Zkušenosti s odchovem předčasně vyklepaných mláďat
Zdravíčko, asi budu mít zas hloupé dotazy, ale třeba mi vaše zkušenosti pomohou. O co jde. Buď vlivem tuhých zim a tím i nižší teploty vody nebo kvůli tomu, že jsem vylovil špatnou samici, jsem dnes vyklepal mladé, které ještě nejsou dostatečně vyvynuté a nejsou rozplavané. Snaží se pohyb, ale mají ještě veliký žloutkový váček, takže leží často i bokem na dně nádrže a občas se snaží za pomocí točivého pohybu posunout jinam. Máte někdo zkušenost s ochovem takto předčasně vyklepaných mláďat. Předpokládám, že trávit žloutkový váček budou ještě pár dní, tak aby třeba dříve nepodlehly nějaké infekci.Vrátit mladé samici jsem se při vyklepávání již bál a ani teď po 3 hodinách se obávám, že by je nepřijala. Díky za rady.
Jirka Kovář
Samice je uz neprijme. Jestli mas umelohmotny sitko, dej pod nej vzduchovaci kamen a nech ho plavat na hladine (pomoz si treba polysem).
8.2.2012 20:45
Já to dříve řešil pomocí systému na fotografii. Stará váza, do ní sítko a nad to klasický filtr. Jen je třeba nastavit průtok tak aby měli mrňata dost čerstvé vody ale nepotloukli se.
8.2.2012 21:05
A není lepší udělat narychlo umělou tlamku? Zabere to pár minut. Dát je do sklinky at se pomalu točí,zvrchu to zavřeš kouskem molitanu a přivedeš tam mírný proud vody hadičkou z nějakého filtříku.Šikula to sestaví raz dva.
9.2.2012 7:30
Nejde ani tak o dostatek čerstvé vody (to je samozřejmostí) ale hlavně o to aby ta ambrya měla periodický pohyb např vody okolo nich, prostě aby to s nimi trvale nebo každou chvíli pomalu pohnulo (tak jak to dělá samička), jinak se může stát, že dochází k přerušení oběhu mezi tělíčkem embrya a žloutkovým váčkem a embrya uhynou. Způsob ukázaný v odp. č. 3 je použitelný. Je to samozřejmě vždy nouzové řešení a embrya se prokazatelně pomaleji vyvíjejí a tráví žloutkový váček než v tlamce samičky. Na jejich pozdější růst nebo rozmnožování i inkubaci potomstva to podle mých pozorování a zkušeností nemá významný vliv.
9.2.2012 23:03
Děkuji všem za rady a fotky, vypadá to dobře. Zajímavé je, že tu petku s mláďaty jsem umístil do původního akva a samice se snaží přes petku mladé posbírat a také od ní odhání jiné vetřelce.
10.2.2012 6:59
nejlepší dle mých zkušeností je na to umělohmotné sítko co je na obr.č.2 nesmí být rovné,ale takové vypouklé,a pod něj přivézt jemné vzduchování z kamínku tak.nesmí to být moc silne aby se embria nepotloukly o sítko,protože se poruší žloutkový váček a ryby jdou do kopru,a zase nesmí jen ležet.Samozřejmě čím je embrio starší a větší tím líp.Sítko musí být jemné.