čištění dna-proprání písku
zdravím,chtěl bych pořádně proprat písek ,prosím o Vaše postupy,aby to co nejmín omezilo či neohrozilo ryby,odkaluji při každé výměně vody,díky
luboš kovařík
Dobrá otázka co zajímá i mně. V současné době to provádím průhlednou hadicí 12 mm vyztuženou nerezovým drátem. Touto hadicí se dostanu do štěrbin, kde se detrit usazuje. Malé kameny opatrně přendávám a z pod velkých se detrit snažím vyhnat rukou. V akva nemám žádné kaskády z kamenů, kde by detrit byl nepřístupný. Písek někdy prohrábnu prsty až na dno. Jak to dělají dlouhodobí chovatelé nemám potuchy.
10.6.2012 14:20
Já se snažím v akvárku udělat jedno místečko,které je jako by utopené a v tom se mi detrit usadí a já jej pak odsaju.Je to také podle umístění trysek od filtru.Vypozoruju místo kam si sedá odpad,popřípadě krmení a z toho místa odhrnu písek a snažím se aby to bylo nejnižší místo.Profíci mají v akv. minimálně písku,kytek..,a detrit odsají automaticky přes výpusť,nebo klasicky odsají dno při výměně vody.Čím víc je v akvárku kamenú a kytek,tím hůře se čistí.
10.6.2012 14:50
U mně tvoření prohlubně nehrozí, stačí den a ryby si překopou dno dle svého, takže prohlubně jsou po okrajích kamenů.
10.6.2012 16:43
A co by jste chtěli prát? Jen odkalit a hotovo, navíc co se nevíří po nádrži aby to nedělalo bakteriální infekce a jednou se to přemění výluh na NO3 tak podruhé se z toho další No2 ani No3 neudělá. Pokud to zapadne do písku nebo filtru je to po určitou dobu neškodné. Ale moc detritu a jeho víření způsobí kožní nemoce a rozpad ploutví bakteriemi které ten detrit obsahuje. Prostě stačí jen rozumě odkalovat a nevířit to.
10.6.2012 16:56
Proprat písek,nevím jestli to má smysl,ale vyndat všechen a proprat jde,ale nevidím důvod.Já při výměně vody zvířím co nejvíc písek,tím že ho pořádně prohrabu a skoro všechen bordel hadicí odpustím a je to v pohodě :>).
11.6.2012 8:47
Hodně záleží na tom, kolik tam toho písku vlastně máš. Pokud je ho tam velká vrstva, tak to v něm asi pěkně zahnívá. Podle mě je nejlepší mít vrstvu písku tak max. do 1cm...
zdravím,dříve ještě když jsem neměl tolika informací,tak jsem si dal 4cm drtě a 1 cm písku,takže bych nějakým šetrným způsobem tu drt chtěl vyndat a vrátit tam jen písek,jinak vše je ok,hodnoty mi sedí,měním vodu 7-9 den + odkalování
11.6.2012 23:14
Myslím že šetrný způsob neexistuje. Prostě vyndej dekoraci (kameny a pod.) a akvarijní síťkou nebo něčím podobným to postupně vyndej a přes nějaký síto to přesej, nebo to vyhoď a dej slabou vrstvu říčního písku. Kdyby si měl jiný akva kam by si dočasně přendal ryby, bylo by to ok.
12.6.2012 7:37
Písek by se měl při odkalování prohrabávat v celé vrstvě vždy a uvolňovat z něj veškerý detrit, kerý tam ve spodní vrstvě při nedostatečném přístupu kyslíku zahnívá. Bavíme se o nádržích pro africké tlamovce, tedy ryby, keré jsou náročné na nízký obsah dusíkatých látek ve vodě. Zcela jiná situace a doporučení bude u holandské nádrže s milionem kytek a tetřičkami nebo čichavci. Proto osobně doporučuji u tamovců z afrických jezer vrstvu písku do 1 cm. Pokud máte silnou vrstvu písku, kterou pravidelně nepřehrabáváte, pak se obávám, že pokud budete chtít tu vrstvu vyčistit za provozu, neuvidíte přes ten sajrajt po chvíli ryby a můžete je ohrozit na životě, protože koncentrace odpadních pátek může výrazně stoupnout. Já bych ryby odlovil a písek přesál v akvarijní vodě a upravil jeho tloušťku. Před procedurou bych si nejprve uskladnil polovinu jeté vody, po čištění písku bych všechnu ostatní vodu z akva odsál, vrátil tam tu půlku čisté jeté a dplnil bych čistou vodovodní, nadávkoval aquatan, pustl filtraci a vrátil tam ryby. Tak to bych udělal já, co uděláte vy je na vás.
12.6.2012 11:48
Taky to mužeš delat současně kdy držíš v jedné ruce odkalovačku a v druhé plastovou lopatku a půjde to taky :-). Nejlepší je to odsát hadici 22 až 30mm ten hrubší písek nebo ten štěrk jestli projde,,což se ještě neupřesnilo a někdy se to nazává obráceně jak se to komu hodí v rámci důležitosti :-).
12.6.2012 11:54
Doufám, že to nebude vypadat tak, že jsem proti MK, to bych opravdu nechtěl. Chtěl bych ale jen podotkonout, že dusičnany jsou poměrně dost dobře rozpustné soli a tím pádem jejich koncentrace ve dně nebude nijak extrémní. Navíc funguje koncentrační gradient a difuze, nemluvě o proudění tvořené filtrem. I kdyby byla vrstva písku tlustá, tak v ní sece nebude kyslík, ale naopak tam začnou pracovat anaerobní bakterie, které rozloží dusitany na plynný dusík, který je inertní a netoxický. Problém je ale spíš v tom, že takovéto dno může být živnou půdou pro patogenní bakterie, které se při prohrábnutí písku mohou uvolnit. Proto je opravdu ideální jen malá vrstva písku, také je vhodné aby byla zvolena co nejjemější frakce, do takového dna se pak dostane méně organického odpadu a tudíž i méně potravy pro bakterie.
12.6.2012 12:17
Pro MK, já myslel že odkalením odstraním nejvíc organické látky pokud nemaj ryby vysavač. Dusíkaté látky už jsou ve vodě po chvili a nejůčinnější je výměna vody. To platí u jakékoliv ryby i krevety, jednoduše všeho moc škodí proto se odkaluje a mění voda dle potřeby.
12.6.2012 12:49
Já mám písku více a nemám problém, po odsátí detritu a prohrabání písku ryby rychle dno překopou a vzniknou hromádky až 5cm vysoké. Vrstva je pak od 0 - 5 cm. Rybí výkaly na písku zůstavají na povrchu a nemohou nějak ve větším dlouhodobě zahnívat. Chce to prostě přijít na to jak to dělat, aby to šlo rychle a bylo to uděláno poctivě a rybám bylo dobře. Vrstva 1cm je určitě na údržbu jednodušší.
12.6.2012 14:31
To luboš kovařík : odebrání drtě a písku - já bych použil normální hadici a tu pouštěl třeba do větší kádě. Nejprve bych přes ni pomalu odsál písek a tu drť odebral z nádrže třeba plastovým kelínkem. Písek v kádi propral a opětovně vrátil do nádrže. Také nemám striktní 1cm a nemám problémy ( a doufám i mít nebudu ). 1cm je pro mne pod větší kameny nemyslitelný a jiné podkládání něčím umělím nebudu dělat. Takže výsledek je že mám u přední hrany 1cm a v některých místech ( pod skalkou i 5cm ). Přeji ať se to v poho zdaří a ryby jsou v klidku.
12.6.2012 15:44
luboš kovařík: celou tu směs písku a drtě bych vybral ven, vzal bych nějaký hrubý síto, tak aby propadl jen písek a v kýblu s vodou bych postupně tuto směs v sítu ručně prohrabával. Písek propadne do kýblu a drť zůstanev sítu. Bude to hokna, ale de to. Taková popelkovská práce.
12.6.2012 16:54
K Ondrašovi k č.14 Zdravím Vás.Uvádíte,že je pro Vás vrstva 1cm pod větší kameny nemyslitelná.Můžu se zeptat proč? Mám v nádrži s Gibberosami 2 šutry o váze cca 35- 40kg každý(velikostně jsou oba o dost větší jak 2kg kýbl od Sery)a mám je postavené na holém skle,asi 15let bez sebemenších problémů.Je to sice velká nádrž o tl.skla 12mm,to ale nemění nic na tom,že do nádrže o tl.skla třeba 6 nebo 8mm nemůžu postavit na holé dno větší(těžší)kameny,pokud budou stabilní.Samozřejmostí je akva položené na perfektně rovné desce a na ni ještě třeba tvrzený polystyren.Nikoho by snad nenapadlo vsadit akva do úhelníkového(jeklového) rámu tak,aby opěrné body tvořila pouze šířka tohoto rámu.Pevnost skla v tlaku je velká a naopak se pod takto položenými kameny nebude držet detrit v takové míře,jako se drží v případě,že kameny stojí na 5cm vrstvě písku.Pro jistotu opakuji,že důležitá je hlavně stabilita,ať už jednotlivých kamenů nebo různých skalek.U nádrže s Tropheus mám to samé,4 šutry(sice menší kvůli častějším zásahům do nádrže kvůli odlovování samic),ale opět stojí na holém skle.Pro úplnost dodám,že v obou nádržích je vrstva říčního písku frakce 0,5-2mm ve vrstvě cca 1cm.Toť můj názor a zkušenost,nikomu nic nevnucuji(-: Zdravím Vás.
12.6.2012 22:19
velice děkuji,zítra na to vletím a uvidím co bude šetrnější způsob,každopádně když odkaluji ,tak odkalovačkou to projíždím jak ledoborec v ledu ,tak doufám ,že tak toho detridu zase tak moc nebude měj te se,dám vědět jak to šlo