Zase pisek:(
Zdravim, precetl jsem si tu spoustu nazoru a vlaken na tema dno malawi. Rad bych nejaky dobre vypadajici (subjektivni zalezitost) pisek na dno akvaria pro pseudotrophiky a labidochormis. Co se tyka frakce mam celkem jasno, co se tyka pisku tak vubec-cetl jsem spoustu nazoru na kremicity a stavebninovy, ale celkem me zarazilo info od (pro me, dle cteni na forech) zkusenych lidi, ze jsou to vlastne drte, lepereceno pisky s ostrymi hranami, coz rybam pochopitelne (lepereceno jejich traktu) nesvedci-takze doporucite nejaky ? Celkem se mi libi hnedy od flexiobkladu, ale nevim:( a jeste bych si poprosil o info jak vysokou vrstvu-nekdo pise centimetr, nekdo dva, jiny pet -tedy nejaky prumer?
Nekdo
1-2cm jemného říčního písku. Zrno kolem 1mm. Můžeš do něj namíchat coralit. Či jemnější korálovou drt. Ale to jen pokud máš třeba hodně měkkou vodu. Jinak to není nutné, Ale dle mého subjektivního názoru lépe a přirozeněji vypadá, když není dno jednolitě stejné a je v něm sem tam trochu hrubší frakce.
3.8.2013 9:30
A ten se da nekde koupit? Ja ze v okoli jsou ruzne reky, ale spousta fabrik vypousti, takze bych to neriskoval:/
3.8.2013 11:11
Jestli jsi u Brna nebo pojedeš okolo Tak na každé stavbě se používá zlatý tak zvaný bračák. Bratčické pískovny třeba.
3.8.2013 11:13
foto 2
3.8.2013 13:43
Plavený říční písek ve vrstvě do jednoho centimetru.
3.8.2013 14:53
Buď tak jak píšou kluci, někde v pískovně(taky jsem to tak řešil) nebo v obchodech říční dno od rataje, ale to je vzhledem k cenám písku v pískovnách mnohem drahší.
no...musim rict, ze cena u rataje neprekvapila - na druhou stranu na te fotce vypada opravdu dobre. ma ho nekdo ? takze centimetr, maximalne dva vyska dna ?
3.8.2013 19:57
Ach jo, už zase :-) 99% písků u nás je křemičitých. Písky v pytlovaných stavebních hmotách jsou právě zpravidla právě ty drcené resp. mleté na určitou stejnoměrnou frakci. Nejvhodnější, obyčejný, tedy říční křemičitý písek je právě ten stavební, který se používá na zdění a je to písek říční plavený přirozeně omletý a je velice levný. Je úplně zbytečné lézt někde do řeky...ačkoli v tomto počasí by to tak špatný nápad nebyl:-) Už tu někdo psal, že ho lze koupit i balený v Hornbachu za pár korun. Podle mých zkušeností je nejlepší pro nepísečné cichlidy vrstva do 1 cm (osobně používám třeba u tropheusů cca 0,5 cm), aby se v něm ve vrstvě nehromadila nečistota. Pokud bude vaším hlavním kritériem, aby se líbil vám, tak se obávám, že jste ne příliš optimálně zvolil priority. Co si do nádrže dáte je ale samozřejmě vaše věc. Zdravím.
3.8.2013 21:03
Vazeny pane Kraute, Dekuji za radu, vazim si ji-v tom, ze musi byt omlety vodou, se shodneme. Proti kremicitemu pisku take nic nemam (nechci mit v akvariu ten bily, co se sype ke hrobum a na stavby-stejne casem meni barvu a prijde mi neprirozeny). Samorejme, ze prioritou je spokojenost ryb - tem ale (dle meho) staci to, ze je spravne velky a je obly-kdyz bude treba modrozelenozluty s cervenymi puntiky, tak to rybam bude jedno (znovu opakuji, ze se jedna o subjektivni nazor)-samozrejme nemam tolik zkusenosti, jako Vy (s tlamovci). Byl by nekdo ochoten poslat par sutru i pisek postou? (Nedalo mi to se nezeptat:) a k te vysce-nevim, jestli jsou planovane ryby nepisecne, ale v planu jsou saulosi a hongi.
3.8.2013 23:48
tak to máš nepísečné:-))v dobré akvaristice je vždy velké množství druhů a barev písků,a nemusíš chodit nikde po stavbách,pískovnách ,kde do toho vylučuje kde kdo a kde jaký pes a kočka.
4.8.2013 9:38
Ty mysu písku 50m i na výšku a té několika kilometrové rozloze ba to neochcala celá republika :-) http://www.piskovnymorava.cz/
4.8.2013 9:47
Toto jen tak někdo neochčije. Několik kilometrů min 50m na výšku. Jen to nabýraj po 7 tunových lopatách. http://www.piskovnymorava.cz/
4.8.2013 15:21
pavle nevím,jestli je tam volný vstup,a nemám každopádně zapotřebí se tahat s nějakýma hlídačema o sáček písku,těch pár korun do kupy dám,když jsou lidi schopni vypláznout několik tisíc za 3D pozadí a chybí jim 150kč na písek,tak je to trochu divné ne?:-))
4.8.2013 17:19
Pan Miran ma mail;)
4.8.2013 18:45
Miran samo že si každý řidič označkuje místo parkovací pod kolem , jen je to stěna písku nekonečná. Ono je to jedno, stejně to ryby poserou :-)))
4.8.2013 18:52
Tam je to na tuny za 100kc tuna. Do akava za 20kč katrovaný
5.8.2013 16:31
Pro někdo: nejsem si jist, zda je rybám barva písku tak docela šuma fuk, na něco jsou nastavené už od přírody z jezera, ale je to samozřejmě věc názoru. Zvyknout se dá určitě na všechno a je samozřejmě Vaše věc, co si do akva za písek nakonec dáte. Chtěl jsem jen poradit co je (nebo si myslím, že je) pro africké cichlidy optimální. Tak ať se vše podaří. Zdravím.
5.8.2013 18:41
Vážený pane Kraute, děkuji za informace - takže vy myslite, ze pro saulosi a hongi je nejlepsi zluty pisek? Díky za info
5.8.2013 19:07
Pokud se mohu vmísit, tak můj postřeh je, že barva tak roli nehraje. Mám 3 druhy barev písku, nikde nevidím žádný rozdíl. Ovšem je pravdou, že všecko jsou omleté a neostré písky. Nicméně ta tmavě žlutá vypadá v akváriu opravdu nejlépe. Ta čistě bílá se stejně časem zpřírodní a ztmavne. Clověk by neměl být líný vyrazit do přírody, přibalit sítko a v nějaké čisté strouze si vybrat písek co lahodí jeho oku. Nebo pískovny jsou také dobrá volba. Co se týká financování písku a nebo techniky. Za techniku nejsem líný korunu utratit, ale za písek bych osobně nedal ani korunu, když kolem nás je ho mraky. To samé platí o kamenech.