Umístění korálu pro zvýšení tvrdosti vody

Dobrý den mám doma několik korálů a mušlí. Když jsem je dal do kýble a po několika dnech změřil hodnoty tak se zvýšila tvrdost vody.Jenomže je nechci cpát do akvária vypadalo by to kýčovitě. je možné je dát do venkovního filtru ? Nebude to vadit bakteriím ? Filtr mám vlastní výroby z 30l. sudu takže místa je tam dosti.Děkuji za názory.

koral

22.9.2016 22:21

Do vekovního filtru je dát můžeš,bakteriim to vadit nebude,ale zásadní efekt na vodu bych nečekal.

digi
25.9.2016 18:15

Jestliže ti teče vstupní voda, která má nižší hodnoty tvrdosti, než je vhodné pro ryby které chováš, tak pro ně bude menší zlo, když jim tu vodu nebudeš upravovat nějakým médiem, co se bude pár dní luhovat a měnit tvrdost a tu tvrdost jim zase skokově změníš při vodovýměně. To je pro ryby stresující šoková změna hodnot vody. Tak že buď upravuj perfektně i vodu vstupní, nebo se na to .....

hr
25.9.2016 19:19

Pro hr: cetl sis vubec otazku ?? Jiste ze upravuji vstupni vodu ale zase nechci davat buh vi kolik sody na zvyseni tvrdosti. Duvod je ze nechci prelovit vsechny ryby a vymenit dno za koralovou drt. Tak jsem to chtel resit touto cestou ze koraly dam do filtru. Ty arogantni pripominky si nechej treba na facebook!

Koral
26.9.2016 8:39

Sodou zvyšuješ alkalitu,tím stoupá PH,ale tvrdost vody zůstává stejná.

digi
26.9.2016 16:51

No to sem pekne domotal.Mate pravdu. Jeste se chci zeptat jak tedy nejefektivneji zvednu tvrdost ono asi nejidealnesi bude zmena toho dna za koralovou drt a pote pri vymene vody morska sul? Nebo jeste jsem cet o pridavani vincentky kvuli mineralum. Mate sni nekdo zkusenosti meni se po jejim pridani i parametry vody.

koral
26.9.2016 21:35

Nejjednodušší je Malawi sůl,ale je dražší.Stejnou službu ti udělá mořska sůl a soda.Vincentka bude mít podobné parametry jako mořská sůl.Zkus napsat jaký máš hodnoty vstupní vody.Jak velký akva,kolik a jak často měníš vody,případně jaké hodnoty má voda před výměnou.Často je nejlepší nepřidávat nic.:)

digi
26.9.2016 21:56

Koral, kde píšeš v otázce něco o upravování vstupní vody? Z tvého dotazu plyne pouze a jenom že máš problém s nízkou tvrdostí vody u které si sem nenapsal ani naměřenou hodnotu a to čím si měřil. Když tady o něco škemráš tak si nech přihlouplé drzé otázky jestli jsem něco četl od cesty nebo se nauč pořádně se vyjadřovat, aby bylo jasné o co ti jde. Co se sody týká, tak z toho tě vymotal digi a při výměně dna v nádrži není třeba přelovovat ryby. Máš v tom trochu zmatek. Taky jsi nenapsal jakou tvrdost máš na mysli. Předpokládám, že pro tebe a tvoje ryby bude nejvhodnější se držet závěru mé předchozí odpovědi.

hr
27.9.2016 3:56

koral Sypat sůl(jakoukoliv) do akva s Tanganikou nebo Malawi v souvislosti s parametry vody je zbytečné,nebál bych se napsat nesmysl. Koral,já pořád nechápu,proč akvaristé řeší u Tanganiky a Malawi termín tvrdá voda.Proč si pořád spousta lidí myslí,že Malawští a Tanganičtí tlamovci žijí v tvrdé vodě nebo mají rádi tvrdou vodu?Konkrétně v Malawi se uvádí tvrdost vody v rozmezí 4-6,v ČR teče běžně vodovodní voda mnohem tvrdší,než je voda v Malawi! V MALAWI NENÍ VODA TVRDÁ,ALE ALKALICKÁ A TO JE OBROVSKÝ ROZDÍL!!! A tato alkalita má zase vliv na Ph vody,jak ti správně výše uvedl digi.A Vás by mělo zajímat hlavně to,aby Ph bylo v akvárku co nejstabilnější(nedocházelo ke skokovým výkyvům)! Coral-najděte si někde na netu pojmy jako ALKALITA vody a PH vody,dočtete se,že to první ovlivňuje to druhé a to je to,co by Vás mělo prioritně zajímat!Také se dočtete něco o tom,co se v akvaristice používá pro udržení pokud možno stabilního Ph mezi jednotlivými týdeními vodovýměnami(tzv.pufrátory-stabilizátory Ph),co způsobuje ony nežádoucí výkyvy v hodnotách Ph,atd.Určitě v této souvislosti narazíte na SODU(hydrogenuhličitan sodný),který se v akvaristice s Malawi a Tanganikou nejčastěji používá. Na sůl se v souvislosti s parametry vody vykašlete,používá se víceméně jen jako podpůrný prostředek pro ryby-vylučování ochraného sekretu ryb-např.po transportu ryb,poraněních atd. Hodně zjednodušený pokus o vysvětlení,ale snad Vám to pomůže se v problematice zorientovat. Vincentku si do akva klidně lít můžeš,je to ale zbytečné.Sohlasím s digiho poslední větou př.č.6! (-: Zdravím.

Vl. Šebesta
27.9.2016 17:44

pro hr bože předpokládam že jsi zakompleksovaný lulinek co ho jako děcko šikanovali a vubec ses z toho nedostal a od klavesnice jsi boreček!!! Vubec se radsi do komentářu nezapojuj 90% lidi tě zde nesnaší a ani se jim nedivím stačí si přečíst par témat a hned je mi to jasne, že nebudeš moc v pořadku. Můj první dotaz zněl zda korál ve filtru bude mít vliv na bakterie. Na to jsi neodpověděl a odpovídáš tu na nějaké smyšlené otázky v tve hlavičce!! Jaj ty musíš mít těžký život co? =) =)škemrat mužeš ty akorát u pacoša ať ti dá tvé bubaky v hlave do pořádku. ps prosím radši to nekomentuj.

koral
27.9.2016 17:48

Jinak všem ostatním děkuji za rady a názory.

koral
27.9.2016 17:56

Pro digi - Vstupní voda má GH 4 KH 5 PH 6,5 Akvárium 300l čistý objem. A měním 1/3 každý týden. Je pravda že před výměnou jsem parametry nikdy neměřil. Člověk se pořád učí =)

koral
27.9.2016 23:13

Nevím čím měříš,ale většina testů je dost nepřesná .Nejjistější jsou hodnoty přímo z vodárny.Zkusil bych sodu 6 čajových lžic při vodovýměně.Sodu rozpust v těch 100l co doléváš,nech hodku odstát.Po 2hodkách změř,při další vodovýměně dolad.Nebo napiš co jsi naměřil.Ty korály už filtruješ?

digi
28.9.2016 12:30

Ja mám hodnoty vody tiež nízke ako ty a dávam pri výmene vody každý týžden epsom sol a sódu.Na 200l čerstvej vody dám 3 lyžice kopcom sody a 5 malých lyžičiek tej soli.A uplne to stačí.Na dne mám iba koralový piesok ale ten mi podľa mňa vobec nezvyšuje tvrdosť možno udržuje kh a ph.Som začiatočník ale funguje mi to takto

Zetko
28.9.2016 14:17

Ano koraly uz jsem tam dal.

koral
28.9.2016 19:37

Parametry vody v Malawi jsou přibližně: GH 6-8 KH 10 Ph 7.7-8.8 Zvýšení tvrdosti vody podpoříš epsom (hořkou)solí a Ph sodou. Přesnej recept ti nikdo nedá, protože to je potřeba doladit podle hodnot vstupní vody a následných výkyvů v periodě vodovýměny z naměřených hodnot vody výstupní tedy vypouštěné. Existují zde nějaké univerzální návody na dávkování, ale jak píšu záleží na naměřených hodnotách vstupu a výstupu.

hr
29.9.2016 15:03

Hr- dekuji, uprava vstupni vody na idealni hodnoty ta mi je jasna. A proc je dulezite merit vodu ktera jde pryc nebo to je mysleno zmerit vodu co zustane v akvariu pri vymene a podle toho doladit tu vstupni. A kdyz teda udelam vodovymenu a vse doladim na ideal mate nejake zkusenosti s tim ze se hodnoty meni (snizuji) do dalsi vodovymeny. Jako ze ph, gh treba vyprcha poklesne nebo vse zustava stale stejne ? A jen doladim zase vstupni vodu Snad jsem to napsal nejak srozumitelne. :) diky

koral
29.9.2016 15:12

A jeste se zeptam se kterymi testy merite. Se kterymi jste spokojeni? Jinak ted kazdy den pridavam sodu at se ph pomalu zvedne at to neni nejak skokove stejne tak vincentku pro mineraly.Hodnoty se paradne srovnavaji do idealu.

koral
29.9.2016 15:31

Odpovím jen ve zkratce, až bude více času tak obsáhleji. Měřit vodu vypouštěnou nebo před vypouštěním je důležité, aby si věděl jak moc se ti hodnoty během periody hnou. Jakékoliv další dopouštění vody nové upravené do rozdílných hodnot může být pro ryby stresující právě kvůli oněm skokům hodnot. Ano hodnoty do vodovýměny se mění některé snižují jiné rostou. GH celková trdost, by se neměla hnout vůbec nebo nijak rapidně. Párkrát jsem tu psal podrobně k úpravám vody. Zkus pohledat nebo potom až bude čas juknu. Dobré jsou kapičkové testy od Rataje nebo jsem byl spokojen i s papírky qick testů.Vše je ale dobré si porovnat od hodnot vody od vodáren. Zavolej si na svou místní vodárnu a zeptej se kde v blízkosti tvého bydliště doručují papír s rozborem hodnot. Byvají to např... školy, školky a podobně. Podle jejich hodnot můžeš porovnat co měříš a jestli se vůbec shoduješ a neupravuješ teda úplně něco jiného.

hr
29.9.2016 18:06

Sodu i mineráli přidávej a rozpouštěj do vody nové.Jestli měníš vodu každý den,nevím co nitrifikace.Osobně zvyšuju PH na 7,5,což je optimální pro nitrifikaci i denitrifikaci.Používám quick test ESHA,JBL a pro upřesnění dusičnanů,PH kapičkové testy.Při ustálené osádce a vodovýměnách měřím tak 1 měsíčně.:)

digi
30.9.2016 16:57

Napustil jsem si 2l petku pridal 2 lzicky sody a nechal jsem to den odstat nyni to pomalu prilevam do akva nez budu delat vodovymenu at to tam potom nehrknu najrdnou. At nemaji sok. Nebo si myslite ze je to spatne?

koral
30.9.2016 19:41

Při PH 6,5 a 2lžičkách sody to asi nehrozí,ale soda dávkovaná do staré,zatížené vody může způsobit za určitých podmínek úhyn ryb.

digi
1.10.2016 4:47

koral V př.č.16 píšeš-citujiuprava vstupni vody na idealni hodnoty ta mi je jasna. (Promiň,ale Tanganiku dělám cca 25let a vodu na ideální hodnoty tak,jak je v jezeře,upravit neumím do dneška.A víš ty co,vodu s parametry jako v Tanganice nebo Malawi nejde namíchat ani v nejmodernějších laboratorních podmínkách!!!To totiž umí jenom příroda a ty parametry vody v jezeře míchala nějakou tu chvilku-pár milionů let.) Proč to ale píšu. Přesto,že máš v př.19 jasně napsané,že máš rozpuštěnou sodu lít do čerstvé-vyměněné vody,napíšeš takovou zhovadilost-tvůj př.17 a 20!!! To si piš že je to špatně!!! Nezlob se,ale o této problematice-vodě,filtraci a v ní probíhajících procesech nevíš bohužel vůbec nic,protože jinak by jsi př.17 a 20 nemohl napsat,natož pak myslet vážně a dokonce provádět.Pokud ty ryby nechceš trápit a dřív nebo později zabít,přestaň si hrát na alchymistu a dělej to jako všichni ostatní: Jednou za týden vyměň třetinu nebo polovinu vody v nádrži(nevím jak máš velké akva,kolik je tam ryb a jakou máš filtraci,tak raději větší množství neuvádím),dolej prostě vodu novou,z vodovodu,stejně teplou jako je v nádrži,při napouštění použij něco na odstranění chloru-thiosíran nebo aquatan a po doplnění nádrže tam nalej tu rozpuštěnou sodu.To je celé. Už jen pro info-tu sodu tam dáváš proto,že zvyšuje alkalitu i Ph a stabilizuje prostředí v akva do další vodovýměny.S tvrdostí vody to nemá nic společnýho. Parametry vstupní vody ti řeknou na vodárně,parametry vody po týdnu v akva si hold musíš změřit.Důležité je Ph a množství dusíkatých látek.Rozumněj-rozdíl mezi vodovýměnou a po týdením provozu akva.Podle toho budeš dávkovat to množství sody a ovlivňovat Ph.Dusíkatý látky-dusičnany řeší filtrace-vstupní hodnoty z vodárny víš,o kolik se zvednou za týden změříš a podle toho co naměříš by jsi měl reagovat-filtrace,množství ryb,četnost krmení,kvalitu a množství krmiva,množství měněné vody,četnost vodovýměn atd. Řešíš pořád jakousi tvrdost vody,ale daleko dúležitější je dbát na vodu nezatíženou dusíkatými látkami s pokud možno stabilním Ph a teplotou.Za takovou vodu ti ryby poděkují,jestli je tvrdá nebo polotvrdá je těm rybám šumák. Pokud máš ještě pořád potřebu řešit tvrdost vody a doplňování minerálů a stopových prvků do vody,můžeš přidávat nějakou sůl- je jich na trhu nepřeberné množství upravené přímo pro Tanganiku a Malawi-JBL,SERA atd.Jsou to ale komerčně vyráběné předražené záležitosti a jde to řešit daleko levněji a stejně efektivně. Zdravím.

Vl. Šebesta

VLOŽIT ODPOVĚĎ