Bílý povlak vodního kamene na skle pod hladinou

Dobrý den, dělá se mi na vnitřní straně skel akvária pod hladinou bílý tvrdý povlak, asi vodní kamen. Rybám to zjevně nijak nevadí a jsou naprosto v pohodě. Jen by mě zajímalo, jestli se to dělá i někomu jinému nebo jestli s tím mám něco udělat. Při každé výměně přidávám 1 tabletu sody vitar a měním tak 60% z 250L akva. Zajímavé je že měření PH je kolem 7,8.

Michal27

26.5.2010 20:59

Přesně to samé se mě dělalo kdysi dávno uplně tvrdá i 1mm vrstva kamenu, pak jsem po pár letech v uplně starých knížkách našel že s tím souvisí pohyb vody. Tenkrát jsem filtroval jen hlavou a molitanem docela malým na dnešní poměry. Voda měla solidní průtok i okysličení pro ryby ale ne na kámen. Voda kolem skel musí být pořád v lehkým pohybu případně čeřit hladinu ne postávat. Po deseti letech jsem se vrátil k akvaristice tak jsem to zkusil, venkovní filtr roztřikovací trubka ta samá voda a kámen se nedělal 2 roky. Pokud se nezměnila voda ve studni tak ta knížka nelhala. Přitom mě jednou přetíkala pomalinku voda kvůli vzduchování a z venku se kámen usadil na zadní straně že to nešlo ani zeškrabat. Tak mě to přesvědčilo. Hodnoty vody byly 25dGh a 18Kh.

Pavel 86
26.5.2010 21:08

Čau Michale já si až ted všiml že to seš ty.Co voda už dobry?

Pavel 86
27.5.2010 10:53

Ahoj, sem to já, voda už dobrý, NO2 nezměřitelné a vše šlape, nevím jak se to tak rychle přihodilo, ale asi tomu pomohlo, že jsem už cca 2 týdny nečistil filtr a jen odkaluju dno a vyměňuju 1x týdně těch 60% vody :-). To bych bral, že v místech, kde se voda nehne se usazuje vodní kámen, ale mě se to dělá i v místech kde voda proudí, už mě napadlo, jestli nemám zkusit nedat tu sodu, ale to by mi mohlo klesnout PH. Koupím nějakou hrubou houbu nebo nějakou plsť a budu čistit skla při každé výměně vody.

Michal27
27.5.2010 11:24

Hele dobře okysličená voda mám doma bez uprav v nádrži 7,5-8Ph i bez sody ale záleží na lokalitě švagrovy v Ostravě aspoň to tvrdi že má vodu 6,5 bez uprav.

Pavel 86
27.5.2010 12:14

Zkusím to a uvidím. Pak dám vědět jak to dopadlo.

Michal27
28.5.2010 3:56

Pavle, byl jsi strizlivy, kdyz jsi psal odpoved 4? Ja uz to ctu podvanacty a ... ??? Co jsi vlastne napsal? :-)

A+I
28.5.2010 7:18

A+I zkus mě polopatě vysvětlit co tím myslíš. Jestli 6,5Ph tak to neznamená že tam někdo chová Afriku ale že mu to teče z kohoutku u Ostravi, Michal to chápe. A jestli myslíš kyslík tak je všeobecně známé že kyslík vypuzuje Co2 a Ph stoupá, Při dávkování CO2 se vypudí trochu kyslíku a Ph klesá. Samozřejmě vše se odvíjí od Kh. Já mám Kh ve studni dost nato že s filtrem bublifukem mám vodu 8Ph což je na případné jikry skalár moc. Nebo jsi to myslel jinak?

Pavel 86
28.5.2010 7:37

Samozrejme, ze jsem to myslel jinak. Ale vidim, ze Ti to nedoslo. Ta veta sice zacina velkym pismenem a konci teckou, ale to vsechno mezi tim nedava zadnej smysl. Precti si to po sobe - v klidu a pomalu, schvalne, jestli bys sam pochopil, co jsi napsal.

A+I
28.5.2010 8:57

To souvisí s tím, že většina lidí je dnes už líná i normálně psát a mmísto dvou nebo tří vět s čárkami a tečkami to nesmyslně spojí do jedné a pak si musít smysl odhadovat. To není případ jen Pavla. Já mám na psaní také většinou málo času, ale snažím se psát srozumitelně. Mimochodem u Ostravi je s tvrdým Y, ale třeba to byl jen překlep :-). Už se těším, jak mi hned někdo napíše, že je to web o rybách a ne o pravopise, ale na mém názoru to nic nezmění. To jak píšeme, tak trochu vypovídá i o nás samých :-). Zdravím.

miroslav kraut
28.5.2010 9:25

:-))) co už s tím nadělám, čeština mě nikdy nešla a už s tím nic nenadělám. Snad Vás neštve že občas asi jako jediný nesouhlasím plně s některýma nepodstatnýma věcma. Mě by docela zajímal i Váš názor i ostatních jesli se pletu s tím kamenem na skle. Prostě se radši učím o rybách než gramatiku. Já se na nikoho nezlobím ani zbytečně neponižuju.

Pavel 86
28.5.2010 11:17

No pokud to berete, tak, že když někomu napíšu, že něco dělá špatně, nebo že píše jako prase zadní nohou :-)) jako jeho ponižování, tak je mi to líto a ty moje příspěvky vlastně ani nemusíte číst, protože to tam většinou najdete:-). Už to tu v minulosti bylo a možná mně zase přejde chuť někomu něco radit a uvolním prostor pro erudovanější a méně povýšené rady. No nic, budu nad sebou přemýšlet. U toho vodního kamene popravdě nevím. Mně se pravidelně udělá, když třeba vylovím rybky z elementky do větší nádrže a v té prázdné elementce pak vyměním větší množství vody (pod polovinu) a hned tam zas nejsou rybky. Do dvou dnů mám kamenec všude i na vrtulce čerpadla. vysvětluju si to laicky tím (na chemii jsem opravdu analfabet), že tam prostě rybky neprodukují odpadní látky a moč, které by s těmi solemi ve vodě reagovaly a neutralitzovaly je, a tak se to všude usadí. Ale možná jsem vedle, jak ta jedle. Pokud mi to někdo vysvětlí, a co dělat aby to nenastalo, budu pochopitelně rád. Zdravím

miroslav kraut
28.5.2010 12:36

Tvrdost vody je vlastnost, která vyjadřuje obsah rozpuštěných nerostů (nejčastěji CaO a MgO) ve vodě.Může být trvalá a přechodná. Trvalá obsahuje rozpuštěné chlority, sulfidy, nitráty, a silikáty. Přechodná obsahuje rozpuštěný Ca(HCO3)2 (hydrogenuhličitan vápenatý). Po jeho vysrážení vzniká CaCO3 (uhličitan vápenatý), což je vodní kámen.Přechodnou tvrdost vody lze, narozdil od tvrdosti trvalé, odstranit varem.Tvorba vodního kamene je způsobena změnou rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého při změně teploty a jejich vyloučením z vody.Zamezování tvorby vodního kamene a jeho odstraňování lze řešit různými způsoby,např:odírání vzniklého kamene,chemické metody (rozpouštění pomocí kyselin,fyzikální metody jakožto magnetická úprava, galvanická úprava pomocí zinkové anody.Čili vodní kámen to je prevít a pokud neodhalíte příčinu,nezbývá než čistit a čistit.Přeji pěkný a snad slunečný počátek víkendu.

L.Čech
28.5.2010 18:21

Když to vemu a zhrnu tak CO2 rozpouští, zabraňuje tvorbě vodního kamenu v akváriu. To by vysvětlilo můj případ proč se mě kámen nedělal ani ve tvrdé vodě. Hned od začátku jsem hnojil Co2 pro rostliny. Možná když se vytáhnou ryby které dýchají a produkují CO2 pak se usadí více. Pokud je ve vodě rozpuštěn oxid uhličitý, dochází k přeměně nerozpustného uhličitanu vápenatého na rozpustný hydrogenuhličitan vápenatý: CaCO3 + CO2 + H2O → Ca(HCO3)2 Roztok hydrogenuhličitanu po malých kapkách dopadá na skálu a pomalu se z něj odpařuje voda a uvolňuje se oxid uhličitý. Při poklesu koncentrace oxidu uhličitého v roztoku dochází k rozkladu hydrogenuhličitanu zpět na uhličitan -reakce probíhá tedy v opačném směru a dochází ke vzniku krápníků: Ca(HCO3)2 → CaCO3 + CO2 + H2O Hydrogenuhličitan vápenatý a horečnatý způsobují tzv. přechodnou tvrdost vody. Tu lze na rozdíl od tvrdosti trvalé (působena sírany obou prvků) odstranit varem. Hydogenuhličitany se rozkládají a přecházejí na uhličitany. Snad to je správná teorie.

Pavel 86
30.5.2010 12:54

Dobrý den všem, CO2 do akva nepouštím, není důvod, protože v něm nemám žádné rostliny. Rybky v akvu jsou nepřetržitě. Jestli jsem to dobře pochopil, tak voda z kohoutku mi teče dosti tvrdá na to, aby vyhovovala tlamovcům. Takže, když sodu úplně vysadím, nebude se tvořit vodní kámen? Přidával jsem ji kvůli tomu, že jsem chtěl držet hodnotu PH kolem 8,z kohoutku teče něco kolem 7,1-7,4PH.

Michal27
30.5.2010 13:24

Co2 Afričanům určitě nepouštěj, to se dělá jiným rybám na snížení Ph pod 7. Jako všechny Tetry a povodí Amazonky a hlavně je to hnojivo rostlin a neplesnivý jikry rybám z měkkých vod. Jen jsem našel přesné vysvětlení, pokud je voda více okysličená tak ubývá CO2 ve vodě a vysráží se kámen. V rostlinných akva bez tlamovců které se sytí trochu CO2 se kámen nedělá nebo jen málo podle tvrdosti Kh. Takže nádrž z dostatkem CO2 a lehkým pohybem vody aby nestála se kámen nedělá a v mé nádrži to platí. Ty máš jiné ryby musíš hodně okysličovat, tvrdost musí být taky vyšší tak musíš jen ručně čistit.

Pavel 86
31.5.2010 8:19

Děkuji L.Čech a Pavel 86, za teoretické vysvětlení problému, ano, vodní kámen je prevít, a mám z toho trochu hlavu v pejru :-)), ale to s tím CO2 a dýcháním ryb mi dává jednoduchý smysl a to bude zřejmě ten můj případ. Pro Michal 27: mně teče z kohoutku v podstatě to samé co vám (pH 7,5, tvrdost kolem 18 - 20 st.)a vůbec jí (mimo odchlorování) neupravuji a to měním 2/3 - 3/4 objemu nádrží týdně. Neříkám vám, co máte dělat, jen jak to dělám já. Zdravím.

miroslav kraut
31.5.2010 11:57

Pro p. Kraut: To jsme na tom stejně, taky měním 60% vody a teď už přidávám jem aquasafe kvůli chlóru, sodu už nedávám a ryby jsou v pohodě.

Michal27

VLOŽIT ODPOVĚĎ