gibberosa - krmení
Dobrý den, chtěl bych vědět jak krmit gibberosy?čeho se například vyvarovat. Děkuji
killman
Aby byl. Krmte tak, aby ryby sežrali podávané krmivo za cca dvě až tři minuty a vi je u toho mohl pozorovat, která jak přijímá potravu s čehož lze vypozorovat např zdravotní stav jednotlivých jedinců a podobně. Vyvarujte ruzným radám chytráků, co rybám podávají hovězí srdce a jiné pochutiny vhodné spíše pro psy.
11.12.2013 9:16
V akvaristice mi řekli,že nesmí sbírat krmivo z hladiny? Je to pravda? A proč?
11.12.2013 10:26
V akvaristice toho napovídaj. V některé jsou prodavači co něco ví v druhé bohu žel ti, jenž se pouze něco domnívají. Tuhle báchorku jsem také slyšel, ale praxe většiny chovatelů u kterých jsem tyto ryby viděl je taková, že krmí běžně a když si ryby vezmou nějaké krmivo přímo s hladiny, tak se nic neděje. Předpokládám, že kdyby tato fáma měla nějaké praktické potvrzení, tak by tady bylo napsáno dost o tom, že se vyskytují problémy u těchto ryb při běžném krmení, které není omezeno např... plastovou mřížkou a jinými zabezpečeními, proti sbírání potravy s hladiny a nasátí atmosferického vzduchu do tlamky. což je odpověď na to proč by to jako neměli dělat. Tvrdí se že jejich přirozený výskyt zamezuje přímému styku s vodní hladionu a proto jsou ryby náchylné na takové polknutí vzduchu. Jednoduché zamišlení nad anatomií ryb a jiných živočichů říká že cokoliv je pozřeno vyjde zadním otvorem zase ven. Někdy rychleji tím předním. Veškeré problémy onemocnění pramení spíše ze zanedbané higyeny nádrže nebo dlouhodobého stresu vlivem nevhodně veliké, zařízené, přesvícené, neokysličené, atd... atd... nádrže.
11.12.2013 12:18
killman Při krmení těchto ryb není vůbec od věci dbát na to,aby krmení neplavalo na hladině(všechny granule před krmením napřed namočit),nebo používat vyloženě potápějící se granule nebo pelety.Má to své opodstatnění,tyto ryby mají někdy tendenci k tzv. polykání vzduchu a s tím spojené problémy s plaváním(nadnášením),někdy jen dočasně a sami si pomůžou,někdy ovšem bohužel i trvale(nedokáží se potom zbavit vzduchu v trávícím traktu).Cyphotilapie (Gibberosa i Frontosa)tyto problémy prostě čas od času mívají.U těchto ryb se občas vyskytne také problém s vyrovnáním tlaku v plyn. měchýři, někdy způsobeným tzv. spolknutím vzduchu(při krmení,výměně vody,leknutí),někdy dle mého názoru také nachlazením ryb při větší výměně vody a poklesu teploty-chyba chovatele. Stejně popisují zmíněné problémy i chovatelé(importéři) v Německu,u importů přímo z jezera jsou tyto problémy ještě častější(nedostatečná dekomprese při odchytu z velkých hloubek,ve kterých žijí).V literatuře jsou uváděny případy,kdy byl takto postižené rybě odborníkem tzv.propíchnut plyn.měchýř za ůčelem vypuzení vzduchu a vyrovnání tlaku,ovšem problém se odstranil pouze dočasně a docházelo k častým recidivám,humánní hledisko tohoto postupu nechám na Vaše posouzení!!!Znám i případy,kdy si takto postižená ryba prostě pomůže sama a srovná se(nikdo neví jak)někdy za týden,jindy za půl roku,někdy ovšem bohužel nikdy.Jinak podotýkám,že takto postižená ryba při absenci jiných příznaků není nemocná a může se klidně i třít! Zdravím.
11.12.2013 13:07
http://www.youtube.com/watch?v=K3nvuNYNt8A
11.12.2013 13:45
Dekomprese u odchytových ryb nemá absolutně nic společného s tímto tématem. Mám dojem že se tady žádněj Ibrahim Mkabake neptal na to jak provádět dekompresi u odchytů, ale na to jestli je možné že rybám vadí vzduch který by mohli polykat. Killmane já nechci znevažovat rady tad pana Šebesty, který se cítí že má co napsat, ale on ještě s jedním vousatým kolegou mají jaksi pravěké zkušenosti a jejich vyčtené teorie s východoněmecký akvaristických časopisů jsou už dnes považovány za zcela mylné. Poruchy plynového měchýře jsou rovněž zcela o něčem jiném a kdo zná anatomii ryb tak nemůže napsat takovou hovadinu že když ryba polkne vzduch že se ten dostane do plynového měchýře. Už jsem to tu kdysi někde psal a tak když pohledáš nějaké vlákna na téma měchýřu a giberos tak tak se dočteš moji zcela logickou úvahu o tom že hovadiny s plynovým měchýřem jsou zcela mimo, protože těmto a podobným rybám, se plynový měchýř ve věku cca jednoho až dvou měsíců uzavírá a není tudíž propojen z jícnem a tak polknutý vzduch nemůže logicky vniknout a ovlivnit funkci měchýře ale to by někteří zdejší akvaristi museli něco nastudovat a obnovit si tak svoje vousaté tlachy a rozšířit si své názory které tu donekonečna omílají a nevědomky tak matou i ostatní akvaristy, kteří soudí věrohodnost příspěvku jen podle toho kdo je pod ním podepsán. Je to jako v pohádce Císařovy nové šaty. Veškeré problémi nadýmání těchto ryb bude zřejmě zpusobeno nevhodnou stravou, nevhodnou dávkou stravy , špatným trávením nebo prostě kombinací těchto a podobných faktorů. Jsou chovatelé, kteří běžně takové ryby krmí přímo s hladiny ale takové problémi nemají jinak by asi takhle nekrmili že? V čase 0:38 a čase 1:00 a dále je vidět jak chovatel nechá rybu lapat vzduch. http://youtu.be/9nLYxjMRus8 V čase 6:00 je vidět jak chovatel nechává své ryby lapat vzduch, protože tato teorie je prostě jen teorie. http://youtu.be/fGYmrP5r1Cs Zdejší strejcové budou prostě pořád psát hovadiny navzdory dávno překonaných fám. Ano tyto ryby trpí problémy s plynovým měchýřem a dekompresními problémy ty však nemají nic společného s tím že by se ryby nacpaly vzduchem nad hladinou.
Moc pěkné vlákno, snad některé přispívající konečně poučí že se nemají vyjadřovat k věcem se kterýma nemají zkušenosti a některé čtoucí že nemají věřit všemu co někteří neználci napíšou. Video smutné.
11.12.2013 15:36
pripájam sa k odpovedi č 1.-nikdy sa neopovážte kŕmiť ryby srdcom, pečivom!!!!! nikdy!!!!!
11.12.2013 19:13
Všeobecně mezi našimi rybami známe skupinu těch, jejichž vývod plynového měchýře zůstává v trvalém spojení s jícnem po celý život (ryby vzdušnohrdlé, Physostomi) Nechce se mi obsáhleji psát ale přece pro ty, které to zajímá, mohu zde vložit odkaz na odborný článek. http://www.rybarstvi.eu/dok%20rybari/ichtyologie/plynovy%20mechyr.pdf Prosím někoho z okolí, zdali by mi poskytnul pro pitvu uhynulý kus Cyphotilapie. Rád vám napíší, zdali je plynový měchýř spojen s jícnem a weberovým ústrojím. A možný původ problémů s vyrovnáním tlaku u těchto ryb.
11.12.2013 22:33
Kdo ty ryby choval nějakou dobu,tak ví,že co napsal Vlasta Šebesta má pravdu.
12.12.2013 7:37
Problémy s plovacím měchýřem Cyphotilapií nemají spojitost s polykáním vzduchu při krmení. HR má pravdu, protože tento měchýř je uzavřen. Kdyby tomu tak nebylo, tak by ani problémy nenastaly, protože by přebytek plynu prostě unikl do jícnu. Přifouknutí tohoto měchýře je způsobeno jeho zánětem zapříčiněným nespecifickými bakteriemi jako následek horší kvality vody,(znečištění,nízká teplota)a stresu. Na tyto bakterie většinou dobře působí antibiotika penicilinového typu. Píši o rybách, které se dříve jevily jako zdravé a plavaly bez problémů. Dekomprese při lovu probíhá tak, že se po ulovení ryby zavřou do klece, která visí na laně a každý den se vytahuje o sedm metrů směrem k hladině. HD HD