Cyrtocara moorii
Ahoj lidi.Mám Malawi akva.Velikost 150x70x50 výška.Osádka je 10x Otopharynx lithobates,10x Labidochromis Yellow,10x Aulonocara sp. Red Dragon a 10 Cyrtocara moorii-4 samice a 6 samců.A tady je ten problém.Samci se neustále mezi sebou řežou.Zatím maj tak 10-11cm.Nedokážu si představit až dorostou,to bude mazec.Chci se zeptat,můžu to nějak ovlivnit,přidáním samic,nebo ubráním samců?Dík za rady.
Sony12345
Vykazují ryby po těchto řežbách nějaké větší zranění než je třeba, natržená ploutev, nebo odchlíplá šupina ??? Jestli ne, tak je to v normě vyřizovaní si postavení v sociálu a běžných šarvátek. Ryby nejsou ještě úplně dospělé a jestli by mělo docházet k nějakým tvrdším atakům, tak to se uvidí později když bude docházet k prvním výtěrům.Kdyby docházelo k tvrdým útokům ze strany dominantniho jedince, tak bych ho zkusil odstranit a čekal jestli se další ze samců po zastoupení jeho postavení ve skupině začne chovat stejně, nebo bude klid. Když by vše klapalo, nevracel bych onoho trýznitele zpět do skupiny a někomu bych ho daroval.Jestliže by se opakovaly útoky po každém takovém odstranění dominantní ryby, nezbývalo by zřejmě, než zredukovat počet samců třeba až na jednoho a k němu doplnit vhodný počet samic.
19.2.2012 10:55
Měl jsem stejný problém, rvali se jako koně (mám asi 5 samců a 3 samice). - doporučuju kameny dát k zadní stěně akvária, aby neměli možnost udělat a hlídat si teritorium či přidat další ryby...osobně jsem udělal obojí a přestalo se to rvát (až na chvilkové výjimky). Dal jsem tam 10 Aulonocar a akvárium se celkově uklidnilo.
19.2.2012 20:03
Nic bych s tím nedělal, oni se takhle normálně projevují. Mě se taky perou, ale nepamatuji, že by někdy nějakého soka utloukli. HD
19.2.2012 20:30
HD jsou to Vaše děti,pěkný lumpové,mám je moc rád,rostou jak z vody.Už jsem to telefonicky konzultoval s Luborem.Je to v pohodě.
20.2.2012 11:15
Drobný problém vidím v tom, že jsou to asi suveréně největší ryby v nádrži a tím i jasně nejdominantnější. Jejich šarvátky jsou skutečně běžné. Pomohl by asi další větší druh haps od kterého by třeba dominantní samec mezi ně občas vletěl a rozprášil je. Ale obávám se, že na to není ta nádrž už dostatečně velká.
20.2.2012 11:35
No zatím to zvládá dominantní samec Otopharynx lithobates.Už několikrát mezi ně vlítnul a bylo po ptákách.Dle mého pozorování se mažou tak jednou za měsíc 2-3 dny a pak už to je jen takové hašteření.