Úspěšnost tření

Zdravim, chci se zeptat, zda máte nějaké zkušenosti či postřehy s úspěšností tření v závislosti na proudění vody v akva. Dedukcí mi vyplívá, že při větším proudění v akva se musí mlíčí brzo rozptýlit a tak úspěšnost oplodnění jiker se musí snižovat. Možná se pletu nevim. Napadlo mě to na základě aktuálního vlákna o síle čerpací hlavy.

Petrx

18.3.2014 18:45

Kamarád gynekolog vždycky říká že pravděpodobnost otěhotnění ve vířivce je výrazně větší než v běžném bazénu:) - ale vážně, pochybuju že někdo dělal empirický výzkum na tohle tema. Moje zkušenost je že pokud je proudění v nádrži v běžných mezích tak si ryby najdou vhodný kout aby jim nic neuplavalo, prostě si poradí.

St.
18.3.2014 18:48

Nad týmto som sa už aj ja zamýšľal, preto ma teší že sa to tu objavilo, tiež ma zaujíma odpoveď na tento fakt. Neviem či sú ryby na toľko chytré a vyhľadávajú miesta v akva s menším prúdením vody =D.

Patrik11
18.3.2014 19:16

u většiny tlamovců je to asi jedno, tedy u těch, u nichž samice nasává mlíčí bezprostředně u samcový řitní ploutve. U Cyphotilapií by to třeba problém být mohl.

Martin_Parizek
19.3.2014 11:48

Souhlasím s odpovědí č.1 a č.3. Příroda respektive samci si obvykle poradí a instinktivně si vyberou místo pro výtěr nejvhodnější s nejklidnější vodou. U některých druhů si taková místa vybírají samice a samci je na jiné místo prostě nepřilákají. Akvarista, který jen trochu přemýšlí a má alespoň minimální pozorovací talent, dokáže takové prostředí pomocí kamenů nebo rostlin taková místa připravit i v nádrži s požadavkem hodně okysličené a proudící vody. U cyphotilápií by měla být voda klidná v celé nádrži bez silného proudění, takže u nich myslím tento problém odpadá. U nich spíš záleží na dostatečné dospělosti samce, prosím nezaměňovat prosím s velikostí.

miroslav kraut
19.3.2014 11:52

Omlouvám se za nekvalitně sestavená souvětí, píšu to všechno v rychlosti a většinou to po sobě nemm čas číst. Neplatí jen pro toto vlákno :-)

miroslav kraut
19.3.2014 12:24

U těch cyphotilapií je to asi dáno také výskytem v jezeře, jelikož žijí ve větších hloubkách a proudění vody je tu nejspíš minimální. Na druhou stranu v takových odchovnách je v akváriu minimum překážek pro rozbití proudění vody a také se úspěšně vytírají. Otázkou je, jestli jsou výtěry v těchto podmínkách maximální či nikoliv.

Petrx
19.3.2014 13:14

Otázkou taky je, jestli si tady majstro MK uvědomuje jak a co píše. Citujič.4: U nich spíš záleží na dostatečné dospělosti samce, prosím nezaměňovat prosím s velikostí. Aj ta krajta, to je zase rébus. Mistře Vichře, nechceš si jít dát po obědě raději šlofíka??? Starší lidi to už potřebují, aby potom mohli po zbytek dne alespoň trochu fungovat. Domnívám se, že velcí samci budou dospělí všichni. Nikdy jsem neviděl dospělého malého samce, ale jenom ty velké. No nic, mistr to jistě zdůvodní tím, že u těchto ryb můžou být ryby do cca 3 let už velké ale nedospělé, nebo jiným hbitým obratem. :-))))) Já bych osobně napsal, že ryby starší tří let, které nevykazují na pohled žádnou vadu, jsou prostě tření schopné. Otázka je, jestli jsou plodné. Jestli jsou nebo ne výtěry maximální, si můžeš odvodit od jakéhosi průměru, kolik tyto ryby donáší u ostatních chovatelů. Další faktor bude taky velikost samice, a její schopnost se zaplnit jikrami. Nejde to měřit pouze jakousi úvahou o vhodnosti proudění vody, kterou pan Kraut vysvětluje názorně vedle ve vlákně o čerpací hlavě, na videu z youtube.

hr:-)
19.3.2014 13:43

Třeba já rozdíl mezi velikosti a dospělostí chápu...Druhý odstavec v odp. 7 pro změnu nechápu ale to se holt stává a nijak mě to nerozčiluje (po pravdě spíše uklidňuje).

St.
19.3.2014 14:23

Blitinky Havleny ponechám bez komentáře. Pro Petrx: podmínky v odchovnách nemusí a nebývají vždy ideální, ale na druhou stranu ryby jsou dost přizpůsobivé a s lecčím si poradí, samozejmě v určitých mezích. Proudění vody se dá umírnit ruznými opatřeními, jak předměty ve vodě, tak nasměrováním výtoku čerpadla třeba na zadní sklo. Jen se ještě zamýšlím k čemu by mi byly maxmální výtěry. osobně je nepreferuji a jen zkracují život samicím a producenti je dosahují především dotací vydatného a často nepřirozeného krmiva, takže výtěry často přesahují počty v přírodě. To nikdy nebyla a nebude moje cesta.

miroslav kraut
19.3.2014 14:36

Už jsem zvykl na tvoje obhajování děda vševěda a dokonce si začínám i zvykat, že ti budu muset dělat podrobnější rozbor, protože jak čtu, tak je to třeba. Tak že, když jsou Cypothilapie ve věku nad 3 roky, dá se o nich mluvit jako o velkých a rozmnožování schopných, protože největší samci mohou mít něco kolem 20 cm. Jestliže se tedy bavíme o velkých rybách, je pravděpodobné, že budou i dospělé, u těchto ryb to platí obvzlášť. Ještě jsem neviděl zdravou dobře živenou cypho, aby byla malá. Jistě mohou být i menší ryby ve stejně staré skupině, které potlačují růst, ale jestliže se zde zřejmě bavíme o odchovech, tak buď majitel ví jak jsou jeho ryby staré a nepotřebuje to odvozovat od velikosti největšího jedince, nebo když takovou rybu nebo skupinu získá už vzrostlou, tak když jsou ve skupině vzrostlé ryby určitých parametrů, tak je zřejmé že už přesáhli i hranici dospělosti, tedy přesněji řečeno pohlavní dospělosti. Hnidopichové budou jistě namítat, že by se napřed měla nějak definovat slova malá a velká, ale o to tu nejde to ať už si normálně myslící lidé odvodí sami. Především tu jde o jedmnoho chytrolína, který se tady neustále vytahuje a rád píše nějaké moudra, ale mnohdy se do toho tak zamotá, že napíše ve finále pouze pěknou hovadinu, za kterou ho tu jistý svatý ještě obhajuje. Stačí špetka logiky a trošku se zamyslet a je jasné jak to kdo myslel a hlavně jak to kdo napsal. :-)))) Mám dojem, že tady začíná opět jeden hezký vztah, mezi učitelem a žákem, který nedá na mistra dopustit a každé jeho slovo je pro něj svaté a tak se jakoukoliv opozici na mistrovu adresu snaží nějak vyvrátit a zpochybnit. Jsem zvědavej St., za jak dlouho ti mistr veřejně poděkuje a napíše, že jsi to jako jediný inteligentní člověk pochopil. :-)))))))

hr:-)
19.3.2014 14:57

Kraute, co to tady blábolíš za nesmysly. Samice v přírodě se vždy snaží odchovat co nejvíce svého potomstva, protože to je prostě pudová záležitost. To že má někdo vhodné podmínky pro tření a nošení, není nijak v rozporu s délkou života samice. To jak se ryby zaplňují jikrami závisí na jejich druhu, velikosti a vhodných podmínkách, ale neznamená to, že když jsou podmínky nadstandartní, tak je i zaplnění nějak převyšující standatrt. A jestliže mluvíme o nějakém horentním počtu odchovaných mladých samicí, tak to bude vždy a pouze jenom tolik co je samice schopná unosit přirozeně. V případě druhém by množitel ryb musel použít umělé tlamky, nebo ryby vytřít uměle nebo hormonálně. Pro blbce uvedu jednoduchý příklad. Fena německého ovčáka bude mít ve vrhu od své pohlavní dospělosti až po ztrátu schopnosti se rozmnožovat každoročně 5-10 štěňat a to kolik jí budu dávat krmení nijak neovlivní počet štěňat v době kdy se feně v těle tvoří vajíčka. V přírodě, u všech tvorů je to tak, že když je samice rozmnožování schopná, tak prostě vyhledá samce, nebo opačně samec hledá rozmnožování schopnou samici a plodí spolu potomky pokaždé když je to možné a dokud mohou. Např... v připadech kdy se o mladé stará samice déle a proto tak nemůže zabřeznout a harém samic hlídá nějaký alfa samec, bývají při jeho sesazení jiným alfa samcem tyto mláďata zabita, aby mohly co nejdříve samice zabřeznout s novým samcem. Ty si vemeno z hada a to co tady předvádíš je absolutní vrchol neználkovství a nadutosti. Ty píšeš a nevíš o čem. Naštěstí pro tebe, tady máš pár skalních omezenců, kteří věří všemu pod čím seš podepsanej.

hr:-)
19.3.2014 20:42

Ano hr,stačí špetka logiky a trochu se zamyslet přesně jak píšeš v č.10. To ale bohužel u tebe nehrozí jelikož jsi blbec:-)

Slivka
20.3.2014 8:35

k č.10, konec - myslím že nejsem sám kdo to pochopil...

St.

VLOŽIT ODPOVĚĎ