Cyphotilapia gibberosa - nadnášení

Zdravím,moje jedna Gibberosa je neustále nadnášena směrem k hladině,musí vyvíjet neustále úsilí,aby se udržela u dna. Známej mi říkal,že to je nějaká "jarní nemoc",která u tohoto druhu občas je a doporučil mi léčení Entizolem. Má někdo podobnou zkušenost?

Pavel Jelen

17.4.2011 19:52

Entizol určitě nedávej. O jarní nemoci jsem ještě neslyšela, zato jsem skyšela, že jsou Cyphotilapie náchylé na problém s polknutím vzduchu, kterým je následně neustále nadnášená k hladině. Já bych zatím vyčkala, žádné léky stjeně dle mě nepomohou.

sarka.x - nepřihlášena
17.4.2011 20:40

O tom polknutí bubliny jsem četl jen zde v jednom vlákně,jinde bohužel ne. Jen nadnášení ryb vlivem trávení potravy. Ona to už má minimálně měsíc,normálně žere,ale také je pořád v tempu a nemůže si odpočinout.

Pavel Jelen
17.4.2011 20:55

odpvěď č.5 http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=22887 a toto téma http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=31473 Určitě se někdo vyjádří, ale já bych entizol neaplikovala

sarka.x
18.4.2011 9:04

Zdravím Pavle,obávám se sice,že Vás moc nepotěším,ale Šarka x má pravdu,minimálně v tom,že Entizol(a nejen Entizol,bez ůspěchu je i aplikace penicilínu a jiných léčiv) Vám nepomůže!Mluvím z vlastní zkušenosti,Cyphotilapie (Gibberosa i Frontosa)tyto problémy prostě čas od času mívají.Jedná se o problém s vyrovnáním tlaku v plyn. měchýři ryb,někdy způsobeným tzv. spolknutím vzduchu(při krmení,výměně vody) a dle mého názoru také nachlazením ryb při větší výměně vody a poklesu teploty-chyba chovatele. Stejně popisují zmíněné problémy i chovatelé(importéři) v Německu,jak jsem se dočetl na netu,u importů přímo z jezera jsou tyto problémy ještě častější(nedostatečná dekomprese při odchytu z velkých hloubek,ve kterých žijí).V literatuře jsou uváděny případy,kdy byl takto postižené rybě odborníkem tzv.propíchnut plyn.měchýř za ůčelem vypuzení vzduchu a vyrovnání tlaku,ovšem problém se odstranil pouze dočasně a docházelo k častým recidivám,humánní hledisko tohoto postupu nechám na Vaše posouzení!!!!!!Znám i případy,kdy si takto postižená ryba prostě pomůže sama a srovná se(nikdo neví jak)někdy za týden,jindy za půl roku,někdy ovšem bohužel nikdy.Jak jsem psal na začátku,vím,že jsem Vás nepotěšil ale tak to bohužel je. Trpělivost růže přináší,obrňte se jí,upravte vhodně dekoraci v nádrži ať si může postižená ryba někde odpočinout a víc dle mého skromného názoru dělat nemůžete.Jinak podotýkám,že takto postižená ryba při absenci jiných příznaků není nemocná a může se klidně i třít!Zdravím.

Vl.Šebesta
18.4.2011 9:11

To můžu podepsat! A slovo od slova. Zdravím.

miroslav kraut
18.4.2011 9:26

Vlasta Šebesta má pravdu, je to bohužel tak. V současné době mám také stejné problémy u dvou ryb. HD

Hynek Dařbujan
18.4.2011 15:11

No,tak to jste mě nepotěšili, i když jsem něco podobného čekal. Moc dobře nechápu, jak pak ta ryba v noci odpočívá. díky ale všem za vyjasnění, já už bych jí dopoval Entizolem.

Pavel Jelen
19.4.2011 13:51

Jestli to ma uz mesic, tak musi byt dost vysilena. Je to jak pise Sarka, Cyphotilapie jsou na to opravdu haklive a nekdo vubec nedoporucuje davat k nim do akva vzduchovaci kamen a nekteri chovatele davaji tesne pod hladinu plastikove mrizky, aby ryby nemohly sbirat potravu z hladiny. Anthony, nas znamy, chova ruzne druhy Cyphotilapii uz hodne dlouho, a kdyz maji ryby tento problem, pomaha jim tak, jak to vidis na tomto videu - zakrok provadi primo on. Na Akvamalawi jsou minimalne dve temata, na jedno posilam odkaz, ale to druhe asi uz nenajdu. A prave v tom druhem rybe nekdo zkusil pomoct a vyslo to. Ja bych do toho taky sla! http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=3890 http://www.youtube.com/watch?v=K3nvuNYNt8A

A+I
19.4.2011 16:58

A+I: Názorné video. Něco podobného(spíš to samé) dělají rybáři při vylovení candátů z veliké hloubky.

supina
23.4.2011 22:16

A+I ...díky za video i odkaz na jinou diskuzi. Pak je zde otázka, zda risknout podstoupení toho zákroku a nebo jí nechat normálně v tomto stavu žít, kdyby se to nějak nezhoršovalo, jak uvedlo již několik chovatelů, tak ryba s tím může téměř normálně žít.

Pavel Jelen
23.4.2011 22:45

To Pavel Jelen : Normálně s tím žít nebude. Neustále se bude vysilovat. Sám jsem tento problém řešil. Ryba se nalapala vzduchu při sběru potravy z hladiny a ještě k tomu mám vzduchování. Zákrok jsem včera prováděl a také jsem měl obavy. Vzduch jsem z ní dostal, ale zřejmě jen část. Ještě to není úplně ono, takže v nejbližší době to budu muset opakovat. Ale řekl bych že je lepší to podstoupit než rybu trápit. No záleží na každém z nás...

ondrášovi
26.4.2011 12:27

Ondrasovi - jsi dobrej, zes do toho sel. Prejem Ti, abys ji pomohl uplne. Pavle, urcite se te rybe nezije snadno. Ten vzduch muze byt bud v zaludku, ve streve a nebo ve vzduchovym mechyri. Jehla se ma mirit do stredu vzduchove kapsy, ale jak tam pise Pietro, je nutne znat anatomii tela ryby a ta se muze lisit podle druhu - abys ji nahodou nevedl jehlu treba pres srdce, kdyz to prezenu. Pokud bys ubral vzduchu z mechyre moc, ryba si ho tam postupne pak sama doda. Ale spis si myslim, ze si nabrala vzduch s potravou a ma ho v zaludku, kdyby to mela ve streve, tak za vic nez mesic by uz asi mela i jine problemy. Pak sem dej, prosimte, vedet.

A+I
22.6.2011 19:27

MOHL BY MI NĚKDO PORADIT KDE PŘESNĚ PÍCHNOUT A JAK HLUBOKO, TA MOJE GIBBEROSA JE CCA 15CM VELKÁ.

Pavel Jelen
23.6.2011 10:56

To Pavel Jelen : řekl bych že Alča dala dostatečný info v odpovědi č. 8

ondrášovi
23.6.2011 10:58

To A+I : Čau koc z améru...:-) No operaci jsem provedl, ale budu ji muset opakovat. Ryba si bere často vzduch z hladiny při krmení. Díky tomuto mě frontky moc neberou. No já své favority mám. Bye-Bye

ondrášovi
23.6.2011 11:46

Chceš poradit, kam rybu píchnout?? Ok, je fakt, že odborný zákrok může pomoct, ale neuvážené píchání do ryby mě příjde teda dost síla. Pokud neznáš dokonale anatomii ryby, tak je to až moc velikej risk. Uvědomte si, že pícháš rybu do dutiny břišní a můžeš zanést infekci, nebo rybu vážně poranit. Stále si myslím, že není normální, aby frontósy vzduch nadnášel a že se jedná o nějakou poruchu v rybě samotné. To je to, že v akva přeřije 99% mladých, i s různými vrozenými defekty...

Ondra
23.6.2011 23:26

Pouze k tomuto tématu napíši své nezávislé pozorování. Je velice složité posoudit zdravotní stav ryby a říci stanovisko o jakou příčinu onemocnění nebo disfunkci plynového měchýře se jedná. Jak známo tyto ryby žijí ve volné přírodě v hlubokých jámových propadlinách a kotlinách, kde je vyvinut určitý tlak na rybí organismus. Plynový měchýř zde plní svou podstatu, aby ryba mohla žít v takové hloubce. V akváriích neřešíme tlak a hloubku čily, nemůžeme tomu přisuzovat podobnost s přirozeným prostředím. Neznám příčinu těchto symptomů a netuším, proč zrovna u těchto ryb dochází těmto problémům. Snad do budoucna někdo zodpoví a popíše tyto ojedinělé projevy a následně zadokumentuje do odborné úrovně. Nevěřím pohádkám typu, ryba si lokla při krmení vzduchu, tento problém vylučuji!!!! Problém je někde jinde. Bohužel osobně neznám odpověď na tuto složitou záležitost. Možná je na vině vnitřní anatomie a funkce regulace tlaku v plynovém měchýři. Velice rád si poslechnu názory ostatních co si o tom myslí. Plně souhlasím s tím, co napsal kolega Ondra.

pietro
24.6.2011 0:24

Tak jako se píše v horní časti o polknutí vzduchu ,tak se přikláním k tomu co zde napsal Ondra a následně pietro a to z několika důvodu.Rybám žijícím v hloubkách se zhruba ve věku jednoho měsíce uzavírá spojení mezi jícnem a plynovým měchýřem,takže se do plynového měchýře nemůže dostat vzduch polknutím.Co se týká polknutí vzduchu do střev,nebo žaludku,tak to je přece běžná záležitost že si ať už ryby,nebo jiní živočichové lapnou vzduchu,který přirozeným procesem trávení vycestuje buď předním,nebo zadním otvorem. Nehledě na to,že při trávení vzniká v žaludku docela dost plynů a jestliže s nimi nastane problém,tak je jen dočasný(zaražené prdy).Dále se domnívám stejně jako Ondra,že to mohou být nějaké vrozené deformace,které se prostě u některých jedinců mohou vyskytnout stejně tak,jako u člověka třeba astma,nebo padoucnice(je to jenom příklad) .Je docela možné že to není jen problém aqa odchovů jak píše Ondra,ale tento problém mohou mít i ryby v jezeře.Taková ryba potom umírá vyčerpáním,nebo se stává kořistí nějakého ptáka čí jiného dravce ve vodě,proto si nemyslím že se to musí týkat jen aqa odchovů.Toto je čistě teoretický pohled na věc z mé strany. Potom se zde nabízí varianta č.2 a to ta,že ryby se nohou nafukovat z důvodů nevhodné stravy (zase uvedu příklad)stejně jako u některých lidí např… bezlepková dieta.Prostě alergické reakce na různé potraviny,které se mohou projevovat buď,od raného věku ,nebo se vyskytnou ,třeba až v pubertě,tak jak se tento problém vyskytuje ojediněle u ryb z hejna v aqa ve velikostech 10-15 cm ,tudíž v jejich určitém věkovém období.Co vy na to???

hr
24.6.2011 6:02

Já bych řerkl , že u odchytových ryb se jedná o špatnou regulaci plynového měchýře působením nízkého atmosferického tlaku nejen vlivem nesprávného vylovení (dekompresní přestávky), ale samotným působením tlaku nejsou ve stresové situaci někteří jedinci schopni regulovat plynový měchýř. A u chovaných ryb v nádržích je to nadměrným nadýmáním ve střevech a deregulace plynového měchýře vlivem nepřirozeného prostředí.

Dvorak
24.6.2011 11:14

Jen bych doplnil-uzavřenej plynovej měchýř má celý řád Perciformes, kam tedy patřej i cichlidy, a problémy s nadnášením mají jen frontozy... by mě zajímalo, jestli se podobný jev vyskytuje třeba i u rodu Trematocara, což jsou také hloubkové ryby, jenže ty u nás asi choval jen MK, tedy on by o tom mohl vědět více. To samé Bentochromisové-ryba hloubek a o nadnášení taky nikdo nic neslyšel. O frotnozách toho moc nevím, vím jen, že se nafukujou ryby od ca 10cm vejš, jedno jestli odchyty nebo odchovy x te generace, a postihuje to ryby i 30cm velký. Mám dojem, že je tento jev častější u samic-to by mohlo i nějak souviset s jejich reprodukční soustavou. Jinak píchnout to určitě jde, třeba takový candát vytažený rychle z velké hloubky má podobný problém s nafouknutým plynovým měchýřem a jeho propíchnutím se to dá vyřešit, existuje dost příkladů z rybářské praxe. Nezdá se mi to polknutí vzduchu, to by to musely mít všechny cichlidy. Nejčastěji příčina tohoto jevu se uvádí nastydnutí, což je zvláštní, protože to by se jim musela napusti extra studená voda, což nikdo soudný nedělá.Frontozy jsou navíc zvyklé na chladnější vodu z velkých hloubek. Třeba je to i rekce na změnu prostředí-jiná voda atd. Možná je to nějaká porucha metabolismu,kdy se do plynového měchýře dostává z krve více plynů, než by mělo být... Je fakt,že rybám to nijak extra nevadí a sem tam se s tim i vytřou.., viz příspěvky výše. Sem zvědavej na další teorie.

Martin_Parizek
28.6.2011 20:58

Myslím, že u Cyphotilapií je nejčastější příčinou onemocnění plynového měchýře nevhodná teplota a to příliš nízká či naopak vysoká. Podle některých chovatelů příznivě působí přídavek vitamínů skupiny B přímo do vody. Při odchytu se tyto ryby umisťují v kleci, která je postupně vytahována k hladině a to vždy jednou za den o 7 metrů. HD

Hynek Dařbujan
1.7.2011 10:00

Mohu vás ujistit Pietro, že jediná gibberosa (Kapampa), která se mi kdy nadnášela, byla samička, která si po vyklepání mláďat brala do tlamy vzduch z hladiny a polkla ho a tím to celé začalo a nikdy neskončilo. To, že to vylučujete na tom nic nezmění :-). Zdravím.

miroslav kraut
1.7.2011 15:37

pro MK: zajímavé, měl sem pár samic Tr. Ikola-těm jsem říkal vzduchotechničky:-)),taky si braly vzduch do vaků a nosily ho, jedna dokonce takhle cíleně lapala bublinky ze vzduchovacího kamene. Ale nikdy vzduch nespolkly, resp na to usuzuji z toho, že se nenafoukly. Možná je to tím, že frontoza (giberrosa) má velkou tlamu, velký jícen a nejaka ta bublinka jí do trávícícho ustrojí může projít lépe než u ryb menších.... pak je zajímavé, že se ten vzduch nedostane peristaltikou trávícího ustrojí ven..., kort když mají krátká střeva. že by zůstával jen v žaludku?

Martin_Parizek
13.7.2011 13:57

Pane Kraute, zdravim Vas po delsi dobe a jsem rada, ze jste sem napsal Vasi zkusenost. Pred 3 tydny se totiz stejne tema probiralo na Akvamalawi a Pietro nam tam napsal, ze nase dohady o nadnaseni Frontos jsou velice zcestne. Peto, Tys mi tam uz pak dal neodpovidal a pises v podstate to stejne i sem. Jak tu nekdo pise, onemocneni plynoveho mechyre u ryb chovanych v akvariu muze sice nastat, ale s polknutim vzduchu nesouvisi, jak uz napsal nahore Hr. Nicmene nevylucuju, ze Pavlova Frontosa, o ktere je puvodni dotaz, nemuze mit poruchu plynoveho mechyre. Nektere ryby se bavi v akvariu tim, ze si chytaji bubliny vzduchu a zase je po chvili vypousti, ja myslim, ze to delaji z dlouhe chvile. Jedna nase Satanoperca tim byla uplne posedla, skoro ctvrt roku sbirala bubliny ze vzduchovaciho kaminku a po chvili je vypustila a sla si zase pro dalsi a tak porad dokola. Nastesti ji to pak preslo. Z hladiny si chodi sbirat vzduch i nektere z nasich Duboisi a pak se bavi tim, jak se snazi dostat hlavou kolmo dolu ke dnu a jak jim to vubec nejde. Kdybych je trochu vylekala, tak vypusti z tlamky kazdy aspon 10 bublin. Cerveni Trofici to ale vubec nedelaji. O Benthochromisech vsak ani nemluvim, ti jsou timto pocinanim dokonce notoricky znami. Pritom to jsou hlubinne ryby, stejne jako Cyphotilapie a v prirode se se vzduchovymi bublinami ani nesetkaji. Kdyz pozoruju Satanopercy, Tropheusy nebo Benthochromise pri jidle, umi hned vypoustet vzduch nabrany s potravou zabrama nebo tlamkou ven. S temi Benthochromisy jsem delala dnes pokus, protoze jinak jim krmeni namacim, aby slo rovnou ke dnu kvuli Mobam. Mozna tohle Frontosy nedelaji nebo to neumi a v tom muze byt problem, protoze vzduch spolknou s jidlem. Logicky mi vychazi, ze jsou to (oproti Tropheusum) predatori uzpusobeni polykat vetsi kusy a tak potravu v tlamce nijak nesortuji, ale rovnou vsechno spolknou. Satanopercy a Geophagove jsou naopak mistri sveta v sortovani potravy. Jak rikam, jsou to moje dohady, pravda je ale ta, ze neni nesmysl, ze Cyphotilapie mohou dostat s polknutym vzduchem problemy a jsou tim i zname.

A+I
13.7.2011 13:58

Pokracovani: Anthony, ktery picha rybu na videu (v odp.8), rika, ze ryba muze mit zablokovany vzduch bud v zaludku, ve strevu a nebo nadbytecny v plynovem mechyri pri nejakem onemocneni nebo poruse. Pokud je videt hrbol - vzduchovou kapsu, ma se jehla zavest doprostred teto kapsy, samozrejmosti je znat anatomii ryby, aby ji nahodou nekdo nepichal treba pres srdce (kdyz to prezenu). Rika, ze pichnuti pomuze nekterym Cyphotilapiim naporad a nekterym jenom docasne. Je to nas znamy, kdyby nahodou mel nekdo ohledne toho dotaz, muzu mu ho pretlumocit. Pokud ma Frotosa ve strevu vzduchovou bublinu (at uz nasledek z traveni nebo polknuty vzduch), nesmi bublina zustat na jednom miste prilis dlouho, protoze se vzduch docela brzo opouzdri a pak uz nemuze samovolne ven. Muze mit na to nazory jake kdo chce a nebo tomu neverit, ale je dokazane, ze Frotosy jsou na tyto problemy nachylne. Nekteri chovatele tady, kteri maji odpozorovane tyto problemy s jejich Frontosami, davaji tesne pod hladinu plastikove mrizky, aby se Frontosy nedostaly az k hladine. (Chovatele Benthochromisu davaji stejne mrizky z toho duvodu, ze diky neustalemu sbirani vzduchu z hladiny nebyli schopni rozpoznat, kdy samicka nosi jikry a kdy jenom vzduch). Mozna to nektere Cyphotilapie delaji i schvalne, jako treba Brovova Gibberosa Mpimbwe. Bavili jsme se o tom loni na Akvamalawi a rikal, ze jedna jeho samicka nemuze ke dnu a tak si nasla misto u hladiny, kam proud z filtru zanasi potravu pri krmeni. Pak vsak vypozoroval, ze pokazde, kdyz se to s ni zlepsilo, Gibberosa opet priplula k hladine a zacala polykat schvalne vzduch, aby ji znovu zacal nadnaset...

A+I
14.7.2011 8:43

Bylo by asi od věci,kdyby se s námi podělil o svou zkušenost i nějaký chovatel,co má Cyphotilapie v aqa pod síťkou,která zabraňuje přístup k hladině.Kdyby měl podobné problémy s nafukováním ryb,tak by varianta s plynovým měchýřem byla zřejmě pravděpodobnější. Odpověď č 25-Mozna to nektere Cyphotilapie delaji i schvalne, jako treba Brovova Gibberosa Mpimbwe. Bavili jsme se o tom loni na Akvamalawi a rikal, ze jedna jeho samicka nemuze ke dnu a tak si nasla misto u hladiny, kam proud z filtru zanasi potravu pri krmeni. Pak vsak vypozoroval, ze pokazde, kdyz se to s ni zlepsilo, Gibberosa opet priplula k hladine a zacala polykat schvalne vzduch, aby ji znovu zacal nadnaset... Brova by mohl zkusit do svého aqa takovou síť nainstalovat a vypozorovat,jak se ta jeho závislačka na polykání atmosférického vzduchu bude dále chovat a jestli problém pomine.

hr
14.7.2011 21:47

Nechci vám brát přátele vaše zkušenosti a možná fakta ale já to vidím jinak. Vaše teorie jsou pro mě zajímavé ale také záhada. Aby bylo nějaké rozřešení, musíte si odpovědět na jednoduché otázky. Když ryba polkne vzduch- jaké má projevy a jak se polknutého vzduchu zbavuje??? To je jednoduché: vzduch vypustí přes žaberní aparát. Pokud pozře potravu s hladiny, začne ji to nadnášet?? Ano pouze do té doby než požeráky rozmělní potravu a plynné látky se vyloučí zase přes žaberní aparát. Pokud má problém ve střevním aparátu ryba je schopná plynné látky vyloučit jako člověk nebo jakýkoliv jiný savec. Tímto otvorem dokonce vylučuje také moč. Pro některé asi novinka :-). Nedalo mi to a rybám jsem dal granule bez namočení a pozoroval jsem co se děje. Ryba pozřela granuli, kterou rozmělnila a ejhle ji to nadnášelo. Ale po pár vteřinách ji začali unikat bublinky vzduchu pře žábry. Ryba žije a plave jako by se nic nestalo. Celé je to o tom, že některé druhy ryb a to většinou hlubinné mají zatím nezjištěné problémy s funkčnosti plynového měchýře. Může se jednat o disfunkci nebo o genetickou poruchu. Tyto dvě věci nelze specifikovat bez bližšího ohledání postižené ryby. Takže jsme pořád na hranici nepotvrzených teorií. Jak popisuje kolega MK, když klepal samici a ona začala mít problémy s ponorem a vyrovnání vztlaku v tělní dutině. Ale co když tuto rybu nechtěně víc přimáčkl a tím mohl způsobit tento problém. Nechci tímto Mirku říci nic vůči vaší technice vyklepávaní. Ale je to také jedna z mnoha teorií. Stačí rybu víc stisknout a tento problém může klidně nastat. Aniž byste si uvědomili, co jste tímto rybě způsobily. Je to asi nad naše možnosti zde řešit tento problém. Jedno řešení by bylo, ale nevím, zdali byste usmrtily své miláčky a poslali je někomu kdo je schopen rybu odborně pitvat a tím tak zjistit příčinu těchto obtíží. Pokud se někdo najde a pošle mi takto postiženou rybu, určitě bych vám sdělil poznatky s pitevního nálezu. Jsem pro tyto účely zařízen.

pietro
14.7.2011 22:13

To video s tim uspesnym pichnutim vzduchu na me teda udelalo dojem! Fakt frajer, mel by mit veterinarni praxi. Jenom poznamka k tomu ze vzduch se odpousti ze zaludku, ryby zaludek nemaji. A jeste otazka, jak by mohla plavat ryba ktera mapichnutej plynovej mechyr? S nadnasenim ryb jsem se nikdy nesetkal ale parkrat jsem mel mezi zdrave odchovanyma rybama (nikoliv africkyma) i nejaky kus ktery naopak mel plynovy mechyr prazdny a tak kdyz ryba prestala plavat spadla na zem. Takze se trapila podobnym zpusobem, presto se takova ryba dokazala vytrit. Cekal bych ze stejny problem by mela i ryba ktera bude mit mechyr pichnuty .. a ono na, ryba na videu okamzite po operaci dokaze plynule a zdrave regulovat svuj vztlak. Z toho soudim ze se jedna o vzduchovou kapsu nekde jinde nez plynovem mechyri

roman pavel
15.7.2011 10:54

Pro romana pavla: ryby žaludek mají, tedy alespoň většina, například žaludek jako takový není u kaprovitých ryb, je tam jen rozšířená přední část střeva, ale ostnoploutví, potažmo Cichlidy mají žaludek jako Brno:-) Plynový měchýř-vpich je malý (vzhledem k velikosti ryby, u neonky by to bylo jiné:-), stěna se po napíchnutí zatáhne a měchýř funguje dál, vzduch z něj odcházel přes dutou jehlu.

Martin_Parizek
15.7.2011 10:59

pro pietra-tomu říkám konstruktivní plán! nejraději bych okamžitě sehnal nějakou nafouklou frontozu a šel jí vedle ke kolegovi veterinářovi kuchnout, i když tu pitvací misku s voskovym dnem bych tu možná taky vyhrabal:-) Doufám, že Ti to někdo pošle, nebo se třeba nafoukne panu Čuhelovi:-), at je už konečně jasno.

Martin_Parizek
15.7.2011 13:19

Dnes jsem bedlive pozorovala Gibberosy, jak sbiraly na pisku granule a taky umi potravu pretridit - nabrany pisek, ktery soucasne nabraly hned plivaly zpatky :-) . Pokusy s krmenim na hladine s nima delat ale nebudu. K odp. 27 - to je jasne, ze se ryby umi zbavit vzduchu pres zaberni aparat a nebo na konci streva vyleze ven, ale proste se muze stat, ze z nejake priciny uvizne ve strevu a dal se neposunuje. Souhlasim s odp. 29 vcetne toho zaludku :-) . U odchytovych Cyphotilapii neni uplne nevsedni zalezitost pichat plynovy mechyr. Prebytecny vzduch utece dutou jehlou ven a v pripade, ze by uteklo vzduchu vic, ryba si ho umi do mechyre zase sama dodat.

A+I
18.7.2011 14:24

Asi nejvíc se tady v tématu ztotožňuji s odpovědí č. 25 od A+I. pro Pietra: je to možné. Vyklepával jsem Cyphotilápie možná pětsetkrát, ale chybička se vloudit samozřejmě může :-). pochybuju o tom ale hlavně z toho důvodu, že ta ryba ještě asi týden po vyklepání normálně plavala apřijímala potravu. myslím,že je to u těchto ryb individuální a některé na to prostě náchylné jsou. Vzduch s krmením Cyphotilápie přijímají zcela určitě, ale ne každá se ho asi dovede zbavit. Je to asi opravdu individuální a občas se to u nich prostě vyskytne. Nemělo by se to ovšem zaměňoavt s případy vídanými občas u importérů v Německu ale i tady, kdy jim půlka WF Cyphutilapií plave na hladině, jako bójky. Někdo tady ušetřil penize a čas při odlovu ryb a chtělo by to někoho za to nakpopat do pr...., problém je v tom, že často nevíte, kde začít. Například před x lety jsem měl hejno WF Sambií ve velikosti kolem 10 - 12 cm a u nich jsem viděl unikající bublinky z řitního otvoru téměř po každém krmení. Byly velmi žravé a přístupu k hltání u hladiny se jim prostě zamezit nedalo :-). Nikdy ovšem neměly problém s plaváním. Bohužel u ryb nikdy není nic černobílé a logika mnohdy bere za své :-).

miroslav kraut
15.8.2011 14:19

Přibližně před měsícem se už ryby zlepšila a nyní můžu říct, je je prakticky v normálu. Takže se to nakonec vyřešilo samo! :) ale trvalo to minimálně půl roku.

Pavel Jelen
16.8.2011 12:19

Pavle, tak to je super zprava! Dik za info, je to dobre vedet. Doufam, ze to bude v normalu uz natrvalo. Bud tak hodny a podavej, prosim, zpravy. Dik a at se dari!

A+I
31.3.2012 15:09

Zdravím. Frontozy mám cca 3 roky. Před časem se mi jedna samička začala nadnášet.Pořád byla hlavou dolůa makala jak šroub, aby se udržela. Když chtěla odpočívat, tak si zajela pod kámen, kde se opřela a zůstala tam viset bez pohybu ploutví.Trvalo to půl roku. Někde sem se dočetl, že se může zkusit strčit hadička přes tlamku až do vzduchové kapsy. To jsem vyzkoušel, ale žádný vzduch nevyšel.Na videu z youtube je vidět to propíchnutí, ale rybě jde zjevně vidět, kde vzduch má. Na mojí nic neobvyklého nebylo.Bylo mi ryby líto, tak jsem ji utratil. Nedávno se mi to stalo u další ryby, celkem vzrostlého samce a hned na to u další samice. To už jsem byl zoufalý. Včera jsem pročítal na webu různé rady až jsem narazil na tuhle diskuzi. Řekl jsem si, že to risknu a podle rad jsem samce propíchl dutou jehlou asi 2 cm před řitním otvorem směrem k hlavě, pod úhlem 45 stupňů. Samec statečně držel. Hned z něho vyšly bubliny a celkem mu splasklo břicho. Pustil jsem ho. Spadl dolů a měl problémy s pohybem, ale už ho nic nenadnášelo. K večeru začal plavat a dneska vypadá úplně v pořádku. Píchnul jsem teda i tu samici a vypadá taky v pohodě. Škoda, že jsem měl nenašel odvahu, propíchnout i první rybu, kterou jsem utratil. Rozhodně doporučuji tento postup vyzkoušet.

Herwe
1.12.2012 15:40

prosím mrkněte na video a posudte (v 6 minutě) styl krmení zkušeného chovatele. Zajímal by mne hlavně názor A+I jakožto odpůrce cyphotilapia vs atmosferický vzduch:-) díky http://www.youtube.com/watch?v=fGYmrP5r1Cs

karapoc
4.12.2012 1:13

Atmosfericky vzduch umeji Cyphotilapie normalne vypustit zase ven, pokud by se nahodou ve strevech nejak nezablokoval. Ten zkuseny chovatel ale dela horsi vec a to, ze je nechava polykat zmrzle kusy ledu.

A+I
4.12.2012 8:10

ty kousky ač držely tvar byly docela rozmražené ;-) a jinak pěkné hejníčko a nádrž jakbysmet , pro nás cyphotilápijisty co si z jakýhkoliv důvodů nemůžeme takovou vanu pořídit , tak docela na nasrání :-D

karapoc
4.12.2012 9:04

Jak vis, ze to bylo rozmrzly, Tys na to sahal? Nepises nahodou z Norska? :-)

A+I
4.12.2012 14:07

skandinávci jsou určitě urostlí chlapi, ale i přesto pochybuji , že by dokázal mezi prsty poměrně ladně rozpůlit takovou masu zmrzlého krmení. Toď moje pozorovací schopnost z teplého domova u PC. :-))

karapoc
4.12.2012 14:32

No já ty svoje sice takto nekrmím,ale je háfo videí,kde rybám chovatel podává rovnou kostky mraženého.Nevím,buďto už jsou všichni bez ryb,nebo jsou pravidla u nás přehnaná.

vaku70
4.12.2012 16:36

No krmím mraženým tak, že mám nalámané větší kostky např. 5x5x2cm tuto kostku hodím do akva a moby postupně uždibují a jak se kostka zmenšuje a vejde se do tlamy vždy to nějaká polkne v celku. Tak krmím všechny ryby, takto krmím a nikdy to žádné rybě nedělalo problémy. Některé věci se zbytečně zveličují....

MatthesBull
4.12.2012 16:57

To krmivo co bylo na tom videu mi připomíná tzv. gelové krmivo, které drží pohromadě a vypadá jako zmrzlé. HD

hynek dařbujan
4.12.2012 17:24

Ja nevim, jak odbornici na cyphotipae, ale myslim, ze nejvetsi riziko na tento problem, je prevoz ryb

Troph3us
4.12.2012 19:07

Dovolil bych si jeden poznatek. Jelikož to považuji za důležité. Ryby pro potravu vyplouvají k hladině, ústy naberou vzduch. Vzduch ale nepolykají do zažívacího ústrojí!!! To je velký omyl. Kyslík je v tlamě střebáván do krve překrveno ústní sliznicí. Současně s tím ryby dýchají pomoci žaber a přes žaberní oblouky procedí nadbytečný vzduch ven. Ryba pokud polkne vzduch, jedině taková, která má na to ústrojí. Většinou to jsou ryby žijící u dna vrankovití, sekavcovití, piskoři atd. Jediná chovaná ryba co zde máte nebo o které vím je dalece příbuzná těmto rybám a jmenuje se Gyrinocheilus aymonieri. Nebo možná ještě jeden druh chován v akváriu a pochází z Tanganiky- Eretmodus. Soudím podle způsobu života a anatomie těla. Neznám podrobnou etologii této ryby je to pouze domněnka. Pokud taková ryba spolkne vzduch je schopna ho vyloučit ze zbytky nestrávené potravy, která je více obalena střevním sekretem a normálně odejde přirozenou cestou.To je vše.

pietro
7.12.2012 10:15

HD, ja jsem taky napred myslela, ze to je, zrejme podomacku vyrobene, gelove krmivo. Rika tam, ze je to shrimp mix a to si delaji akvaristi sami. Ale na tom videu v case 7:00 se to pod vodou rozpadne napadrt jako mrazene krmivo ... Znate nejakou zelatinu, ktera se okamzite rozpusti a prestane tak pusobit jako pojidlo? P.S. Nevidite nahodou nekdo lip nez ja kolik ten samec meri? (V case 3:40).

A+I
7.12.2012 10:19

K odp. 38 Karapoc, kdyby ty kostky byly rozmrazene, jak rikas, tak by se mu rozpadly uz mezi prsty a to drzelo pohromade i pod vodou ... Bud to muselo byt uplne zmrzle a nebo to drzel pohromade nejaky rychle rozpustny gel.

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ