Lamprichtys tanganicanus - zkušenosti
Dobrý den, i když se jedná o halančíka, žije v jezeře Tanganika a tak sem snad taky patří. Rád bych znal vaše zkušenosti s chovem případně i odchovem.
MRKVINSON
No pokud vím, tak až se vytře tak chcípne.
4.4.2007 21:58
Ja nemam s chovem zkusenosti, neni to uplne bezne chovana ryba. Asi o nich neco vis, ale presto Ti napisu vytazek z nasi knizky. Nemely by mit v akva moc velkou cirkulaci vody. Je to hejnova ryba, vyrostou asi 15 cm s tim, ze samicky jsou trosku mensi. Jsou dobri skokani a tak akva musi byt dobre prikryte sklem. Akvarko by melo byt aspon 120 cm dlouhe. Teplota kolem 26`C a Ph vody 7,8 - 8,5. Zdrzuji se prevazne ve stredni a horni casti akvaria. Mohou byt v Tanganyika akvariu spolecne s neagresivnimi rybami, ale nemaji byt dohromady s druhy Cyprichromis. Krmeny maji byt po mensich davkach nekolikrat denne - drobni korysi, komari larvy, drobny hmyz. Kladou jikry do prasklin v kamenech (nebo treba korku), tyto kameny pak mohou byt preneseny i s jikrami do chovneho akvaria. Rodice se o potomstvo nestaraji. Dulezita poznamka k tomuto druhu ryb: Nemaji se chytat do sitky, protoze hrbetni ploutev se snadno zachytava a zpusobuje jim bolestiva zraneni. Maji se nabrat do asi 2 litrove sklenice a kdyz je potreba prevazet je, tak oddelene - kazdou rybu zvlast.
9.4.2007 14:28
Pro A+I díky za odpověď, neříká Tvoje kniha, proč konkrétně by se neměly chovat s Cyprichromisy? To by mě hodně zajímalo, protože chovám celkem 3 formy Cyprichromisů a jsou to ryby relativně mírné, pokud se prohánějí tak spíše mezi sebou, než aby si všímaly jiných druhů.
9.4.2007 22:07
Taky by me docela zajimalo proc. Rikaji jen nekombinovat s druhy Cyprichromis. Taky mame dva druhy Cyprichromis (zvlast) a chystame se na dalsi a musim rict, ze nas dominantni samec od Neon Head se klidne popere i s Tropheusem, kdyz mu vleze do reviru ve chvili, kdy ho tam nechce. Nenapada me nic, proc je nedavat spolu, snad jen, ze oba druhy jsou hejnove ryby a oboje se zdrzuji ve stredni a horni casti akva. Ale nevim,jestli je to ten pravy duvod. Kdyz casem nahodou neco vypatram, napisu to sem pod odpovedi.
9.4.2007 22:09
Jeste mam otazku. Rikas, ze chovas 3 formy Cyps. Mas je kazdy zvlast nebo v jednom akva?
10.4.2007 10:05
Já mám C. l. Utinta fluorescent cca 2 roky staré a mám od nich pravidelné odchovy, jsou ve 360 litrech spolu s Paracyprichromis nigripinnis Blue Neon, Neolamprologus tretocephalus, N. meeli a Callochromis macrops Ndole Red. Od listopadu loňského roku mám C. l. Jumbo Kitumba ( ve 250 l. s Altolamprologus calvus a teď nově i s Lamprichtys tanganicanus) a C. l. Jumbo Yelow head ( ve 250 l. s P. n. Blue Neon albino, P. brieni Velifer a Eretmodus cyanosticus. Zatím žádné odchovy, pár výtěrů už bylo, ale samice mladé nedonosily. A ještě mám už přes tři měsíce objednané Kitumby albino, ale ještě na mě asi nedošla řada.
Jak jsou stari ti Tretocephalus? Odlovujes nosici samicky od tech Cyprichromis nebo nechavas mladata ve spolecnem akva? My mame s Tretikama ve spolecnym akva problem, psali jsme o tom v prispevku 1744.
11.4.2007 14:33
Tretocephalové jsou cca 1,5 roku staří, mám jednu velkou rybu a 4 menší. Původně jich bylo 9, ale 3 vyskočily a jednu jsem našel zabitou - ta byla skoro stejně velká jako ta největší a asi proto musela zemřít. Čili doufám, že mám jednoho kluka a 4 holky, ale zatím jsou celkem v klidu, žádné náznaky párování nepozoruju. Leptosomy nechávám po vytření v akváriu a po 3 týdnech samici chytnu do větší síťky a nechám jí v síťce u hladiny. Většinou vypustí sama již hotová mláďata, která odlovím do odchovné nádrže. Jen vyjímečně je nechce vypustit a pak jí musím otevřít tlamku párátkem. Není to úplně ideální postup protože leptosomy jsou velice háklivé na mechanické poranění, ale při troše cviku se to dá zvládnout. Nemyslím si, že bych tím nějak příliš zasahoval do přirozeného způsobu rozmnožování, protože leptosomy stejně mláďata vypustí jednorázově a už je nazpět neberou. Stejným způsobem postupuju i u ostatních tlamovců - P. nigripinnis, Callochromis macrops a Xenotilapia spiloptera. U Xenotilapií dochází cca po 10 dnech k předání jiker samci, takže tam musím pochopitelně chytit kluka.
11.4.2007 15:10
Lamprychťáci jsou zvláštní, mně se s nima vůbec nedařilo. Žádný odchov. Ani jsem zatím o odchovu neslyšel, že by se u nás někomu povedl. Na můj vkus ty ryby plavou až moc, řekl bych přímo, že plavou jak střelený furt. Jsou celkem pěkný a taky mi jich pár vyskočilo. I když jsem se snažil dobře akva zakrejt, stejně se mršky protáhly.