Aplikace sody
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak se dává do akvária soda, mám jí normálně rozpustit ve skleničce a pak ji tam nalít? předem děkuji za rady
Mkoren
pH by se nemelo nikdy zvedat bez predesle vymeny vody. Pokud by se soda pridala do akva bez predesle vymeny, nastala by chemicka reakce, kde se nahle rozlozi NO3 na cpavek a jine plyny. Takova nahla zmena je sok pro akva - bakterie nestaci takove mnozstvi cpavku najednou zpracovat. Proto je nutna castecna vymena vody pred zvedanim pH, kterou se z akvaria napred odebere prebytecne mnozstvi NO3. Doporucuji pozadovane mnozstvi sody napred rozpustit a postupne pridavat do nove vody, ktera jde do akva.
19.12.2008 8:22
Dobrý den, pokud si mohu dovolit poradit, asi neodpovím přímo na vaši otázku. Mám ten názor, že soda je na zvedání ph určitě účinná, ale i dobře míněná skoková úprava ph může být pro ryby problém. Navrhoval bych dát do nádrže několik co nejporéznějších vápencových kamenů a do filtru (pokud máte tu možnost) dát kromě filtračních vrstev také mramorovou drobnou drť. Pak bych měřil po pár dnech periodicky ph. Je možné, že se zvedne takto pozvolna a přirozeně. Pokud ne, pak bych teprve použil sodu. Ph kolem 7,5 je naprosto vyhovující, není potřeba mít za každou cenu ph 8, i když je to samozřejmě výhodné, protože máte pak ke kyselé hodnotě větší rezervu. To je má rada, možná hloupá (jsem chemický analfabet) ale vyzkoušená. Zdravím.
21.12.2008 10:30
Já jsem také pro způsob úpravy PH za využití přírody (kameny, drť apod. jak uvádí p. Kraut). Jde totiž o to, že takováto úprava je pozvolná, není skokovitá.Přidávání sody značně mění jednorázově složení vody, těžko se hlídá a dodržuje stejná koncentrace.
21.12.2008 10:51
Ja myslim, ze pri 2/3 vymenach vody tydne, co se tady ted posledni dobou doporucuji, nemuze toto stacit pH ani moc ovlivnit natoz zvednout treba o jeden cely stupen. A i kdyby, ryby jsou v urcitem pH, 2/3 vody se vypusti z akva a doda voda cerstva s nizkym pH a ryby se ocitaji nahle v nizkem pH. Sodu muzete primichavat postupne do pridavane vody. Ale takhle by ryby byly zase dobu v nizkem pH nez se pomoci drte a kamenu trochu zvedne. Byl by to opak nahleho pridani sody.
22.12.2008 8:00
Možná by to chtělo tou přírodní cestou i s tou 2/3 výměnou nejdříve vyzkoušet a pak spekulovat, zda to jde nebo ne. U mně to funguje, to je vše co k tomu mohu ještě napsta. Zdravím
27.12.2008 8:52
Pro M. Kraut - kolik ma Vase vstupni voda pH a o kolik se za jak dlouho zvedne pomoci kamenu a mramorove drti? V odpovedi c. 1 pisu o postupnem pridavani sody do napoustene vody do akvaria, takze se nejedna o skokovou upravu pH, ale vpodstate pH v akvariu zustava stale stejne, beze zmeny. Skok pro ryby je, kdyz se vypusti 2/3 vody s vysokym pH a napusti se 2/3 vody cerstve s nizkym pH a ceka se, az se pozvolna prirodni cestou pH zvedne - do dalsi vymeny vody. Potom by bylo pH v akvariu kolisave. Vapencove kameny, koralova drt apod. jsou dobre na udrzovani vyssiho pH v prerybnenych akvariich, ale za tyden by nezvedly pH o mnoho. Mame to dlouhodobe vyzkousene a potvrzene, takze z nasi strany to spekulace rozhodne neni. Od jara do podzimu mame pH vstupni vody mezi 8.2 - 8.5 takze sodu nepridavame. Pres zimu ma vstupni voda pH 7.5 a sodu pridavame, protoze prestoze mame v akvariich na dne misto pisku najemno drceny koral a ve filtrech mame hrubou koralovou drt, pH to proste nestaci ovlivnit na pozadovanou vysi tak, aby bylo v akva stejne vysoke po cely rok takze nejmin pH 8.
Dobrý den, no, nevím zda původnímu tazateli pomůže, když bude vědět jakou hodnotu má moje vstupní voda, ale pro vás: kolísá to mezi 7 , 6 - 8 a v akváriu mám za provozu (měřeno namátkou po několika dnech - neměřím to ovšem nijak často) kolem 8. S tím skokem při napouštění máte samozřejmě pravdu, nastat to může, rozdíl mezi vodami je potřeba průběžně zjišťovat. Ty kameny a drť jsou podle mého názoru důležité aby tu hodnotu stabilizovaly, to zvýšení za krátkou dobu opravdu není příliš markantní - podle mne dělá cca 0,5 stupně. Už jsme zase obloukem u absolutní hodnoty potřebné k chovu afriky. Podle mého názoru je např. pH 7,5 naprosto dostatečné - ale k tomu už jsem psal. Zdravím.
1.1.2009 21:22
To Miroslav Kraut: Upřimně řečeno, vaši radě moc nerozumím. Uvádíte zkušenost, že přidání mramorové drti do filtru + umístění vápencových kamenů do nádrže dopomůže ke zvýšení ph na optimální hodnoty (7,5). V dalším příspevku uvádíte, že hodnoty ph vstupní vody jsou u Vás 7,6 - 8 , což prý není pro původního tazatele důležité. Podle mně by to byla pravda, pokud by hodnoty ph u vstupní vody tazatele byly přibližně stejné, jako u Vás. Pokud by se například tyto hodnoty pohybovaly někde pod hranicí ph 6,5 (což klidně mohou) asi by Vaše rada mohla mít fatální následky ( zejména, pokud doporučujete měnit 2/3 vody týdně). Myslíte, že i při takových hodnotách (jak uvádím v příkladu) je Vaše rada nepřidávat sodu opodstatněná?
2.1.2009 10:07
Dobrý den, pro supina: máte rozhodně pravdu. Pokud bude ph pod 7 nemůže stačit pozvolná stabilizace pomocí kamenů a drtě. Také jsem jasně napsal že zajisti stabilizaci hodnoty a že ph zvýši jen cca o půl stupně. Možná měl tazatel napsat jakou má vstupní vodu, pak by to asi bylo jasnější. Máte absolutně pravdu, že pokud by měl vstupní vodu kolem ph 6,5, byla by ta soda nejlepší řešení. O tom není sporu. Zdravím.