Drobné tečky na rybičče
Dobrý den, htěl bych se zeptat, protože jsem koupil rybičky od velkochovatele a když jsem je donesl domů, tak se na dvou tlamovečcích udělali drobné bílé tečky. Vypadá to jako vzduchové malé bublinky, ale nejsem si tím moc jistý. Rybičky plavou a žerou nermálně. Tak nevím, protože jiné to nemají.
Asio
Výňatek mé seminární práce. Původce onemocnění:Nálevník (Ichthyopthirius multifiliis) kožovec rybí. Na rybách cizopasí vegetativní fáze vývojového cyklu tak zvaný trofont ,který dorůstá do velikosti až 1 mm. Kožovec cizopasí mezi pokožkou a šárou v žaberním epitelu. Živí se rozrušenou buněčnou drtí. Jeho růst a pomalý rotační pohyb mají za následek rozsáhle poškození tkání, až nekrotické změny. Po dosažení určité velikosti se nálevník aktivně uvolní z tkání hostitele, usadí se na různých předmětech ve vodě a opouzdří se hlenovitou schránkou. V této rozmnožovací cystě (tomontu) se postupným rozdělením až na 2000 malých tomitů.po uvolnění z cysty se toto stadium nazývá teront. Teront plave a vyhledává si znovu hostitele a cyklus se opakuje. Nenajedli Toront hostitele do 2-3 dnů, hyne. Délka cyklů závisí na teplotě vody. Při teplotě vody 10°C trvá tento cyklus asi 35 dnů, při teplotě 25-26°C trvá několik hodin. Tato teplota je pro rozmnožování kožovce optimální. Při teplotě vody 3°C a nad 28°C je rozmnožování přerušeno. K zamoření chovného prostředí theronty dochází s přitékající vodou nebo napadenými rybami. Příznaky onemocnění: Dostavují se při silnějších infekcích. Ryby se otírají o dno a předměty v akváriu, jsou neklidné, později přestávají přijímat potravu, ztrácejí reflexy, jsou malátné a ve velkém počtu hynou za Příznaků dušení. Na kůži, ploutvích a žábrách jsou drobné bílé krupičkovité útvary dosahující velikosti až 1 mm. Terapie:Je velmi obtížná. Kožovci se zanořují do tkání povrchu těla a tak jsou do značné míry chráněni před antiparazitárními koupelemi.Při léčení lze použít metodu přechodného zvýšení teploty vody a antiparazitní koupele.Metoda přechodného zvýšení teploty vody na 31-32°C po dobu 3 dnů se v praxi využívá především v chovu akvarijních ryb . Antiparazitární koupele se používají ve stádiu, kdy vzrostlí trofonti opouštějí povrch hostitele, aby vytvořili cystu. Pouze na tato volná stádia kožovce jsou koupele účinné. V chovu akvarijních a okrasných ryb lze využít dlouhodobou , případně krátkodobou koupel v malachitové zeleni.Při tlumení této nemoci lze aplikovat také přípravek Entizol, který přidáváme do krmiva.Tato metoda se využívá u ryb, která ochotně přijímají potravu.Také lze použít Akryflavín(Trypaflavín). Prevence: spočívá v zabránění zamoření chovného prostředí, a to jednak nákupem a vysazováním zdravých ryb a kvalitní vodou.
18.12.2008 18:17
Pietro tvuj vyklad je naprosto vycerpavajici , ale myslim ze nekdy mene znamena vice.Mysim to v dobrem. Ja se tvuj elaborat pokusim zkratit: nelecene ryby umiraji, zvysit teplotu na 30 stupnu, silne vzduchovat, pridat sul,krmit opatrne, lecit 7-10 dnu. ALE radeji by to chtelo fotku, protoze mas ryby uz delsi dobu a kdyby to byla krupicka, tak by se to projevilo behem par dnu.Razantni zbytecnou lecbou bys jim mohl ublizit nebo chemii znicit biorovnovahu.
18.12.2008 18:43
Pietro za tohle by ti naše šílená učitelka Marková( přírodopis+chemie) dala jedničku na vysvědčení a vychvalovala tě všude....A že se to moc nestává.....