Mražená strava z rybníka

Ahoj, když nachytám na rybníce, který je v pořádku, daphnie nebo cyclop, zamrazím je v mrazáku do kostek, je to dostatečná "dezinfekce", aby ryby nic nechytli? Dělal jsem to takto s živorodkama, ale tlamky mi přijdou náchylnější a mám o ně strach. Dík, že poradíte.

Tomáš Sas

29.7.2012 16:10

Jo,jestli to je rybník v pohodě tak pokud cyklop pěkně proliješ přes jemné sítko a zamrazíš tak problém nebude.Ono doma v mražáku máš max.tak -20°C,totální desinfekce se provádí teplotou nižší -40°C.

miran
29.7.2012 16:30

Já chytám plankton běžně. Ale chodím do požární vesnický nádrže bez ryb. Je tam menší riziko nákaszy.

fajanek
29.7.2012 19:23

Jenom poznamka k choulostivosti k nakaze - zivorodky jsou obecne mnohem nachylnejsi nez cichlidy

roman pavel
29.7.2012 19:30

na žrádlo určitě ne,na kvalitu vody ano.Jejich výkaly totiž zatěžují vodu obrovsky,protože co sežerou okamžitě vyloučí,mají krátké střevo a tudíž jejich trávení není tak kvalitní.živorodkám měnit vodu určitě častěji než tlamkám,ale pokud má někdo rostliné akvárium,tak ty rostliny ty látky vyloučené mečovkama dokážou využít.

miran
29.7.2012 20:13

Myslel jsem odolnost proti infekcim a parazitum, obecne jsou zivodrodky nachylnejsi nez cichlidy.

roman pavel
29.7.2012 21:48

Situace na našich rybnících se může dost měnit a dávat tlamkám potravu z rybníků v dnešní době, to je sázka do loterie a já ji již neprovozuji. Za sebe nemohu doporučit. Pokud je něco závadného, tak si nejsem jist, že zmražením se to nějak vylepší. Je potřeba si rozmyslet podle toho jaké chová kdo ryby, jak moc chce riskovat jejich životy. Je to volba každého.

Hermann
29.7.2012 22:08

Herman pokud chodíš chytat někde k chemičce,skládce nebo nějaké továrně tak je to logické,ale zase to tu nedramatizuj.Jsou kupy lidí,kteří chovají a odchovávají své kvalitní ryby na loveném planktonu,protože žádná sušenka to prostě nenahradí.A jak si dáváš pozor abys nenakrmil špatným cyklopem,tak si můžeš ryby otrávit i tou vodou,kterou napouštíš při výměně.A jinak teplota pod -40°C zlikviduje spolehlivě všechny parazity.

miran
30.7.2012 11:13

Já se těmito záležitosti zabývám poměrně často a na jiné úrovni než Her. Hermann. Lovím a pozorují plankton po celý rok. Abych pravdu řek nepozoruji žádné rizikové abnormality u těchto organismů. Někdy se přihodí, že tam najdu kapřivce nebo jiného pro ryby nežádoucího parazita ale, pokud takovou várku zamrazím a už nepředstavuje žádné velké riziko. Něco jiného je lov v planktonních organismů v rizikových oblastech které jsou zasaženy Eutrofizací jelikož se v těchto organismech může vyskytovat zvýšená dávky těžkých kovů atd.nebo různých přidružených nežádoucích organismů.Určitě bych netvrdil,že kvalita naších vod se zhoršuje to není přátelé vůbec pravda!!!! V 80-90 letech kvalita naších vod byla na velice chabé úrovni oproti dnešní době. K vodě chodím prakticky, vždy když mi to čas dovolí a během let jsem vypozoroval různé vodní i pobřežní organismy, které jsme znali jen s knížek a vyprávění naších dědů. Jediné v čem je problém u naších vodních toků je okyselování horských potoků a řek a u údolních nádrží velký nárůst sínic a řas. Ale není to nic tak dramatického, jak uvádějí média, která dokážou zkreslit informace podle obrazu svého. V dnešní době se v naších vodách vyskytují například antikoncepční přípravky a THC,Pervitín atd. která nejsou schopny vodárenské technologie účinně extrahovat s vody. To vidím jako velké riziko pro naši ichtyofaunu. Podle mého hledáte problém, kde není. Každý má právo na svůj názor, ale respektuji kvalitní názor a ne jedna paní povídala. To za mě asi vše.

pietro
30.7.2012 11:26

Řekl bych že se voda po komančích i zlepšuje. A souhlas s miranem, dřív mě to ani nenapadlo nějaké nákazy, rybáři si množili v přírodním koupališti kapry a staří akvaristi si lovili plankton a já pak taky a vždy pohoda. Stát se může ale žádná křeč, není třeba dělat drama.

Pavel 86
30.7.2012 11:39

V sezoně na dafnii a cyclop chodím cca 5x týdně na dafnii a cyclop. Na dafnii na staré koupaliště, na cyclop na čistý rybník, ani ve snu mě nenapadlo to zamrazovat, proto chodím na živé ne ? :) Na rybách je to opravdu pozitivně znát.

lubnek
30.7.2012 18:55

Dík za rady, uklidnilo mě to. Ptal jsem se na mražení i pro to, že jsem tlamky krmil živým, nemraženým cyclopem a Ps. zebry red red, jako jediné z Ps. v akvariu se mi začali nafukovat a poté umírat. Proto mám obavy z živého krmení.

Tomáš Sas
30.7.2012 22:50

Já jsem tlamovce krmil mrazeným cyclopem a půl roku v pohode, ale pak jsem koupil asi nejakej sajrajt a postupne mi umrela jedena po druhé i prez lecbu entizolem, 22 ryb. Mrazák jel na -22°C. Krmení pri kupování bylo zmrzle na kost, ale na kolik ho mrazí v obchodech nevim. Príznaky: nafouknutí, neprímání potravy, pak se ryby uz moc ani nehnuly a nechaly se chytit. Zivé, nebo mrazené je fakt pro ryby dobré, ale jak zjistit, ze je nezávadné ?

goran
30.7.2012 22:55

Takový problém si mohl mít z jediného důvodu,tyhle ryby jsou hodně žravé,a když jim toho dáváš moc tak díky tomu se pak můžou nafukovat.Když se toho dává hodně,zůstane toho pak i ve filtru,který se rychleji zanáší,pak už nepracuje tak jak má,voda se kazí rychleji,ztoho pak můžou mít ryby taky problémy s nafukovaním.Když je člověk trochu už znalý,může si dovolit krmit cyklopem denně,ale nesmí opomenout na kvalitní zelené vločky,to umožní rybám dobrý pohyb střev a udržení střevní fauny v pořádku.

miran
31.7.2012 22:40

Dával jsem jim porad stejne. V týdnu vlocky, vlocky a v sobotu vlocky, cyclop, vlocky a v nedeli jsem menil vodu. Vsechno klapalo, az jednou po tom mrazenym to zacalo :(. Tak nevim. Mám uz jiné ryby a krmim zase mrazenym jednou tytne, ale mam blbej pocit kdyz to krmeni má jinou barvu, nebo je to víc cítit nez jiná várka. jednou se mi to nejak nezdalo, tak jsem to vyhodil a mozna zbytecne. Zatim vse ok, ale dá se to nejak na pohled poznat ze je to treba spatné?

goran
31.7.2012 23:00

No,jak říká MK chce to mít jeden spolehlivý zdroj,takhle kupovat v obchodě je risk,kupa filutu zamražuje sajrajt co už jim chcípl,to je pak risk a může se pak stát tahle katastrofa.nejlepší varianta je chodit si sám na živé a to si třeba pak zmrazit,pokud nemáš čas chodit co dva dny.

miran

VLOŽIT ODPOVĚĎ