Hodné bakterie

Ahoj, chci se zeptat, zkoušel někdo tlamovcům přidávat pravidelně do akva hodné bakterie? Nedávno jsem při samostudiu našel na netu pár výrobků. Například od Baktomy. Toto mě zaujalo: http://www.baktoma.cz/akvaria/6740/bacti-ak---prirodni-bakterie-do-akvaria---05-kg---extra-ucinne-64574.htm Nejde mi ani tak o to, že tvrdí, že se musí měnit méně voda (ano, už i já jsem se naučil měnit jednou týdně ;) ), ale jde mi o případnou zkušenost s vlivem na věci jako CO3, zvýšení obsah kyslíku ve vodě, pomoc s odstraňováním usazenin atp.. Píšou, že to nijak neškodí, tak mě napadlo rybičkám prostředí přilepšit. Díky za názory. PL

PL

14.8.2015 16:32

Bakterie potřebujou k životu kyslík,jak můžou přežít ve skleničce?

miran bez účtu
14.8.2015 19:03

Mirane mohou. Laicky řečeno: jsou totiž zapouzdřeny a jen čekají až budou v hodných podmínkách aby to rozjely. Něco podobného umí i prvoci. A asi nejblýže akvaristům budou vajíčka artemií, které se také skladují bez kyslíku a přežijí.

HD
14.8.2015 19:04

Sorry nejblíže, hrozná chyba

HD
14.8.2015 20:07

Hynku dík za vysvětlení chybu ti promíjím:-))mě to vodičky příjdou jako vytahování peněz z lidí,mám radši klasickou cestu.

miran bez účtu
15.8.2015 11:16

Tak me jde spíše o to, zda to nezlepší rybkam prostředí k životu. Přeci jen to akva je většinou bez rostlin, tedy funguje ten klasicky koloběh CO a prirozeneho cisteni vody obtížněji. A pokud jim to navíc více prokysliči vodu....

PL
15.8.2015 16:49

Bakterie kyslík dýchají, tak nevim jak by tam ten kyslík mohl přibývat. Kyslík produkují pouze rostliny při fotosynteze. Pokud chceš lepší prostředí, tak kup velký filtr, pravidelně vyměňuj vodu, krm opatrně a počty ryb zdržuj na přijatelné úrovni. Žádná kouzelná vodička tohle nenahradí. A snižování obsahu NO3 je taky poměrně složitý proces, který v akváriu má omezené použití. Takže pochybuju, že nějaký přídavek do vody to nahradí.

VGregr
17.8.2015 12:31

No dostal jsem tyto bakterie od kamaráda(500g).Na 300l vody mi vyšlo dávat 1,2g.Dávám to a zřejmě to neškodí a asi ani nijak zázračně neučínkuje.Hladina dusičnanů je jen mírně lepší před výměnnou vody(1x týdně).Takže můj názor je,pozor chtějí ti vytahat prachy z kapes.

adam1108
18.8.2015 12:00

Já jsem navýšil o 100% hodné bakterie takto.
Hodné bakterie

Rosta
18.8.2015 12:01

a další
Hodné bakterie

Rosta
18.8.2015 12:03

vyšlo to na pár korun a fungujeto
Hodné bakterie

Rosta
18.8.2015 13:15

Nějak nevidím to kouzlo. Vidím jen standartní filtr jaký by měl být u všech akvárií s Afrikou. Co je na tomto filtru extra? A abych se vyjádřil k vodičkám, tak za mě je to jen tahání peněz z lidí. U svých akvárií z chemie používám jen jedlou sodu a dříve thiosíran na odchlorovní. Víc myslím není ve většině případů potřeba. Nejsem Horst Fuchs =D

fajanek
18.8.2015 14:40

Kouzlo je v tom, že standartně je čerpací hlava Atman k jednomu biokvacitu. A než tam lít nějaké vodičky, tak jsem udělal rozdvojku na biokvacity dva, a tím navýšil počet nitrifikačních bakterií v akvárku. To je to kouzlo Fajanku.

Rosta
18.8.2015 15:53

Tak to pak jo. Já vždycky kupoval čerpadlo Atman samostatně a k němu houby na míru takže mě ani nenapadlo že se to prodává i jako set...

fajanek
18.8.2015 16:07

Jako set se to neprodává, rozdvojku na dvě houby jsem si dělal sám z vodovodních plastových trubek, čímž jsem zdvojnásobil objem biomolitanu pro osídlení bakterií a docílil lepších parametrů vody mezi týdenní výměnou vody. Proto jsem to vyfotil, protože mi to přijde jako lepší řešení, než kupovat předražené vodičky.

Rosta
18.8.2015 16:41

JJ, jednu zelenou cihličku tam mám taky. Přiznám se, že dvě mě nenapadly ;) Btw. nejsou to vodičky, ale bakterie v prášku, ale chápu.

PL
18.8.2015 19:34

A jako úplně nejlepší řešení se mi osvědčilo vlepit skleněnou přepážku a houby tam jsou 4 a jedna hlava Atman.
Hodné bakterie

Rosta
18.8.2015 22:02

Rosta, a co takhle se zamyslet a uvědomit si, že zdvojnásobíš li objem filtračního média, které by mělo sloužit převážně jako médium na mechanickou filtraci, tak snížíš jeho účinost o polovinu. Je to jako by si tu objevil Ameriku a tvrdil, že kdybys udělal ne rozdvojku, ale odbočku pro pět médií, tak bys to zlepšil o 400%. Každá čerpací hlava má nějakou kapacitu a navýšíš li objem filtr...média, snížíš tak učinek. O navýšení kapacity pro osídlení bakteriemi se můžeme bavit v případě např... v případě přepadového nebo kanystrového filtru, kde navýšíme kapacitu vhodně zvoleným médiem s vyšší porézností, kde díky tomuto efektu přibyde plocha pro osídlení. Nelze se o takovém efektu bavit u týdně nebo čtrnáctidenně máchaného bioakvacitu, o kterém snad už dnes většina akvaristů ví, že jeho plocha pro osídlení bakteriemi je oproti jiným k tomu určeným médiím zanedbatelná a hlavnš se proto využívá jako médium pro mechanickou filtraci nikoliv tu biologickou. Tolik ve skratce. Kdo chce, může mi oravit pravopis nebo snad někdo napsat kratší bezchybný text o tom, že je to celé jinak.

hr
18.8.2015 22:07

Ještě doplním, že varianta se skleněnou přepážkou je oproti rozdvojce logická a tedy i mnohem funkčnější.

hr
20.8.2015 0:14

Taky to mám řešené rozdvojkou stejně jako Rosťa. Hlavu mám samozřejmě takovou aby ten průtok zvládla a přijde mi to jako rozumné řešení. Mám to odskoušené a funguje to. Důležité je aby to zvládalo samotné čerpadlo. Dá se to dělat i tak, že budete praní molitanů střídat. Nemám problém houby opatrně vyprat i obě najednou, bakterie jsou v celém akváriu, takže když se to dělá s rozumem není to problém. Komora je taky ok, ale nechtělo se mi to zbytečně vlepovat dovnitř. M.

mcgogo
24.8.2015 10:00

Pro hr: tahle vaše věta: Nelze se o takovém efektu bavit u týdně nebo čtrnáctidenně máchaného bioakvacitu, o kterém snad už dnes většina akvaristů ví, že jeho plocha pro osídlení bakteriemi je oproti jiným k tomu určeným médiím zanedbatelná a hlavnš se proto využívá jako médium pro mechanickou filtraci nikoliv tu biologickou. je samozřejmě vámi vypocená další totální hovadina...bohužel určitě ne první ani poslední. Pro normální myslící akvaristy: nekomentoval bych to, ale musím pro normální akvaristy a zejména pro ty začínající a nezkušené: nenechte si prosím nabulíkovat nesmysly. Speciální filtrační molitan tzv. bioakvacit, kteří téměř všichni bez problémů používáme, jako obrovská plocha pro usazení filtračních nitrifikačních hodných bakterií VÝBORNĚ A DOSTATEČNĚ FUNGUJE. Kdysi před x lety, kdy se s jeho používáním začínalo, jsme dostali informaci od jeho výrobců (tehdy z Německa), že filtrační (usazovací plocha pro bakterie) plocha 1 m2 se rovná přibližně ploše standardního hřiště na míčové sporty nebo tenisového kurtu a pod. Nitrifikační bakterie se usadí v akváriu samozřejmě na všem, na čem se usadit mohou, tedy i na písku, kamenech a samozřejmě také právě ve statisících nebo možná milionech (fakt jsem to nepočítal :-) komůrkách bioakvacitu. Tvrdit to, že by mohlo fungovat akvárium na základě pouze mechanické filtrace, je nesmysl hodný pouze idiota typu hr. V takové nádrži by se nikdy nepodařilo nastolit biorovnováhu a přes zákal vody by nebylo vidět. Lichá je rovněž často proklamovaná obava, že bakterie při praní z filtru (v akvarijní vodě) vypláchnete nebo nějak poškodíte. Vypláchne se jich samozřejmě pouze část právě dřímající na mechanické nečistotě. Hlavní kolonie přisedlá na bioakvacitu samozřejmě funguje dál. Střídavé praní molitanů je určitě možné a ničemu nevadí, osobně ho ale vidím jako zbytečné a peru mnoho let všechny matrace a podmínky pro moje WF tropheuse (i jiné WF ryby) se zdají být, podle jejich barev a chování, vynikající. V akváriu samozřejmě vše funguje bohužel pouze omezeně a uměle a vše souvisí se vším a dobře vybalancovaná biorovnováha je věc akvaristické praxe a zkušeností. Výměnu vody ve standardních akvaristických bytových podmínkách, jako odstraňování dusíkatých látek z látkové výměny ryb z vody bohužel nic nenahradí. Doporučuji se též řídit pravidly, které uvedl i p. Grégr v č. 6. Sám velmi zastávám pomoc při čištění vody resp. odstraňování dusíkatých látek pomocí rostlin v nádrži, což tady mnoho lidí zpochybňuje a myslím si, že zcela ignorují základní přírodní souvislosti a pochody. Pomoc rostlin v akváriu je samozřejmě pouze částečná, nikoli ovšem zanedbatelná nebo zbytečná. Hezký den.

Miroslav Kraut
24.8.2015 11:34

Pro MK-převracíš co jsem napsal, ale to je tobě a podobným intrikánům podobné. Bioakvacit jistě funguje také na bázi nitrifikace, ale je mnohem méně učinný oproti filtračním médiím která mají mnohonásobně převyšující plochu pro osídlení bakteriemi, nežli tebou zmiňovcaná hřiště na míčové hry :-)))))))))))))))))) Nauč se číst a hlavně porozumět textu. Kdyby si chtěl aby ti ten bioakvacit fungoval tak jak má nebo lépe, tak by musel být součásti přepadového, kanystrového, nebo výše zmiňovaného přepážkového filtru, kde je jejich součástí právě ona předfiltrace rovněž z bioakvacitu. Kvalitně zprovozněný filtr s předfiltrem z bioakvacitu, který se máchá při periodickém čištění aqa s kvalitním médiem uvnitř, které se díky bioakvacitu nezasírá a není třeba ho týdně máchat má mnohem lepší fnkčnost nežli to co zde obhajuješ. Chapu ale, že člověk znavený taháním kýblů s vodou už nemá čas a chuť přijít novým věcem a postupům na kloub a tak dál jede v rezavých kolejích vousatých praktik. Diky čao

hr
27.8.2015 10:43

Jsi mimoň a teoretik s nulovými vlastními zkušenostmi, jako vždycky. Potřebnou denitrifikaci z normálního kanystrového externího filtru s běžnými filtračními médii, nevytáhneš ani párem volů, jako jsi ty. Dále bez komentáře.

Miroslav Kraut
27.8.2015 22:46

Hodne bakterie vetsi nesmysl jsem v zivote neslysel je lepsi se naucit ktere rostliny se daji s tlamovci pestovat a bohuzel bez pravidelne vymeny vody a mohutne filtrace to nikdy nikomu nepujde

pavelfryc-frigo
28.8.2015 7:25

Tak to já jsem větší nesmysl dokonce četl, a zrovna od tebe, kde jsi po 30letech chovu tlamovců napsal jako jídelníček pro Tropheusy tohle: A nelam si hlavu s krmenim ty blbosti co tam rikaji ti takzvani obbornici ze jsou nejaky tlamovci vegetariani a jini masozravci je blbost krm proste patentkama koretrama dafniema hrotnatkama zabronozkama obcas to suchy ale ty granule taky tam dej obsac spenat ja to delam dost dlouho a vim ze nektery tlamovci ti sezerou i rohlik.

Jožka
28.8.2015 8:48

K číslu 22 - Nechápu proč je někdo tak ubohej a podepisuje se Miroslav Kraut, když se tak nejmenuje. Jednoduchý tvore, trpíš sice stejným problémem jako MK, ale zkus si vymyslet vlastní nick nebo se podepsat. Nic na tom není. K tomu problému jen tolik, že já nikde o denitrifikaci nic nepíšu. Tolik k ubohemu lháři a hlupákovi schovávajícím se za cizí jméno, čím z jmenovaného dělá blbce, třeba že jim už dávno je.

hr
28.8.2015 9:21

Nedá mi to a ještě se vrátím k odpovědi č 20 od hlupáka Krauta. Píše zde o prospěšnosti rostlin v akváriu. cituji:Pomoc rostlin v akváriu je samozřejmě pouze částečná, nikoli ovšem zanedbatelná nebo zbytečná. Já tvrdím že pomoc pár rostlin u tlamovců v tak přerybněných nádržích s krátkou periodou vodovýměny o 50% a více procentních objemech měněné vody je zanedbatelná nebo zbytečná. Předpokládám, že se tento starý pomatený muž, se baví o svých dvouch až třech anubiasech zapíchlých v šutrech z Chorvatska. Jestiže tyhle pomalu rostoucí rostliny s nízkým odběrem živin, oproti rychle rostoucím riostlinám, které jsou v rostliných nádržích zastoupeny v mnohem masivnějším objemu a tudíž je jejich vliv na kvalitu vody znát, považuje Kraut za odběratele dusíkatých látek z vody v měřitelném rozsahu, tak mu gratuluji, protože tisícinu stupně dusičnanů dokáže naměřit pouze pan akvarista a to snad jen ochutnávkou vody a následným výplachem dutiny ústní. Tři trsy anubiasů ve 300-500 l vody při týdeních až čtrnáctideních periodách výměny vody, jsou tak slabý odběratel nežádoucích látek, že výroky mistra o prospěšnosti rostlin u tlamovců jsou chabé jako rozum jejich autora. Rostliny v afrických nádržích jsou v prvé řadě čistě dekorativní a až někde v dáli je jejich vliv na kvalitu vody.

hr
29.8.2015 6:50

Bohužel odstraňování dusíkatých látek v akváriu pomocí rostlin je mizivé. Nestor české akvaristiky RNDr.Stanislav Frank se tím kdysi pokusně zabýval v laboratořích Karlovy univerzity. Došel k tomuto závěru. NA ODSTRANĚNÍ DUSÍKATÝCH LÁTEK VZNIKLÝCH ZE 100 G PROTEINŮ V KRMIVU MUSÍ BÝT HMOTNOSTNÍ NÁRUST ZELENÉ HMOTY 1350 G. Na druhé straně bych rozhodně rostliny v akváriu nezatracoval. Jejich vliv na prostředí je pozitivní a děje se pomocí tzv. fytohormonů, které vylučují do vody.

Hynek Dařbujan
31.8.2015 17:56

Zajímavé to čtení :-) Díky pánové.

PL
1.9.2015 13:24

Pro Jozku jsi diletant ktery nicemu nerozumi asi jsi pestoval tlamovce jen ve svem virtualnim zivote ale jestli nejake mas zkus tam rohlik a a uvidis

pavelfryc-frigo
1.9.2015 14:18

pavelfryc-frigo No já teda Pavle nevím,ale podle mě nebude diletant Jožka,ale někdo úplně jiný!!!Mě se jeví jako názor diletanta spíš tvoje názory(Jožka ti jeden tvůj názor ocitoval v odp.24).Že ti někteří tlamovci budou žrát rohlík je jasné,že je to ale totálně špatně(a u mnohých po čase s fatálními následky)je taky jasné.To ty ale slyšet ani číst nechceš,tobě to tak přece funguje(-: Jo a tlamovci se nepěstují,tlamovci a všechno živé se chová!Pěstovat můžeš řepu,kukuřici,brambory atd.

Vlasta Š
1.9.2015 14:36

Nechci zakládat nové téma. Navážu na bakterie. V září mě bohužel čeká 6ti hodinová odstávka proudu. Mám řešit náhradní zdroj, nebo to venkovní filtr pobere? Vniřním matracím to asi neublíží, jen mám strach o bakterie ve venkovním JBL e1501. Máte někdo zkušenost s podobným problémem? Díky moc všem.

snake1194
1.9.2015 15:03

6 hodin neres. Pokud nemáš v nádrži nějaké nestandardní podmínky (bordel, moc ryb apod), vůbec se tim nezabyvej.

VGregr
1.9.2015 15:07

V nejhorším případě vyper po zapnutí proudu venkovní filtr, protože tam bude horší přístup kyslíku. Pokud máš ještě vnitřní, tam bakterie 100% přežijí. Venkovní se případně za par dní rozběhne.

VGregr
1.9.2015 15:43

snake1194 Když jsem venkovní kanystry ještě používal,také mě párkrát podobný problém s odstávkou proudu neminul,nic jsem neřešil(záložní zdroj)a nikdy se nic nestalo.Dle mého názoru je důležité mít na sacím potrubí z nádrže molitan,aby filtr zbytečně nenasával dlouhodobě rybí výkaly,zbytky krmení,kousky rostlin,mechanické nečistoty,prostě věci,které by mohly ve filtru bez cirkulace vody začít zahnívat.Opakuji,pokud je ta nádrž dlouhodobě v pořádku a filtrace jede jak má,nic se nestane.Jednou se mi ale stalo,že s poklesem tlaku v kanystrech vlivem výpadku proudu začalo prosakovat těsnění pod hlavou,také to ale nebyla žádná tragoška,míval jsem vždy nové v záloze.Také není špatné nasadit na výtok zpět do nádrže manželčinu punčochu,po obnovení dodávky proudu a náhlém opětovném zvýšení tlaku ve filtru a hadicích má tendenci do nádrže vlítnout bordýlek(šlem) z hadic.Není to nic,co by mělo rybám uškodit,jde spíš o estetično a vnitřní filtrace si s tím snadno a rychle poradí,pokud to nepožerou ryby(-:.Pokud by jste na rybách přece jen pozoroval něco,co by se vymykalo normálu a parametry vody se horšily,není nic jednoduššího,než venkovní filtry zkontrolovat a sjednat nápravu.Vnitřním molitanům-nitrif.bakteriím v nich se taky nic nestane.Dodávám,že u mě šlo o 700 litrové nádrže s Tropheus,jak velké máte Vy a kolik je v nich ryb nevím,neuvádíte to v dotazu.Samozřejmě čím větší nádrž a tím pádem vody a kyslíku ve vodě,tím lépe.Ten se dá do vody ostatně v případě potřeby dodávat i bez proudu.Toliko moje zkušenost,možná má někdo jinou,počkejte si na další příspěvky,pokud máte stále pochybnosti(-:

Vlasta Š
1.9.2015 15:54

Díky za názory pánové, je to 400l nádrž. 40 Demasoni+ 15 L.Yellow. Filtraci mám opravdu festovní, 2x hlava Eheim 650l/h + molitany č.5. K tomu právě venkovní JBL na sání nasazena taky kostka č.5. Lehce přerybněno mám, nejsou to ale ještě dospělé ryby. Tak snad se nestane nic zásadního i když nervozní jsem. Nerad bych přišel o rovnováhu v akva a nedejbože o ryby. Doufám že mistři z EON dodrží odsávku a nedají si šlofíka. Jeětě jednou díky. Uklidnili jste mě.

snake1194
1.9.2015 16:17

snake1194 V pohodě a klidně spěte,nestane se nic i kdyby mistři z Eon přetáhli pauzičku(-:

Vlasta Š
1.9.2015 16:43

Pro Vlastu ty jsi nejakej prechytralej ve slove chovat a pestovat neni tak velky rozdil jak ta si predstavujes a ja jsem nikdy netvrdil ze krmim tlamovce rohlikem proc me napadas kdyz me vubec neznas

pavelfryc-frigo
1.9.2015 17:40

pavelfryc-frigo Nikde jsem si nevšiml že bych tě napadal,to za prvé.Za druhé-jestli pro tebe není rozdíl v tom,jestli se něco chová a něco pěstuje,tak pro mě v tom bohužel rozdíl je.Příklad jsem ti uvedl,víc vysvětlovat považuji za ztrátu času. Za třetí-přečti si v č.24 citaci tvého příspěvku.Pokud na tom,co je v tvé citaci uvedeno trváš a doporučuješ jako jídelníček pro ryby rodu Tropheus,potom bych se na tvém místě raději zamyslel,než někoho nazveš diletantem-viz tvoje odp.29 pro Jozku. A za čtvrté,přesto,že tě neznám,nic mi nebrání napsat svůj názor.Většinou už do debat na místním fóru nezasahuji,nicméně pokud někdo píše rádoby odborné nesmysly,které mohou být pro ryby fatální,svůj komentář napíšu,ať se ti to líbí nebo ne. Jestli jsem přechytralej nevím,nemyslím si to,ale rozhodně vím,že nebudu koně,ryby,králíky pěstovat a řepu,kukuřici,jahody a ředkvičky chovat(-:

Vlasta Š
1.9.2015 20:30

snake1194 Nedávno jsem to řešil i já a to 3 týdny po sobě každé uterý v týdnu, odstávka elekt. a to od 8:00 do 18:30. Řešil jsem to klasickou týdenní údržbou akva (vymačkání filtrů a před filtrů, odsátí viditelných nečistot, výměna 1/2 vody)a to den před. V den výpadku jsem vhodil do akva DAJANA oxygen tabs 660l 20tablet 360l 10tablet A vše ok.

garggi
1.9.2015 23:17

Přidám svoji zkušenost. Mám akva 300l cca 5 měsíců, takže nemám vše ještě plně zažité. Prováděl jsem výměnu vody v pátek a bohužel opomenul zapnout potom filtr. Zjistil jsem to v neděli večer (akva je v kanceláři). Přestože 2 dny nejel filtr, nic se nestalo, žádný úhyn, vše OK. Samozřejmě po celou dobu se ani nekrmilo. Takže pár hodin bych asi vůbec neřešil.

PP
2.9.2015 1:23

Pro Vlastu nevim jestli jsi zena nebo muz ale nepoucuj me kdyz ani neumis cist ja jsem v 24 nerekl ani slovo tam se prezentoval tvuj kamos Jozka hlavne mi teda rekni kolik jsi rozmozil tlamovcu jake druhy pak si muzem o necem povidat

pavelfryc-frigo
2.9.2015 6:41

pavelfryc-frigo Nevím čemu nerozumíš na slově citace.Psal jsem,že Jozka v č.24 citoval TVŮJ názor a jídelníček pro Tropheus.Tady ti to okopíruju: A nelam si hlavu s krmenim ty blbosti co tam rikaji ti takzvani obbornici ze jsou nejaky tlamovci vegetariani a jini masozravci je blbost krm proste patentkama koretrama dafniema hrotnatkama zabronozkama obcas to suchy ale ty granule taky tam dej obsac spenat ja to delam dost dlouho a vim ze nektery tlamovci ti sezerou i rohlik. Konec citace. Pro klid tvé duše ještě napíšu,že Jozku neznám a v životě jsem ho neviděl,netuším tedy kde jsi přišel na to,že je to můj kámoš. Musel jsem reagovat na tvoje nesmysly.A ty si ještě dovoluješ někoho nazývat diletantem?Viz tvůj př.29: Pro Jozku jsi diletant ktery nicemu nerozumi asi jsi pestoval tlamovce jen ve svem virtualnim zivote ale jestli nejake mas zkus tam rohlik a a uvidis pavelfryc-frigo Opravdu si myslíš,že můžeš někomu něco radit?

Vlasta Š=Vlastimil Šebesta
2.9.2015 8:42

Ale no tak přátelé, nenechte se vyvést z Míry. Ještě jste si zřejmě nevšimli, že pod nickem pavelfryc-frigo píše Míra Krautů. Je to bohužel jeden z příznaků jeho choroby. :-)))))

hr
2.9.2015 9:34

Pro Vlastu nevim jestli jsi zena nebo muz ale nepoucuj me kdyz ani neumis cist ja jsem v 24 nerekl ani slovo tam se prezentoval tvuj kamos Jozka hlavne mi teda rekni kolik jsi rozmozil tlamovcu jake druhy pak si muzem o necem povídat :))) Frigo je zřejmě znalec :))) To Frigo: Tady jsi střelil hooooodně vedle. :) Zdravím Vl.Šebestu.

charvis
2.9.2015 9:46

Charvis, proč myslíš že Frigo střelil vedle? Ty víš že nemá nějakej velkochov, kterej se mu léta daří na rohlíku a bramborách??? :-))))) Frigo, osobně ti držím palce, protože dokážeš pobavit a hlavně se v tom vůbec neztrácíš. :-))))

hr
2.9.2015 13:42

charvis Zdravím i já Vás.(-: No s panem frigem se srovnávat v odchovech zřejmě nemůžu,proto také raději nebudu(-: Zdravím

Vl. Šebesta

VLOŽIT ODPOVĚĎ