Úkryty - ano nebo ne

Jak jsem začínal před dvěma lety, tak jsem si hodně četl. Pořád se všude omílalo úkryty, úkryty, úkryty. Nejlépe s dvěma otvory. Čuměl jsem na odporné akva s dutými cihlami. S kamenů jsem naskládal skalky, aby se ryby měly kde schovávat. Číst jsem nepřestal a postupně dospěl k názoru, že úkryty jsou k ničemu a ryby se nemají aspoň o co prát. Zachoval jsem pouze velké kameny, lépe se to čistí a ryby mají víc místa.

Kankunen

10.4.2013 8:33

Teď jsem si přečetl v odstavci RADY A ZKUŠENOSTI o tom jak začít. 100 kg kamenů na 300 litrů, písek zrnitost 2-3 mm vrstva 5 cm, tohle bych asi nedoporučil.

Kankunen
10.4.2013 8:41

No jistěéééééééééé, Jeskyňky ano, ale pro určité druhy které je využívají ke tření. Ovšem jestli jsem správně pochopil tvůj postřeh, který jsi zde zanechal a tak trochu nechápu proč a bavíš se tady o tropheusech, mbunách nebo haps a podobně, tak ty jistě žádné budky a podobné hovadiny nepotřebují a jsou to většínou jak jsi napsal akorát důvody střetů a nepokojů v nádrži. Kdo není úplnej ignorant a viděl někdy nějaké video z jezera, tak si jistě všiml, jak to tam vypadá. Popravdě jsem nikdy neviděl, že by tam bylo nějak ryboprázdno a ryby se plazily podél šutrů a ukrývaly se v nějakých skulinách a podobně. Bohu žel takových ignorantů je ale spousta a ti nejenže o rybách nic neví, ale ani nemají potřebu vědět. Jediné co je zajímá je kolik barev budou ryby mít a jetli se jejich nádrž bude dostatečně podobat mořskému útesu. http://youtu.be/cbTZ4KIEwHE ...............................................................

hr :-)
10.4.2013 9:07

Tak hlavne v tom jazere sa tie ryby medzi sebou nebudu tlct jednoducho preto, ze maju dostatok priestoru a vyhnut sa konfliktu je tak jednoduche. Nemyslim si ze malawky su nejake sardinky, ktore bavi prehananie sa v hufe sem a tam, Ked sa zgrupuju je to hlavne zo zvedavosti alebo pri hladani potravy (3:40). Ale ja tvrdim a aj na tom videu je dobre vidno ze su to ryby individualisti a kazda je ista osobnost, ktorym vyhovuje sloboda a volny priestor ale sucasne by samotou urcite trpeli. Takze v nadrzi urcite radsej ukryty a skaly na znizenie priamej viditelnosti namiesto zbytocneho prerybnovania a neprirodzeneho stresovania.

ondras
10.4.2013 10:27

14.12.2009 Miroslav Kraut - Připomínky k článku Základy chovu tlamovců - odp. 3 a 4: http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=31450

A+I
10.4.2013 11:00

Ondras, když jsem tlamovce objevil někdy za totáče tak se vlivem právě nevhodných info v literatuře se chovali právě takto s jeskyněmi a v párech nebo 1+2 atd. Vlivem takových jeskyněk a nedostatečných počtů právě dochází k cíleným útokům a agresivitě ryb vůči svému druhu nebo i ostatním. Tříštění agresivity, vlivem přerybnění, je docela známý a prokázaný efekt, který právě zbavuje nádrže stresu a ne jak popisuješ ty. Nevíš o čem píšeš a jestli tu popisuješ nějaké své zkušenosti, tak jsou špatné. Jedna věc je dívat se na rybičky zalezlé v jeskyňkách a psát o tom, jako že mají domečky nebo úkryty a rády v nich odpočívají a druhá věc je rozeznat, že ryby jsou v budkách zaparkované proto, že mají strach z prázdné nádrže, která je stresuje a také vlivem dominantních ryb, které v slabě zarybněných nádržích podnikají ataky na své druhy. Dřívější praktiky jeskyněk a párového nebo1+2 chovu tlamovců byl založen právě na nedostatku informací o těchto rybách a tím že si je chovatelé pořizovali ve slabých počtech a do nevhodně velkých a zřízených nádrží, se tyto ryby vybíjeli až akvaristé došli k milnému zjištění že by se proto měli chovat jen v párech nebo 1+2 atd, protože když by byl počet ryb např...2+3, stejně by jeden samec druhého uštval a utloukl. Také se psalo, že lepší je chovat 1+2 proto že samec může utlouct nosící samici a podobné bláboly. No nejsmutnější na tom co jsi tu napsal je asi ten fakt, že kdyby lidi přestali psát do podobných fór své domněnky a psali pouze ověřené fakta, tak by docházelo k menší dezinformovanosti a začátečníci by tak mnohdy nemuseli tápat na jednoduchými postupy, zdali jeskyně ano nebo ne, nebo čím krmit, jaké druhy a kolik ryb do jak veliké nádrže atd… atd. K tvému postřehu o jezeru :-))) Jezero je místo s tak rozmanitým prostředím a podle toho se také odvíjí zarybnění. V lokalitách přirozeného výskytu jsou ryb mraky a neshromažďují se jako v aqu nebo jak si poukázal na videu pouze kvůli krmení. Mimochodem možná ti také unikl ten fakt, že tak 80% denní činosti ryb v přírodě je zaměřen právě na sháňku po potravě, takže postřeh že se shlukují pouze ze zvědavosti nebo kvůli potravě je tak trochu :-))))) Že v čase tebou udávaném (3:40) se ryby shlukly jako v aqu znamená jen to, že něco upoutalo jejich pozornost, ale neznaméná to, že se potom rozplavaly na kilometry daleko. Protě tam v početných hejnech plavou spolu. Ty ryby se tam na kamenných pláních pasou od rána do večera když se zrovna některé netřou, neřeší nějakou šarvátku nebo neunikají před predátorem. Když chceš o něčem psát, tak o tom je potřeba trochu vědět a né si jen něco myslet.

hr :-)
10.4.2013 11:24

Naprosto nevhodné mi připadá, že na odborných stránkách jsou v radách pro začátečníky nesmysly. Moc prosím o změnu a vidím, že nejsem první. Před dvěma lety jsem se řídil právě článkem z odstavce rady a zkušenosti a pak to teprve doladil.

Kankunen
10.4.2013 11:46

No ale aky by mal byt idealny stav aby si sa priblizil tomu jazeru? Vec takmer nemozna. Ja tvrdim, ze tlamovec je spolocensky individualista, takze vacsim zarybnenim akurat branime tomu aby si mohol vytvorit prirodzene teritorium, takze pokial nemam moznost chovat ich v nadrzi s 10m2 dna, tak aspon vytvaram opticke prekazky, co funguje tiez dobre na neutralizaciu agresivity.

ondras
10.4.2013 12:15

O tom článku už tady padlo dost námitek a žádostí na jeho zrušení, či upravení. Jestli se nemýlím, tak se i někdo nabídl, že by napsal nový článek, možná už ho i napsal, ale leží adminovi v šuplíku. Ostatně v tom vlákně co sem dala Alča odkaz to najdeš. S tím článkem plným nesmyslů už by se opravdu mělo něco udělat.

wladys
10.4.2013 12:17

Teritorium si tlamovci vytvoří i v cíleně přerybněné nádrži. Stačí mu ktomu kousek dna nebo i malý kámen, který bude obhajovat. Jestliže je ale nádrž nedostatečně početně zarybněná druhově, tak dominantní jedinci můžou lépe pronásledovat v takové nádrži slabší jedince, aniž by se mu vlivem přerybnění ztratil v hejnu. I když jsou v nádrži optické překážky, tak by nádrž měla být vždy dostatečně zarybněná. To kolik a jak velkých překýážek nebo jakou dekoraci používat je věc zkušeností s chováním určitých druhů a je to tedy dost specifická záležitost. Nelze to tu popisovat jako obecnou poučku nebo jakýsi standart. Jestli se chceš bavit konkrétněji a představit zde to co tu teoreticky popisuješ, tak napiš rozměry nádrže kterou máš počty a druhy ryb v ní chované a jaká je tam dekorace. Když vložíš ještě fotku celkové nádrže, tak to bude úplně přesné a můžem zde společnými silami posoudit, zdali je tvé tvrzení ve tvých individuálních podmínkách třeba správné nebo jestli se pouze domníváš že to děláš správně.

hr :-)
10.4.2013 12:19

no určite áno

cichlids23
10.4.2013 12:21

Ondras přestaň psát nesmysly a dej sem prosím názorný příklad toho jak ti to takto doma funguje. Prosím video, tam to chování ryb uvidíme nejvíc. Tedy doufám, že uvidíme i nějaké ryby a ne jen přeplněné jeskyně stresovaných ryb. Taky by mě zajímalo jak dlouhou praktickou zkušeností máš tyhle tvá tvrzení podložená.

wladys
10.4.2013 12:42

oki, ale obavam sa ze na to budem mat cas az v sobotu...

ondras
11.4.2013 0:56

No treba u demasonu jsou jeskynky dosti dulezite. Zalezi take na velikosti ryb. Jestli mam velke hapky, tak zadne jeskynky nemaji smysl, jen par velkych valounu. Take je otazka, jestli je nadrz na to dosti velka. S kazdou skladbou posadky a velikosti akvaria se musi pocitat jinak. Dlouho sem tu nebyl, tak si jdu neco precist co ste za tu dobu vytvorili. Zdravim

melanochromis
11.4.2013 6:46

Pro A+I: děkuji. Já jsem s tím článkem něco udělal už minimálně před rokem, protože je tam fakt dost špatných a zavádějících informací pro začínající chovatele a ty připomínky jsem sem napsal, stačilo je jen vložit někam, aby to každý nemusel hledat ve vlákně starém přes rok. Což se nestalo. Pan Birsák mi tehdy psal, abych mu to poslal na mail, že to adminovi zašle. Nakonec to ovšem zapadlo.

miroslav kraut
11.4.2013 7:06

Nejvíce se přikláním k názoru Melanochromise. V akva mám Afry a opravdu si samci našli úkryty, ale stačí jim velkých nepravidelnosti kamenů, které tvoří úkryty. Kdo má valouny, tak určitě stačí dát dva k sobě. To je smutné, že není zájem informace změnit tak, aby byly pravdivé

Kankunen
11.4.2013 11:46

Přesně tak, nádrž je potřeba zařizovat s ohledem na danou osádku, která tam bude, proto ani nelze dost dobře napsat univerzální návod - článek, jak zařídit akvárium pro tlamovce. O širší pohled jsem se proto pokusil ve své knížce, kde jsem popsal u jednotlivých druhů, jak žijí v přírodě dle poznatků lidí, co je v tom prostředí vděli a přidal k nim své zkušenosti, jak je chovat, sestavovat a krmit v akváriu. V korekcích ke zmiňovanému článklu jsem se pokusil napsat, co je tam podle mých zkušeností opravdu hodně blbě a aby se toho chovatelé, pokud chtějí, vyvarovali. Není to tedy pravdivý návod, ale můj návod na základní zařízení, podle kterého moje ryby prosperují dlouhodobě ve vysoké kvalitě a vitalitě. Kdo chce, může to vyzkoušet a já tvrdím, že mu budou jeho ryby prosperovat stejně, jako mně. Pravdu má totiž každý svou, stejně jako zkušenosti (takže pravdivost chovatelských návodů je relativní pojem) a je každého věc, jak si co udělá. Pokud daného chovatele zajímá konkrétní požadavek toho kterého druhu, odkazuji ho na podrobnější popis v uvedené knížce, jak jsem již zmínil výše. Stejně tak opakuji a potvrzuji, pokud v knížce nenajde Malawi a to nenajde, tak pro jeho základní chov mu stačí informace v úvodní části knihy a pro velmi rozšířený chov mbuna cichlid, může bez obav převzít návod k chovu Trophesů. Ty ryby jsou v podstatných věcech vzájemným ekvivalentem v obou jezerech. Zdravím.

miroslav kraut
11.4.2013 14:27

Ono je dosti mozne, ze za par let budeme zase za blbce a prijdou dalsi nove poznatky. Ja si ovsem myslim, ze poznatky jsou uz dosti na vysoke urovni uz jen proto, ze mame moznost sledovat videa jak ziji ryby v jejich domovine a tak by se mely lisit jen minimalne. Poridil jsem si Aqualog tropheus od Schupkeho a jeho informace jsou mi velmi blizke. Ted ma Ad konings vydat novou knihu o rodu tropheus a jsem velmi zvedav, jestli se bude lisit od Scupkeho a nebo je to jen konkurencni tah.

melanochromis
12.4.2013 6:55

Taky se na tu knížku moc těším. Zdravím.

miroslav kraut

VLOŽIT ODPOVĚĎ