Bílé výkaly u tropheusů

nazdarek ve spolek. Mam dotaz ohledne tropheusu ,kdyz se u nich objevi bile vykaly znamena to problem s bicikovci ve strevech a otazka zni jestly si stim ryby poradi ,pokud budou v dobrem prostridi a nebo jestly jim clovek musi pomoc ,treba entizolem ?ryby jsou jinak v pohode nejsou nafoukle ani apiticke. Objevilo se to u trech ryb ze skupiny 30 ryb .krmim florou od sery a jinejma zelenejma krmivama.

mara

22.12.2008 21:23

Okamžitě začni léčbu,vše najdeš zde. Hexamitóza a Spironukleóza Hexamitóza je poměrně časté onemocnění ryb, také se k ní řadí častá nemoc Spironukleóza. Původce onemocnění: Bičíkovec Hexamita salmonis. Má kapkovitý tvar těla. Tělo je opatřeno 8 bičíky, z nichž 6 vychází volně z předního konce těla, 2vedou tělem k zadnímu konci, odkud vybíhají ven. Hxamitóza je parazit který ,cizopasí ve střevě, zvlášť v jeho zadní části, ve žlučníku a žlučovodech. Nepřichycuje se ke stěnám orgánů, ale plave v jejich obsahu. Rozmnožuje se dělením. Po upuštění hostitele s výkaly vytváří cysty. K další infekci dochází těmito cystami alimentarní cestou. Cizopasníci nejsou závislí na teplotě vody, onemocnění proto probíhá v různých ročních periodách. Masivní infekce jsou zjišťovány u oslabených ryb. Normální hostitele Spironucleus elegant jsou různé druhy žab, u nichž cizopasí rektu a z nich přechází na ryby. U ryb žije ve střevě. Morfologická stavba a způsob života tohoto parazita jsou v podstatě shodné s příslušníky rodu Hexamita.Od rodu Hexamita se liší mimo jiné protáhlými jádry. Příznaky onemocnění: Silná hexamitóza a spironukleóza jsou charakterizovány poruchami trávení, což má za následek snížení přírůstků, celkovou vyhublost a úhyn. Průběh onemocnění je většinou subakutní až chronický. Projevuje se poruchami plavání, nemocné ryby se otáčejí kolem své osy, přestávají hltavě přijímat potravu, jsou apatické, oddělují se od hejna a postávají u horních částech akvárií. Únikový reflex zůstává dlouho zachován. U plůdků dochází k masivnímu úhynu u starších ryb je úmrtnost menší. U ryb s masivní infekcí jsou žaludek a střevo naplněny nažloutlou, huspeninovitou tekutinou a jejich stěna má nastříkle krevní cévy. U akvarijních ryb působí silná infekce průjmová onemocnění.Pozorujeme dlouhé nitkovité průhledné výkaly. Jedná se o střevní výstelku ,kterou poškozuje parazit. Terapie: Účinná je léčba přípravkem na bázi metronidazolu Entizolem, který se podává se smícháním krmné směsi. K tlumení hexamitózy a spironukleózy lze tento preparát použít i ve formě dlouhodobé koupele.Proti těmto protozoózám je také účinný dimetriazol podáván v krmivu. Prevence: Nejdůležitější preventivním opatřením je znemožnění přenosu původce (cyst) do akváriích , ať již napadenými rybami nebo vodou. Důležité je také při nákupu ryb být opatrný a raději po přínosu domů použít na 5-7 dní karanténí akva .Také používat kvalitní krmiva a krmit ryby takovou stravou aby u nich nevyvolala střevní potíže. Léčba: Humánní přípravek Entizol. Je možné použít jej v koncentraci 4 mg/l po dobu 2 až 3 dnů. Metronidazol se vstřebává přes žábry a vytváří v krvi terapeutický účinnou koncentraci k likvidaci cizopasných bičíkovců. Koupel se užívá zejména v chovu akvarijních ryb. Specifika jinde uvedené: Radikální léčebná kůra v praxi / tableta 250Mg/30 Litrů vody po dobu 5-8 dnů dle zdravotního stavu ryb. Pravidelná výměna vody cca 2 dny asi 20% objemu akvária.HODNĚ ZDARU

pietro
22.12.2008 21:43

Ahojky...mohlo by se jednat o Hexamitózu....nech si předepsat Entizol(od obvodního lékaře) a dej jeden prášek do vody na cca 100 l... a do týdne by mělo být zlepšení(pokud mají bílé výkaly)již jsem odpovídal na obdobný problém (Vypouklé oči a bílé výkaly)

s.kelly
22.12.2008 21:58

No stou diagnostikou máš pravděpodobně jasno ale medikaci 1 tab na 100l vody je oničem,snad jako prevence u Terčovců ale máš nato svůj názor, nebudu ti ho brát.Je fajn že ses zapojil ale opravdu je to bezvyznámná dávka. Býložravé ryby nemají žaludek ale jen dlouhé střeva a těm jsou přidruženy přívěsky (gonády)které vylučují trávicí Enzymy. Jen pro info pánové.

pietro
22.12.2008 22:38

dik za radu ,hlavne od pierota ale me by zajimalo jestly se ryby dokazou vylecit samy za predpokladu ze maj dobre podminky pro zivot .a jestly je mozne ze se nenakazi i ostatni kdyz budou mit dobre podminky .pred rokem kdyz jsem je koupil z jedne male lihne tak jsem je dal pod entizol, jako prevenci ale asi jsem to mel udelat jeste jednou .

mara
23.12.2008 7:48

Dobrý den, ne nedokážou, držte se prosím návodu od pietra je velmi fundovaný. Radu magistra kellyho prosím ignorujte. Zdravím.

Miroslav Kraut
23.12.2008 7:55

P.Birsak : ENTIZOL 20X250MG Tablety mě to stačilo na cca 1OO L jedna tableta.Jinak diagnostikovat bez foek a nebo videa.... je to střelba od boku...

s.kelly
23.12.2008 8:00

to Pietro: jak je to s pricinou, nikde zatim nebyla dokonale specifikovana. to p Kraut: stalo se mi tento mesic neco podobneho, jsem nestastny, protoze mi z Vasich krasnych 26 Masw zbylo jen 11, coz je velmi spatny pocet, nevim, zda hejno doplnit, ci co jineho. Stalo se to pri prebarvovani, ryby maji cca 6 cm. Podminky drzim stale stejne, tzn 1x tydne vymena skoro 1/2 vody, krmim 2x denne, rano Flora, odpoledne Flora neco Tetraphyll, nekdy Vipan. NO2 je 0, tvrdost 8 st. a Ph stabilne 8, mereno jak pred vymenou, tak po ni. Vrstva pisku 0.5, filtr Tetratec 1200, peru 1x za mesic. Preleceno Metrozolem, cekal jsem 2 dny na predpis od veterinare (zjisteno v sobotu). Dekuji za radu.

Troph3us
23.12.2008 8:22

Dobrý den, to je mi líto, po pravdě nevím jak poradit, pokud ty ryby byly předtím v pořádku a nic jste nezměnil. Nepřidal jste tam třeba nějaké ancistruse na čiště apod.? Ta výměna vody je celkem ok, podle vašeho měření se zdá voda super, nevím jak je nádrž velká a kolik jich tam bylo. Ten filtr bych čistil častěji-můj názor na toto znáte. Ale možná ani tady nebyl problém. Zdá se mi, že se tam ti bičíkovci museli nějak dodatečně dostat, s novou rybou, troškou vody nebo třeba síťkou, nevím, moc z toho moudrý nejsem. Je pravda, že se mi to kdysi taky jednou u mladých tropheusů stalo a přesně v téhle velikosti. Tehdy jsem byl idiot a dle návodů zkušených jsem je tehdy skupinu vysexoval a odebral přebytečné samce a okamžitě se to nastartovalo a tam tehdy nebyl naprosto jistě vstup bičíkovců z vnějšku. Ale to asi není váš případ. Mám dotaz na Pietra: nemohou být ti bičíkovci latentně ve střevech ryb a nemoc propuknout při nějakém nevhodném zásahu nebo zhoršení podmínek? Díky.

Miroslav Kraut
23.12.2008 8:29

Ancistrusy mam 6 ks, ale ti tam jsou jiz dlouho, rozhodne driv nez Duboisi, ryby jsem nedaval, az ted jsem po te katastrofe donesl z prace 1+2 Leleupi, hned se i vytreli. Akvarium, 320 litru, bylo pred tim Malawi - Demasoni, Metriaclima a Yellow, je pravda, ze jsem ho nijak nedesinfikoval, nez jsem donesl Duboisi. Mam na Vas hlavne jeden dotaz, jak upravit ten pocet Tropheusu, dodat ci nedodat nove jedince? Pockat treba mesic, jak to bude fungovat? Diky

Troph3us
23.12.2008 8:41

Určitě byste měl tu skupinu početně doplnit. Bude to sice nové riziko, ale v malém počtu budou ti tropheusové fungovat špatně. Ostatní ryby jako jsou leleupi z nádrže dejte pryč, nevyhovuje si to potravně-možný následný zdroj problémů. To doplnění udělějte samozřejmě až se situace zdravotně stabilizuje. Zdravím.

Miroslav Kraut
23.12.2008 9:01

Diky, v lednu bych se ozval na mail a sjel bych k Vam pro doplneni, hezke svatky.

Troph3us
23.12.2008 9:11

Také vám přeju hezké svátky. S těmi rybkami vás asi nepotěším. Napíšu vám stejně jako jednomu chovateli v jiném dotazu zde na vebu: za dva měsíce budou mít vaše maswy 7 - 8cm a dát tam další poloviční by nebylo dobré. Ty budou jasně zaostávat v růstu a budou ve stresu-z toho vyplývá téměř stoprocentní jistota dalších zdravotních problémů v akva. Měl byste někde sehnat (já tak velké ryby na prodej nemám) stejně velké tropheusy, jako máte v nádrži. Buďto maswy, nebo i jiný druh tropheusů k nim do společné nádrže, tak aby byli dost nahusto a fungoval tam sociál. Zdravím.

Miroslav Kraut
23.12.2008 9:39

..nemohou být ti bičíkovci latentně ve střevech ryb a nemoc propuknout při nějakém nevhodném zásahu nebo zhoršení podmínek? Ten dotaz je sice vyhradne pro Pietra, ale vim, ze tihle bicikovci ziji v omezenem poctu ve strevech ryb. U oslabenych jedincu se mohou premnozit a pak pronikaji ze streva do krve a ostatnich organu. To oslabeni ryby muze nastat prevazne ze stresu. Napriklad kdyz je ryba neustale honena jinou rybou atd. U Tropheusu je tohle onemocneni nejcastejsi, protoze je dokaze vykolejit kde co. Nejenom preprava a zmena prostredi a nebo kdyz neco delate v akvariu, ale nekdy staci vazne malo, napriklad kdyz je akva kde je dost provoz a ryby se mohou lekat necekanych pohybu z venku nebo kdyz se jim nahle zmeni parametry vody, pri zmene zradla nebo kdyz se prekrmi, znepruchodni se jim strevo a ryby se neciti dobre, prijde stres a uz to je. Nekdy staci tak malo, jako treba roznout svetlo na akvariem v jinou dobu nez co jsou zvykli. Proste pro Tropheusy je nejlepsi stereotyp.

A+I
23.12.2008 12:19

Na dospělých rybách se mírné napadení neprojevuje ani vzhledově, ani na jejich chování. K masové nákaze a mohutnému rozvoji bičíkovců dochází jen za určitých podmínek. Bičíkovci začnou škodit hlavně při ztížení životních podmínek ryb, při nadměrném zvýšení počtu rybí osádky v nádrži, při zatížení vody dusíkatými látkami a při stresových situacích a věčných šarvátkách nadřazených jedinců s poraženými. Slabší jedinci pomalu rostou přiotráveny dusíkem v nedostatečně čištěném akváriu a vlivem nedostatku potravy. Postupně hubnou a hynou. Léčba upravená pro tanganické ryby: Léčení je snadné metronidazolem; sám jsem použil Entizol l tabletu (250 mg) na 30 litrů vody a po dvou dnech opakoval poloviční dávku (l tabletu na 60 litrů vody) třikrát po 48 hodinách. Léčení tedy trvalo 8 dní, bez výměny vody. Zároveň jsem jednorázově na začátku léčby použil 10 ml nasyceného roztoku krystalického chloridu vápenatého (CaCl2- 6 HgO) a 2 ml nasyceného roztoku tetraboritanu sodného (borax) na 10 litrů akvarijní vody. Po skončení léčby metronidazolem za 8—9 dní jsem začal postupně vyměňovat vodu za čerstvou, denně asi 10 % objemu a dodával ještě po dalších 10 dní chlorid vápenatý a tetraboritan sodný v příslušném množství odpovídajícím objemu vyměněné vody. Závěrem upozorňuji, že voda určená k přípravě metronidazolové lázně byla čistá, odstátá, ne stará akvarijní, správně temperovaná, v daném případě na 26 °C. Po celou dobu léčení je třeba ryby krmit lehce stravitelnou potravou, nejlépe planktonem (např. naupliemi žábronožky solné, buchankami, hrotnatkami, větší ryby pak larvami komárů a pakomárů apod.), aby voda v nádrži nebyla nadměrně znečisťována nedokonale stravitelným krmivem, dostatečně vzduchovat, popřípadě mechanicky filtrovat vodu přes silonovou stříž.

pietro
23.12.2008 17:39

Proč ten chlorid vápenatý a borax ?

Hroch
23.12.2008 18:18

Je to taková experimentální léčba a proto že je to jako podpurné léčivo ohledně recidívy parazita. Zatím to funguje? Ale je to také proto, jelikož tyto preparáty jsou šetrné k střevní výstelce a zastavují průjmové obtíže. Jedna věc závěrem: také se vyskytuje ještě jeden střevní parazit, ale je jen mírně odlišný od Hexamity a Spironnukleózy. Ten tajemný se jmenuje Cryptobia iubilans. Opravdu nejhorší forma ekoparazita, který napadá žaludek, střevo, játra, slezinu, ledviny, gonády a plynový měchýř, vně i vnitrobuněčně.

pietro
24.12.2008 0:29

pro pierota ;kde se da sehnat borax a chlorid vapeny ?a ten parazit Cryptobia iubilans ma stejne priznaky nebo se trochu odlisuje ? a da se lecit ?entizolem ?dik za odpovedi mas dobre znalosti

mara
25.12.2008 18:48

Cryptobia iubilans - Google - stránky pouze česky - hned první odkaz - autor dr.Frank Chytrému napověz .... Dík Pietro

Hroch
26.12.2008 12:23

Ještě něco málo k tomuto tématu. Rod Cryptobia patří do řádu Kinetoplastida. Jde o bezbarvé bičíkovce (zoofla-gelata), kteří se živí heterotrofhě, tj. hotovými organickými látkami, oproti autotrofně se živícím zeleným rostlinným bičíkovcům (fytoflagelata). Druhy rodu Cryptobia mají dva bičíky, jeden směřuje dopředu, druhý dozadu; druhý probíhá při základně podél břišní části těla a je na něm přirostlý. Říká se mu vlečný. Parazitují hlavně na bezobratlých, ale někteří i na rybách. Jako vnější cizopasník je z našich vod znám pouze bičíkovec Cr tobia branchíalis, zakotvený v hostitelské sliznici zaber koncem zadního bičíku. Vyskytuje se na povrchu žaber karasů, línů, ježdíků hlavně v silně znečištěných vodách jak v Evropě, tak v Asii. Patogenita ve volné přírodě nebyla zatím přesvědčivě prokázána. Z vnitřností vodních plžů, pijavek a ploštěnek je známo asi šest druhů rodu Cryptobia, které se chovají jako endokomensálové nebo endoparaziti a žijí v různých orgánech; zažívacím traktu, gonádách apod. V jícnu, žaludku a ve střevě mořských ryb bylo dosud zjištěno na sedm dalších druhů rodu Cryptobia. Z endoparazitických kryptobií byla popsána dosud pouze jedna a to Cryptobia iubilans (Nohýnková E., 1984: A new pathogenic Cryptobia from freshwater fis-hes: A light and electron microscopic study, Protistologica, Tom XX, fasc. 2: 181—195), na čtyřech druzích sladkovodních ryb: Herichthys cyanoguttatus, Cichfy lasoma meeki, C. nigrofasciatum a C. octofasciatum. Napadá žaludek, střevo, játra, slezinu, ledviny, gonády a plynový měchýř, vně i vnitrobuněčně. Jinak dostala se mi do rukou zajimavá studije z americké univerzity, kterou mi poslal Jony.Společně to dáme dohromady a uděláme na toto téma, myslím zajimavý příspěvek. Ještě jednou díky Jony.

pietro
28.12.2008 5:08

To Pietro - hlavne ten prispevek sem nevkladej pres admina, myslim, ze emigroval... :-) No ale vazne, nejak se mne to nezda. Doufam, ze je admin vporadku a vsechno je OK!!

A+I
31.12.2008 7:16

Dobrý den, děkuju Vám za odpovědi Pietro a A+I. jen jste mi potvrdili to, co jsem si myslel. Děkuju. Přeju úspěšný rok 2009 všem ať nám to krásně plave.

Miroslav Kraut
6.1.2009 12:43

Davka, jak napsal s.kelly je uplne nesmyslna. Metronidazole se jmenuje tento veterinarni lek urceny primo pro ryby a tableta 250mg se ma podle navodu pridat do 38 litru vody. Toto antibiotikum je urcene nejen na bloat u Tropheusu, ale i na jina onemocneni ryb a navod je spis universalni. Pokud maji totiz Tropheusi bile vykaly, je uz hodne pozde na leceni a ta doporucovana davka jedna 250mg tableta na 38 litru vody by se mela cca 1,5 znasobit. Takze leceni u takoveho stadia nemoci (bohuzel toto onemocneni ma hlavne u Tropheusu hrozne rychly prubeh a navic je pozorovatelne az je uz dost pozde) by melo byt Metro nebo Entizol jednu 250mg tabletu na 25 litru vody = na 100 litru 4 tablety. Davkovat po 8 hodinach pri stale zhasnutem svetle nad akvariem (na svetle se antibiotikum rozpada) a pri teplote vody 28`C (antibiotikum zacina pusobit az nad 27`C vody a pusobi po dobu 8 hodin). Dvakrat denne odkalovat dno, aby se dostalo co nejvic detritu z akva pryc a tim se snizilo riziko sireni nemoci, a jednou denne udelat asi 30% vymenu vody tesne pred aplikaci nove davky - na odebrani jiz nepusobicich predeslych davek antibiotika. Rybam, ktere jeste zerou, je dobre namocit granule do trosky vody s praskem z rozdrcene tablety a nechat chvili nasaknout. Doba leceni 7-8 dni a tuto dobu dodrzet i pri viditelnem zlepseni. Tenhle lecebny postup je vyzkouseny, jak nejlip Metro na bloat u Tropheusu zabira

A+I
6.1.2009 13:15

Pro Troph3us - jedna z moznych pricin bloatu u Tropheusu je ta, ze kdyz s nima chovas ryby dna, ktere kladou jikry, a jeden nebo vic Tropheusu tyto jikry nebo i poter objevi, sezerou to a protoze je to hodne tucne, muzou dostat bloat, ktery se pak hodne rychle rozsiri mezi ostatni. Neni mozny, ze objevili jikry tech Ancistrusu?

A+I
6.1.2009 20:29

A+I: ancistrusy jeste nejsou dospeli, maji tak 5-6 cm a stari jsou cca 6 mesicu, jikry jsou tedy vylouceny. V dobe, kdy bloat propukl v akvariu zadne jine ryby nebyly. Momentalne po treni Leleupek je plne dno mesicnich prcku a zadny s Duboisu o poter nejevi zadny zajem, coz me velmi prekvapilo. Nicmene ryby jsou jiz stabilizovane, bohuzel jejich pocet je takovy jaky je. Diky.

Troph3us

VLOŽIT ODPOVĚĎ