Tropheus Kiriza - úhyn

Zdravím,potřebuji poradit. Mám nádrž 450L. 15x Tropheus Kiriza a 10x Tropheus Duboisi Maswa. Vodu měním týdně 1/3. Filtrace vnitřní molitan a hlava + externí kanystrovej EHEIM professionel 3. Ryby nosí. Ale nyní mi uhynuly již dvě. Mají na sobě takový bílý povlak, jako kdyby se jim loupala kůže, jsou u hladiny a pak uhyne.

Pavel Jelen

24.7.2013 16:10

Nejsem žádný odborník na nemoci ryb,ale já bych co nejdřív vyměnila 2/3 vody za odchlorovanou a dala bych sůl(1 pol.lžíce na 100 l).Ta 1/3 týdně co měníš je málo.Změř NO3,NO2 a pH,pak sem napiš hodnoty.Pokud to je plísenˇ,tak ta se dá zvládnout i jen ,,solnou lázní.Také bych zvedla teplotu vody na 27 st.Ber to spíš jako rychlou první pomoc.Určitě se Ti tu někdo brzo ozve s fundovanou radou,ale tímhle nic nezkazíš.

Iren
24.7.2013 16:35

a nebo napadení pokožky nálevníky-trichodina, chilodonella, k tomu přidružená nějaká bakteriální infekce,+ plísen. léčit-FMC, Sera Omnipur, akriflavin a jiný léky na podobný bázi, dále viz Iren, teplotu bych klidně zvednul ke 30st a hodně vzduchoval, nevím, zda odpojit kanystrovej filtr, s tím nemám zkušenosti. možná je spouštěčem vyšší obsah NO3, NO2. vodu bych zkusil vyměnit nějak pomaleji, při masivní výmeně vody se u nemocných ryb sem tam stane, že to nesnášejí dobře.

Martin_Parizek
24.7.2013 17:42

Nelze přesně z jistotou určit o jaké onemocnění se jedná. Jelikož to bys musel rybu nechat vyšetřit odborníkem. To co napsal kolega Martin je pravděpodobná diagnóza. Jen doplním několik věcí, aby se v tom každý zorientoval. Začnu možnou chorobou Chliodonelóza- Nálevník Chliodonella pisciola který napadá žábry a kůži ryb. Ryby se většinou drží ve vrchní vrstvě vody mají příznaky dušení a nouzově dýchají z hladiny nebo u přítoku nádrže. Hlavní příznak: kůže je šedomodře zbarvená jakoby zakalená a žábry jsou našedlé. Trichodinóza- Původci onemocnění: zástupci rodů Trichodina,Trichodinella a Tripartiella pouze určit pod mikroskopem. Příznaky- projevují se pouze při masivních infekcích otíráním ryb o předměty a vyhledáváním kyslíkatější vody přítok filtrace atd. Vizuálně lze pozorovat na povrchu kůže a žaber našedlý zákal, patrný zejména ve vodě. A ještě uvedu svoje typy. Může se také jednat o bičíkovce ichtyobodo nestor. Příznaky Na rybách ve vodě jsou zřetelné šedomodré okrsky, které jsou výrazné zvláště na hřbetě a na okrajích ploutví. Po vylovení ryby z vody jsou patrné výrazné změny na ploutvích, které se prohlížejí proti světlu. Periferní části ploutví mají šedavý lem a jsou neprůhledné jakoby zakalené. Další potvora, která je ve hře má delší jméno než je obvyklé a jedná se o Piscinoodinium pillulare v hantýrce je myslím akvaristi říkají odinióza . V českém jazyce se používá jméno pro tuto nemoc obrněnka hruškovitá. Jelikož vypadá jako plod hrušky, když je přisáta na rybu. Příznaky nemoci: projevují se neklidem, častým otěrem ryby o předměty. Postupně dochází k nechutenství a hubnutí ryby. Poruchy dýchání za předpokladu, že je napaden také žaberní aparát.Na povrchu těla a ploutvích je zřetelný světle šedý sametový povlak. Často lze makroskopicky pozorovat na kůži a ploutvích velké množství jakoby teček, které vyniknou především při horním nebo bočním osvětlení. Léčba toho všeho je sice jednoduchá ale ne vždy účinná záleží v jakém stavu je postižená ryba a jak bude reagovat na léčiva. Ne vždy léčiva zaberou a léčba se může protáhnout až na několik týdnů. Lze léčit pomocí akriflavinu+ Entizolu to zabírá spolehlivě. Vše je odzkoušeno v praxi. Poslední důležitá věc je nesporně hygiena nádrže a čistá voda.

pietro
24.7.2013 22:37

A jak se tyhle mrchy do ty vody dostaly? Entizol mam! Nemam ale moznost karanteny, mam entizolem prelecit celou nadrz nebo staci celou nadrz prohnat tou solí?

Pavel Jelen
25.7.2013 16:26

Nádrž můžeš přeléčit celou Entizolem.Po léčbě entizolem doléčit Akriflavinem. NaCl není léčivo pouze podpůrný prostředek. Sůl působí dráždivě na různá vývojová stádia ektoparazitů a napomáhá zlepšit sekreci kožního hlenu ryb. Tím příznivě působí na regeneraci kůže atd. Co je nutné musíš přitopit aby voda v první fázi terapie byla tak na 29°C. Tato teplota je pro určitou skupinu nežádoucích parazitických organismu prakticky smrtelná. Nebo zastaví jejich vývojový cyklus. Lze léčit ještě vy vyšší teplotě ale to nelze běžně aplikovat ve spol .nádrži. Záleží na snášenlivosti ryb atd.

pietro
25.7.2013 18:30

Pietro! Diky moc! A entizol mi nezabije bakterie v kanystrovem a prepadovem filtru?

Pavel Jelen
25.7.2013 21:22

Záruku ti nedám, ale myslím, že lék můžeš použít bez obav. Položil jsi celkem zajímavou otázku, na kterou já nemám stejný názor jako jiní lidé. Logicky každé léčivo je schopné zdecimovat bakteriální kultury ve filtrech. Záleží na objemu a velikosti filtračních náplní, složení filtračních médií (materiál použitý pro filtraci) následně kvalita tedy chemismus vody a chemické složení léčiv. Přesně by na tuto otázku odpověděl pravděpodobně farmakolog, který ale zase nemá asi vůbec ponětí o bakteriích v nějakém filtru pro čištění akvarijní vody. Proto každému píši -Je důležité mít karanténní nádrž ale Entizol je celkem šetrný lék. Pokud neuděláš brutální chemický koktejl, filtr to ustojí bez úhony. Nezapomeň vodu přisolit dávka 30g na 100 litrů vody.

pietro
25.7.2013 23:31

Pietro, ok, udělám a uvidím. Jen nechápu, proč nektere ryby jsou v pohode a jine to napadne, napada to jen jedince se slabou imunitou?

Pavel Jelen
26.7.2013 12:45

Ano imunita je jistě důležitý faktor. Jelikož neznám přesnou anamnézu a diagnózu napadených ryb nemohu k tomu víc napsat. Otázek a odpovědí je k tomu to tématu hodně. Bez hmatatelného důkazu se stále pohybujeme v začarovaném kruhu. Imunita je široký pojem jelikož jí ovlivňuje spousta věcí tak jako u člověka. Prostředí, v kterém žije, potrava,stres,generační choroby,dědičnost -genetická výbava jedince atd.

pietro

VLOŽIT ODPOVĚĎ