Maximální délka externího filtru bez přívodu energie
Zdravím, prosím vás, jaká je maximální doba, kdy mohu pustit externí filtr, když byl odstaven kvůli přerušení dodávky proudu. Jde mi o to, aby nebyly již bakterie ve filtru mrtvé apod.
Pavel Jelen
Zalezi jak moc je filtr zabehlej a kolik je v nem bakterii, kdyz je nedavno cistenej tak na prisunu kysliku tolik nezalezi ale jestli je zabehlej tak bych ho po hodine ci dvou vypadku rozhodne vypral
1.3.2011 10:39
Zdravím,tímto jste mě docela zaskočily. Já v noci časovačem na 3 hod vypínám venkovní filtr. Je to tedy veliká chyba skrz ty bakterie? Prosím tedy o nějaký ten názor. Díky Jirka Šumperk
1.3.2011 10:43
ja vypinam u vsech akva filtry na noc,uz jenom skrz hluk,ale nikdy sem nespozorovala ze by to melo naky spatny vliv.
1.3.2011 11:38
Já filtruju non-stop.Celkem koukám,že to někdo típne na noc.Příjde mě to jako by mě na noc típli vzduch,ale možná jen moje domněnka.
1.3.2011 12:45
ja myslim,ze taky zalezi na mnoha faktorech,u vsech akva to tak delam roky a voda cista,jen kdyz se za cas zanese filtr a zpomali prutok , tak zacne voda trochu zakalovat.ale to bude asi normalni jev.no prave...ze?bakterie se asi dusi...ale rekla bych ze toto se deje pouze po delsim nefachcenim filtru,myslim ze 8hodin na to nema az takovi vliv,je to jenom moje zkusenost.nic vic.ale snad tady odbornici na ruzne chemicke,biochemicke procesy reknou vice:-)
1.3.2011 12:55
Mě by zajímalo, proč vypínáte filtr?? Jaký to má smyl, krom rušení nočního klidu??? Napíši to jasně a stručně. Kolonie osidlující filtrační materiál musí mít přísun potravy plynných látek a chemických prvků. Aby mohla provádět další biologické a biochemické procesy. Je složité tato kritéria pochopit??
k tématu - jednou nám vypnuli elektriku na 12 hodin a nepozoroval jsem žádné odchylky, ale každodenní vypínání mě ani ve snu nenapadlo. To děláte kvůli šetření??? Zvláštní ...
1.3.2011 13:08
Pro ty kdo neveri doporucuju zmerit NO2 v akvariu s par tydnu zabehlym filtrem, vypnout ho a druhej den zmerit znovu NO2
1.3.2011 13:15
urcite to chapu,jasne,ale me to tak funguje.a urcite me jde taky o klidny spanek.preci kdyby to tem bakteriim tak vadilo a vsechny pomreli hlady,tak druhy den by akva vypadalo trochu jinak ne?co pak kdyz se vypne filtr,tak tam vznikne hermeticke prostredi bez jakyhokoliv vzduchu a tech dalsich latek??porad tam proudi neco...ja to tak delam a voda je jak kristal.ja osobne nic vic vedet nepotrebuji,kdyz me to tak funguje...ale jak rikam asi to zalezi na mnoha a mnoha faktorech ,pac rovnovaha se da rozhodit velice snadno,napr.vyprani molitanu v chlorovane vode,to tam pak ty bakterie nejsou urcite a druhy den je to znat.
1.3.2011 13:26
Já bych určitě akvaristům neradila zkoušet model filtrace, který tu prezentuje Astra. To, že je voda jako křišťál neznamená, že má ideální parametry. Dle mě při takovéto filtraci dochází ke změnám parametrů vody a nárůstu škodlivých látek. On je rozdíl, když vám jednou za 1/2 roku přeruší dodávku elektřiny, nebo když jsou odstávky filtru každodenní. Mě by ani nenapadlo vypínat na noc filtr.....
1.3.2011 13:59
astra: pokud mas v akvariu rovnovahu dlouhodobe i s filtrem na noc vyplym tak je vse v poradku, proste ve filtru zije nejaky zlomek bakterii ktere by ho obyvaly pri stalem privodu okyslicene vody, nedokazu odhadnout jestli je to polovina nebo 2%. Stabilita chemiskeho prostredi zalezi na prerybnenosti akvaria, frekvenci vymeny vody pripadne dalsich nitrifikacnich procesech ktere probihaji treba ve dne a filtr nahradi, ne jenom na samem filtru. Ale s tim strachem z prani molitanu v chlorovane vode si vazne nedelej hlavu ;)
1.3.2011 14:06
K tématu dotaz- V akva mám venkovní a vnitřní filtr. Venkovní tedy nevypínat a vnitřní co mám s velikým průtokem co dost točí vodou a tím pádem ryby stále jakoby plavou v proudu v noci vypnout? Jde mi o to,aby ryby v noci mohly spát a nabírat sílu,nebo to nevadí a voda se tam stále může točit a tlamovec si najde ůkryt na nocování?? O elektriku ani klid při spaní mi o to nejde. Díky
1.3.2011 14:06
urcite nechci nic prezentovat,ani nic doporucovat...kazdej tu rika jen svi zkusenosti.asi sem mela odpovedet na puvodni dotaz zkracene a to,ze na par hodin vypadku proudu urcite akvarium nemuze ohrozit,dal sem to asi nemela rozebirat...
1.3.2011 14:13
no v podstate sem myslela i na to pohodlne nocovani ryb,voda je porad v pohybu a ryby nemaj ani v noci klid,asi teda taky zalezi jestli tam sou naky ty ukryty kam se ryba schova,pokud nejsou tak se ryby ani snad nevyspi...ale kdyz mas 2 filtry tak snad aspon na noc jeden vypnout by se mohl,to snad zadnou paseku nenadela...chce to vyzkouset..ale radsi uz otom nebudu dal psat,pac by me tady nemeli pak radi :-))
1.3.2011 14:14
Astro a jaké máš hodnoty NO2? Náhodou je to docela dobrá zpráva, že kdyby vypadla na pár hodin elektrika, tak se nebudou dít žádné hrůzy.
1.3.2011 14:28
no abych pravdu rekla ja zadne hodnoty nemerim,ja mam vodu ze studny,tak to mozna bude o necem jinym,co ja vim...vono ta upravovana voda nekde ve vodarnach bude asi taky neco jinyho...opravdu se v tom nevyznam,ale podle sledovani ryb a vubec celeho akva se zda ze je vsechno v poradku,nic mi neumira,neskomira,ryby sou cile,zdrave i po ranim zapnuti filtrace.ja jsem teda asi jinej akvarista,nejsem zadnej vseznalek,urcite vim zlomek co ostatni,ale me to proste jde i bez ruznejch tabulek ,chemie,mereni hodnot a cisel...co nevim,tak se zeptam a rozhodne nechci neco nekomu podsouvat.tot vse k tomuto tematu.
1.3.2011 15:12
Rád bych za konkrétní věcnou odpověď k danému dotazu. Zkušenosti astry si myslím že nejsou vhodné pro univerzální model. Filtr určitě nevypínat. Já to kdysi dělal ( důvod - hluk ), ale jen krátký čas, ryby mi to daly jasně najevo. Jediné co na noc vypínám je vzduchování - starý motorek nadělá randálu. Vím, také to není dobře, ale filtr čeří aspoň trochu hladinu. Napište někdo ( třeba Pietro - náš chemiku ), konkrétní odpo na dotaz. A ještě pokud se to stane, co s tím. Vypreat náplně, vylít obsah filtru nebo to nechat???
1.3.2011 16:06
Vypínat filtry na noc není opravdu dobrý nápad, ale docela blbý.
1.3.2011 16:32
tak ja dam na rady zkusenejsich,je fakt ze kdyz ted zajizdim 350 lit akva a filtr mam taky nonstop-nastesti ten atman moc hluku nedela...ty akva co vypinam na noc,jsou nekolik let stara,spis rostlina akvaria s zivorodkami,ancistrusy a cichavci a jedno malawi ktere budu davat prave do te 350tky,jak rikam zatim me to tak funguje bez problemu ale nerikam ze je to tak nejlepsi a spravne.
V životě by mě nenapadlo dobrovolně vypnout filtr kromě doby, kdy měním vodu a čistím akvo, což je cca 1 hodina týdně. Moje paranoja v výpadku dodávky el. energie zašla až tak daleko, že jsem koupil bateriový zdroj UPS, na kterým mám pověšenej jen filtr s přivzdušňováním. Takto při výpadku všechno vypne kromě filtru, kterej valí naplno z UPS-ky až do chvíle než opět zapnou elektriku a vše se vrátí k normálu. Nejdýl to takle běželo cca 7 hodin a pohoda, ryby to ani nezaregistrovali, krom světla.
1.3.2011 21:28
To: Ondrášovi asi tě zklamu, nejsem žádný chemik. Na tento specifický obor je tu jiná kapacita. Jediný kdo opravdu dokonale ovládá chemii je kolega a kamarád Ondra Slanina. Ohledně této záležitosti bych pouze uvedl jediné. Akvárium je řízené prostředí člověkem. Jedná se o umělé prostředí, kde se snažíme přizpůsobit různé chemické a biologické děje. Určitě se jedná o velice složitý organismus v umělém prostředí, kde je velice složité udržet křehkou biologickou a chemickou rovnováhu. Není to zase tak složité jak jsi někteří myslí, pouze je důležité udržet v tomto celém procesu určitý sytém. Pokud někdo neví co je to látková výměna a nezná základní chemické a biologické poučky ať si koupí raději plastové nebo gumové rybky do vany. Je mi známo, že každý jednou začínal a udělal nespočet chyb a omylů. Akvaristika není postavená na tom pořád něco měřit, ředit atd. Stačí si jen něco přečíst o rybách nebo biotopu, kterému se chceme věnovat a pokusit se zhodnotit naše znalosti nebo zkušenosti jiných akvaristů a v případě nutnosti se zde zeptat jak to dělají jiní. Každý má svou recepturu a nemusí se nutně ztotožnit s ostatními. Jednomu to funguje tak a druhému jinak. Je nespočet rozdílů v technickém zařízení akvárií a v pěstírnách. Pokud si někdo myslí, že se s vodou nic neděje tedy, že voda je super čistá tak se pohybuje na velice tenkém ledě. Kolonie různorodých bakterií neosídlují pouze filtrační hmotu, ale jsou v celém prostředí akvária. Akvárium je jeden velký organismus a jak tak pozoruji, někteří si tento celek jaksi nedokáží dost dobře představit. Ale to jsem nechtěl psát, trochu jsem odběhnul od tématu. Zde se řeší filtrace, která je závislá na různých faktorech. Filtrace je srdcem akvária, tedy celého akvarijního organismu. Při výpadku proudu filtrace nemusí nutně kolabovat, záleží, jak masivní je určitá kolonie bakterií. Nevěřím tomu, že pokud neustále budeme přerušovat průtok systémem filtrace vše zničíme. Ale také můžeme, dosáhnout určité kritické úrovně v tomto nesmyslném modelu což se nám může vymstít. V nádrži začne masivní virulence nálevníků a různorodých protoázních organismů. Změna chemických hodnot vody. Nakonec systém může zkolabovat jako celek. Každá věc navazuje na další.
2.3.2011 13:32
To pietro: dík i za tvou odpo. S Ondrou jsem na tohle téma několikrát mluvil. Filtraci budu řešit i z důvodu změny vody ( současný stav - řád,do budoucna na domku - studna). To že Ondra a jeho tatík jsou chemici vím. Nicméně jsem v chemických věcech absolutní neználek a zmůžu se sotva na testy vody, a pravidla ohledně výměny vody, non-stop puštěné fitrace a do budoucna použití katexu, který jsem bral právě od Ondry. Závěr: filtr měnit - čistit jen v aq vodě, nevypínat, doufat že nebudou výpadky el. - možná si koupím záložní zdroj, o kterém stejně uvažuji pro krbovou vložku. Co se týče nitrifikace, tak ta je jak ve filtru, tak i ve dně. Proto si myslím že nádrž může jistou dobu fungovat i bez filtru, ale otázka byla jak. Vídím a čtu že to je těžké určit. Tak zbývá jen doufat ... ať nic ( nebo co nejméně ) toho pos.... a že se nám bude dařit v chovu... to přeji všem ... :-)