Filtr externi ci vnitrni

Ahojte, mám dotaz vždy jsem používal vnitřní filtry, ale začak jsem uvažovat o filtru vnějším a trošku lepší, proto jsem hledal na netu a našel jsem toto http://www.zoohit.cz/shop/akvaristika/filtry_cerpadla/vnejsi/eheim/348239 myslíte, že by byl vhodný do akva 200l a pro tlamovce ? Přeci jen není nejlevnější a vyčistil by vodu pořádně ? Díky za rady

Jiri

24.1.2015 17:06

Píšu to jsem, protože u vnitřního filtru je mezi molitanovou hlavicí a sklem trošku prostor a vplul mi tam jeden tlamovec a bohužel se odtamtud už nedostal ... a zahynul.... Teď jsem to trošku vypodloužil aby nebyla ta škvíra tak zrádná, ale i tak nechci riskovat další tlamovce .... a ten filtr se mi v tom akva ani nelíbí...

Jiri
24.1.2015 18:34

Podle vlastních zkušeností bych Ti doporučil určitě vnější filtr. Mám dvě akvária, v obou mám ryb spíš míň než víc, u tlamovců mám vnější a u skalár vnitřní, když zkouším obsah dusičnanů tak u tlamovců jsem pod 25 mg/l a u skalár kolem 100. Eheim je dobrá volba, nejen kvalita, ale i kvůli dostupnosti náhradních dílů ... Já mám 240 l a mám Ecco pro 300 + předfiltr, je levnější, ale ten co jsi našel je asi lepší, záleží taky kolik chceš mít ryb v akváriu ... Pavel

Pavs
25.1.2015 0:28

100mg? A to ještě žijou nebo jsou z plastu? 100mg je masakr. S tím bych se nikde nechlubil a radši s tím něco fofrem dělal. A rozhodně bych nerozdácal rady...

fajanek
25.1.2015 11:33

No jo no, jak píše fajanek, tohle není neschopnost filtru, ale neznalost provozovatele. Podle typu nádrže a filtru si měřím vodu, a když dusičnany přesáhnou hodnoty cca 50-60 mg, což bývá u klasicky zarybněné afriky statisticky za cca týden až deset dní, tak měním vodu. Jestliže mám jako filtr čerp. halvu a molitan, aqo je rostliné s menší osádkou, tak periodu výměny provádím stejně tak podle naměřených hodnot, třeba jednou měsíčně. Jestliže mám ale hodnoty 50-60 mg už za tři dny, tak prostě měním každé tři dny. Tohle nemá s typem filtru nic společného.

hr
25.1.2015 12:08

Já mám hodnoty v pořádku, ale jde mi o to, že tlamovci, protože jsou malí, tak občas zaplujou za filtr a jeden mi takto zahynul, protože se pak nedostal zpět... a za další, když vzduchuju tak tu uberu na nejmíň a i tak mi tam vznikají miniaturní bublinky, které plavou po celém akva a vypadá to jako by všude lítal písek... Jak jste řešili toto ?

Jiri
25.1.2015 13:32

Jirko, však na tebe ta reakce s NO3 taky není. Čím menší nastavíš na difuzoru tryskání bublinek, tím více jich budeš mít ve vodním sloupci, právě proto že jsou tak drobné a necestují okamžitě k hladině. Čím větší nastavíš bubliny, tím méně jich ve vodním sloupci bude, ale zase to bude dělat kravál. Buď to zaškrť tak aby to ani neprskalo moc jemně a ani nebublalo jako pod splavem prostě tak akorát pro oko a ucho :-))))(to je rada co? :-))), nebo nevzduchuj přes difuzor, ale tichým motorkem s kostkou. V případě že nemáš aqo úplně těsně zakryté skly a ještě krytem, tak zkus nebublat vůbec a uvidíš sám na rybách, jestli během dne budou vykazovat absenci kyslíku ve vodě, tím že by plavaly více u hladiny a lapaly po něm, což vypadá jako by u hladiny pily. Proudění vody v aqu a dostatečný prostor nad hladinou, kam se může dostatat atmosferický vzduch, je dostatečné pro okysličení nádrže. Když ne, tak je to jak jsem psal vidět na rybách.

hr
25.1.2015 13:38

Ok děkuji za rady :)

Jiri
25.1.2015 18:14

Jirko, díval jsem se na fotky tvého aqa a můžu ti doporučit, aby si ubral polovinu písku. Dál zruš ten šutr v levém rohu, která tam leží na tom druhém. Už teď je vidět na rybách že se bojí a tím že jimtam budeš dělat domečky, tak jim jenom přitížíš. Talmovci mají plavat všude po nádrži a tím že jim budeš tvořit úkryty v nich podpoříš stres a vypjestuješ silný lekavý sindrom, který bude mít za důsledek, že při jakémkoliv pohybu před aqem se ti všichni stratí za filtr nebo do jeskyně. To jak ti tam zdechla ta rybka za filtrem bylo způsobeno právě tím co popisuji. Další fáze u větších ryb jsou doprovázeny silně agresivní obhajobou takových domků a zmiňovanou lekavostí, kdy ryby nevylézají ani při krmení nebo jen bleskurychle ty nejodvážnější a hned zase mizí. Tlamovci v aqu reagují na svého pánečka jako pejsci a žebrají o žvanec a ne jak je tomu u tebe na fotce. Pokaždé když jsem chtěl vyfotit svoje tlamovce, tak jsem musel být potmě ukrytý nehybně v místnosti, aby mě neviděli. Ne proto aby se nevylekali, ale proto že když mě spozorovali, tak jejich přirozené šmejdění po nádrži a jiné chování bylo to tam a všichni se nalepili na čelní sklo a snažili se ho snad vytlačit. :-) Tak že s tím něco zkus udělat, jinak budeš mít doma pořád prázdnou nádrž.

hr
25.1.2015 18:48

Hr Všiml jsem si také toho, že všechny ryby jsou schované v tom rohovém kameni, proto jsem to trošku přeskládal, ale uberu asi 2 kameny ještě udělal jsem to, že jsem je naskládal na zadní stěnu, ale vzniklo akorát více schovávaček, cože je tedy špatně. Písek budu ubírat teď v týdnu, až budu měnit vodu. Mohl byste mi dát na sebe email ? Poslal bych vám ještě pár fotek a třeba by jste mi ještě poradil. Budu ještě kupovat 3 - 4 anubiasy na ty kameny.

Jiri
25.1.2015 18:53

Zde přikládám foto, ty kameny jsou tedy špatně a chtěl jsem mezi ty kameny nandat anubiasy, myslíte že bych měl ubrat i polovinu těch kamenů ? a rozdta je teda po celem akva jen tak ?
Filtr externi ci vnitrni

Jiri
25.1.2015 19:07

ALe teď jak jsem to přeskládal tak všechny ryby plavou po celém akva, všude rejděj atd.

Jiri
25.1.2015 19:29

Tady jsem si bezdovolení dovolil takovej model na tvých fotkách. Mislím, že popis je zbytečnej :-))) Až budeš rozbíjet ten šutr s křížkama, tak bacha na oči. Vem to kladivem na chodníku před barákem. Odštíplé kusy tam hned o chodník obruš od osrých hran a pěkné kousky použij dle nákresu pro anubiasy.
Filtr externi ci vnitrni

hr
25.1.2015 19:30

Co ty na to? Jednoduché je vždy hezčí než hradba :-)))
Filtr externi ci vnitrni

hr
25.1.2015 19:44

Vypada to dobře, ale mám v tom pravém rohu filtr, ale stejně běhěm měsíce půjde pryč, budu kupovat vnější EHEIM za 4000. Děkuju moc za nápad :)

Jiri

VLOŽIT ODPOVĚĎ