Akvárium pro pestřence similis či multifasciatus popř. něco k tomu...

Zdravím všechny akvaristy, chtěla bych poprosit o rady, názory a poznatky k založení akvária o rozměrech š.60cm x h.60cm x v.35cm (cca 120litrů) pro šnekáče. Který druh a kolik kusů je do této nádrže a pro chov vhodnější a zda by bylo možné doplnit i jiným tanganickým druhem? Jaké pozadí ... černé či modré na 3d je akvárium malé? Co je vhodné pro tyto rybky na dno ... zda písek pro nano akvária či jiný jemný písek a zda je vhodnejší světlé nebo může být dno i tmavé-černé? Jaké ulity ... zda stačí druh Helix Aspersa Maxima nebo je potřeba i jiný? Zda jsou vhodné kameny ... filipínský vápenec? Předem děkuji za příspěvky, popř. i fotografie vašich nádrží se šnekáčema.

Michaelka

14.1.2014 20:50

Aqo s tak nízkým sloupcem vody nepřesviť rybkám moc silným světlem. Běž do klasiky N. similis nebo multifasciatus. Do takové nádrže stačí do startu samec a 3-4 samice, nebo malá skupinka do 10 ks. Decentní 3D klidně do tvaru L nebo i U s oběma boky ničemu vadit nebude. Když bude dělané rozumě a ubere ti cca 20 l vody, tak to žádná tragedie nebude. Kdyby ses rozhodla pro barevné bez 3D tak jestli černá nebo modrá je otázkou toho co se komu líbí. Za mě osobně černá působí neutrálněji a méně hystericky než modrá jako bazén v satelitu, o které její obhájsi tvrdí že evokuje vodní masu. Dno použij světlý křemičitý třeba do bazénové filtrace, nebo říční dno. Ulity stačí prázdné od šneka zahradního a ten tvůj strakáč je myslím jeho obdoba s teplejších oblastí Evropy, tak že stačí. Filipínský vápenec když se ti líbí tak může být. když bude mít navíc sem tam i nějakou dírku, tak skvěle poslouží i odpadlíkům ze skupiny a podobně. Nemáš zač a ať se daří.

hr:-)
14.1.2014 22:34

Já bych jenom doplnil, že je zbytečné dávat větší vrstvu než jeden cm písku, místo 3D pozadí bych navrhoval vytvořit jeden nebo dva valy z nějakých kamenů do velikosti pěsti, které by dno rozdělily na oblasti zhruba 30 x 30 (nebo 40 x 40 cm). V těch trochu oddělených oblastech pak umístit maximum ulit. Tím vytvoříte optimální podmínky pro malou skupinku třeba i jenom jeden samec a dvě nebo tři samice, za pár týdnů bude další generace, atd. Nebo místo 3D pozadí bych navrhoval opřít o zadní sklo nějaké břidlicové desky, tím vytvoříte únikovou oblast pro odrůstající ryby, které už dominantní samci budou vyhánět a napadat. Pokud se tyto rybky nemohou schovat, tak většinou podlehnou. šněkáči se snaží upravovat dno podle potřeby, takže lepší je jemný říční písek než křemičitý písek do filtrů. ale i tento písek jsem zpočátku používal a nebyl zásadní problém. Dokonce jsem viděl akva se štěrkem a šnekáči si odnosili pěticentimetrovou vrstvu štěrku do rohu. Multifasciatusi a similisi se snaží upravit nádrž tak, aby na holém dně byla skupina ulit, takže budou mít malou vrstvu písku a na tom ulity helix, tak budou spokojení.

TV
14.1.2014 22:34

Do 120L bych dal kolem 10ti párů L. multifasciatus. HR radí 1+3/4, což mi přijde málo. Ryby budou lekavé a moc je neuvidíš. Písek bych volil tmavší - ryby se hezčeji vybarví. Přikládám archaické foto své bývalé 100L nádrže s 20ti páry L. multifasciatus. Z fotky je i vidět jací to jsou kopáči (když mají dost písku=)

fajanek
14.1.2014 22:35

a detail dospělců...

fajanek
22.1.2014 17:29

Bylo by možné ke skupině šnekáčů multifasciatus dát ještě jiný tanganický druh jako např. Julidochromis marlieri nebo transcriptus popř. něco jiného? Děkuji

Michaelka
22.1.2014 20:15

Do takhle malého akvária spíš ne. Jediné co mě napadá by byli nějací menší Neolamprologusové. Např. N. caudopunctatus. Ale tak jako tak bude šnekáčům líp samotným.

fajanek

VLOŽIT ODPOVĚĎ