Mražené ano, či ne?

V poslední době mám podezření, že mým rybám mražené krmení / dafnie, cyklops / spíše škodí, občasné úhyny jednotlivých ryb s nafouknutými břichy. Krmím mraženým jednou týdně, malé množství. Myslíte, že je mražená strava natolik nezbytná třeba pro dosažení velikosti u ryb? Jaký máte názor na to, krmit pouze sušenou stravou, většina mých ryb v pětisetlitrovém akva jsou Haps. Díky za odpovědi.

neil

22.11.2009 14:34

krmim jenom suschym granule, vipan a flora s sou spokejeni mrazene taky nedavam a sou taky dobre vybarveni

X D...
22.11.2009 14:58

Já mám tropheusy a mražené dávám i když jsou to býložravci.Nemám problém s nafouknutým břichem atd. tím myslím střevní choroby. Musím dodat, že mražené dávám tak 2x za týden.Jinak krmím suchým, sera flora.Ovšem to jsou moje zkušenosti.

diskoclub
22.11.2009 15:16

Myslím,že by Tvým rybám mražené krmivo nemělo vadit.Já mám běžné malavky-yelowky,elongáty,maingana atd. a krmím s nimi úplně běžně mražené krmivo(směs pro malawi,bílé a černé komáří larvy) a bez problému.Jinak běžné vločkové krmivo a granule hikari,sera a sak-granule namáčím.

Luba
22.11.2009 15:37

krmím mrazeným roky,a to všechny ryby včetně Tropheusů a nemám problémy,,,

Vlastimil
23.11.2009 10:02

K dotazu neila: mražené krmení – konkrétně cyklop + dafka není rozhodně podmínkou toho, aby ryby narostly do požadované velikosti. Je to spíše naopak. Při tomto doplňkovém krmení např. k základním vločkám mohou ryby dorůst „normální přírodní velikosti“ tj. myšleno velikosti, které dorůstají v jezerech. Naopak po překrmování umělou potravou – prim zde většinou hrají granule – mohou ryby přerůst, nadměrně zmohutnět a velmi ztučnět o nekvalitním vybarvení ani nemluvě. Ostatně vhodnost respektive nevhodnost krmení granulemi jsem tu již několikrát komentoval. Namočení je jistě dobré, není ale samospasitelné. Granule jsou skutečně vhodné jen pro ryby s opravdu krátkým střevním traktem. Ale je to jen názor podložený mými zkušenostmi. Nikomu ho nenutím. To „mražené krmení pro Malawi“ jak tady uvádí Luba, to je taky poněkud zavádějící a velmi příznačné pro prodejce krmiv. Pokud toto krmení obsahuje bílé a černé komáří larvy není třeba pro Mbunu (a tu chová hodně malawářů a zejména začátečníků) příliš vhodné, samozřejmě: pokud ho dáme čajovou lžičku a k tomu lžíci vloček s rostlinným základem – pak je to celkem o.k. Takovou směs pro Malawi můžeme bez obav zkrmovat Utakám – tedy velkým tlamovcům typu Cyrtocara moorii, Dimidichromis compressiceps nebo Ninmbochromis venustus a podobně. Tuto diferenciaci ovšem výrobce neuvádí, asi zapoměl :-(. Mbuna má podobné nároky na krmnou dietu jako např. Tropheusové z Tanganiky, tedy 70 – 80% krmiva s rostlinným základem (nejlépe vločky) + příkrm nejlépe planktonem – tedy právě cyklop nebo dafka. Pokud stojí dotaz tak, zda se dají např. tropheusové (potažmo Mbuna) krmit pouze umělým krmivem (vločky!), pak odpovídám za sebe ano, krmil jsem tak cca dva roky a ryby byly ve velmi dobré kondici. Záleží samozřejmě na kvalitě vloček, podávaném množství, adekvátní výměně vody atd. Jak známo: vše souvisí se vším. Nyní krmím tyto ryby takto: ráno vločky (sera flora), odpoledne každý den mražený cyklop (v nouzi drobná dafka) v malém množství – cca 1 polévková lžíce na nádrž (cca 50 tropheusů). Některý den toto krmení vynechám, ale jen nepravidelně a to max. jednou týdně. Drobný plankton je velmi vhodný pro samice, které nosí v tlamkách embrya a přikrmují je. Zkuste si představit takové přikrmování při krmení granulemi. To musí embrya koukat….....Zdravím.

miroslav kraut
23.11.2009 12:08

Pan Kraut to napsal jednoduše a výstižně, určitě se pod jeho slova podepíši také. Jen doplním, lze také kombinovat Artémií dospělou + špenát. Granuláty nejsou příliš vhodné, ale často se používají. Což je problém pro trávicí trakt. Také obsahují mnoho tuků!!!

pietro
23.11.2009 16:57

bylo by zajímavé, kdyby byl někdo schopen provést u jendotlivých (nejběžnějších) krmiv jakousi studii skutečných množství látek. Vycházet pouze z infomrací na nálepce je dle mého názoru silně zavádějící a to z mnoho proreklamních důvodů. Výrobci nikdy s barvou na světlo nevylezou. Jako příklad může dobře sloužit krmivo pro psy. Na obalech jsou uvedeny informace, které se liší řádově až o 10% skutečně naměřených hodnot. U akva potravy to bude stejné, nejsem idealista.

rorejs1
24.11.2009 6:42

Neil - k puvodnimu dotazu: Ono taky zalezi, od ktere firmy to mrazene je. Nedavno se to resilo na Akvamalawi a pry nejlepsi v Cesku dosazitelne mrazene je od teto firmy: http://www.aquamaster.cz/joomlacz/index.php Z mrazeneho od jinych firem mely ryby casto problemy stejne jak popisujes Ty. Takze nevim, zkousim Ti jen trochu pomoct.

A+I
24.11.2009 17:29

Díky za reakce, nicméně jsem se stále nedozvěděl, proč tedy krmit mraženým? Jde o to, aby mé spíše masožravé ryby měly dostatek proteinu, či balastních látek, ale abych řekl pravdu, tak nevím co to jsou balastní látky.

neil
24.11.2009 18:05

Balastní látky, které tělo nepřijímá a v nezměněné formě je vylučuje střevem. Přesto však mají důležitou úlohu v trávení, jelikož slouží jako výplňový materiál a tak trávení kladně ovlivňují. Balastní látky, označované též jako vláknina se charakterizují jako látky bobtnavé, vážící na sebe vodu a tak zvětšující objem stolice. Většina rostlin je bohatá na vlákninu.

pietro

VLOŽIT ODPOVĚĎ