malosti. HD

Hynek Dařbujan
4.3.2011 13:38

...a budou menší a menší a menší..až budou nejmenší na celém světě :-)))). O to víc pak vyniknou ti VELCÍ a SKROMNÍ.

miroslav kraut
4.3.2011 13:54

To teda jo ;-)) P.S. Co znamena stahovacni?

A+I
4.3.2011 14:02

A největší sranda je to, že se tady dohadujem jak kreteni a vůbec nám nevadí to, že v názvu vlákna jsou na dvě slova dvě chyby. Bože jak hluboce jsem klesla. HD

Hynek Dařbujan
4.3.2011 14:49

HD - kam klesate, nazev s 2 chybami jste prece nepsal? Ja se ptam co znamena slovo stahovační, resp. co znamena, kdyz jsou lide stahovační. Proc mne nemuzete ten vyznam vysvetlit? To se tu nekdo odnekud stahuje nebo jak mam rozumet tomu, co pisete? Ze je tady nekdo nedotknutelny, to vim. Ze je tu nekdo zavistivy, to pochybuju.

A+I
4.3.2011 15:52

Alo,Alo, ty koc co si dloho z ČR, tu máš vysvětlení: Vztahovačný je ten, kdo na sebe všechno vztahuje, ve všem vidí útoky na svou osobu. Myslí si třeba, že se mluví o něm. Když se o něm nemluví, bere věci bezdůvodně na sebe. Pa kocóre... :-)

Ondrášovi
4.3.2011 15:56

To HD : dvě? Já vidím jednu ...no neklesejte a doplňte jak to tedy je správně...

Ondrášovi
4.3.2011 15:57

To šárka : video je opravdu pěkný - ryby , prostředí....prostě bezvady.

Ondrášovi
4.3.2011 16:23

To A+I: Fantasmagorie? No nevím. Zkus si tu větičku prosímtě přečíst v klidu znovu a nezaujatě. S tou pátou cenovou skupinou jsem nic nepřekrucoval. Jen jsem chtěl ocenit, že zmíněný pán už nepoužívá v diskisi slovo hajzl, víš.

supina nepřihlášen
4.3.2011 16:30

Tropheus Dubois, správně má být Tropheus duboisi, První chyba je velké D, když má být malé Druhá chyba - chybí na konci písmeno i. Lépe to vysvětlit neumím. HD

Hynek Dařbujan
4.3.2011 16:39

To HD : vysvětlil jste to dokonale. Psal jsem o jedné, to i na konci je jasné, to velké písmeno jsem opomenul z důvodu že je to název daného druhu a řek bych že celkem na netu se píše čast velké ( jek články tak i video )...no, ale teď jsem v obraze ... :-)

Ondrášovi
4.3.2011 16:44

Pro MK: no, třeba jenom kvalitní zelené krmení zrovna u toho Kirsflecka tu hezkou červenou barvu neudělá, stačí ale pravidelně přikrmovat planktonem a ryby hned vypadají výrazně lépe, to samé Bemby. nebo do krmení přidávat karoten, s čímž nemám zkušenosti, radši jezdim k rybníku:-) To slití skvrn je pravda, jestli nám sem náhodou neposílají zase jen vybraný ryby:-) Ale takovy Kirsfleck se sytě červenou skvrnou přes 1/2 boku taky nevypadá špatně:-) patentky-já sem za opatrně ano:-) Je to stejně zajímavé, jestli mi nekdy onemocněly nebo pochcípaly ryby, tak to spíše bylo zanedbáním péče, než primárně krmením.

Martin_Parizek
4.3.2011 22:08

Ondrasovi - vem si bryle. Ja vim, co znamena vztahovačný, to jsi mi nemusel vysvetlovat protoze jsem se na to neptala. Ja se ptam na to, co napsal HD - stahovační - od slova stahovat, protoze nevim co tu lidi stahuji ... leda ze by myslel, ze se tu stale snazi nekdo nekoho stahnout dolu na jeho uroven - nesmime se proste nechat stahnout! Jeste dik, za ten dobrej vtip nahore - jen abys tu ale nezalozil novou valku Praha proti Brnu ;-) . Supina - o tom vyrazu 5. cenove skupiny jsi to prekroutil v tom jinym vlakne ... to uz snad neni mozny s Tebou, to nepouziva MK, ale nekdo, kdo mu to psal. Byla bych vazne rada, kdybys s tim tady uz prestal, nehodi se to sem. Sarko, to video z chovni je moc pekny.

A+I
4.3.2011 22:27

To A :Aj ja aj .... no tak teda soráč - no zrovna HD je pan precizňák na uvádění přesných výrazů ( viz Tropheus duboisi ), takže jsem ti chtěl vysvětlit slovo, který asi on nenapsal přesně a ty jsi se toho chytla ( á paní chytlavka že ), myslel jsem že jsi už v Améru tak dlouho že neumis césky ... hihihi ( ne jako haaj ale hahaha )..:-) Válka Praha-Brno...no to snad ani nebudu komentovat...

ondrášovi
4.3.2011 23:10

ToA+I: Ty o voze, já o koze. To fakt nemá smysl. Zdraví tě šupina

supina nepřihlášen
4.3.2011 23:12

Taky Te zdravim, Supino a mej hezkej vikend ;-) .

A+I
4.3.2011 23:30

Tvl tady je už takovej maglajs a to jen proto že si neberete brejle.Já taky ne.:D

vaku70
5.3.2011 13:04

Uz jsem tady parkrat psala, ze nasi znami, co bydli kousek od nas, jezdivaji pravidelne s Ad Koningsem na vypravy k Malawi a k Tanganyice. Mam od nich nejaky fotky, mezi nima i mnohych tady favorita - primo z jezera. Fotili si ho pred pul rokem. Tak ho sem tedy davam ;-) .
Tropheus Dubois

A+I
18.10.2011 20:04

ahojte chtel bych jsem se zeptat nedavno jsem si pořídil akvárium a rodiče mi koupili tetru měděnou pět kusu a čtyři skaláry a tretry se mi vitreli a chtel bych jsem se zeptat co se stane když je odchytnu a nebudu tam mit bublinkovac

vt
18.10.2011 22:02

tak nebudes mit bublinky

Miky1979

VLOŽIT ODPOVĚĎ