komorový externí filtr - optimální složení filtračních náplní

Prosím vás, jaké je dle vašich názorů optimální složení filtračních náplní u přepadového externího komorového filtru. Mám filtr 135x30x35cm na akva 850l, osádka 80 Tropheus. celkem 7 komor. V první u přívodu vody jsou keramické kroužky a v ostatních jen biomolitan.

Kropasow

7.7.2014 18:32

No tak to je ta nejvějetší hovadina. První komora nebo dvě by měly být právě biomolitanové, protože dobře zachytí bordel nasátý z nádrže a dají se častěji a dobře vyprat. Zbývající komry bych si vyplnil, do sítěk na filtrační materiály, např... zmiňovaným Siporaxem od Sery nebo Efisubstrat pro od Einhem. Přepadovou trubku bych ještě strčil do filtrační ponožky, která zachytí většinu bordelu a tak by nebylo potřeba dvě komory akvacitu, ale pouze ta první pod filtrační ponožkou. Mechanická častěji praná filtrace, by byla vyřešena a zbytek biologické části, s obrovskou plochou pro osídlení bakteriemi, by mohl nerušeně pracovat.

hr:-)
7.7.2014 21:14

ok, diky za radu, predelam to.

kropasow
7.7.2014 21:16

a co s těmi keramickymi krouzkami?

kropasow
7.7.2014 21:41

a nemam dat bioballs?

kropasow
8.7.2014 11:34

Jednoduše řečeno: Každej dobrej filtr, by měl mít petrfektně zvládlou mechanickou filraci, aby nezasíral časti filtru určené k filtraci biologické. Jak jsem ti výš popisoval, tak předek bioakvacit a nějaká punčocha nebo vata, jako kvalitní médium vhodné k častému praní. Co se týká zbytku filtru, tedy biologické filtrace, tak není třeba hledat různé kombinace a druhy médií, jak to někteří odbporníci dělají, když si myslí, že čím ruznorodější směsice médií, tak tím to bude lépe fungovat. Omyl, ty nejednodušší věci fungují mnohdy lépe a dokonce se o tom přesvědčili i pejsek s kočičkou, když vařili dort. Biologická filtrace by měla obsahovat to nejlepší médium s největší plochou pro osídlení bakteriemi. Zkus popátrat v užitné ploše bioballs a toho co ti radím a pochopíš, že bioballs je proti tomu ubohý vzdálený příbuzný a ještě ke všemu má využití ve zcela jiných filtrech a kombinacích médií. Za mě osobně jsou výše zmiňované média šampioni bez konkurence co se funkčnosti filtrace. Jejich přírodní varianta je potom Zeolit, který je rovněž perfektní v užitné ploše pro bakterie, ale jak píšu tak u zeolitu obvzlášť je potřeba mít perfektně zvládlou předfiltraci.

hr:-)
8.7.2014 12:56

Ale přeci bioakvacit není jen o mechanickém čištění, vždyť i v něm probíhá biologická filtrace, ne? Vždyť spousta chovatelů jede jen na bioakvacit. Tak se kouknu, kde nejlépe nakopuit siporax a dám ho tam, asi jednu komoru stejně nechám tu keramiku, nevím, co bych s ní jinak dělal.

Kropasow
8.7.2014 14:11

A myslíš, že bych mohl použít Sera Siporax 25mm, který se používá spíše do jezírek? Ten komorový filtr mám opravdu velký. http://www.sera.cz/sera-siporax-pond-25-mm-50-l

Kropasow
8.7.2014 19:38

100% souhlas s hr. Pořádný předfiltr, první a druhou komoru bioakvacit a pak zeolit, který je na rozdíl od siporaxu za pár kaček. Siporax se nesmí zanášet, proto bych dal do prvních dvou komor ten bioakvacit.

áaaaaaaaaaaa
8.7.2014 19:50

Sera siporax je pořád stejnej pouze velikost kroužku je rozdílná, protože u jezírkových filtru je potřeba, aby se vzhledem k nečistotám neucpaly média. Může to být tedy klidně i ten větší. Bioakvacit jistě používá hodně lidí, i na biologickou filtraci, ovšem je rozdíl v objemu deseti litrů siporaxu a deseti litrů bioakvacitu a to tak markantní, že užitková plocha bioakvacitu oproti siporaxu, efisubstratu nebo zeolitu, je srovnatelná s hadrou na mití podlahy. Proto pužívat tohle médium ve filtru, se sistémem komor, jinak než jako předfiltry které mohu často prát, abych docílil stabilního průtoku, mezi médii které osidlují nitrifikační bakterie, je nerozum, protože jak už jsem psal, tak kvalitní materiály jsou svou užitkovou plochou někde jinde, než jistě užitečný, ale daleko vzadu pokulhávající, bioakvacit. Jeho přednost vidím hlavně v jeho jednoduché údržbě a tvárnosti, kterou lze využít perfektně právě v předních komorách filtrů, které brání onomu zasírání jiných kvalitnějších médií. Amen :-)))

hr:-)
9.7.2014 14:48

Toto jsou data stažená z různých zdrojů. Zeolit- plocha 1000-2000 m2/gram- velikost pórů 0,3-1,2 μm Siporax - plocha 270 m2/litr- velikost pórů 60-300 μm Nenašel jsem hustotu Siporaxu abych přepočítal plochu na stejného jmenovatele. Nejmenší použitelné póry pro biologickou filtraci jsou od 0,4 μm. Zeolit je z tohoto hlediska na spodní hraně. Upozorňuji, že existuje téměř 200 druhů zeolitů s různými vlastnostmi. Přikládám odkaz na studii o účinnosti filtračních hmot. Je to bráno z hlediska okrasných jezírek, ale i tak je to zajímavé. Je tam uváděn, kromě jiného, i Siporax a Bioakvacit. http://www.bonsai-dnes.cz/nosice.pdf

Lukáš Vsočina

VLOŽIT ODPOVĚĎ