Černé tečky na rybách

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Na rybkách které mají světlejší barvu (oranžová,žlutá,..) jsou vidět malé černé skrvrny, které postupně přibývají. Ryby jsou žravé, dobře plavou a nejeví žádné známky nemoci. Zde v diskuzi jsem četla, že to mohou být pigmentové skvrny, jinak jsem o tomhle nic nenašla. Je to nemoc nebo je to normální ?

Eva

20.1.2014 12:39

fotka

Eva
20.1.2014 14:48

nevím,taky by mně to zajímalo,mám doma Aulonocara Fire fish a taky jsem na některých objevil černé skvrnky, nejsem odbotník,ale myslím si,že je to určitě pigmentace

Werty
20.1.2014 16:11

Koukala jsem se tady pořádně a je to tu ve více tématech. Všude se píše, že jsou to jen pigmentové skvrny. Tak snad jsou rybky Ok.

Eva
20.1.2014 19:08

Evka, áno je to to čo si našla a čo tu popisuješ. Pigmentové škvrny nie je sú žiadna choroba, je to genetického pôvodu. A už je fakt problém zohnať kvalitné ryby bez týchto škvŕn. Pigmentové škvrny sa môžu po tele rýb presúvať (na jednom mieste zmiznú, zas inde sa objavia). Môžu byť v podobe silno čiernych bodiek až machúľ, alebo tmavých fľakov. A samozrejme je to vidieť na bledých odtieňoch rýb. Či je to normálne? NIE, ale u rýb z rôznych akvaristík, alebo už aj u niektorých chovateľoch sa to bežne vyskytuje.

Patrik11
20.1.2014 19:10

a ešte jeden príklad pigmentových škvŕn :(

Patrik11
20.1.2014 20:38

Patriku. Víš vůbec něco o genetice ryb??? Asi jen tak, že je to něco genetické. S genetikou to nemá vůbec nic společného. Zbarvení ryb způsobují čtyři druhy barevných (pigmentových) buněk (chromatofory a iridocyty). Rozdělení buněk. Černé buňky – melanofory, žluté buňky – xantofory, červené – erytofory, stříbrné buňky – iridocity (gynofory). Pigmentové buňky jsou roztroušené ve škáře ryb, zejména v hraniční vrstvě škáry a pokožky, v několika vrstvách. Vzájemné vrstvení chromatoforů má za následek vznik výsledného, strukturálního zbarvení. Černé buňky (melanofory) jsou buňky s četnými výběžky. Jsou početné ve škáře na celém povrchu těla. Nalézají se také v okolí cév, ve vazivu v okolí nervové soustavy, páteře, ledvin, střeva. Černé buňky obsahují černý (hnědý, černomodrý, modrý) pigment melanin. Je v buňce v podobě pigmentových zrn. Ke každé buňce vedou nervové vlákna autonomních nervů. Princip změny zbarvení spočívá v tom, že po nervovém podráždění se pigmentová zrnečka mohou v buňce pohybovat. Mohou být ve shlucích středu buňky. Takový okrsek povrchu těla je pak světlé barvy. Nebo mohou být roztažená do výběžku buněk a taková část těla je pak světlé barvy. Nebo mohou být roztažena do výběžku buněk a taková část těla má zbarvení tmavé, popřípadě černé. Je patrné propojení nervové soustavy a chromatoforů. Tím je možné vysvětlit, že ryby reagují svým zbarvením na změny prostředí velmi rychle. Pro Evu časem tyto pigmentové skvrny zaniknou sami od sebe.

pietro
20.1.2014 21:06

Třeba u Labid. Yellow jsou černé skvrny součástí vybarvení dominantních samců (na hlavě, kolem tlamky) - moje děti říkávají že šéfuje generál fousatý, spolehlivě tak poznají dominantního samce.

St.
20.1.2014 22:05

pietro, o genetike rýb toho veľa neviem, som hobby akvarista, ale mal som pocit že som to tu dávnejšie čítal, teraz to spätne neviem vyhľadať. (čo sa tu týka vyhľadávania tak je to hrôza) Ale ak to nie je genetického pôvodu, tak je to čo? Keď sa to dedí z rodičov na ich potomstvo a všimol som si že to mali dokonca na tých istých častiach tela rodičia aj ich mladé. Ďalej si matne spomínam že tieto pigmentové škvrny môžu byť spôsobené aj nechceným krížením rôznych druhov (napr. zebra RR so zebra RB). Hlavne ma zaujíma ako je to s tým zmiznutím škvŕn, zmiznú časom úplne alebo len čiastočne, je aj taká možnosť že nezmiznú vôbec? Lebo ryby s týmito pigmentovými škvrnami strácajú na atraktivite!!!

Patrik11
20.1.2014 22:21

Pigmentové skvrny mají třeba i lidé a jiní živočichové a nejde o známku nějaké menší kvality, nebo vliv křížení a jiné spekulace. Mám takovej dojem, že dost lidí tady rádo píše, ale neví o čem. To jestli něco ztrácí atraktivnost vlivem pigmentových skvrn je v prvé řadě otázkou vkusu. Takhle zbarvené ryby plavou normálně i v přírodě a nejde o žádný defekt.

hr:-)
20.1.2014 23:35

Nevím, kde si přišel patriku na to, že se to dědí? Já měl docela dost černě skvrnitou saulosku, ale mladé dávala pěkné. Ještě teď mi nějaké jeji děti plavou v jednom akva a jsou naprosto beze skvrn.

wladys
21.1.2014 9:57

wladys, mam to z vlastnej skusenosti. A je pravda ze je to individualne, niektore potomstvo tieto pigmenty maju, niektore nie. Moze sa stat, ze rodicia s pigmentovymi skvrnami maju potomstvo uplne bez skvrn, ale nasledne toto potomstvo moze/nemusi mat zas svoje potomstvo so skvrnami. Ako keby to v tych rybach prebyvalo a prejavuje sa to individualne. To je len moj postreh, teoria...

Patrik11
21.1.2014 11:11

Mám za to, že tyhle černé fleky mohou být virového puvodu, kdy virus napadá melanofory, které jsou potom černé. Je to docela běžné. ale mnoho o tom nevím.

Martin_Parizek
21.1.2014 12:46

Určitě by se dala debata o těchto věcech rozvinout ale je to nad možnosti tohoto webu. Jsou jisté viry, které se řadí do skupiny RNA virus a ty mohou způsobit pigmentaci ale, že by byly neškodné, to nemohu říci. Objevuji se u velmi závažných chorob. Další pigmentace, která může být patrná na rybách je způsobena cerkariemi motolic (postodiplostomózou).

pietro

VLOŽIT ODPOVĚĎ