Jikry ancistruse

Chtěl bych se zeptat proč má ancistrus nejdřive růžové jikry a pak za pár dní černé?

Standa

8.2.2011 12:23

Ancistrus má jikry oranžové a to do doby,než se z nich vyklubou mladé rybky !!!!

memeo - nepřihlášen
8.2.2011 13:06

Jo jo oranžové byly, ale po pár dnech vůbec tu barvu nemají.Já tam špatně vidím ale určítě oranžové nejsou, spíše jsou takové do černa a od jiných rybiček ty jikry také nejsou tím jsem si jist. Nemohl třeba umřít? Nevim nejsem znalec tak proto se ptám.

Standa
8.2.2011 20:16

kdyby zplesnivěli,tak budou bílé a pak průhledné......černé jsem neviděl.

memeo
8.2.2011 23:06

tak to bude ono ze jsou pruhledne. cim je to ze zplesnivi? samec se o ne nestara?diky

Standa
9.2.2011 10:23

Důvodů proč se samec o jikry nestará, můžou mít různorodou příčinu. Plíseň na jikrách také má několik příčin. Co je důležité, aby jikry neplesnivěli?? Je dostatečný přísun okysličené vody. Samec hlídá snůšku jiker, kterou intenzivně ovíjí párovými ploutvemi. Tímto způsobem zabezpečuje přísun okysličené vody. Pokud voda má nedostatečné parametry, může zapříčinit vývoj jikry. Plesnivění, praskání, změnu barvy atd.

pietro
9.2.2011 10:24

Zde ti předložím jedem moji školní prácičku. NEMOCI JIKER A VÁČKOVÉHO PLŮDKU Poruchy ve vývoji jiker a váčkového plůdku mohou do značné míry ovlivňovat prosperitu chovu ryb. Tyto poruchy zahrnují poměrně široké spektrum chorobných stavů různé a mnohdy nejasné etiologie. Zadržení jiker Příčiny: promeškání výtěru v optimálním výtěrovém období v důsledku náhlých změn zevního prostředí nebo traumatu, traumatizace při umělém výtěru znemožňující opakovaný výtěr, degenerativní změny samčích gonád a pohlavních cest, vrozené vady samičích gonád a pohlavních cest. Příznaky onemocnění: Ryby se netřou nebo se nedaří je uměle vytřít. Mají zvětšenou dutinu tělní s velkým obsahem jiker, které postupně podléhají degenerativním změnám. Zadržení jiker doprovázejí zánětlivé a degenerativní procesy. V tělní dutině ryb dochází často k tvorbě cystózních útvarů. V důsledku degenerativních změn může dojít i k úhynu. Diagnóza: Stanoví se na základě anamnestických údajů a klinických a patologických změn. Je třeba odlišit především degenerativní změny gonád jiné etiologie. Terapie: Neprovádí se. Prevence: vyloučení výše uvedených příčin vedoucích k zadržení jiker. Měknutí jiker Příčiny: Etiologie této poruchy není zcela známa. Za možné agnes jsou považovány bakterie nebo améby. Příznaky: Povrch jiker měkne, ztrácí pružnost, jikry odumírají a podléhají sekundárnímu zaplísnění. Diagnóza: stanoví se na základě výše uvedených skutečností. Je třeba vyloučit hynutí jiker se sekundárním zaplísněním v důsledku jiných příčin. Terapie a prevence: Pro zmírnění ztrát mohou pomoci antiseptické koupele jiker (např. v jododetergentních preparátech.

pietro
9.2.2011 10:26

Odumírání jiker Příčiny: Nedozrálé, přezrálé nebo špatně oplozené jikry. Přerušení vývoje zárodku v důsledku nepříznivých vlivů prostředí (znečištění vody nebo kyslíkový deficit). Příznaky onemocnění: Špatně oplozené jikry a odumřelé jikry bělají a mohou podléhat sekundárnímu zaplísnění. Diagnóza: Stanoví se na základě anamnestických údajů a výše uvedeného nálezu. Je třeba vyloučit hynutí jiker se sekundárním zaplísněním v důsledku jiných příčin. Terapie a prevence: Spočívá ve výběru vhodných ryb a dodržování správného chovu v akváriích. Odumřelé jikry je nutné pravidelně odstraňovat, a tím předejít jejich sekundárnímu zaplísnění. Plísně mohou přerůstat přes zdravé a živé jikry a v důsledku zamezení přístupu kyslíku vyvolat jejich udušení a následný úhyn. Zaplísnění jiker Synonyma k uvedenému názvu onemocnění: Saprolegniosis, saprolegnióza. Zaplísnění jiker během inkubace může do značné míry ovlivnit prosperitu chovu ryb. Příčiny: Na povrchu poškozených, neoplozených nebo uhynulých jiker se uchytí plísně především z rodu Achlya a Saprolegnia. Jsou-li jikry ve shlucích, mohou plísně přerůst i na zdravé a nepoškozené jikry. Příznaky: Zaplísnění jiker je velmi dobře patrné zejména ve vodě, kdy napadené jikry vypadají jako drobné chomáčky šedé vaty. Diagnóza: Diagnózu je možné potvrdit mikroskopickým vyšetřením podezřelých jiker. Plísňová vlákna jsou pak dobře viditelná již při malém zvetšení. Kultivace na běžných agarových médiích nebo speciálních půdách se používá jen za účelem přesné druhové identifikaci. Je třeba také zaměřit pozornost na určení primární příčiny poškození jiker. Terapie a prevence: Používají se koupele v jododetergentních preparátech, akriflavinu, soli a malachitová zeleň.

pietro
9.2.2011 10:26

Praskání jiker Příčiny: Znečištění přítokové vody různými zemitými kaly, jejichž částice mechanicky poškozují jikrnou blánu. Zvýšený výskyt praskajících jiker se může vyskytovat i u jiker mimo optimální dobu zralosti. Příznaky:po prasknutí jikry vyhřezne její obsah do vodního prostředí. Poškozené jikry mohou sekundárně zaplísnit. Diagnóza: Stanoví se na základě anamnestických údajů a výše uvedeného nálezu. Je třeba vyloučit hynutí jiker se sekundárním zaplísněním v důsledku jiných příčin. Terapie a prevence: je třeba vyloučit možní příčiny (filtrace, přítokové vody, výběr zralých generačních ryb). Výskyt zrůd a rachitida plůdku Příčiny: Otřesy jiker v průběhu rýhování, nekvalitní pohlavní produkty, nedostatek kyslíku na počátku kulení, traumatizace. Příznaky onemocnění: Výskyt dvouhlavých jedinců, srostlic, jedinců s deformitami hlavy, páteře, zkrácených skřelovým víčkem, zkrácenými ploutvemi. Deformovaní jedinci většinou vykazují menší životaschopnost a jsou pro další chov méněcenní. Diagnóza: Stanoví se na základě anamnestických údajů a výše uvedeného nálezu. V případě výskytu deformit je třeba vyloučit myxobolózu vyvolanou původcem myxobolus cerebralis. Pro určení příčiny výskytu onemocnění je třeba pečlivě analyzovat všechny dostupné údaje o podmínkách chovu. Terapie a prevence: pečlivý výběr generačních ryb, dodržování hygienických zásad při výtěru a inkubace jiker a odchovaného plůdku.

pietro

VLOŽIT ODPOVĚĎ