divný zápach vody
Zdravím, kdo poradí? včera jsem prosil o pomoc, po výměně 1/3 vody mi umřelo 10tlamovečků rok a půl staré. vypěstoval jsem je od 5mm. vše jsem použil jako vždy. dnes jsem zjistil podivný zápach z vodovodu jak po dezinfekci nebo něco takového.PH atd. v normálu,ale když se třeba umeju, zůstane na rukách podivný zápach. chci zavolat někam na vodárnu nebo hygienu co se děje?? vše tu smrdí jako na bazéně. díky tomu jsem přišel skoro o všechny. nesuďte mne, že jsem měl dělat to nebo ono. poctivě jsem měnil každý týden 1/3 dokonce jsem měl malé, které také umřeli. kam se dá volat? díky všem a hlavně Ostravákovi, který mi dal číslo na pomoc. díky němu jsem snad zachránil aspoň něco. díky!
Petr Hejda
Asi chlor, typoval jsem si že je to po výměně vody. Jsou na to přípravky. Různé vodičky http://zverimex.topfirma.cz/eshop-polozka-465-884 nebo http://www.a-pool.cz/obchod/rainfresh-fc200-vlozka-cf2-odstraneni-chloru-vc-zapachu-p-10611.html
18.1.2011 20:31
přípravek jsem aplkoval hned co začali malátnět. nikdy jsem ho za tu dobu nepoužil,ale měl jsem ho v rezervě kdyby náhodou. předpokládám, že se ´nadýchaly´ a už to nejde vrátit přípravkem.
18.1.2011 21:07
No už mockrát se tady probíralo, že měnit vodu v nádrži tak, že se napouští přímo z kohoutku je riziko. A už vůbec nechápu, že jsi to takto dělal i u mladých ryb. Je pro tebe velký problém nechat vodu odstát?
18.1.2011 23:48
Zdravim,taky nemam moznost vodu nechat odstat,protoze menim kazdy tyden cca 120 litru.Jelikoz bydlim v panelaku,tak nemam moznost nechat vodu odstat.Jasne moch bych si sehnat nakej plastovej sud,ale neumim si predstavit,ze bych ho pak zvedal nad akva a nebo to do akva nejakym zpusobem kybloval.Resim to tak ze mam hadici napojenou na baterii v koupelne a peru tam vodu primo z vodovodu.Jedine co delam,je to ze tech 120 litru napoustim treba hodinu,nebo i hodinu a pul.Proste to necham tect jen velmi pomalu,aby to nebyl pro ryby takovej napor.Pri plneni postupne pridavam Sera aquatan.davkovani je 5ml/20litru,to znamena,ze pridavam jen 30ml.proste jen na mnozstvi menene vody.Driv jsem nepridaval nic,ale ted uz jo.Jistota je jistota,pridavam to i do akva kde nemam malawi.Drzim palce at te vydrzi aspon ten zbytek ryb a jedna rada za me:radeji pridavej nejaky pripravek.Fakt je to jistota.At se dari.
19.1.2011 1:09
To je teda fakt prusvih! Vypada to, ze mate ve vstupni vode mnohem vic chloru nez udava povolena norma. Pokud to uz sam citis z vody a na umytych rukach, je to jasny. Stejny pripad se tady na foru resil na jare pred 4 roky, kdy po vymene 50% vody umrely jednomu akvaristovi Frontosy a jine tanganyicke ryby a pak zjistil, ze to nebyl ojedinely pripad v te oblasti, kde bydlel. Chlor pusobi na ryby okamzite. Kdyz pozorujeme na rybach neklid nebo dokonce malatneni, je uz vetsinou pozde, protoze ryby maji spalene zabra a dusi se. My mame sice nainstalovane filtry pro napoustenou vodu, ale podle toho Tveho popisu pochybuju, ze by stacily vsechen chlor zachytit. Stejne tak ruzne pripravky na odbourani chloru vcetne Thiosiranu maji uvedene davkovani na bezne povolene hodnoty chloru. Takze pri nejakych vetsich davkach chloru ve vode by se melo umerne zvysit davkovani daneho pripravku. Ovsem tady zase hrozi, ze v akva bude zas moc jinych chemikalii a chemickych reakci, coz by rybam zrejme taky neprospelo. Takze uplne nejlepsi by bylo pockat, az bude ve vstupni vode chlor opet v norme a nebo v pripade nutnosti napustit vodu do nejake nadoby, normalne ji osetrit pripravkem na odbourani chloru a nechat odstat pred nalitim do akvaria. Myslim, ze jediny spolehlivy navod jak se vyvarovat chloru v akvariu je poridit si test na mereni chloru a pred kazdou vymenou vstupni vodu otestovat. Tento test mame a provedeni je velmi rychle. Test neni drahy, ale nevim, jestli ho dostanete v akvaristice. Urcite se da ale koupit nebo objednat pres internet tam, kde se prodava vybaveni pro bazeny. Na chlor je opravdu potreba davat pozor a nijak jinak nez zmerenim se neda zjistit, kolik ho ve vode je. Pokud je nekde po ceste nejaka boure, zaplavy, moc vody, ktera nekde pretece a podobne, muze se stat, ze se do ni dostanou bakterie, hnojiva z poli nebo nejaka necistota apod. a vodarny pak musi pouzit vic chloru. Je nam to moc lito.
19.1.2011 9:30
Pro klitosaurus: Jsem na tom úplně stejně jako ty. Týdně 120 litrů a panelák -s tím rozdílem, že mám dva 30litrové barely, které používám na výměnu vody. Dají se unést a dobře se s nimi manipuluje. Mezitím co do jednoho napouštím ve vaně sprchou vodu, z druhého mi tlačí vodu do akva čerpací hlava pomocí hadice (proud stéká do akva po skle). Tu čerpací hlavu používám jinak normálně pro vnitřní filtraci s kostkou bioakvacitu(1400 l/hod). Z toho druhého barelu co mám ve vaně pak stačí chlór krásně vyprchat, než ho donesu k akva a pustím do něj to čerpadlo. Trochu při tom posiluju. 4 barely nesu postupně vylejt do vany a pak 4 s čerstvou vodou z koupelny to obýváku :-) Ber to jen jako námět...jinak OK. Samozřejmě těch ryb je mi Petře líto a je potřeba se z toho poučit a dělat to jinak (lépe).
A z toho vyplyva, ze akvaristika v panelaku je jenom pro dusevne silne kulturisty. Kozlik, jak vis, ze Ti za tu chvilku vyprcha chlor z toho barelu??? Ty ho meris? Ja myslim, ze mas stesti, ze jsi jeste nemel chloru ve vstupni vode nad povoleny limit, jako Petr.
19.1.2011 10:03
Již několikrát se to tu probralo a stejně se někteří nepoučí. Já napouštím z vodovodního řádu jenom přes filtr z aktivního uhlí a zatim nebyl problém. Jinak je mi líto rybek i Petra.
19.1.2011 10:50
Pro kozlik:Ja bych spis nechal tu vodu odstat tak 2 dny.Presne jak pise A+I,nemuzes vedet ze ten chlor vyprchal.Tahle prace je si myslim zbytecna.Kdyz se tu bavime o odstate vode,tak tim myslim odstatou v nake z casti otevrene nadobe a do akva lit az opravdu chlor vyprcha a voda se ohreje na pokojovou teplotu.Ja davam zasadne studenou vodu(nevim proc,ale teple nejak neverim,je v ni videt mraky tech bublinek-asi chlor),no a i s toho duvodu napoustim pomalu,aby topitko stacilo aspon trochu regulovat teplotu v akva.
19.1.2011 11:25
Ty bublinky jak mléko mám taky i bez chloru, já mám stlačený vzduch. Když bylo staré klasické čerpadlo se zásobníkem to nedělalo, po modernizaci za novou domácí vodárnu je teplá plná bublinek jak mlíko, a ohřev místo el. tak plyn. kotlem je to ještě víc. Ty čerpadla vodárny přisávají vzduch, moc to našlehají a teplem to chce zas ven.
19.1.2011 11:45
JJ.presne tak,je to jak mliko a ohrev je plynem,no vypada to hnusne,ale mozna to pro ryby neni skodlive,ale radeji to tam necpu.Jo,ta modernizace,ta nas dostane,ale budme radi za ni.Kdo vi,cim by jsme do dneska treba filtrovali ve starych ramovych akvariich
19.1.2011 12:37
Není to náhodou tak, že ve studené vodě je vzduch (a plyny obecně) rozpustnější? Po ohřátí se pak rozpustnost výrazně sníží a vzduch uniká v podobě miniaturních bublinek - mléčná voda. V tomto případě bych řekl, že chlor bude tvořit asi jen malou část těch bublinek.
19.1.2011 12:55
Chlor netvori bublinky. Jsou to stlacene plyny, ktere se ohrevem z vody uvolnuji. Stejne tak chlor vyprcha z teple vody rychleji nez ze studene.
19.1.2011 13:03
Je to tak jak píšeš, ale zvýrazní se to prudkým ohřevem víc a ve studni zemní voda zas tak provzdušněná není a staré čerpadlo jsem měl přisávání vzduchu ucpané. V novým se to provzdušnuje a vzduch se naváže na chladnou vodu a k tomu rychloohřev a při snížení tlaku to jde ven. Jak limonáda z pet láhve. Koli vyprchá takhle plynného chlóru nevím ale snad se to nějak dá změřit, kdo k tomu má přístup.
19.1.2011 13:33
No, ona voda ve studni moc provzdusnena nebude, ale je v ni plno uhlicitanu a to jsou ony stlacene plyny. A studnicni voda jich miva casto hodne, vetsinou vic nez voda z vodaren. V nekterych oblastech je jich v podzemni vode dokonce tolik, ze se ta voda pak plni do lahvi a prodava jako mineralka. Voda s vyssim obsahem uhlicitanu je pro ryby do akva absolutne nevhodna, zabilo by je to. Proto se musi pred napustenim do akva odstranit. Bud delsim odstatim vody - pri vyssich koncentracich uhlicitanu a nebo bezna praxe je napoustet vodovodni vodu pod tlakem hadici, na konci je zuzena sterbina a jeste nechat vodu rozstrikovat o stenu v akva. Timto zpusobem se obsah uhlicitanu v napoustene vode snizi, nikoliv vsak obsah chloru.
19.1.2011 14:54
Pro A+I a klitosaurus: Kolik mám chlóru ve vodě nevím, řídím se jen čichometrem a větší koncentraci bych odhalil tak jak Petr, že bych jí ucítil :-) Ale jisté je, že tím jak napouštím sprchou vodu do barelu (silné čeření vody) a tím, že z barelu tu vodu pouštím do akva po skle se ten chlor musí vytěsnit daleko líp než kdybych tam tu vodu lil přímo z řadu. Ale vzorce a koncentrace po mě nechtějte. Prostě to funguje...
19.1.2011 15:00
Tady je na to nějakej udělátor, teď jsem to našel na netu http://deto.cz/index.php/produkty/filtry-a-filtracni-zarizeni/dalsi-typy-filtru-pro-specialni-pouziti/sprchovy-filtr-2
19.1.2011 16:31
Uhličitanů je několik druhů, já jich mám opravdu plno hlavně Hydrogenuhličitanů, vlastně rozpuštěný Uhličitan vápenatý.Jen nevím který je ten škodlivý uhličitan co bublinkuje. Fakt se nechám podat, tohle nevím. Nejsou uhličitany náhodou soli? Podle mě soli kyseliny uhličité.
19.1.2011 16:38
Konkrétně velmi často doporučuješ Alo uhličitany přidávat tlamovcům - Hydrogenuhličitan sodný.
čau všem a díky za reakce. jak jsem psal,, víc než rok jsem neměl problém. už ten zápach tady řeším s obcí a pokud se to do zítřka nezmění volám hygienu. co se týče rybek,, přežilo 5 kousků. akva už se taky vyjasnilo. poučil jsem se, ale už to nejde vzít nazpět. je mi toho moc líto, prrotože byli naučené na žrádlo,, nechali se pohladit když jsem odkaloval. vše je pryč. tak mám otázku. můžu k těm co zbyli doplnit nové ale malé? nebo musí být zhruba stejně velké nebo staré?? předem díky moc!!!
19.1.2011 23:16
Na tu hygienu moc nespoléhej. Teď, když už je po všem, nikdo nic nezjistí a oni se v té věci určitě nadměrně angažovat nebudou. Jestli už máš akva v pořádku, tak mladé klidně doplň. Skupinkou čtyř až pěticentimetrových ryb koupených od dobrého chovatele, tím nikdy nic nezkazíš. Vychováš si je a bude to tak jak dřív. Dospělé ryby bych na doplnění já osobně nedával...
20.1.2011 9:32
K odpovedi c. 17: Na tom odkaze na sprchovy filtr je napsane, aby se to nepouzivalo pro pitnou vodu. Takze to bych pro vodu rybam nepouzivala, kdyz to nemuzu sama pit. K odpovedi c. 18: Pavle, vzdyt jsem Ti to vsechno napsala v odpovedi 15. Anorganicka chemie je velice zajimava a specialne molekuly obsahujici uhlik mohou byt slozite. Myslim, ze toto forum neni vhodne misto na rozepisovani vsech moznych slozitych a dlouhych vzorcu tykajicich se uhliku a na sahodlouhe chemicke debaty. Chemie je vedni obor, ktery se leta studuje a neda se vysvetlit v kratkosti proc a zac a kdy a s cim. Vzdy zalezi i na mnoha faktorech daneho prostredi. A kdyz to napisu kratce, zase to chytnes za druhy konec, ach jo: Kdyz jsem nahore rikala, ze je potreba z napoustene vody do akva odstranit krome chloru i stlacene plyny, nemyslim tim stlacene soli, ale opravdu plyny. Stlacene plyny ve vode nejsou to same, co rozpustene soli a ruzne hydrogenuhlicitany. Sul a plyn je rozdil. Carbonates (cesky uhlicitany XXX-neceho) o kterych je tu rec, jsou obsazene ve vode, ktera je pod tlakem, ma urcitou teplotu, urcite pH atd. Pri zmene prostredi jako tlaku, teploty atd. zacnou reagovat, meni se molekularni struktura, zacinaji se vylucovat plyny - ve vetsine pripadu prevazne CO a CO2 a tim dochazi ke zmene pH. Voda je pak temito plyny presycena a po napusteni do akva se usazuji bublinky a mikrobublinky nejen na stenach, ale usazuji se i na zabrach ryb, ktere se muzou pri vyssich koncentracich dusit az udusit. Podzemni cili i studnicni voda je casto hluboko pod zemskym povrchem, kde byva zvyseny tlak. Voda ve vodovodnim radu je rovnez pod tlakem. Proto studnicni i vodovodni voda obsahuje mnohonasobne vyssi koncentrace uhlicitanu nez voda treba v rybniku. Voda v akvariu si z bublajiciho vzduchovaciho kaminku nebo pridavaneho CO2 (rostlinam) vezme jenom takove mnozstvi, kterym je sama schopna se nasytit - a proc? Protoze neni pod tlakem. Samozrejme zase zalezi i na teplote vody atd. A na zaver k odpovedi 19 - Hydrogenuhlicitan sodny = sodu bicarbonu davam do akva na udrzeni vyssiho pH. Ta nema s bublinkama ve vode, ktera neni pod tlakem, nic spolecneho. Konec vykladu z chemie. Pro Petra - Petre, jenom 5 tlamovcu nemuzes chovat, to by nebylo dobry. Napis, jak mas velke akvarium popripade i jeho rozmery a kolik mas ted vlastne jakych rybek. Pak to tady budeme moct lip probrat. Je lepsi pridavat mladata nez dospele ryby. Je mne Te strasne lito a vim, jak se citis :-( .
20.1.2011 10:55
Ty čerpadla vodárny přisávají vzduch, moc to našlehají a teplem to chce zas ven. To jsou věci !!! Znáte pojmy jsko je kavitace, účinost, čerpací praáce..? Provzdušńování probíhá v nádržích a slouží k nasycení vody kyslíkem, odstraňování oxidu uhličitého, radonu, sirovodíku, nízkomolekulárních frakcí ropných látek, některých uhlovodíků (CH4). Desinfekce chlorem: vlastní chlor neslouží k desinfekci vody, principem jeho účinku je hydrolýza vzniklé kyseliny chlorové (reakce chloru s vodou), která je nestálá a uvolňuje kyslík. Tento kyslík ve stavu zrodu má vysoké oxidační účinky, napadá bakteriální buňky a tím působí jejich destrukce. Nejvhodnější podmínky pro chloraci jsou při pH vody v rozmezí 5-7, kdy je výtěžek kyseliny chlorové největší. Desinfekci provádí kyslík, stejně jako u ozonizace. Pokud je ve vodě bordel z dusíkatých látek, na ně se chlor naváže a vznikne tzv.vázaný chlor - a ten je jedovatý, vznikají sloučeniny jako chloramid a pod..Volný chlor se uvolní -- a je cítit. Velmi zkráceně ! Plyny ve vodě - tlak ve vodovodní soustavě je cca 5- 8bar, podle místních poměrů (profil terénu, výška staveb, distribuční část..) a taky jistě víte, že koncentrace rozpuštěného plynu ve vodě je přímo úměrná tlaku plynu nad její hladinou a její teplotě...čím studenější a pod vyšším tlakem, tím větší obsah plynů. S vodou přidávanou do akva z vodovodního řádu je to stejné jako se šampaňským nebo pivem ! Nebo dekompresní nemocí potápěčů. Zastoupení plynu ve vodě je úměrné složení plynu nad hladinou...problém s vodárnou je ten, že její součástí je tlaková nádoba - expanzomat a tím vyšší objem a pravděpodobně tlak celé soustavy, ale uvnitř je gumový vak, aby se zabránilo styku se vzduchem a sycení kapaliny plyny - je to ochrana před korozí potrubí. Takže snad jen vyšší tlak v soustavě po instalaci vodárny a vyšší teplota na výtoku po instalaci plynového kotle může způsobit vyšší nasycení plyny ve vodě, žádné přisávání vzduchu čerpadlem - to je zaprvé pod hladinou (ponorné) nebo samonasávací - a to by nepracovalo, protože musí být trvale zavodněné. Je to celé - z prominutím - pitomost. Pro Petra Hejdu: při výměně vody přímo z vodovodu to chce menší množství, pomalým proudem a rozstřikem, aby se uvolnilo co nejvíc volného chlóru a nenavázal se na dus.látky v akva. Navíc osobně vypínám filtr a nechám ho vyplý alespoń 60 min. po výměně - nechci přijít o bakterie...
20.1.2011 12:09
Ahoj Alčo aspoň mám s kým pokecat, já jen vím že plyn je prostě plyn a ten dělá ty bublinky, uhličitan není plyn a proto nedělá ty bubliny jak mlíko a není uhličitan přímo zdrojem bublinek v limonádě. Že se plyny podle tlaku a teploty vážou na vodu je snad jasny všem. Že je víc uhličitanů a hydrogenuhličitanů ve spodní vodě je dáno tím že ve spodní vodě je víc CO2 a uhličitan se rozpustí. Na povrchu v řece nemá voda ani dostatek CO2 ani tolik zdrojů kde uhličitay nabrat. Tady u Brna je to samý vápenec , pro tlamky dobré uhličitany. Zas když se někde těží třeba magnezit tak bude asi víc uhličitan hořečnatý. Studniční vody jsou dobry pokud tam nejsou hnojiva z polí. Ale znečištění povrchové vody je víc a pořád proto se chloruje. A aby debata měla smysl a bude to zajímat i víc lidí tak mám otázku. Co je lepší a proč do akvárek. Hydrogenuhličitan sodný -jedlá soda - Zásaditá a dává se i do prášku do pečiva. Nebo. Uhličitat sodný - soda - Zásaditá, změkčuje vodu, cpe se do prášku a praní´´soda efekt´´, příprava zásaditých roztoků ve foto. lab. Prostě tady za rok jsem se dočetl že tam dává každý něco jiného, radí se jen stručně soda. Je to jen dotaz protože jeden dává to a druhý tohle, a všichni dohromady ......... Jo ten filtr na chlor, bud zvolíš pomalej prutok přez aktivní uhlí s častou výměnou, nebo jak se tady už dávno propagovalo filtr na sprchový kohoutek který je to samé v bledě modrém jak ten nahoře. Nemá se to pít obsahuje to měď. Ano měď škodí i rybám na kůži, zas to odebere z vody jedovaté olovo a těžké kovy a hlavně ten chlór. Hromada lidí co dává teplou vodu stejně byla v nějakým měděným výměníku ohřátá většinou a vůbec je to netrápí. No když nenaskáčou pupínky tobě tak to ryby taky zvládnou aspon víc jak pravidelná otrava chlórem. A k otázce, 1- 2 nové rybky může být blbě ale doplnění třeba 20ks to klapne snad dobře ,domácí nebudou vědět kterou rybu honit dřív až je to přestane bavit.
20.1.2011 12:51
M_Mecam Kukni na okaz foto starého čeradla. Soustřed se uplně vlevo a ůplně nahoru na ten rezavý šroub. Ten je tam na 2 věci, na zavodnění protože to není samonasávací a přisávání vzduchu do těch nádrží kde nejsou membrány. Jak to funguje? Stejně jak ventylek, když to saje vznikne podtlak a gumka umožní nasávání vzduchu, ven ne ventilek se uzavře, šroub je dutej. Když vzduch projde lopatkama čerpadla a zvedne se tlak? To jsou věci že? Když nepotřebuju tohle přisávání a je to ucpany a pomalý ohřev el. v teplá nebyla plná bublinek jak mlíko a to na vysvětlení stačí. http://www.cerpadla-online.cz/katalog/sigma/32-sva-iii-bazar
20.1.2011 17:02
Pavel86: Balím to, namám sílu...proč by mělo čerpadlo přisávat vzduch do expanzní nádoby??? Pokud čerpadlo vzduch přisává, je to zásadní vada, dochází k turbulencím a degradaci čerpací práce. Doporučuji řez čerpadlem typu SVA:http://www.bella-pumps.sk/pdf/sigma_sva.pdf a myslím, že se vrátíme k rybkám.
20.1.2011 18:25
Ja to nevymyslel ani nedělal, jen říkám že to tam bylo udělany. Ty gumičky se s tím šroubem prodávali dřív u čerpadel. Bylo mě řečeno už dávno že se to dělá na to aby se pomalu doplnoval vzduch do té nádoby protože tam nebýval ventylek jak u těch nových nádob. ty nové kompletní vodárny v bečce je membrána dovnitř nafukáš vzduch kompresorkem na daný tlak, načerpaná voda stlačí membránu i se vzduchem co je zaní ale nepříjde sním do styku. To právě staré bečky neměli, vzduch se tam taky nedal přifouknout voda byla přímo ve styku se stlačeným vzduchem, a prodávalo se tohle automatické přisávání, Nikde neříkám že to tam musí být ani neříkám že to čerpadla potřebují. Jen jsem napsal zkušenost, že tahle věc je a naco slouží. A že s ní mám zkušenost, samozřejmě to přisává pomaličku což čerpadlo v tom obrovském průtoku vody nemohlo ani zaznamenat.
20.1.2011 19:46
Preventivně kdo to pořád nechápe nepíšu o moderí expanzní nádrži. Prostě jsou i jiné věci.
21.1.2011 1:18
Sice jsem s chemii skoncila, ale jelikoz otazka o sode se tyka i akvaristiky, tak: Hydrogenuhlicitan sodny = jedla soda bicarbona. Uhlicitan sodny = technicka soda. Soda bicarbona obsahuje buffer a tak neni mozne s ni docilit vyssiho pH nez cca 8,3. Technicka soda zadny buffer neobsahuje a tak se musi umet presne davkovat. Pri vyssi koncentraci pusobi jako louh, takze kdyz ji predavkujes v akvariu, vysoke pH zabije ryby. Proto se pro pouziti v kuchyni a do akvaria doporucuje soda bicarbona.
21.1.2011 8:58
Jestli je to tak, věřím že tohle vysvětlení pomůže. A hlavně těm kteří těch víc jak 8Ph mají.
21.1.2011 14:17
Pro AI Soda bicarbona žádný buffer(česky pufer) neobsahuje. Ona jim prostě je. HD
21.1.2011 14:20
Ještě jednou s opravou - psal jsem to bez brýlí Pro AI Soda bicarbona žádný buffer (česky pufr) neobsahuje. Ona jim prostě je. HD